Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: manolisk στις 16/11/2012 12:55 πμ.

Καλησπέρα, είμαι νέος στο forum και δεν ξέρω αν κάνω την ερώτηση μου στην σωστή σελίδα. Έχω ένα Tiger 1050 του 2010 και του έχω βάλει ανοιχτή εξάτμιση και φίλτρο ΚΝ. Τώρα θέλω να βάλω ένα πρόγραμμα και θέλω να ρωτήσω αν τα προγράμματα επηρεάζουν το αβάνς και αν ναι πιο είναι αυτό που το ανεβάζει πολύ. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Native στις 16/11/2012 9:56 πμ.

Καλως ηρθες.

Τι ακριβως θελεις να κάνεις? το καθε προγραμα εχει το δικο του αβανς, μελετημενο απο την Τ. Εκτος κι εννοεις οτι θελεις εσυ να πειραξεις το προγραμμα.

Συνηθως τα προγραμματα για χαμηλοτερα (91) οκτανια βενζινης εχουν μικροτερο αβανς για την αποφυγη προαναφλεξης. Φυσικά χανεις επιδοσεις.

Τα προγραμματα με τα 95 οκτανια (τα κανονικα δηλαδή) ειναι μια χαρα για ελλαδα. Αν σου ειπαν οτι πρεπει να βαλεις αυτο με τα λιγοτερα οκτανια ειναι ενα παραμυθι που εχουν εφευρει επειδη το μοτερ εχει προβλημα και για αλλο λογο σπαει τα πιστονια.(δεν ανοιγω παλι την ιδια κουβεντα τα εχουμε πει 1000 φορες, αυτο το θεμα με την βενζινη ειναι μεγαλη παραμύθα). Τα προγραμματα με τα λιγα οκτανια είναι μονο για βραζιλια που καινε βιοαιθανολη.

Οποτε βαλε η το προγραμμα της arrow η της ανοιχτης με τα 95 οκτανια και εισαι οκ. Αφου λες οτι το μηχανακι σου ειναι 10αρι, σημαινει οτι εισαι στο παλιο vin οποτε σου γραφω και τους κωδικους των προγραμματων (20549 aftermarket) (20545 arrow)
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: kyrkyriakos στις 16/11/2012 10:28 πμ.

να ρωτήσω τώρα και εγώ.....; εάν αλλάξουμε μόνο φίλτρο(ΚΝ) , με μαμά εξάτμιση, θέλει κάποια αλλαγή προγράμματος;

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Native στις 16/11/2012 10:47 πμ.

Αν το θέτεις καθαρα απο πλευράς προβλήματος, η απάντηση είναι οχι, δεν εχεις και μπορεις να μεινεις με το ιδιο απλα θα δουλευει λιγο πιο φτωχο μίγμα (μικροδιαφορές). Απο κει και πέρα για την τέλεια λειτουργεια μπορει να ήθελε ενα κλικ περισσοτερη βενζίνη αλλα αυτο είναι λεπτομέρεια. Ασε που εσυ εχεις το speed που απο την μανα του ειναι πνιγμένο στην βενζίνη. Οποτε μην το σκέφτεσαι.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: patapios στις 16/11/2012 4:30 μμ.

Native ο ανθρωπος των προγραμματων



Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Theozed στις 16/11/2012 4:38 μμ.

Το άτομο είναι ένα "πρόγραμμα" από μόνος του! (με την καλή έννοια!)

Native, τα σέβη μου...

Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: manolisk στις 16/11/2012 7:52 μμ.

Native σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες, ήσουν πολύ κατατοπιστικός. Μια άλλη ερώτηση τώρα, θεωρείς ότι είναι καλύτερα να ταπώσω την τρύπα του αέρα ή να την αφήσω ανοικτή; και αν την ταπώσω υπάρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα; Και πάλι σ'ευχαριστώ.

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: manolisk στις 16/11/2012 8 μμ.

Όσο για το τι θέλω να κάνω που δεν σου απάντησα στο γράφω τώρα. Θέλω στα χαμηλά να έχω αρκετή δύναμη και απ'ότι διάβασα σε αυτό συμβάλει το υψηλό αβάνς, αν είναι λάθος διόρθωσε με.

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Native στις 16/11/2012 11:30 μμ.

Θα ελεγα να αφησεις το snorkel αν εχεις ΚΝ φιλτρο διοτι μπορει να μπουν νερα τον χειμωνα. Απλα ανοιξε προσεκτικα με μια φαλτσετα και την βουλωμενη τρυπα και εισαι κομπλε. Μπορει να το βγαλεις και τελειως αν βαλεις pipercross φιλτρο που ειναι σφουγγαρι και προστατευει περισσοτερο απο χοντρη βρωμια. Θα δεις διαφορα στην Αποκριση και στις 2 περιπτωσεις παντως. Για την δυναμη που αναφερεις, θα βαλεις ενα απο τα προγραμματα που σου ειπα και εισαι κομπλε, οντως αυτα με τα λιγα οκτανια ειναι ψοφια χαμηλα λογω αβανς.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Theozed στις 16/11/2012 11:45 μμ.

Σχετικά με το snorkel, ισχύουν τα ίδια και για το Tiger 1050?
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Native στις 17/11/2012 μεσάνυχτα

Για το tiger 1050 δεν μιλαμε; Καταλαβα κατι λαθος;
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Theozed στις 17/11/2012 12:17 πμ.

Native"Για το tiger 1050 δεν μιλαμε; Καταλαβα κατι λαθος;"




ΟΥΠΣ!

Κάτι μπέρδεψα εδώ!

Συγνώμηηη

Ευχαριστώ
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: manolisk στις 17/11/2012 1:47 μμ.

Και πάλι σ'ευχαριστώ Native. Στις περιγραφές των προγραμμάτων που κοίταξα και τα δύο που μου είπες λένε (with secondary air injection) και εγώ έχω ταπώσει το σωληνάκι που έρχεται στο φιλτροκούτι, είμαι ΟΚ...?

(ελπίζω να μην σε έχω ζαλίσει με τις ερωτήσεις μου)

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Native στις 17/11/2012 3:03 μμ.

Μπορεις να βαλεις και το προγραμμα χωρις SAI τοτε, αν εχεις ταπωσει την αναπνοη της ηλεκτροβαλβιδας δεν θα εχεις ιδιαιτερα προβληματα με πολλα σκασιματα. Γιατι την ταπωσες ομως; Δεν κανει καμια διαφορα, απλα πρεπει παντα να συνδιαζεις το καταλληλο προγραμμα
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: manolisk στις 17/11/2012 3:15 μμ.

Κατάλαβα, μήπως ξέρεις τα νούμερα απ'αυτά τα προγράμματα σε arrow και aftermarket;