Θα αγοράζατε αυτόματο;

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: bonnie στις 08/01/2011 10:59 μμ.

denthnpalevw"
μαζι σου.... "


yeap....
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: tharis στις 08/01/2011 11:50 μμ.

Αυτοματα "αυτοματα" δεν προκειτα να καλυψουν ποτε τις αναγκες του καθενος οσα προγραμματα κι αν εχουν...

Αυτοματα τυπου DSG σε χειροκινητη λειτουργια (χειροκινητα χωρις συμπλεκτη με αλλα λογια) ειναι η εξελιξη στα αυτοκινητα και σιγουρα θα ειναι και στις μοτοσυκλετες. Χρησιμοποιουνται ηδη αλλωστε στα περισσοτερα supercars και σε πολλα συμβατικα αυτοκινητα. edit: και σε ολα σχεδον τα αγωνιστικα!! Στις μηχανες δεν ξερω αν υπαρχει και προβλημα χωρου για ενα τετοιο κυβωτιο ...

doohan"
Η ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΜΙΞΕΡΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ


Φ.Ε.Κ 13/003-1903 :Οποιος απο εδω και περα προσπαθεί να πείσει με λογικά επιχειρήματα ή εκφράσει την αποψή του ότι δηλαδή το χειροκίνητο είναι καλύτερο ΣΗΜΕΡΑ και να εννοεί τεχνικά ή οδηγικά ή με εξυπνάδες εκτός τόπου και χρόνου η απλα ετσι γουσταρει τύπου Doohan παραπάνω θα εκτελειται δια απαγχονισμου

Αντιφρονουντες οπισθοδρομικοι θα μεταφερονται στην Σπιναλογκα...ανευ ελαφρηντικου!!

Αστειοι η ανθρωποι εκτος τοπου και χρονου θα τους διδεται χαρη εκ του ''Ανωτατου Πολυμιξερίου Πάγκου εν Ελλάδη'' λογω βλακειας .........

Ισχυς δια του παροντος εν ετη 1903 Αθηναι"


Πετρο μηπως να το συμπυκνωσεις λιγο και να το βαλεις στην υπογραφη σου .. ??!

Σκεψου η Μερκελ να ηταν αυτοματη και να εσπαγε η τρομπα στην Κ5 ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: denthnpalevw στις 09/01/2011 12:11 πμ.

haris"εσπαγε η τρομπα στην Κ5 ... "


τυχαια την διαλεξες?????
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: tharis στις 09/01/2011 12:18 πμ.

denthnpalevw"
haris"εσπαγε η τρομπα στην Κ5 ... "


τυχαια την διαλεξες?????"


οχι για τα Μεγαρα λεω..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: denthnpalevw στις 09/01/2011 12:27 πμ.

αααα τωρα θυμηθηκα το περιστατικο του......
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: gran tiger στις 09/01/2011 5:21 μμ.

εγω θα επερνα. συγκεκριμενα μου αρεσει πολυ το καλασνικοφ

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: mixalakis στις 09/01/2011 6:04 μμ.

Οπως όλοι γνωρίζουμε οι περισσότερες τεχνολογικές εξελίξεις αργούν να περάσουν και να προσαρμοστούν στις μοτοσυκλέτες. Είμαι σίγουρος ότι το ίδιο θα συμβεί με τα κιβώτια διπλού συμπλέκτη.

Όταν θα μειωθεί το βάρος τους και θα λυθούν και κάποιες άλλες ιδιαιτερότητες και ταυτόχρονα το κόστος τους δεν θα είναι απαγορευτικό, θα έρθει η εποχή που δεν θα θυμόμαστε πια τα χειροκίνητα κιβώτια.

Ένα καλό κιβώτιο διπλού συμπλέκτη δεν υστερεί πουθενά από τα συμβατικά, αντίθετα έχει πληθώρα πλεονεκτημάτων και είναι σίγουρα το (άμεσο) μέλλον.

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: doohan στις 09/01/2011 6:10 μμ.

...........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:46, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: Billie στις 10/01/2011 1:28 μμ.

Polymhxanos"
[..]Τις εντολές σερβομοτέρ, θα δίνει ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα, το οποίο κύκλωμα ομοίως ελέγχει και συμπλέκτη και ανάφλεξη-τροφοδοσία.

ΓΙΑΤΙ αυτό είναι ευκολότερο για τις εταιρίες. Γιατί αντικαθίσταται ΟΛΟΣ ο εξωτερικός μηχανισμός από ένα σερβομοτέρ, 3 κουμπιά στο τιμόνι (up - down - program) και ... software. Σαφέστατα φθηνότερο. [..]
"


[Άποψή ΜΟΥ] πιστεύω πως ακόμα τα ηλεκτρονικά δεν είναι τόσο αξιόπιστα όσο τα μηχανικά μέρη. Και για το λόγο αυτό δε θα εμπιστευόμουν ένα "αυτόματο" όπως το περιγράφεις. Επίσης, πάντα στα συστήματα υπάρχει και η δυνατότητα χειροκίνητης λειτουργίας σε περίπτωση βλάβης. Αυτό πώς θα μπορούσε να ικανοποιηθεί με μια διάταξη του διπλού συμπλέκτη; [/Άποψη]

(και μην ακούσω περί...πιστονιών, θα έχουμε κακά ξεμπερδέματα )
"Facts do not cease to exist because they are ignored" Aldous Huxley

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: psilo_paidi στις 10/01/2011 4:07 μμ.

doohan"
haris"Σκεψου η Μερκελ να ηταν αυτοματη και να εσπαγε η τρομπα στην Κ5 ...
"


Πιστεψε με αυτο σκεφτηκα!! Λες να ειναι προκαταληψη αυτο?

haris"Αυτοματα τυπου DSG σε χειροκινητη λειτουργια (χειροκινητα χωρις συμπλεκτη με αλλα λογια) ειναι η εξελιξη στα αυτοκινητα και σιγουρα θα ειναι και στις μοτοσυκλετες. Χρησιμοποιουνται ηδη αλλωστε στα περισσοτερα supercars και σε πολλα συμβατικα αυτοκινητα. edit: και σε ολα σχεδον τα αγωνιστικα!! Στις μηχανες δεν ξερω αν υπαρχει και προβλημα χωρου για ενα τετοιο κυβωτιο ..."


ΟΤΑΝ ΘΑ βγουν ΑΝ ΒΓΟΥΝ και δοκιμαστουν και ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ σε δυτροχο χωρις να επηρεαζουν την αισθηση του οδηγου αλλα και της ισοροπιας της μοτοσυκλετας τοτε βλεπουμε........Σημερα ομως ΠΟΤΕ!!!!

Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ'αυτό μένειν..... "


Που ζεις??? HONDA VFR DCT
Γιατί είναι τόσο δύσκολο να αποδεχθείς την ανωτερότητα αυτού του κιβωτίου??
Που είναι το κακό να αλλάζουμε ακαριαία ταχύτητες με + και - κουμπάκια στο τιμόνι???????????

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: doohan στις 10/01/2011 4:35 μμ.

......
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:46, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: Tpap στις 10/01/2011 4:36 μμ.

Δεν έχω παρά να συμφωνήσω σχεδόν στα περισσότερα γραφόμενα του φίλου πολυμήχανου.
Έχει μεγάλη σημασία να ειπωθεί ότι ΔΕΝ συμφέρει τις αυτοκινητοβιομηχανίες η ολοκληρωτική εξάπλωση/διάδοση του αυτομάτου κιβωτιόυ για ευνόητους λόγους. (δεν χρειάζεται αναλώσιμα, δεν έχει φθορές-υπό συνθήκες-)
Εξ'αλλου γι αυτό και η αρχική υψηλότερη αξία του ενώ κατ'ουσίαν έχουν παρόμοιο -σχεδόν- κόστος παραγωγής.

Ωστόσο, βλέπω αρκετούς από εσάς να ονομάζετε τα σκούτερ ''αυτόματα'', ενώ δεν είναι.

Στο αρχικό ερώτημα της εκλεκτής φίλης Ελένης, θα απαντούσα ότι σαφέστατα δεν ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ πουθενά το χειροκείνητο κιβώτιο -τουΛάστιχον στα αυτοκίνητα- ένας απλός καθημερινός οδηγός.
Επί της ουσίας εκτιμώ, ότι αν μπορείς με κάποιους τρόπους να περιορίσεις την απαιτούμενη προσοχή σου στον ΧΕΙΡΙΣΜΟ του οχήματος σου, σίγουρα θα σου μείνει περισσότερη για τον δρόμο/πίσω σου/καθρέπτες/μηχανάκια κλπ...

Κάποιοι από ενάς που ΔΕΝ θεωρούν τους εαυτούς τους καθημερινούς/κοινούς θνητούς, ας πάρουν χειροκίνητα και ας ανακατεύουν την βενζίνη όσο θένΕ.
Κάποιοι άλλοι που έχουν πάνω από 1-1,7 μύρια χλμ στον κώλο τους, θα πάνε το ίδιο γρήγορα με τους ''χειροκίνητους''' και με τριτάχυτο αυτόματο του '70.

Απλές καθημερινές ιστορίες. Είχε ο μπαμπάς μου χειροκίνητο μιραφιόρι, εγώ δεν γίνεται να έχω αυτόματο...

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: Polymhxanos στις 10/01/2011 4:39 μμ.

Μερικές επιπλέον πληροφορίες, γιατί βλέπω αρκετούς που ρωτάνε.

Κιβώτια διπλού συμπλέκτη, αναφέρθηκαν εδώ ως DSG. Ο όρος DSG είναι το όνομα στην περίπτωση του Group VW. Άλλες εταιρίες έχουν άλλα ονόματα, π.χ. η Porsche το αποκαλεί TipTronic, η Audi αν και μέλος του Group VW έχει μια δική της παραλλαγή το S-tronic, η Fiat το Powertrain, η BMW το sDrive, η Honda στο VFR1200F το DCT κ.ο.κ.

Η Honda στις μηχανές έχει το δικό της DCT, το οποίο DCΤ είναι και ο γενικός όρος για τα κιβώτια διπλού συμπλέκτη, αφού DCT=Dual Clutch Transmission.

Για όποιον είπε για παραπάνω όγκο, στα κιβώτια διπλού συμπλέκτη, αυτό δεν ισχύει στην υλοποίηση της Honda για το VFR. Στα περισσότερα αυτοκινηταδικα DCT, υπάρχει όντως παραπάνω όγκος, διότι, υπάρχουν ΔΥΟ πρωτεύοντες άξονες κιβωτίου (αντί για ένα που έχει ένα συμβατικό σύστημα).



Στο Honda, υπάρχουν μεν δύο συμπλέκτες και δύο πρωτεύοντας άξονες, αλλά οι συμπλέκτες αυτοί είναι μαζεμένοι και σχεδόν οι μισοί ο καθένας σε πάχος, και οι άξονες είναι ομόκεντροι (No3+Νο4 στο σχήμα παρακάτω) δλδ ο ένας μέσα στον άλλον, οπότε πιάνει τον ίδιο όγκο τελικά με ένα συμβατικό κιβώτιο 6 σχέσεων.


Το μονο επιπλέον σε όγκο, είναι απλώς οι διακόπτες πίεσης λαδιού (τα μπλε και κόκκινα, στο μπροστινό μέρος)
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: Sprinter στις 10/01/2011 4:51 μμ.

Είμαι γενικώς υπέρ της τεχνολογίας αλλά εναντίον των τεχνολογικών λύσεων που ψάχνουν για πρόβλημα και τελικώς απλώς εξυπηρετούν τα εξής

1. Μαρκετινγκ
2. Ευκαρία πώλησης αντικειμένων σε μεγαλύτερη τιμή και με αυξημένο περιθώριο κέρδους
3. Ασχετους
4. Κουλούς
5. Αμερικάνους

Κατατάσω όλα τα αυτόματα κιβώτια μηχανών στην κατηγορία αυτή. Πραγματικά, στην περίπτωση των μοτοσυκλετών (που ούτως η άλλως έχουμε σειριακά κιβώτια με ταχύτητα αλλαγών πολύ μεγαλύτερη από τα συμβατικά αυτοκινητάδικα) δεν μπορώ να καταλάβω τι πραγματικά προσθέτουν τα αυτόματα κιβώτια εκτός από τα παραπάνω ενώ υποψιάζομαι τι αφαιρούν. Αντί να βάλουν σε κάθε μηχανή ενα power shifter αντε και εναν ηλεκτρονικό ή μηχανικό μονόδρομο να τελειώνει η όποια ιστορία, πανε και κάνουμε ασκήσεις υψηλής τεχνολογίας.

Θα κάνω μια εξαίρεση για τις παρακάτω κατηγορίες:

1. Εφαρμογές για κίνηση στην πόλη (όπου για μένα μιλάμε απλώς για εργαλεία μεταφοράς)
2. Πιθανή χρήση σε αγωνιστικές εφαρμογές (όπου δεν ξέρω - δεν απαντώ)
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:46, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: doohan στις 10/01/2011 5:01 μμ.

[..........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:46, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.