Γρανάζι κίνησης

Γρανάζι κίνησης  

  Από: harrysvr στις 31/03/2010 9:29 μμ.

Αν έχετε ανοίξει ποτέ να καθαρίσετε το γρασσόλαδο απο το καπάκι, μήπως παρατηρήσατε αν ροδέλα(grover) είναι όπως το δικό μου ή έχει στραβώσει;
Επίσης φαίνεται κάπως ραγισμένο το περιμετρικό(στο σημείο που δείχνω)...

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: Saboteur στις 31/03/2010 9:42 μμ.

Χωρίς να το έχω κοιτάξει στο δικό μου πιστεύω πως είναι στραβωμένε επίτηδες για λόγους ασφαλείας του γραναζιού. Το κραταει ώστε να μην ξεβιδώσει. Το έχω δει στο παπάκι που είχα και ήταν έτσι για αυτό το λόγο. Γνώμη μου παντα.

http://www.silgram.gr
http://www.saboteur.gr

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: Aris. στις 31/03/2010 9:52 μμ.

Δεν ειναι γκροβερ , ειναι μια απλη χοντρη ροδελα την οποια στραβωσε ο μαστορας σου για να σιγουρεψει πως δεν θα ξελασκαρει το παξιμαδι ... Κλασσικος ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΟΣ τροπος...
Για κακη του τυχη ενα απο τα χτυπηματα με την Βαρια και το καλεμι, του "εφυγε" λιγο πιο στραβα και χτυπησε το γραναζι.
Για ακομα πιο κακη του τυχη επεσε σε σημειο του γραναζιου το οποιο ειχε σχισμη-αστοχια υλικου απο το χυτηριο
και ετσι το ανοιξε παραπανω.
Τωρα ή δεν προσεξε την ζημια που εκανε ή ειναι τελειως ασυνηδιτος και ειπε... "ενταξ' μωρε , δεν εγινε και τιποτα"
Φοβαμαι οτι μπορει να ανοιξει παραπανω και να σπασει.Λιγο ακραιο μεν ... αλλα ποτε δεν ξερεις , εγω παντως θα το αλλαζα... Το γραναζι τρωει τρελες δυναμεις και ο χαλυβας (χαλυβας δεν ειναι το γραναζι?) δεν προειδοποιει... σπαει και γινεται κομματια !

edit:Υ.Γ. Πραγματικα αυτην η φωτογραφια ειναι αυτο που λεμε "μια εικονα , χιλιες λεξεις..."
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: harrysvr στις 31/03/2010 10:12 μμ.

Μα...τη μηχανή δεν την έχω αφήσει ποτέ απο τα μάτια μου απο την αγορά της, πως χειρουργήθηκε απο Ελλην;

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: Aris. στις 31/03/2010 10:36 μμ.

Κοιτα... εγω σου ειπα οτι διχνει η φωτογραφια , αμα μπορουσα να καταλαβω και ποιος -ακριβως- σφυροκαλεμιασε την ροδελα, θα ημουν τοσο πλουσιος που δεν θα σου μιλουσα αυτη την στιγμη

Μου ειναι αδυνατο παντως να δεχτω πως αυτα τα εμφανη χτυπηματα απο καλεμι ειναι απο χερι Αγγλου στο εργοστασιο.. ή εστω Tαιβανεζου στο εργοστασιο...

Παντως το θεμα μας δεν ειναι ποιος το εκανε ...

...και 'μενα ετσι ειναι και με πιο πολλες καλεμιες πανω του , αλλα το γραναζι ειναι OK.

Δεν ξερω ποιος ειναι ο σωστος τροπος για να ασφαλιζεις το συγκεκριμενο παξιμαδι.
Νομιζω πως υπαρχουν ειδικες ροδελες για την συγκεκριμενη εργασια που ειναι καπως τροποποιημενες
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: patapios στις 31/03/2010 10:57 μμ.

Μην ανυσηχεις καθολου... ειναι τροπος συγκρατησης του παξιμαδιου... αρκετα διαδεδομενος κ πολυ σιγουρος τροπος ασφαλισης .


..... κ για να ησυχασεις κιαλλο... κ σε μενα απο μαμα ετσι ειναι

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: Aris. στις 31/03/2010 11:09 μμ.

patapios"Μην ανυσηχεις καθολου...

..... κ για να ησυχασεις κιαλλο... κ σε μενα απο μαμα ετσι ειναι "


και εσυ ραγισμενο γραναζι εχεις .... ??
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: gcoupe στις 31/03/2010 11:31 μμ.

Aris."
patapios"Μην ανυσηχεις καθολου...

..... κ για να ησυχασεις κιαλλο... κ σε μενα απο μαμα ετσι ειναι "


και εσυ ραγισμενο γραναζι εχεις .... ?? "


Έχω την εντύπωση πως σε όλα τα tiger υπάρχει αυτή η περίεργη "ασφάλεια" για το παξιμάδι...

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: patapios στις 01/04/2010 12:12 πμ.

Aris."
patapios"Μην ανυσηχεις καθολου...

..... κ για να ησυχασεις κιαλλο... κ σε μενα απο μαμα ετσι ειναι "


και εσυ ραγισμενο γραναζι εχεις .... ?? "



μιλησα εγω για γραναζι??? εγω για τον τροπο συγκρατησης ειπα!!!

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: nfot στις 01/04/2010 12:15 πμ.

Η ασφαλιση του παξιμαδιου με το στραβωμα της ροδελλας ειναι ο φυσιολογικος - εργοστασιακος τροπος.

Το ξεφλουδισμα στο γραναζι δε νομιζω οτι εμπνεει καποια ανησυχια. Αν εισαι εντος εγγυησης και για το γαμωτο και μονο, αν θες ζητα αλλαγη. Ισως την κερδισεις.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: Aris. στις 01/04/2010 12:35 πμ.

Εγω μια φορα παντως, στο παπακι το στρογγυλοφαναρο - το πλατινοφορο-(δεκαετιας '80 και βγαλε) στο μαμιμενο αυτο το γραναζι, ειχα ροδελα ειδικη με "φτερακια" που προεξειχαν περιμετρικα και αγκαλιαζαν το παξιμαδι. Υπαρχουν και πιο σωστοι τροποι να το ασφαλισεις! Αισχος! Στο 2010 ειμαστε , εχω αηδιασει!
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: tharis στις 01/04/2010 2:38 πμ.

Ελεος ρε παιδια ..... "Κλασσικος ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΟΣ τροπος..."

Αυτος ειναι ο πιο διαδεδομενος τροπος ασφαλισης κοχλιων, πολλες φορες τυποποιημενος και κατα ISO και χρησιμοποιητε στο εσωτερικο των περισσοτερων κυβωτιων ταχυτητων λογω της αξιοπιστιας του.. αλλα ο νους σας μονο στο κραξιμο ειναι μου φαινεται ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: LevelOne στις 01/04/2010 11 πμ.

Aris."Δεν ειναι γκροβερ , ειναι μια απλη χοντρη ροδελα την οποια στραβωσε ο μαστορας σου για να σιγουρεψει πως δεν θα ξελασκαρει το παξιμαδι ... Κλασσικος ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΟΣ τροπος...
Για κακη του τυχη ενα απο τα χτυπηματα με την Βαρια και το καλεμι, του "εφυγε" λιγο πιο στραβα και χτυπησε το γραναζι.
Για ακομα πιο κακη του τυχη επεσε σε σημειο του γραναζιου το οποιο ειχε σχισμη-αστοχια υλικου απο το χυτηριο
και ετσι το ανοιξε παραπανω.
Τωρα ή δεν προσεξε την ζημια που εκανε ή ειναι τελειως ασυνηδιτος και ειπε... "ενταξ' μωρε , δεν εγινε και τιποτα"
Φοβαμαι οτι μπορει να ανοιξει παραπανω και να σπασει.Λιγο ακραιο μεν ... αλλα ποτε δεν ξερεις , εγω παντως θα το αλλαζα... Το γραναζι τρωει τρελες δυναμεις και ο χαλυβας (χαλυβας δεν ειναι το γραναζι?) δεν προειδοποιει... σπαει και γινεται κομματια !

edit:Υ.Γ. Πραγματικα αυτην η φωτογραφια ειναι αυτο που λεμε "μια εικονα , χιλιες λεξεις...""

Μηπως εισαι σεναριογραφος;;;
Τιποτα απολα αυτα δεν ισχυει.Μια χαρα ειναι το μηχανακι του παιδιου.Ετσι βγαινει απο το εργοστασιο.

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: Aris. στις 01/04/2010 11:19 πμ.

haris"
ο πιο διαδεδομενος τροπος ασφαλισης κοχλιων, "


Και πριν 10000000 χρονια αναβανε φωτια με τις πετρες , ηταν διαδεδομενος τροπος!
Συγνωμη κιολλας αλλα ,αν σκεφτονταν ολοι σαν και 'σενα θα ειμασταν στην εποχη του χαλκου ακομα.
Διαδεδομενος τροπος δεν σημαινει οτι ειναι και σωστος. Φθηνος , ισως...

Δεν κατηγορω μονο τα μαστορια , που στην τελικη , κατι πρεπει να κανουν και αυτοι για να σιγουρεψουν το παξιμαδι.
Αυτοι που κατασκευαζουν τις μηχανες μπορουν να εφαρμοσουν διαφορετικο τροπο συγκρατησης του παξιμαδιου με ασφαλειες , κοπηλιες κτλ κτλ , αλλα οταν προσπαθουν να βγαλουν απο την μυγα ξυγκι -για να ειναι στα πλαισια του ανταγωνισμου η τελικη τιμη- κανουν τετοιου ειδους μαλακιες.
Ειναι αυτο που λεγαμε και σε αλλο θρεντ περι ποιοτητας εργασιας.

haris" πολλες φορες τυποποιημενος και κατα ISO "


Πολλες φορες? οχι παντα? Σε μερικα περνανε ISO για την στραβωμενη -με καλεμι- ροδελα και σε μερικα οχι ε ?
Αναλογως τα κεφια. Εγω ξερω πως μαζι με το ΙSO παιρνουν και βραβειο καινοτομιας (αφου αρχισαμε να λεμε οτι να'ναι)

Τεσπα ,
Οσο υπαρχουν τετοιοι καταναλωτες θα υπαρχουν και τετοιοι τροποι εργασιας , οπως Ευρωπαικες ροδελες απο συρμα , Ευρωπαικες ασφαλειες τηξεως φιαγμενες με συρματακια , Ευρωπαικες ασφαλειες γραναζιων με στραβωμενες ροδελες , Ευρωπαικο σφηξιμο με γνωμονα το "χεροκλειδο", Ευρωπαικο ισιωμα αντικειμενων οχι με ματσολα αλλα με πανι και βαριοπουλα ....και πολλοι αλλοι αμετρητοι -οχι Ελληνικοτατοι , συγνωμη - αλλα Ευρωπαικοι τροποι
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Γρανάζι κίνησης  

  Από: Aris. στις 01/04/2010 11:21 πμ.

LevelOne"Μηπως εισαι σεναριογραφος;;;
Τιποτα απολα αυτα δεν ισχυει.Μια χαρα ειναι το μηχανακι του παιδιου.Ετσι βγαινει απο το εργοστασιο."


Εγω οπως και ο harrysvr βλεπουμε παντως 2 σπασιματακια στο γραναζι οπως και 2 ομορφες εγκοπες απο καλεμι.
Πρεπει να εισαι σεναριογραφος για να καταλαβεις τι εγινε ? ή μηπως πρεπει να βαλεις τα γυαλια ?
Τωρα αμα ειναι επικινδυνο οπως ξανα ειπα ,δεν ξερω.
Αυτο θα μας το πεις εσυ που εισαι μαστορας.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.