Τι κατανάλωση / αυτονομία σας βγάζει ο 1050

Re: Τι κατανάλωση / αυτονομία σας βγάζει ο 1050  

  Από: dimchrist στις 21/07/2008 4:54 μμ.

nomidis"Εγω μ αυτη την πιο τσαχπινικη εξατμισούλα της Τ κ το πρόγραμμα που φοράνε απο αντιπροσωπεία καταφερα με κόπο κ ιδρώτα (μονο που δεν εσπρωχνα) να βγαλω μια μεση καταναλωση λιγο κατω απο 7/100 εντος πολεως με αρκετα χιλιομετρα βεβαια σε παραλιακη κ κηφισο, τουτεστιν μια αυτονομια 250+ χιλιομετρακια.

Το θεμα ειναι οτι αν το πας οπως θελει αυτο -και οχι η τσεπουλα σου- ακομα κ χωρις ακραιοτητες, το λαμπακι οντως αναβει στα 160-170 κ συνολικα θα κανεις στα 220 χιλιομετρα περιπου.

Αυτά σας φαίνονται παραξενα σε σχεση με το τελειως μαμα τιγρη?
Εμένα που ειμαι απο TDM μου φαινεται αρκετα τσιμπημενη η καταναλωση, όπου το πηγαινα πολυ ανεμελα κ με αρκετα ασκοπα γκαζακια κ πανω απο 7 καταναλωση δεν ειχα.."


To TDM θα το χαρακτίριζα επιεικώς ψόφιο και δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Απλά για την ιστορία το μηχανάκι βγάζει 86hp στις 7500rpm όταν το ο τίγρης καλπάζει με 115hp @ 9400rpm. Σχεδόν 30 αλόγατα διαφορά και 2000 στροφές παραπάνω λόγω της ευστροφίας του τρικύλιδρου συνόλου σε σχέση με το δικύλιδρο ιάπωνα. Αν προσθέσεις τα 153 κυβικά που έχουν διαφορά και τα 8 επιπλέον κιλά του τίγρη το παζλ ολοκληρώνεται. Πραγματικά πιστεύεις ότι υπάρχει μέτρο σύγκρισης σε θέμα κατανάλωσης όταν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στην απόδοση του κινητήρα? Λογικό δεν είναι να θέλει κανα λίτρο παραπάνω ανά 100km?

Triple Way

Re: Τι κατανάλωση / αυτονομία σας βγάζει ο 1050  

  Από: rAnger στις 21/07/2008 5:15 μμ.

dimchris"To TDM θα το χαρακτίριζα επιεικώς ψόφιο και δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Απλά για την ιστορία το μηχανάκι βγάζει 86hp στις 7500rpm όταν το ο τίγρης καλπάζει με 115hp @ 9400rpm. Σχεδόν 30 αλόγατα διαφορά και 2000 στροφές παραπάνω λόγω της ευστροφίας του τρικύλιδρου συνόλου σε σχέση με το δικύλιδρο ιάπωνα. Αν προσθέσεις τα 153 κυβικά που έχουν διαφορά και τα 8 επιπλέον κιλά του τίγρη το παζλ ολοκληρώνεται. Πραγματικά πιστεύεις ότι υπάρχει μέτρο σύγκρισης σε θέμα κατανάλωσης όταν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στην απόδοση του κινητήρα? Λογικό δεν είναι να θέλει κανα λίτρο παραπάνω ανά 100km?"


Δε νομιζω οτι ειναι λογική αυτή να αντιμετωπίσεις το ζήτημα, το ποσα αλογα βγαζει το TDM, 5 χρόνια το είχα κ το ξέρω..
Εσύ πρόσθεσες τα 8 κιλά κ τα 153 κυβικά, εγώ θα σου προσθέσω τα 1000+ κιλά και τα 500+ κυβικά που έχει το αυτοκίνητο μου πχ και τα επίσης 115 αλογα. Και όμως αν οδηγήσω τόσο ψόφια όσο πάω τον τιγρη, θα έχω κατανάλωση εφάμιλη, μη σου πω και μικρότερη.. Οπότε που είναι η αρχή διατήρησης της ενέργειας??
Θέλω να πώ ότι Εχει ΜΕΓΑΛΗ σημασια πως το πας το καθε εργαλείο. Αν παρεις κι ενα παπι και το πας τέζα μπορει να καψεις και περισσότερο απ ότι μ ενα πολύ μεγαλύτερου κυβισμού μηχανημα.
Οπότε περίμενα κάτι αντίστοιχο μεταξύ 2 μοτοσυκλετών μεγάλου κυβισμού.
Επίσης διευκρίνισα ότι το TDM είχε 1 λίτρο μικρότερη κατανάλωση με πολυ πιο άτσαλη οδηγηση, αν το πήγαινα οικονομικά ηταν 2-3 ίσως κ περισσότερα λίτρα η οικονομία.
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: Τι κατανάλωση / αυτονομία σας βγάζει ο 1050  

  Από: dimchrist στις 22/07/2008 2:50 πμ.

Μάλλον δε θέλεις να το πιστέψεις ότι ένα μηχανάκι 1000+cc όχι μόνο μπορεί να φτάσει την κατανάλωση των 8 και των 9 λίτρων αλλά και να θεωρείται φυσιολογική.
Και κάτι τελευταίο: Ότι ΔΕΝ πάει (TDM) ΔΕΝ καίει!

ΥΓ1. Δεν υπάρχει μηχανή μεγάλου κυβισμού που να βγάζει κατανάλωση μέσα στην ΠΟΛΗ κάτω από 6 (με ιδανικές συνθήκες άντε βαριά 5,5). Εσένα με προσπάθεια βγάζει λίγο κάτω από 7. Πού είναι το πρόβλημα? Το ένα λίτρο???

ΥΓ2. Τι σχέση έχει το παράδειγμα με το αυτοκίνητο??? Η απάντησή μου θα είναι λοιπόν αντίστοιχη.
Μία BMW 120 (2.0lt) με 170 άλογα και μία BMW 325 (2.5lt) με 218 άλογα έχουν την ίδια κατανάλωση???

ΥΓ3. Το παπί είναι εκτός συναγωνισμού σε θέμα κατανάλωσης όσο τέζα και αν το πας. Αυτό πάντα για τα τετράχρονα γιατί τα δίχρονα μπορούν να κάψουνε και το διπλάσιο.

ΥΓ4. Ότι επιπλέον και αν γράψεις μην ανησυχείς δεν θα σε ξαναενοχλήσω

Triple Way

Re: Τι κατανάλωση / αυτονομία σας βγάζει ο 1050  

  Από: rAnger στις 22/07/2008 9:29 πμ.

dimchris"ΥΓ4. Ότι επιπλέον και αν γράψεις μην ανησυχείς δεν θα σε ξαναενοχλήσω "


Γιατι το άγχος ότι με ενοχλείς??
Μια χαρά, κανένα πρόβλημα, το αντιθετο μάλιστα, με όσα είπες εχω αρχίσει να βλέπω πιό θετικά το θέμα κατανάλωσης του Τ.
Αν δε σ ενδιαφερει ή για άλλο λόγο δε θες να απαντήσεις, άλλο θεμα, σεβαστό οκ...

Θα συμφωνήσω στο "ότι δεν παει δεν καιει" και απλά επισήμανα ότι με το 900 πήγαινα και πιό γρήγορα και έκαιγα και λιγότερο. Τωρα βέβαια το Τ είναι σε θέση να παει πολύ γρηγορότερα, δεν αμφιβάλλω.
Διευκρίνησα όμως ότι σημασία έχει και πως θελεις να το πας ανα πασα στιγμη κ εκει πανω ρώτησα για το παράξενο κ μια επιπλεον γνώμη.
Ευχαριστώ για τη γνωμη σου παντως..
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: Τι κατανάλωση / αυτονομία σας βγάζει ο 1050  

  Από: mixalakis στις 22/07/2008 11:58 πμ.

Η διαφορά στην απόδοση μεταξύ TDM και tiger είναι πολύ μεγάλη!
Και σε αυτή οφείλεται σε μεγάλο βαθμό η διαφορά στην κατανάλωση.

Το παπί όσο και να το σκίσεις δεν υπάρχει περίπτωση να κάψει. Φυσικά παίζει ρόλο πως οδηγείς, αλλά και να σέρνεσαι με το tiger δεν γίνεται να κάψεις κάτω από 4.5 λίτρα. Μέσα στην πόλη θα πας εύκολα πιο γρήγορα με το παπί και θα κάψεις και λιγότερο.

Εγώ είχα fazer πριν με 100 άλογα. Ο τίγρης καίει λίγο παραπάνω, παρόλο που οδηγώ κατά μέσο όρο σε πολύ λιγότερες στροφές.

Re: Τι κατανάλωση / αυτονομία σας βγάζει ο 1050  

  Από: vendetta στις 22/07/2008 10:50 μμ.

εμενα αν θα μου βγαζει 250-270 μια χαρα ευχαριστημενος θα ειμαι.

Re: Τι κατανάλωση / αυτονομία σας βγάζει ο 1050  

  Από: jimmisk στις 28/07/2008 9:51 πμ.

ΕΓΩ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΑΡΙΣΑ-ΛΕΥΚΑΔΑ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΥΛ ΟΔΗΓΗΣΗΣ:ΓΡΗΓΟΡΟ, ΑΡΓΟ ΛΟΓΩ ΒΡΟΧΗΣ, ΚΑΓΚΟΥΡΙΣΤΙΚΟ, ΣΕ ΣΤΡΟΦΕΣ, ΚΤΛ ΠΟΥ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΑ ΕΒΓΑΛΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 300 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑ 30 ΠΕΡΙΠΟΥ,ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΤΙΓΡΗΣ. ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΙΣ 3 ΑΛΛΕΣ ΜΟΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΠΑΡΕΑ ΑΠΛΑ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΠΟΥ ΓΕΜΙΣΑΜΕ ΣΤΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΒΓΑΛΤΕ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΣΑΣ.
TIGER 1050 (2008 ΜΟΝΤΕΛΟ) 15,55 ΛΙΤΡΑ
VARADERO 1000 (2002 ΜΟΝΤΕΛΟ) 21,85 ΛΙΤΡΑ
KTM 950 ADVENTURE (2004 ΜΟΝΤΕΛΟ) 18,49 ΛΙΤΡΑ
VSTROM 650 (2007 ΜΟΝΤΕΛΟ) 14,30 ΛΙΤΡΑ
Υ.Γ.: ΕΙΧΑΜΕ ΦΟΥΛΑΡΕΙ ΚΑΙ ΟΙ 4 ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΑΠΟ ΛΑΡΙΣΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ

Re: Τι κατανάλωση / αυτονομία σας βγάζει ο 1050  

  Από: antoine στις 01/08/2008 9:20 πμ.

Καλημέρα,

Χτες απέκτησα τον Τίγρη μου μεταχειρισμένο από την Πάτρα..!!! Έχοντας λοιπόν και εξατμισούλα TOR με πρόγραμμα και φίλτρο, και κάνοντας τη διαδρομή Πάτρα - Αθήνα με 5498675948 μποφόρ
μπαίνοντας και για κάννα 10χλμ παρακάμψεις στο Δερβένι, λαμπάκι δεν είδα για αυτά τα περίπου 230Km που έκανα. Η οδήγησή μου ήταν χαλαρή μέχρι την κόρινθο, δηλαδή 120 - 140km/h και μετά μέχρι την Ελευσίνα μια μέση ωριαία των 130-140Km. Σε όλη την διαδρομή έκανα και κάποια ξεσπάσματα μέχρι 180 για να δω πως είναι αλλά γενικά χαλαρά. Ως εκεί είχα άλλα 100km αυτονομία όπως έγραφε το ματζαφλάρι.

Μετά πήγα 15km βόλτα αθήνα και στο γυρισμό στα 5km μου άναψε λαμπάκι στα 70km τα οποία λόγω καγκουράδικης διαδρομής μετά τα 10km έπεσαν στα 50Km αυτονομίας!!!

Καίει η αλήθεια, αλλά σε σχέση με ένα monster S4 που είχα και ένα Caponord, καίει λιγότερο!!!!

Οπότε είμαι ευχαριστημένος!!! οε εοε οεοε οεο!!!

Άντε, καλές βόλτες και πάντα όρθιοι...!! Καλώς σας βρήκα!