σκουρια στην αλυσιδα

Re: σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: georgevts στις 09/03/2012 7:30 μμ.

Εγω πάντως έβαζα Motul factory και πέταγε μια χαρά! Χάλια γινόταν. Μετά από συστάσεις δοκίμασα το Wurth dry chain lube και ομολογώ ότι δεν πετάει σχεδόν καθόλου.Πολύ καλό αλλά βέβαια πανάκριβο!

Re: σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: zoomzoom στις 09/03/2012 8:40 μμ.

Μήπως έκανες μπάνιο με αυτό την αλυσίδα?
Το απλό πάντως δεν πετάει καθόλου αλλά και το factory που είχα πάρει δεν λέρωνε καθόλου..

Re: σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: georgevts στις 11/03/2012 7:06 μμ.

zoomzoom"Μήπως έκανες μπάνιο με αυτό την αλυσίδα?
Το απλό πάντως δεν πετάει καθόλου αλλά και το factory που είχα πάρει δεν λέρωνε καθόλου.."

Δεν νομίζω, ότι έβαζα βάζω και Wurth.Κάθε 500 χλμ. περνάω στα μέσα και στα έξω o-ring. Επίσης να πω πως έχω βάλει και επιμηκυμένο chainguard από τον Carbon4U το οποίο μάλλον κάνει δουλειά.

Re: σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: Psilikoko στις 03/04/2012 12:17 μμ.

Χρόνια τωρα στο Mega On-Off που είχα, για τη λίπανση της αλυσίδας χρησιμοποιούσα Βαλβολίνη 80 ( http://www.ecarparts.gr/shop/details/52 ... -kroon-oil ).

Οσα σπρευ κι αν δοκίμασα , τη δουλεια που είδα να κανει η βαλβολίνη , δεν την είδα με κανένα αλλο λιπαντικο, δεδομένου οτι οι αλυσίδες μου έκτοτε μου έδιναν 6-8.000 χλμ περ/τερα. Ενα αρκετά οικονομικο προιόν απο διάφορες εταιρείες. Το μειονέκτημά της είναι οτι, αν λιπάνεις και βάλεις μπροστα να φύγεις , ισως λερώσεις ζάντα..!!
Οσο για τον καθαρισμό της αλυσίδας , σιγουρα παραφινέλαιο , αλλα ομως φαρμακευτικό, το οποίο πωλειται στα φαρμακεία. ( http://translate.google.gr/translate?hl ... -2-ltr.htm ).
Το πλεονέκτημα του φαρμακευτικου παραφινέλαιου ειναι οτι δεν έχει χημικά και δεν καταστρέφει τα O-rings της αλυσίδας. Επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθει για να γυαλλισετε αβαφα πλαστικα (τα οποία παράλληλα ενυδατωνει , τα ζωντανευει και τα προστατεύει απ τον ήλιο) .
Προχθες γυαλλίζοντας τα νικελ μέρη της Bonneville αλλά και τις ζάντες, έδωσε απίστευτο αποτέλεσμα.
Επίσης για τους νοικοκύρηδες , κάνει πολύ καλό γυαλλισμα στα ασημικά και μπρούτζινα σκεύη στο σπίτι και μη , οπως επίσης στα ξύλινα έπιπλα μετά το ξεσκόνισμα..
Ολα τα παραπάνω , συμπεριλαμβανομένου του σπιτιού , γινονται με ένα απλό βαμβακερό πανι!!

Αν έχει συζητηθει ξανα το θέμα , ζητώ συγνωμη

Re: σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: HelenKoR στις 03/04/2012 1:04 μμ.

Πολύ ωραία Κωνσταντίνε!

Χρησιμοποιώ παραφίνη για να καθαρίσω την αλυσίδα με ενα πανί, την σκουπίζω με ένα στεγνό πανάκι, κάνω βόλτα το τετράγωνο να ζεσταθεί λίγο η αλυσίδα και στην συνέχεια της βάζω σπρέι.
Είναι μια διαδικασία που όποτε την κάνω ( ) την κάνω καλά!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: petros1479 στις 03/04/2012 1:07 μμ.

HelenKoR"Πολύ ωραία Κωνσταντίνε!

Χρησιμοποιώ παραφίνη για να καθαρίσω την αλυσίδα με ενα πανί, την σκουπίζω με ένα στεγνό πανάκι, κάνω βόλτα το τετράγωνο να ζεσταθεί λίγο η αλυσίδα και στην συνέχεια της βάζω σπρέι.
Είναι μια διαδικασία που όποτε την κάνω ( ) την κάνω καλά!"

Δεν καταλαβαινω! Εχεις εσυ προβλημα με την αλυσιδα?? Δεν το πιστευω!!!
HIGHWAY TO HELL.

Re: σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: HelenKoR στις 03/04/2012 2:57 μμ.

petros1479"Δεν καταλαβαινω! Εχεις εσυ προβλημα με την αλυσιδα?? Δεν το πιστευω!!! "


Eγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένη απο τα αλυσιδογράναζά μου! Η αλυσίδα μου έχει θέμα με την βρώμα(sic!) και την σκουριά!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: petros1479 στις 03/04/2012 7:38 μμ.

HelenKoR"
petros1479"Δεν καταλαβαινω! Εχεις εσυ προβλημα με την αλυσιδα?? Δεν το πιστευω!!! "


Eγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένη απο τα αλυσιδογράναζά μου! Η αλυσίδα μου έχει θέμα με την βρώμα(sic!) και την σκουριά! "

μια φορα το χρονο να την περνας ενα μινιο και ενα χερι βερνικη!!!
HIGHWAY TO HELL.

Re: σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: leonithastz στις 04/04/2012 1:09 πμ.

[quote="petros1479":pv12e0mi]
HelenKoR"
petros1479"Δεν καταλαβαινω! Εχεις εσυ προβλημα με την αλυσιδα?? Δεν το πιστευω!!! "


Eγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένη απο τα αλυσιδογράναζά μου! Η αλυσίδα μου έχει θέμα με την βρώμα(sic!) και την σκουριά! "

μια φορα το χρονο να την περνας ενα μινιο και ενα χερι βερνικη!!! [/quote:pv12e0mi]
χαχαχαχαχα !!!
πολύ πλάκα έχετε και,




γιαυτό μου αρέσετε
[size=200:1w8ajxcf]μη σκας για ότι μπορείς να διορθώσεις και για ότι, δεν μπορείς να διορθώσεις