Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 06/03/2011 10:44 πμ.

DimSTriple"
Τεράστιο νέο επίσης αποτελεί το γεγονός πως σε συμφωνία με τον ΣΟΑΜ και τον ANT1 θα υπάρξει προβολή των αγώνων σε σχετική εκπομπή με κάμερες μέσα στις πίστες (τρείς συνολικά) αλλά και on board κάμερα απο αναβάτες!

Ας ελπίσουμε πως αυτή η χρονιά κόντρα στη μιζέρια που επικρατεί στο χώρο αλλά και σε ολόκληρη τη χώρα θα είναι καλύτερη απο τη περσινή!"


Και μονο απο αυτην την ειδηση ειναι ενα μεγαλο συν στο αθλημα και στην προβολη των αγωνων του Πρωταθληματος!!
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας  

  Από: nfot στις 06/03/2011 11:28 πμ.

Θα ξεκινησει και ενας γνωστος μου με Aprilia RSV4 φετος, πρωτη φορα ως επισημα αγωνιζομενος. Στην open φυσικα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας  

  Από: DimSTriple στις 08/03/2011 4:58 μμ.

nf"Θα ξεκινησει και ενας γνωστος μου με Aprilia RSV4 φετος, πρωτη φορα ως επισημα αγωνιζομενος. Στην open φυσικα."

Στην Open Θα έχουμε και 'μείς δύο συμμετοχές, μιά με R6 superstock spec και μια με το περσινό μηχανάκι του πρωταθλητή νέων, R1 07

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας  

  Από: HelenKoR στις 11/03/2011 1:42 μμ.

τι λετε παιδια?!?
χαιρομαι μ'αυτα που διαβαζω!!


τον Απριλη λοιπον!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Συνέντευξη - Γιάννης Μπούστας  

  Από: dimchrist στις 24/03/2011 10:35 πμ.

Πρωταθλητής διαρκείας

Έπειτα από 20 ή… 21 πρωταθλήματα, μια και ο ίδιος δεν θυμάται, ο Γιάννης Μπούστας συνεχίζει να πρωταγωνιστεί. Όντας ο κορυφαίος αναβάτης ταχύτητας στην Ελλάδα, κέρδισε για μία ακόμη φορά, άλλον ένα τίτλο, το 2010. Δίχως ίχνος… γύρανσης, πάντα γυμνασμένος και ετοιμοπόλεμος, είναι ο αναβάτης που όλοι έχουν σαν στόχο να περάσουν. Μας μίλησε για την πορεία του όλα αυτά τα χρόνια, για το πρωτάθλημα στην κατηγορία Formula extreme το 2010, αλλά και φυσικά, για την συμμετοχή του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Superbike το 1996.



Συλλογή Τίτλων

Bikeit: Πήρες πάλι άλλο ένα πρωτάθλημα για το 2010. Τι σημαίνει αυτό για σένα μετά από τόσους τίτλους στο ενεργητικό σου;

Γ.Π.: Σημαίνει ότι εγώ γερνάω, πάω πιο αργά, και οι άλλοι ακόμα πιο αργά!

Bikeit: Που οφείλεται αυτό; Πως γίνεται και ο Γιάννης Μπούστας εδώ και δύο δεκαετίες να είναι πρωταγωνιστής;

Γ.Π.: Στο ότι εγώ ήμουν ταλέντο από την παιδική μου ηλικία, και μεγαλώνοντας αποκόμισα εμπειρίες, λόγω και του παγκοσμίου πρωταθλήματος που συμμετείχα αλλά και τα σχολεία με τον Roberts που έκανα. Μετά γύρισα στην Ελλάδα με περισσότερες γνώσεις, ενώ εδώ το επίπεδο παρέμενε ίδιο. Τώρα γιατί ακόμα μπορώ;

Μπορώ γιατί το επίπεδο παραμένει ακόμα το ίδιο και οι χρόνοι στα 2χρονα τουλάχιστον, πέφτουν κιόλας. Αυτό δεν συμβαίνει λόγω κακής οδηγικής ποιότητας, αλλά λόγω οικονομίας. Το ότι ο άλλος δεν μπορεί να προπονηθεί, να ντυθεί σωστά, να βάλει το κατάλληλο λάστιχο, είναι πρόβλημα. Αν και στις μοτοσυκλέτες είμαστε καλοί, το οικονομικό σε οδηγεί σε χαμηλότερη ποιότητα. Βάζω και τον εαυτό μου μέσα σε αυτό.

Bikeit: Πιστεύεις ότι οι γνώσεις που αποκόμισες από τα μαθήματα με τον Roberts, αλλά και η συμμετοχή σου στο Πρωτάθλημα Superbike με το Ducati το 1996, έχουν παραμείνει μέχρι τώρα και σε βελτιώνουν σαν αναβάτη;

Γ.Π.: Είναι τα βασικά στοιχεία, η βάση της πυραμίδας, έτσι έλεγε και ο Roberts. Πάνω σε αυτές τις γνώσεις στηρίζεσαι για να κάνεις ό,τι κάνεις τα επόμενα χρόνια. Χάρη σε αυτά, πολλές φορές χωρίς να οδηγήσω έχω το αποτέλεσμα που θέλω, βάσει τεχνικής αλλά και εμπειρικά.

Bikeit: Μια πολύ καλή μοτοσυκλέτα, τι διαφορά θα μπορούσε να σου φέρει, στο Ελληνικό Πρωτάθλημα τουλάχιστον.

Γ.Π.: Πάρα πολύ μεγάλη, και για το λόγο αυτό, βλέπω συνήθως ότι αν έχω δεύτερη χρονιά την ίδια μοτοσυκλέτα, καταφέρνω να ρίξω τους χρόνους τουλάχιστον κατά ένα δευτερόλεπτο σε όλες τις πίστες. Εμείς δεν έχουμε χρόνο για να κάνουμε δοκιμές, να εξελίξουμε τη μοτοσυκλέτα και να τη φέρουμε στα μέτρα μου. Έτσι, την πρώτη χρονιά οδηγώ ώστε να πάω στα μέτρα της μοτοσυκλέτας, και τη δεύτερη χρονιά, αφού έχουμε περισσότερους αγώνες, φέρνουμε τη μοτοσυκλέτα πιο κοντά σε εμένα. Αν θα είχαμε χρήματα για δοκιμές και προπονήσεις, σίγουρα η μοτοσυκλέτα θα ήταν έτοιμη από την πρώτη χρονιά. Τα τελευταία χρόνια αγωνίζομαι με μια και μοναδική μοτοσυκλέτα, και με μια που είναι συνήθως “test ride”, κανονική, την οποία έχω μαζί μήπως χρειαστώ κάποιο ανταλλακτικό.

Τρεις Γενιές Αναβατών

Bikeit: Όλα αυτά τα χρόνια, μπόρεσες τους αγώνες να τους κάνεις επάγγελμα;

Γ.Π.: Νομίζω ότι την εποχή του '90 υπήρξε από την αρχή της καριέρας μου, μιας και ασχολήθηκαν μαζί μου και η Marlboro και η Rothman's. Σαφώς ρόλο έπαιξαν και διάφοροι άνθρωποι, όπως ο Βασίλης ο Γεωργακόπουλος και μετά ο Γιώργος ο Κουτσουμπός, λόγω της Rothman's. Από εκεί και πέρα, εγώ κυνήγησα το όνειρο, με την εντολή του Roberts και τη βοήθεια της Marlboro, ότι "κάνω" γι' αυτό το πράγμα, που λέγεται παγκόμιο. Τα χρήματα για το παγκόσμιο όμως ήταν λίγα, και δεν κατάφερα να παραμείνω εκεί. Πιστεύω ότι το μεγαλύτερο λάθος που έκανα ήταν ότι δεν έμαθα αγγλικά, νομίζω ότι όλο το υπόλοιπο πακέτο το είχα. Επίσης, το ότι ήμουν από την Ελλάδα, ήταν ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα. Πιστεύω ότι θα μπορούσα να συνεχίσω, όμως το όνειρο μου το υλοποίησα, και είναι αυτό που μου δίνει τώρα τη χαρά να αγωνίζομαι με μεγάλη ευχαρίστηση, χωρίς να κοιτάω αν θα πάρω κι αυτή τη νίκη ή αν θα κερδίσω και αυτό το πρωτάθλημα. Μου αρέσει να κάνω γρήγορους γύρους, και γι' αυτό δίνω μεγαλύτερη βάση στα χρονομετρημένα, και λιγότερη στους αγώνες.

Bikeit: Είσαι ένας αναβάτης που βρίσκεται 20 χρόνια στο χώρο, και συνεχίζεις να κερδίζεις. Τι άλλαξε από την πρώτη σου συμμετοχή μέχρι σήμερα; Ποιες είναι οι διαφορές στις πίστες, στους αναβάτες, σε αγωνιστικό επίπεδο, σε ομάδες, σε sponsoring;

Γ.Π.: Νομίζω ότι έχω περάσει τρεις φάσεις. Πρώτα ξεκίνησα με Σκούρτα, Λαλή, Εμανουηλίδη και Παπαγεωργίου που ήταν και τα ινδάλματά μου, και αρκετά δυνατές εταιρείες σε υποστήριξη, όπως Rothman's, Marlboro, Castrol αλλά και άλλες. Μετά πέρασα στην εποχή όπου βρίσκονταν οι Αραούζος, Τσουκαλάς, Σάκης και Άλκης Συνιώρης. Τέλος έφτασα στην εποχή Τσόι, Κοντομάρος, Παρασκευόπουλος, Μπεγνής, Πολίτης που κι ο τελευταίος δεν θεωρείται νέος, ανήκει στη μεσαία γενιά.

Συνειδητοποιημένη Αποχή

Bikeit: Όσον αφορά στην επιστροφή σου στο πρωτάθλημα, πόσα χρόνια είχες σταματήσει;

Γ.Π.: Σταματάω κατά καιρούς για 1-2 χρόνια, συνήθως όχι παραπάνω. Τα προηγούμενα χρόνια που υπήρχε το super motard αγωνιζόμουν εκεί, έτσι για να υπάρχει κάτι ενδιαφέρον, που τα τελευταία χρόνια δεν υπάρχει όμως.

Bikeit: Είναι επιλογή σου δηλαδή όταν απέχεις από τους αγώνες;

Γ.Π.: Ναι, συνήθως είναι για να ξεκουραστώ ή γιατί δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα, είτε γιατί δεν τα ψάχνω, είτε γιατί δεν τα βρίσκω, κι αυτό με κάνει να μένω απ' έξω, όπως φέτος, που χρειαζόμαστε κάποια χρήματα. Τώρα, αν κάποιος ενδιαφέρεται, σαφώς είμαστε ανοιχτοί, και δεν ζητάμε τίποτα παραπάνω από τα βασικά έξοδα που έχει μια αγωνιστική χρονιά για ξενοδοχεία, βενζίνες και λειτουργικά.

Δεν ζητάμε καν να πληρώσει την μοτοσυκλέτα, ούτε να πληρωθούμε εμείς. Νομίζω ότι είμαστε μέσα στην εποχή και δεν ζητάμε κάτι παράλογο. Αυτό συνολικά είναι ένα κόστος που κυμαίνεται μεταξύ 15 και 20 χιλιάδων, και πάλι δεν το βρίσκουμε, αν και να είμαι ειλικρινής, δεν το έχουμε ζητήσει κιόλας.
Πέρσι που το ζητήσαμε, ήταν μεγαλύτερο το κόστος γιατί δεν είχαμε και τη μοτοσυκλέτα, μας έλειπαν και κάποια ανταλλακτικά. Το μισό το βρήκαμε μέσω της Honda, αλλά το άλλο μισό δεν καταφέραμε να το βρούμε και να το υλοποιήσουμε μέχρι τέλους της χρονιάς.

Bikeit: Το 2010, ποιός ήταν ο μεγαλύτερος συναγωνισμός που είχες;

Γ.Π.: Ε, νομίζω η φετινή χρονιά, ήταν από τις δυσκολότερες, γιατί εγώ επέλεξα να τρέξω με γιαπωνέζικη μοτοσυκλέτα, ενώ τα προηγούμενα χρόνια από το 2004 και μετά, αγωνιζόμουν με ευρωπαϊκές που έχουν εντελώς διαφορετικό στυλ. Με Ducati ειδικά, που τη θεωρώ από τις καλύτερες, αν όχι την καλύτερη. Από την άλλη θα έτρεχα με μια μοτοσυκλέτα που οι άλλοι την θεωρούν πολύ εύκολη, κι έτσι είναι.

Η Honda είναι αρκετά μικρή, αλλά όχι και αρκετά γρήγορη για τον σημερινό συναγωνισμό. Σε αυτό δουλέψαμε, και νομίζω ότι τα καταφέραμε πολύ καλά, απλά δεν ήμασταν έτοιμοι από την αρχή της χρονιάς. Τρέξαμε με μια εντελώς στοκ μοτοσυκλέτα στον πρώτο αγώνα, φτιάξαμε λίγο τον κινητήρα για την πρώτη φορά στις Σέρρες και πήραμε ουσιαστικά “μπροστά”, μετά τη μέση του πρωταθλήματος, αφού χάσαμε και ήρθαμε 3οι και καταλάβαμε τα λάθη μας. Επανήλθαμε όμως πολύ δυνατοί, με τη βοήθεια της Honda αλλά και την προσωπική μας εργασία.

Στο Παγκόσμιο Superbike

Bikeit: Έχεις φτάσει σε ένα σημείο να ρυθμίζεις ουσιαστικά το χρόνο που θέλεις να πετύχεις. Ξεκινάς τελευταίος και καταφέρνεις και τερματίζεις πρώτος, και μάλιστα με μεγάλη διαφορά. Πώς το καταφέρνεις αυτό;

Γ.Π.: Θα σε παραπέμψω στην αρχή της κουβέντας μας. Θεωρώ ότι αυτό οφείλεται στους υπόλοιπους αναβάτες, όχι σε εμένα, δεν νομίζω ότι εγώ κάνω κάτι ιδιαίτερο, αλλά ότι εκείνοι δεν κάνουν αυτό που χρειάζεται. Ο συναγωνισμός είναι σε χαμηλό επίπεδο.

Bikeit: Ουσιαστικά, όταν έρχεται η στιγμή να πιεστείς, βγάζεις πολύ καλύτερους χρόνους.

Γ.Π.: Ναι, δεν θυμάμαι ποτέ τον εαυτό μου να έχω οδηγήσει πάνω από 80%, και είναι κάτι που θα ήθελα να κάνω όλα αυτά τα χρόνια που τρέχω στους αγώνες. Αλλά επειδή έχω δύο παιδιά και δύο μαγαζιά, και είμαι ιδιαίτερα αναγκαίος, δεν θα ήθελα στην προσπάθειά μου για το 100% να χτυπήσω.

Κάποια στιγμή φτάνω στο 90% σε κάποιους χρονομετρημένους γύρους, αλλά σε αγώνα δεν νομίζω ότι μπορώ να καταπιέσω τον εαυτό μου, και εγκεφαλικά και μόνο δεν μπορώ να οδηγήσω 100%,. Είναι σημαντικός παράγοντας για μένα το να μην πέσω.
Ίσως και να είναι για ρεκόρ γκίνες ότι έτρεξα σε ολόκληρο το παγκόσμιο πρωτάθλημα superbike και δεν είχα ούτε μια πτώση, νομίζω ότι δεν έχει ξαναγίνει ποτέ!

Bikeit: Πες μας λίγα λόγια γι' αυτή τη συμμετοχή σου.

Γ.Π.: Όνειρο το οποίο στην αρχή αμφιταλαντευόμουν για να το κάνω, γιατί τα χρήματα που είχα πάρει τότε από τη Marlboro σαφώς δεν έφταναν. Μιλάμε για τότε, 60-70 εκατομμύρια δραχμές, ενώ ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα για έναν ιδιώτη τότε κόστιζε το λιγότερο 350 εκατομμύρια. Αποφασίσαμε τελικά να το κάνουμε, κι όπου μας βγάλει.
Τα καταφέραμε, τρέξαμε τους 11 από τους 14 αγώνες, δεν πήγαμε στους τρεις τελευταίους, κατά τη συμβουλή της Marlboro, γιατί δεν χρειαζόταν, ήταν ήδη πολύ ευχαριστημένη, και μάλιστα μου έδωσε και κάποια παραπάνω χρήματα γιατί τα είχαμε καταφέρει καλά.
Σαφώς η απόδοσή μας ήταν δεσμευτική, βασιζόταν στο 50% για τον λόγο ότι είχαμε μόνο μια μοτοσυκλέτα, μια μανέτα, μια ρόδα και ένα μοτέρ.

Ομάδες, Μηχανικοί, Συνεργασίες

Bikeit: Από όλη σου την αγωνιστική καριέρα, τι είναι αυτό που σου έχει μείνει, η πιο ευχάριστη, συγκινητική στιγμή.

Γ.Π.: Νομίζω το καλύτερο πράγμα ήταν που ασχολήθηκα με τους αγώνες ταχύτητας, κάτι που το ήθελε και ο πατέρας μου πάρα πολύ. Αυτά που έχω ζήσει είναι απίστευτα, όπως όταν είπα στη μητέρα μου ότι θα σταματήσω τους αγώνες γιατί έχω κουραστεί κι εκείνη έκλαιγε. Μου είπε χαρακτηριστικά: "ξέχασέ το αυτό, δεν γίνεται", κάτι που άμα πεις σε άλλο γονιό θα κάνει τούμπες.
Από την άλλη, όλα αυτά τα χρόνια πάντα έβρισκα ανθρώπους να συνεργάζομαι, και νομίζω ότι τα άτομα με τα οποία κατά καιρούς συνεργάστηκα, ξεκινώντας από τον Γεωργακόπουλο και τον Κουτσουμπό και πολλούς άλλους, φτάνοντας στον Μάνο, αλλά και τον Αθανασόπουλο, μου έδιναν ευχαρίστηση με τη χαρά τους.

Μου έχουν πει ότι είναι "αρρώστια". Συνήθως όταν κερδίζω ένα πρωτάθλημα ευχαριστιέμαι που ευχαριστιούνται αυτοί που έχω δίπλα μου, και από εκεί αντλώ χαρά.
Δεν νομίζω ότι μια νίκη ή ένα πρωτάθλημα μπορούν να μου δώσουν κάτι περισσότερο από αυτό. Σαφώς, ένα κομμάτι που με ευχαριστεί επίσης είναι όταν σε ένα γύρο ξεπερνάω τα όρια που έχω βάλει, και καταφέρνω να σημειώσω καλύτερο χρόνο.

Bikeit: Έχεις περάσεις από τις σημαντικότερες ομάδες, έχεις συνεργαστεί με τους καλύτερους μηχανικούς και μάνατζερ, και έχεις οδηγήσει κάθε είδους μοτοσυκλέτα, μέχρι και εργοστασιακές στο παρελθόν. Ποια ήταν η καλύτερη ομάδα, ο καλύτερος συνδυασμός μοτοσυκλέτας-μηχανικού-team manager, και τι σου έχει μείνει από τη συμμετοχή σου όλα αυτά τα χρόνια με τόσο διαφορετικούς παράγοντες;

Γ.Π.: Νομίζω ότι κάθε εποχή έχει τα δικά της. Το 1991 έθεσα τις καλύτερες βάσεις, με την συνεργασία μου με τον Γεωργακόπουλο. Για εμένα είναι ο καλύτερος τεχνικός, όχι για να βάλει πέντε άλογα σε ένα μοτέρ, αλλά να κατασκευάσει ένα πλαίσιο, να γνωρίζει τι θα πει γεωμετρία, να ξέρει να σε βοηθήσει στα πάντα.
Νομίζω ότι ο Βασίλης ο Γεωργακόπουλος με έμαθε πώς προετοιμάζεται μια μοτοσυκλέτα, γνώση που μου απέδωσε μετά.
Έπειτα βρέθηκα σε μια άλλη ομάδα μετά, την Rothman's Honda, όπου είχα εντελώς διαφορετικά πράγματα. Εκεί είχα πολύ καλό εξοπλισμό, και ανθρώπους σαν τον Κουτσουμπό που ξέρουν πώς να τον διαχειριστούν. Τουλάχιστον για το RC30, δεν ξέρω άλλον άνθρωπο που να γνωρίζει να το φτιάχνει καλύτερα, και στο εξωτερικό δηλαδή που ήμουν. Το 1997 με τον Κουτσουμπό πιστεύω ότι πήραμε το 120% που μπορεί να δώσει ένα RC30 στις μάχες μου με τον Γκρούσκα, ο οποίος είχε μια πολύ δυνατή μοτοσυκλέτα τότε.

Με τις εμπειρίες που αποκόμισα από αυτούς τους ανθρώπους, έφτιαξα τη δική μου ομάδα το 1993 με στόχο να πάω στο παγκόσμιο. Και το 2000 χρειάστηκε πάλι η δική μου ομάδα να αναλάβει να κάνει αγώνες, και ήταν πολύ εύκολο, γιατί είχα την εμπειρία από τους Έλληνες τεχνικούς αλλά και από τις ομάδες του εξωτερικού και τις δικές μου γνώσεις. Η ειδικότητα μου είναι τεχνικός και δούλευα από 14 ετών, κάτι που με βοήθησε να κάνω πράγματα. Μου έτυχαν και αρκετά καλοί άνθρωποι στην πορεία, ένας από αυτούς είναι και ο Μάνος ο Πετρόπουλος, ο οποίος έχει πολλές γνώσεις, και αν και όλοι τον γνωρίζουν ως τον καλύτερο ηλεκτρολόγο της Ελλάδας, εγώ νομίζω ότι είναι καλύτερος μηχανικός από ότι ηλεκτρολόγος.

Οι Μοτοσυκλέτες του Παρελθόντος

Bikeit: Μετά από τόσα χρόνια, Honda, Yamaha, Suzuki, Aprilia, Ducati, V2, V4 ή εν σειρά, τι επιλέγεις;

Γ.Π.: Νομίζω ότι ο καλύτερος συνδυασμός για την Ελλάδα τουλάχιστον είναι το V2 και το Ducati. Το Aprilia έδειχνε πολύ βαρύ ή παλιό. Νομίζω ότι το Ducati 1098 αυτή τη στιγμή είναι ότι καλύτερο έχω οδηγήσει, αισθάνομαι ότι σαν στοκ μοτοσυκλέτα ξεπερνάει ακόμα και το Desmosedici σε μια πίστα.

Bikeit: Για το Honda που κέρδισες το 2010 τι έχεις να πεις;

Γ.Π.: Είναι πολύ εύκολη μοτοσυκλέτα, μικρή, κάτι που δεν ταιριάζει σε εμένα λόγω κιλών και λόγω του ότι παχαίνω πολύ εύκολα. Αλλά νομίζω ότι η αρχική μου εντύπωση τελικά ήταν λάθος. Δηλαδή, στην αρχή νόμιζα ότι μια τέτοια μοτοσυκλέτα δεν θα μπορούσα να τη χειριστώ και να την κάνω να πάει εκεί που θέλω εγώ, αλλά στην πορεία, μετά από τρεις αγώνες στο πρωτάθλημα, συνειδητοποίησα ότι είχα κάνει λάθος.

Βρήκαμε το πώς να φέρουμε τη θέση οδήγησης στα μέτρα μου, χωρίς να βγάζει το απόλυτο νούμερο σε ίππους, δηλαδή κάπου 176-178 στον τροχό βρισκόμαστε. Όμως νομίζω ότι η μοτοσυκλέτα δείχνει πιο γρήγορη μέσα στην πίστα, κι αυτό έχει να κάνει με το σετάρισμα.
Ιδιαίτερα σε κλειστές πίστες, η μοτοσυκλέτα είναι καλύτερη απ' ότι πίστευα, και είναι ότι καλύτερο σε γιαπωνέζικο έχω οδηγήσει μέχρι τώρα στην καριέρα μου, όχι σαν στοκ, σαν αγωνιστική μορφή. Πιστεύω ότι μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερη γιατί δεν της έχουμε δώσει ακόμη όλη την προσοχή μας.

Bikeit: Για την Suzuki τι έχεις να πεις;

Γ.Π.: Πάρα πολύ καλή μοτοσυκλέτα, αλλά είχαμε αρκετά προβλήματα να τη φέρουμε στα μέτρα μας το 2000, γιατί είχε αρκετά ελαττώματα. Χοροπηδούσε ο πίσω τροχός, προβλήματα με το συμπλέκτη, με τη γεωμετρία, τα Suzuki όμως πάντα είχαν πολύ καλούς κινητήρες. Αργότερα το Κ5 ήταν μια πολύ καλή μοτοσυκλέτα, θεωρώ όμως ότι πλέον έχουν βγει πολύ καλύτερες από αυτό.


Το Άμεσο Μέλλον

Bikeit: Τι επιφυλάσσει το μέλλον στον Γιάννη Μπούστα;

Γ.Π.: Εδώ και τρία χρόνια συνεργάζομαι με τον Αθανασόπουλο και έχουμε δύο μαγαζιά στον Πειραιά, πρώην Hell in Store, νυν Honda Hypermoto που ήταν και η ονομασία της ομάδας. Το μέλλον θα εξαρτηθεί από το αν θέλει ο Αθανασόπουλος να συνεχίσουμε αυτό που κάνουμε, αλλά και από τις επιλογές των εταιρειών, γιατί τα πράγματα δυσκολεύουν κάθε μέρα. Είμαι πολύ χαρούμενος που εργάζομαι σε αυτό το περιβάλλον που είναι καταπληκτικό, και το βλέπω κάθε μέρα σαν παιδική χαρά, κάτι που πάλι έχει να κάνει με τους ανθρώπους.

Δηλαδή οι άνθρωποι που συνεργάζομαι, ο Γιάννης και ο Μάνος και ο Γιώργος, είναι ότι καλύτερο μπορούσα να συναντήσω αυτή τη στιγμή και είμαι αρκετά τυχερός, να βρω στο τέλος της καριέρας μου ανθρώπους που με βοηθάνε. Στη φετινή μου συμμετοχή στους αγώνες, κύριο ρόλο έπαιξαν και ο Γιάννης και ο Μάνος και τα υπόλοιπα παιδιά της ομάδας, γιατί εκείνοι το ήθελαν πιο πολύ να τρέξω.

Για την υλοποίηση αυτού του εγχειρήματος, βασικό ρόλο έπαιξε ο Βαγγέλης ο Λουκόπουλος, ο οποίος είναι αυτός που ήθελε περισσότερο από όλους στη Honda να τρέξουμε. Είχαμε μια άψογη συνεργασία την προηγούμενη χρονιά, είναι σκληρός και απόλυτος, όχι στις διαπραγματεύσεις αλλά στον τρόπο που διαχειρίζεται τα πράγματα, κι επειδή έτσι είμαι κι εγώ, ταιριάξαμε και είχαμε μια απροβλημάτιστη χρονιά.

Πετύχαμε το στόχο μας, αν και το να πάρεις ένα πρωτάθλημα στην Ελλάδα δεν το βρίσκω και τόσο σημαντικό, μια και οι συναθλητές/αντίπαλοι μας, Yamaha και ΒΜW, είχαν καλούς οδηγούς. Η Yamaha ήταν πρωταθλήτρια την προηγούμενη χρονιά και η BMW με τον Σάκη τον Συνιώρη αποτέλεσε έναν πολύ δυνατό συνδυασμό, και μην ξεχνάμε ότι η BMW μέχρι τώρα δεν έχει συμμετάσχει σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Θεωρώ ατυχία αυτό που συνέβη στον Σάκη (σσ. αναφέρεται στο χαμό του Άλκη), και πιστεύω ότι έπαιξε ρόλο μετέπειτα στο πρωτάθλημα, γιατί έχασε, κι έτσι έγινε πιο εύκολο για μένα να πάρω το πρωτάθλημα.

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου κάτι ιδιαίτερο, θεωρώ ότι έχει να κάνει με το επίπεδο όπως είπαμε, και με το ότι γνωρίζω πολύ καλά τη μοτοσυκλέτα από την αρχή μέχρι το τέλος. Επίσης, έχω και ένα τρόπο να εργάζομαι με την ομάδα μου, να ξεκινάω από το μηδέν και να φτάνω στο δέκα, χωρίς να προσπερνάω τίποτα. Δεν βιάζομαι, είμαι ήρεμος, και έχω την εμπειρία, μέσα σε ελάχιστες ώρες και αγώνες, μια μοτοσυκλέτα να την φέρνω σε ένα επίπεδο 50-60% να μπορείς να την οδηγήσεις, και μετά να την κάνω να κερδίσει.

Φέτος θα θέλαμε πάρα πολύ να τρέξουμε, και να συνεχίσω με Honda, γιατί νομίζω ότι από εδώ και πέρα η μοτοσυκλέτα μπορεί να δείξει αυτό που αξίζει. Ο Περιστεράς μας έχει βοηθήσει με τα λάστιχα, και από εκεί και πέρα ψάχνουμε επιπλέον πόρους αν και ακόμα δεν έχουμε δείξει ανάλογο ενδιαφέρον να βρούμε υποστηρικτή. Πέρσι ξοδέψαμε αρκετά δικά μας χρήματα, μας βοήθησε φυσικά η Honda με τη μοτοσυκλέτα και τα ανταλλακτικά και δεν θέλω να ξαναβάλω στην ίδια διαδικασία τον Γιάννη τον Αθανασόπουλο, γιατί εκείνος εκτός από εμένα πρόσφερε το μεγαλύτερο κομμάτι. Ξεπεράσαμε τα 40 χιλιάδες ευρώ, ένα μεγάλο για την εποχή ποσό και δεν βλέπω το λόγο να τα ξαναβάλουμε.

http://bikeit.gr

Triple Way

Re: Συνέντευξη - Γιάννης Μπούστας  

  Από: atsatsos στις 24/03/2011 3:14 μμ.

dimchris"Πρωταθλητής διαρκείας.....
.
.
.
.........
http://bikeit.gr"


Ατσάτσα

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 24/03/2011 10:36 μμ.

Ωραίος ο Γιάννης! Και στην καφετέρια που πηγαίνουμε με άλλο γνωστό φόρουμ και τα λέμε, έχει βοηθησει πολύ κόσμο στο να κατανοήσει πολλά πράγματα σχετικά με την αγωνιστική οδήγηση των δύο τροχών, ανάμεσα τους και εμένα.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας  

  Από: dimchrist στις 20/04/2011 12:28 μμ.

Σημερα Τεταρτη 20/04/2011 και ωρα 22.00 με 24.00 ο Γιαννης Μπουστας στο ιντερνετικο ραδιοφωνο
http://www.hayabusa.gr
σε μια αποκλειστικη συνεντευξη!

Συντονιστειτε, ακουστε και ρωτηστε (μεσα απο το Wall του σταθμου) τον Πρωταθλητη!!!

Triple Way

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας  

  Από: dimchrist στις 10/09/2011 8:04 μμ.

Αύριο 11/9 Κυριακή θα διεξαχθεί στα Μέγαρα ο 4ος γύρος του Πανελληνιου Πρωταθλήματος Ταχύτητας.
Στις 11:00 π.μ. ξεκινάει η κατηγορία open.


Σήμερα πήγαμε (Θύμιος, Πέτρος, oustabas +++) για να δούμε τα χρονομετρημένα. Σχετικά λίγος κόσμος. Οι περισσότεροι γνωστοί μεταξύ τους ωραίo κλίμα. Είχε αρκετή ζέστη και υγρασία. Είδαμε μάχες στα Μέγαρα μετά από αρκετό καιρό. Τελευταίος αγώνας είχε γίνει το 2008. Πηγαίναμε Τρίπολη για να τους δούμε. Αυτό είναι το αμέσως πιο κοντινό. Ευχάριστη έκπληξη (εντάξει το ξέραμε από πριν) ήταν ο Μπουστας (φέτος μέχρι στιγμής δεν είχε τρέξει στους προηγούμενους τρεις αγώνες) που μάλλον θα λάβει μέρος και στους υπόλοιπους αγώνες (ακόμα δύο - Σέρρες και Μέγαρα). Μπήκε στο τελευταίο τέταρτο έκανε δύο καλούς γύρους και βγήκε... Το καλούς εννούμε 57:119 & 57:263!!!
Αν και περιμέναμε ένα καλό 56άρι...
Πολύ καλή και άμμεση ενημέρωση υπάρχει από την iron team
http://www.ironteam.gr/live/
Λεπτομέριες μπορείται να διαβάσεται εδώ
http://motopressnews.blogspot.com/searc ... E%91%CE%9C
και εδώ
http://blog.ebike.gr/?p=3047
Θα μας βρείτε αύριο στις κερκίδες.

Triple Way

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας  

  Από: dimchrist στις 12/09/2011 3:03 πμ.

Ωραία περάσαμε. Καλούς αγώνες είδαμε.
Αποτελεσματα από τη μεγάλη κατηγορία formula extreme λίγο πολύ αναμενόμενα
1 Μπούστας CBR 1000RR
2 Κοντομάρος YZF-R1
3 Πολίτης YZF-R1
4 Τσαλίκης CBR 1000RR
5 Ευθυμίου MV AGUSTA F4 312R
6 Πίππος KTM RC8R

Μπούστας επί το έργο βγαίνοντας από την πλατεία


O Μπούστας μετά την κ1-2 βρέθηκε δεύτερος και έμεινε εκεί για λίγο. Δεν θυμάμαι πόσους γύρους. Κάπου στους 4-5 μου φάνηκε. Πέρασε στις φυστικιές τον Κοντομάρο και μετά εξαφανίστηκε. Έριξε γύρο μέχρι και στον 6ο και τερμάτισε 14 δευτερόλεπτα μπροστά από τον 2ο Κοντομάρο. Εντυπωσιακοί οι δύο τους πηγαίνανε τάπα και σταθερά κάτω από τον άσσο. Καλύτερος γύρο αγώνα ήταν 57:891 από τον Μπούστα φυσικά.
Ο Πολίτης σταθερός στην 3η θέση δεν χρειαστηκε να κάνει καμία προσπέραση αλλά ούτε και να του κάνουν. Η αλήθεια είναι ότι περιμέναμε μάχη με τον Ευθυμίου αλλά τελικά δεν έκανε σωστή επιλογή γόμας ελαστικού και από τον 15 γύρο και μετά άρχησε να εγκαταλείπει το κινιγητό προς τον Πολίτη. Δυστυχώς έχασε στον πρωτελευταίο γύρο την 4η θέση από τον Τσαλίκη που τα έδωσε όλα στο τέλος. Ο ακούραστος Πίππος συμπλήρωσε την εξάδα με τον πανεμορφο ΚαΤεΜά. Άτυχος ο Άκης (Γεωργόπουλος) στην πολυκοσμία του 2ου γύρου πίεσε παραπάνω τα φρένα στην κ6 και έπεσε από μπροστινό.

Στους πρώτους γύρους ο Μπούστας κυνηγάει τον Κοντομάρο και ακολουθεί ο Πολίτης

Στα Supersport 600:
1 Καρακατσάνης CBR 600RR
2 Παναγιωτόπουλος Daytona 675
3 Παπαγεωργίου YZF-R6
4 Τριντης CBR 600RR
5 Μπεγνής YZF-R6
6 Κουτσουμπός CBR 600RR

Στα 600άρια περιμέναμε μάχη για την πρώτη θέση που τελικά δεν έγινε. Ο Καρακατσάνης δεν άφησε πολλά περιθώρια στο πολύ καλό πιστιρικά, μόλις 18 χρονών, Παναγιωτόπουλο να του στερήσει την πρώτη θέση. Δεν έκανε κανένα λάθος και τερμάτισε μόλις 2 δευτερόλεπτα μπροστά από τον φανταστικό πιτσιρικά που έδειξε ώριμος και δεν ρίσκαρε στο τέλος έχοντας στο νου του τους πολύτιμους βαθμούς της δεύτερης θέσης. Ο Παναγιωτόπουλος ξεχωρίζει από το ιδιαίτερο στυλ του. Βγαίνει όλος έξω από το μηχανάκι. Φοράει και το κράνος-ρέπλικα του Toni Elias και πάνε πακέτο. Με αυτό το αποτέλεσμα αύξησε τη διαφορά του από τον δεύτερο Άλεξ (Παπαγεωργίου) στο πρωτάθλημα αφού ο Άλεξ τερμάτισε πίσω του 3ος. Στην 4η θέση βρέθηκε ο Τριντής μετά από λάθος του Μπεγνή στον 19ο γύρο. Ο Σωτήρης (Μπεγνής) έκανε πολύ καλό αγώνα και πάνω που κατέβηκε από τον άσσο (59:840) στον 18ο γύρο πιέζοντας όλο και πιο πολύ ήρθε το λάθος και πέρασε μπροστά ο Σταύρος (Τριντής) που ακολουθούσε. Την εξάδα συμπλήρωσε ο Μιχάλης Κουτσουμπός που είχε ωραία μάχη με τον Γιάννη Τζωρτζόπουλο.
Ατυχία για τον Νίκο (Περιστέρα) μόλις στον 2ο γύρο στην κ8 έπεσε από μπροστινό και πολλές κολοτούμπες το μηχανάκι...

Στην open φοβόμασταν για την κ1-2 καθώς 26 μηχανάκια στη σχάρα εκκίνησης των Μεγάρων δε τα λες και λίγα. Η μ@μακία έγινε τελικά από τον Κοξίδη που προσπάθησε να περάσει αρκετά μηχανάκια από εξωτερική και να μην προλαβαίνει τα φρένα. Εμβόλισε λοιπόν τον ανυποψίαστο Γιάννη (Μπούρο) ή αλλιώς Valentik αριστερά και ενώ βρισκόταν πάνω στο κερμπ και φύγανε και οι δύο έξω στην εξωτερική της κ1. Ευτυχώς δεν παρασύρανε κάποιον ακόμα. Μπροστά επικεφαλής τέθηκε ο Γιάννης Κριελέσης και δεν απειλήθηκε από κανέναν. Ο μόνος που έδειχνε να μπορούσε ήταν ο Γιώργος Κυπραίος αλλά δυστυχώς έπεσε στον τελευταίο γύρο. Το βάθρο συμπληρώσανε ο Άρης Κουτσουμπάκης και ο Άρης Γκοζνταρης.
Στην δυστυχώς αδιάφορη για πολλούς racing κατηγορία (μόνο δίχρονα 125-250) πρώτος τερμάτισε ο Γιώργος Κίτσος, 2ος ο Λάμπρος Τσόκος (πολύ με άρεσε το πράσινο μηχανάκι του) και 3ος ο Στράτος Χρονόπουλος.

Μετά από έναν όμορφο αγώνα σειρά πήρε η μάχη με το πηρούνι ως συνήθως... φάγαμε μέχρι τελικής πτώσης και γυρίσαμε πίσω σαν τα κοτόπουλα για ξεκούραση και πλέξιμο...
Άντε και στον επόμενο. Να θυμήσω 23 Οκτωβρίου ο 6ος και τελευταίος γύρος (παρεμβάλλεται στις 2 Οκτωβρίου 5ος γύρος Σέρρες) στα Μέγαρα.

Triple Way

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας  

  Από: dimchrist στις 13/09/2011 11:06 πμ.

Ο Μπούστας κέρδισε στην Formula Extreme
Ο Κοντομάρος αντιστάθηκε για λίγο, αλλά δεν τα κατάφερε


Ο Γιάννης Μπούστας και η Honda CBR1000RR με το #1 στα φέρινγκ έκαναν αυτό που περίμεναν οι περισσότεροι μετά την χθεσινή επανεμφάνιση του Έλληνα πολυπρωταθλητή στους Ελληνικούς αγώνες. Ο Μπούστας οδήγησε με τον γνωστό τρόπο του και μετά τους πρώτους γύρους στους οποίους την κούρσα οδήγησε ο Κώστας Κοντομάρος με την Yamaha R1, πέρασε μπροστά και σιγά-σιγά δημιούργησε διαφορά ασφαλείας, χωρίς μάλιστα να πιέσει ιδιαίτερα. Στον 6ο γύρο σημείωσε 57.891 που ήταν ο ταχύτερος γύρος του αγώνα και μέχρι το τέλος στον 28ο γύρο η διαφορά του πήγε στα 14'' δηλαδή μισό δευτερόλεπτο στον γύρο. Στο βάθρο των νικητών ανέβηκε με τα παιδιά του, φανερά χαρούμενος και χωρίς να έχει κουραστεί από την ζέστη των 35ο Κελσίου που ταλαιπώρησε τα λάστιχα και όσους δεν είχαν καλή φυσική κατάσταση.

Ο Κοντομάρος πάντως χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα στον τομέα αυτό, μετά την πολύ καλή του εκκίνηση, δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον Μπούστα στον σταθερά γρήγορο ρυθμό του και προσπάθησε να κρατήσει όσο το δυνατόν μικρότερη διαφορά. Τελικά πήρε και αυτός μια άνετη 2η θέση, με τον Κώστα Πολίτη να ακολουθεί, αρκετά πιο πίσω μόνος στην 3η θέση. Ο Πρωταθλητής των SS ξεκίνησε αρκετά καλά και είχε καλύτερο ρυθμό από ότι στις χθεσινές κατατακτήριες πάνω στην Yamaha R1, όμως και αυτός με την σειρά του μετά τη μέση του αγώνα δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των 2 πρώτων.

Για την 4η θέση έγινε μάχη μεταξύ του Φώτη Τσαλίκη με την Honda CBR1000RR και του Βασίλη Ευθυμίου με την MV Agusta, με τελικό νικητή τον νεαρό Τσαλίκη, που μάλιστα σημείωσε τον ταχύτερό του γύρο στον προτελευταίο γύρο του Αγώνα, γεγονός που δείχνει ότι θα μπορούσε συνολικά να κινηθεί ταχύτερα αν είχε πιστέψει περισσότερο στον εαυτό του!

Πίσω τους ο Λευτέρης Πίππος με την πορτοκαλί ΚΤΜ RC8, κέρδισε την μάχη με τον Γιώργο Μαρκεζίνη που έχασε την ευκαιρία να γιορτάσει τα χθεσινά του γενέθλια με ένα καλό αποτέλεσμα.

Ο Βασίλης Τσίτουρας ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, αφού έφερε την Kawasaki του στην 8η θέση, οδηγώντας σταθερά καλά. Οι Ευσταθίου Θανάσης, Γλυκός Ηλίας και Γερακίτης Βασίλης συμπλήρωσαν τους 11 που πήραν την καρό σημαία του τερματισμού.
Ο Πρωταθλητής Άκης Γεργόπουλος με την Honda του, είχε μια πτώση στον 2ο γύρο και εγκατέλειψε.


Ο Καρακατσάνης νικητής στην Supersport
Στα 46 του ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου


Ο Βαγγέλης Καρακατσάνης καταχειροκροτήθηκε την ώρα που ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου των Μεγάρων, κάτι που είχε να κάνει από το 2005! Ο 46χρονος οδηγός αφιέρωσε τη νίκη του στη μνήμη του φίλου του που έχασε σε ένα τραγικό ατύχημα στο οποίο καταστράφηκε και η αγωνιστική του μοτοσυκλέτα. Τελικά μετά από προσπάθειες δανείστηκε μια άλλη Honda CBR600RR και κατάφερε με αποφασιστικό τρόπο να κυριαρχήσει στον 4ο Αγώνα της χρονιάς, στην πολύ ανταγωνιστική κατηγορία των Supersport, η οποία είχε 17 οδηγούς στην σχάρα της εκκίνησης.

Ο έμπειρος οδηγός ξεκίνησε από την 2η θέση και λίγο αργότερα έκανε την επίθεσή του και πέρασε μπροστά από τον Παναγιωτόπουλο που ήταν πρώτος. Σιγά-σιγά πήγε την διαφορά στα 3'' για να δεχτεί την αντεπίθεση του 18χρονου οδηγού στους τελευταίους 10 από τους 24 γύρους του αγώνα. Ο Γρηγόρης Παναγιωτόπουλος με την Triumph 675 της Pierrakos Racing μείωσε τη διαφορά στα 1.4'' 4 γύρους πριν το τέλος, αλλά στα ντουμπλαρίσματα των αργότερων οδηγών η εμπειρία του Καρακατσάνη του επέτρεψε να πάει και πάλι στα 2'' και να τερματίσει έτσι πρώτος, αφού μάλιστα στην αρχή του αγώνα είχε πετύχει και τον ταχύτερο γύρο του αγώνα με 59.664.

Ωραίος ο συναγωνισμός των δύο που κράτησε ψηλά το ενδιαφέρον των πολλών θεατών που γέμισαν κάθε σημείο της πίστας των Μεγάρων.

Στην 3η θέση μοναχικός ήταν τελικά ο αγώνας του Πρωταθλητή Άλεξ Παπαγεωργίου με την Yamaha R6, που δεν ξεκίνησε καλά και έχασε την επαφή με την κορυφή. Ο Σταύρος Τριντής με την Honda του έχασε την ευκαιρία να κάνει κάτι καλό, όταν έχασε την πλαστική “ξύστρα” της φόρμας του και φυσικά δεν μπορούσε να οδηγήσει όπως θα ήθελε. Πραγματικά πολύ δύσκολο να οδηγήσει έτσι, όπως μπορεί να καταλάβει ο κάθε ένας που το έχει αντιμετωπίσει, έστω σε ένα track day! Παρόλα αυτά πήρε τελικά την 4η θέση, εκμεταλλευόμενος ένα λάθος του Σωτήρη Μπεγνή που έμεινε 5ος.

Για την 6η θέση δόθηκε μεγάλη μάχη μεταξύ των δύο Honda CBR600RR των Μιχάλη Κουτσουμπού και Γιάννη Τζωρτζόπουλου. Ο Κουτσουμπός ξεκίνησε και πάλι εντυπωσιακά, αλλά μετά τους πρώτους γύρους αντιμετώπισε πρόβλημα με τα ελαστικά του και έκοψε ρυθμό. Ο Τζωρτζόπουλος πέρασε 6ος, όμως ο Πρωταθλητής του 2008 ξαναπέρασε μπροστά του και κράτησε τη θέση του παρά τις επιθέσεις του προέδρου του ΣΟΑΜ, που εκτός των άλλων είχε την υποστήριξη και του νεογέννητου γιού του!

Μεϊμάρης και Σιφναίος ήταν το επόμενο “ζευγάρι” που έδωσε μάχη μέχρι την γραμμή του τερματισμού, με τους Γκούβα και Καρυωτούση με δύο Triumph 675 να δίνουν τη δική τους μάχη για την 10η θέση.

Ωραίος αγώνα λοιπόν για όλες τις θέσεις και ευτυχώς ο Νίκος Περιστεράς που είχε μια πτώση με πολλά δεν έπαθε τίποτε, εκτός από τις ζημιές στην μοτοσυκλέτα του.

Στην βαθμολογία του Πρωταθλήματος ο νεαρός Γρηγόρης Παναγιωτόπουλος προηγείται με διαφορά 7 βαθμών του Άλεξ Παπαγεωργίου.


Ωραία κατηγορία η ΟΡΕΝ, νικητής ο Κριελέσης
24 οδηγοί ξεκίνησαν τον Αγώνα


Η κατηγορία ΟΡΕΝ είναι μια ωραία του ΣΟΑΜ για όσους δεν μπορούν ή δεν θέλουν να ακολουθήσουν τις Πρωταθληματικές κατηγορίες, αλλά τους προσελκύει το να γευτούν το πως είναι η διαδικασία ενός αγώνα και η όλη εμπειρία. Έτσι πολλοί που μετά από κάποια track day ή κάποια σχολεία που παρακολουθούν, συμμετέχουν στην κατηγορία που δεν είναι Πρωτάθλημα και δεν έχει βαθμολογία, αλλά μόνο απονομές και αναμνηστικά συμμετοχής. Ήταν ωραίο που είδαμε χθες 27 οδηγούς στις δοκιμές και σήμερα τελικά τους 24 να ξεκινούν σε έναν ωραίο αγώνα.

Ο Γιάννης Κριελέσης με Honda CBR1000RR ήταν ο οδηγός που είχε κάνει την καλύτερη εμφάνιση το Σάββατο και το επιβεβαίωσε την Κυριακή με έναν καλό αγώνα, με τον ταχύτερο γύρο με 1:00.990 – ο μόνος που κατέβηκε το 1'01'' – και με τη νίκη που δεν ήλθε όσο εύκολα φαίνεται, αφού είχε να αντιμετωπίσει στον τελευταίο γύρο την επίθεση του Γιώργου Κυπραίου που έκανε επίσης καλό αγώνα, αλλά έπεσε στην ύστατη προσπάθεια!

Ο Κριελέσης λοιπόν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και στο 2ο ο Άρης Κουτσουμπάκης που σημείωσε τον 2ο ταχύτερο γύρο και έκανε διαφορά από τον 3ο Άρη Γκοζντάρη που κέρδισε την μάχη με τον Θανάση Παπαθανασίου.

Ο Γιώργος Μανδρώνης τερμάτισε 5ος, μπροστά από τους Δεβελέκο, Φερρούς, Αχτύπη, που τερμάτισαν με μικρή διαφορά στις επόμενες θέσεις. Καριπίδης και Λούβαρης έκλεισαν τη δεκάδα.



http://www.motograndprix.gr

Triple Way

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας  

  Από: dimchrist στις 14/09/2011 9:33 μμ.

On board with JB

http://www.youtube.com/watch?v=LY8gcmDaKsQ&

Triple Way

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας  

  Από: dimchrist στις 15/09/2011 8:32 μμ.

Συνέχεια με το 2ο μέρος on board με τον πολυπρωταθλητή Γιάννη Μπούστα!


http://www.youtube.com/watch?v=9mnNmHgmGLg

Triple Way

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας  

  Από: dimchrist στις 22/10/2011 9:05 μμ.

Ενημέρωση για τον αγώνα στις Σέρρες στις 1 & 2 Οκτωβρίου δεν κάναμε...
Πάμε λοιπόν έστω και καθυστερημένα:
Στην μεγάλη κατηγορία (Formula Extreme) ο Βούλγραρος Choy πήρε την pole και στον αγώνα δεν απειλήθηκε από κανένα. Δυστυχώς ο Μπούστας & ο Ευθυμίου ήταν οι μεγάλοι απόντες, δεν κατάφεραν να ανέβουν (το θέμα είναι οικονομικό) και μάλλον δε θα τρέξουν ούτε στα Μέγαρα...
Δεύτερος ο Κοντομάρος και τρίτος ένας ακόμα Βούλγαρος ο Ivanov. Τέταρτος ο Τσαλίκης, Ιτζές, Πολίτης, Πίππος ακολούθησαν.
Ο Γερακίτης είχε μια άσχημη πτώση στην K-1 και η μπεμπα έπαθε μεγάλη ζημιά. Ευτυχώς για τον ίδιο δεν χτύπησε. Η πτώση μάλλον ήρθε από τη μαμά ανάρτηση μιας και η Bitubo που συνήθως φορούσε αποφάσισε να "κλάσει" λίγο πριν τον αγώνα. Αναγκάστηκε να πιέσει παραπάνω στην προσπάθιά του να περάσει τον προπορευόμενό του Μαρκεσίνη. Μπήκε με μεγάλη φόρα στο νεροφάγωμα την K-1 και μόλις άνοιξε το γκάζι έφυγε superman κατευθείαν στον φωτογράφο!

Στο παρακάτω βίντεο στο τέλος του είναι η πτώση του. Όμως φαίνεται μόνο το προσπέρασμα καθώς ο φακός δεν έπιασε το πέσιμο.

http://www.youtube.com/watch?v=M5PcAr8cNCc

Ο αγώνας μέσα από το Gixxer 1000 k9 του Πασχάλη Ιντζές

http://www.youtube.com/watch?v=XrK3Zae28RY
Η προσπέραση στον Πολίτη

http://www.youtube.com/watch?v=i5NLWe2vglY
και ο τερματισμός

http://www.youtube.com/watch?v=ufPcR61ZLX0

Στα 600 είχαμε μάχη μεταξύ Παπαγεωργίου και Παναγιωτόπουλου. Ο πιτσιρικάς τα κατάφερε και πήρε το ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Τρίτος ο Μπεγνής που ανεβαίνει σταθερά και ακολούθησαν Μάρτης, Περιστέρας, Σιφναίο και Καρακατσάνης.
H εκκίνηση:

http://www.youtube.com/watch?v=JFoNc9mzeVg
Η Open πολύ καλή για άλλη μία φορά με τον πιτσιρικά Παπαθανασίου με 600αρι (R6) να κερδίζει τους Σαπουνας, Μεσσηνης, Κουτσουμπάκης τερματίζοντας πολύ κοντά του.
Ένα περίεργο περιστατικό συνέβη λίγο πριν την εκκίνηση και συγκεκριμένα μόλις τελείωνε ο γύρος προθέρμανσης και τα μηχανάκια στήνονταν στην σχάρα εκκίνησης. Από το βιντεάκι φαίνεται ο Καρυπίδης να βρίσκει τον Φωτόπουλο.
http://www.youtube.com/watch?v=7JfAsqneoA8
και δηλώσεις για το συμβαν
http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=9107
σχόλια
http://motopressnews.blogspot.com/2011/ ... _8542.html

Στην racing νικητής ο Κίτσος και δεύτερος ο Λεφεβρ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
http://motopressnews.blogspot.com/2011/ ... _6738.html
http://www.soamracing.gr/results/202-5----2011.html

Triple Way

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας  

  Από: dimchrist στις 22/10/2011 9:45 μμ.

Αύριο Κυριακή είναι ο τελευταίος αγώνας της χρονιάς. Λογικά θα είμαι εκεί. Σήμερα πήγαμε να δούμε τα χρονομετρημένα.
Οι συμμετοχές δυστυχώς ήτανε λίγες με πιο πολύ κουρεμένη την μεγάλη κατηγορία (formula exreme) με συνολικά 6 συμμετοχές!...
Μπούστας και Ευθυμίου τελικά δεν τα κατάφεραν να κατεβούν στο γκριντ ούτε όμως και ο Γερακίτης που δεν πρόλαβε να ετοιμάσει την μπέμπα του μετά από την πτώση στις Σέρρες.
Αναλυτικά οι συμμετοχές ανά κατηγορία
http://motopressnews.blogspot.com/2011/ ... _1647.html
Τα αποτελέσματα των χρονομετρημένων
http://www.ironteam.gr/live/results/mot ... 1SOAM6MEG/
Ακόμα δεν έχει αναδειχτεί πρωταθλητής σε καμία κατηγορία οπότε υπάρχει ενδιαφέρον.
Στα 600 η μάχη είναι μεταξύ του πιστιρικά Παναγιωτόπουλο και τον Παπαγεωργίου.
Στην FX μεγάλη κατηγορία ο Πολίτης θα πρέπει να τερματίσει μπροστά από τον Κοντομάρο αν θέλει να του πάρει τον τίτλο.
Έναρξη αγώνων: Κυριακή 23 Οκτωμβρίου 11:00

Triple Way