γρανάζωμα για street - speed κτλ ... απόψεις

Re: γρανάζωμα για street - speed κτλ ... απόψεις  

  Από: Γιωργος στις 12/07/2010 7:04 μμ.

Πολύ ωραία , ευχαριστώ.
Πάντα στην διάθεσή σας

Re: γρανάζωμα για street - speed κτλ ... απόψεις  

  Από: dimchrist στις 12/07/2010 7:14 μμ.

Sprinter"Να ρωτήσω κάτι ο άσχετος? Ιδια πρωτεύουσα και τελική μετάδοση έχουν το 675 και το στρήτ?"

Ναι ίδια έχουν.
http://www.triumph675.net/forum/showthread.php?t=25457

Αλλά δεν αφήνετε τα φαγώματα μεταξύ σας και δε λέτε π.χ. τι λάδι θα βάλουμε στα μοτόρια μας??? 300V να το αφήσω???

@bekris: Όπως σου είπα δε νομίζω να έχουμε μεγάλες διαφορές. Το μηχανάκι μου με την ολόσωμη έχει πάρει πολύ πιο πολύ χαμηλά παρά ψηλά. Περιέργο αλλά έτσι έδειξε στο δυναμόμετρο. Οπότε τα περί περισσότερης ροπής χαμηλά το βάζουμε στην άκρη. Rearsets ανάποδο έχω βάλει. Δεν κερδίζεις τίποτα το ιδιαίτερο απλά είσαι πιο άνετος στα ανεβάσματα. Ουτως ή άλλως τα Μέγαρα δεξιόστροφα είναι.
Στο ευθειάκι της κ4-κ5 μου κάνει εντύπωση που θες 3η... και αφού μου είπες στο shoutbox ότι η αριστερή κ8 σε φοβίζει πως στην έξοδο έχεις σκασμένη 2α. Μήπως λες πάλι για την κ9-10? Ακόμα και αν λες αυτή στο apex της κ9 οι στροφές του μοτέρ είναι σχετικά χαμηλά με 3η. Εμένα δε με βολεύει καθόλου. Προτιμώ να είναι σχετικά ψηλά οι στροφές. Μπορεί να είναι πιο νευρικό το μηχανάκι αλλά μου δίνει καλύτερη αίσθηση όταν είναι από τις μεσαίες και πάνω στην είσοδο της στροφής.
Πάντως από ότι έχω καταλάβει το γυρολόγιό σου είναι αρκετά γρήγορο, πιο γρήγορο από το δικό μου και το στυλ οδήγησης μάλλον διαφορετικό. Θα χαρώ να τα πούμε καλύτερα εντός.

Triple Way

Re: γρανάζωμα για street - speed κτλ ... απόψεις  

  Από: bekris στις 12/07/2010 8:55 μμ.

dimchris"
Sprinter"Να ρωτήσω κάτι ο άσχετος? Ιδια πρωτεύουσα και τελική μετάδοση έχουν το 675 και το στρήτ?"

Ναι ίδια έχουν.
http://www.triumph675.net/forum/showthread.php?t=25457

Αλλά δεν αφήνετε τα φαγώματα μεταξύ σας και δε λέτε π.χ. τι λάδι θα βάλουμε στα μοτόρια μας??? 300V να το αφήσω???

Οι Μ@αλ...παρακαλώ να σβηστούν...

επί του θέματος τι σχέση έχει το daytona με το street στην πίστα ??? καμία!!!
άλλο στιλ οδήγησης το ένα άλλο τα άλλο, (αλλιώς οδηγείς clip on αλλιώς καρατιμόνα, αλλιώς βγάζεις σώμα, αλλού κρατιέσαι, αλλιώς φρενάρεις...κτλ,κτλ)


@bekris: Όπως σου είπα δε νομίζω να έχουμε μεγάλες διαφορές. Το μηχανάκι μου με την ολόσωμη έχει πάρει πολύ πιο πολύ χαμηλά παρά ψηλά. Περίεργο αλλά έτσι έδειξε στο δυναμόμετρο. Οπότε τα περί περισσότερης ροπής χαμηλά το βάζουμε στην άκρη.

ΤΟ daytona ότι και να του κάνεις τις ροπές του street ΔΕΝ τις έχει και δεν μπορεί να τις έχει διότι έχει καμιά 10 άλογα παραπάνω απο το street. Οι διαφορές τους είναι μηχανολογικές και δεν μπορείς να τα εξισώσεις με 1 πρόγραμμα μια ολόσωμη 2 γρανάζια... απ το πιο απλό δες πόσες στροφές ανεβάζει το daytona και πόσες το street...(1.000 και κάτι λιγότερες το street) και τι άλογα και σε τι στροφές τα βγάζει το καθένα...καμία σχέση. Το δικό μου είναι μηχανάκι βόλτας και το δικό σου πίστας. Στην επόμενη θα τα κάνουμε τράμπα και θα καταλάβεις αμέσως τι σου λέω


Rearsets ανάποδο έχω βάλει. Δεν κερδίζεις τίποτα το ιδιαίτερο απλά είσαι πιο άνετος στα ανεβάσματα. Ούτος ή άλλως τα Μέγαρα δεξιόστροφα είναι.

Κερδίζεις δευτερόλεπτα ειδικά στην κ10. Άσε που κάτω από το 1.10 τα sec είναι μια αιωνιότητα... + γλυτώνεις και τα high διότι ποιο πιο εύκολα πατάς το λεβιεδάκι για να ανεβάσεις ταχύτητα παρά να σηκώσεις το λεβιεδάκι ... κι όλα αυτά υπό κλίση

Στο ευθειάκι της κ4-κ5 μου κάνει εντύπωση που θες 3η... και αφού μου είπες στο shoutbox ότι η αριστερή κ8 σε φοβίζει πως στην έξοδο έχεις σκασμένη 2α. Μήπως λες πάλι για την κ9-10? Ακόμα και αν λες αυτή στο apex της κ9 οι στροφές του μοτέρ είναι σχετικά χαμηλά με 3η. Εμένα δε με βολεύει καθόλου. Προτιμώ να είναι σχετικά ψηλά οι στροφές. Μπορεί να είναι πιο νευρικό το μηχανάκι αλλά μου δίνει καλύτερη αίσθηση όταν είναι από τις μεσαίες και πάνω στην είσοδο της στροφής.

Κάπου χάσαμε τις στροφές...
k4 k5 me 60περίπου χλμ είσοδο και 2α είναι πολύ επικίνδυνο το άνοιγμα στην έξοδο (... αρκετές φορές σουζάρει με αρκετές μοίρες κλίση και η τούμπα είναι πολύ κοντά οπότε μόνο 3η και φόρα). Έχε κατα νού ότι η 2α σε αυτά τα χλμ ελιναι πολύ δυνατή (τουλα΄χιστον για εμένα)

Πριν την κ8 έχω σπασμένη 3η όχι 2α!!. Και κατά γενική ομολογία είναι η πιο δύσκολη στροφή (και για εμένα) μιας και μαζεύεις πολλά χλμ (σπασμένη 3η). Γι αυτό και στην 9 μπαίνω με ¨πολλά¨ έτσι ώστε στην έξοδο να μην είναι κούφια η 3η. Η πλατεία (ανάμεσα στην κ9 και κ10 έχουν γίνει τα περισσότερα high διότι τερματίζει η2α στα περισσότερα μηχανάκια


Πάντως από ότι έχω καταλάβει το γυρολόγιό σου είναι αρκετά γρήγορο, πιο γρήγορο από το δικό μου και το στυλ οδήγησης μάλλον διαφορετικό. Θα χαρώ να τα πούμε καλύτερα εντός.

Σίγουρα θα τα πούμε από κοντά

"


Στο δια ταύτα λοιπόν νομίζω ότι με μια πιο κοντή 3η θα έχω καλύτερες εξόδους και περισότερη διάρκεια απ ότι το "απαγορευτικό άρπαγμα" της 2ας

Re: γρανάζωμα για street - speed κτλ ... απόψεις  

  Από: dimchrist στις 13/07/2010 2:17 πμ.

Είναι πολλά θα τα πούμε από κοντά είτε πίστα είτε σε κάποια συνάντηση.
Το στριτ τριπλ το ξέρω αρκετά καλά αφού το έχει ο κολητός μου. Στην πίστα δεν έχουμε ανταλλάξει για να έχω εμπειρία και εκεί αλλά σίγουρα είναι διαφορετικά στο πως θα στρίψεις.
Όσο για την κ8 και εγώ για σκασμένη 3η μιλάω απλά πολλοί στα φρένα της κατεβάζουν 2α. Εμένα δε με βολεύει και κατεβάζω 2α μεταξύ κ8-9.
Στην έξοδο της κ4 αρκετές φορές έχω γλυστρήματα κυρίως λόγω 2ας... συνήθεια είναι.
Την κ1 δε πάω με τίποτα
Τώρα για Μέγαρα το βλέπω ξανά μάλλον από Σεπτέμβρη μαζί με λάστιχα.

Triple Way