ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΜΟΤΟ

Re: ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΜΟΤΟ  

  Από: maddog στις 26/09/2012 9:06 μμ.

Cpt. Haddock"
maddog"[[...]ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ
δηλ. θα χρειαζεται δηλωση 10000ευρο για να εχεις στην κατοχη σου ενα TIGER 1050???
Παμε καλα???????????? "


Ο Πολυμηχανος εκανε πλάκα (ειναι φανερο στο κείμενο)

Απο την αλλη βέβαια, όταν έχεις στην κατοχη σου ένα όχημα αξιας 11,000 ευρω με ετησια έξοδα αλλα 2,000 περίπου, λογικο δεν ειναι να πρέπει να έχεις και τα αντιστοιχα εισοδήματα να το υποστηρίξεις;

Εκτός εαν εχεις αδήλωτα εισοδήματα, το οποιο σημαινει οτι φοροδιαφεύγεις, στο οποίο και στοχεύει η λογικη του τεκμηρίου.

Εδω να ξεκαθαρίσω οτι ειμαι αντιθετος με το όλο σύστημα του "τεκμαίρεται ότι..." (τεκμηριο), το οποίο βγαινει απο την αδυναμια παταξης της φοροδιαφυγης."

Λοιπον ακου να μαθαινεις...εχω στην κατοχη μου ενα RAV4 2000κυβικα.κανω 4-5000χλμ το χρονο.πληρωνω τελη κανονικα ασφαλεια κανονικα.εχω δικαιολογησει την κτηση του κανονικα ,τωρα που λογο της γαμ...ης κρισης τους το εισοδημα μου εχει μειωθει στα μισα ερχονται και μου βαζουν τεκμιριο διαβιωσης 8800ευρο....αυτο σημαινει οτι εχω αδηλωτα εισοδηματα η φοροδιαφευγω η ειμαι διευθαρμενος??????? αν ηξερα οτι θα γινοταν αυτο θα εριχνα 35000 για ενα κουτι που τωρα με το κολοσυστημα τους δεν πιανει στην αγορα ουτε 10000?????

Re: ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΜΟΤΟ  

  Από: grgasteus στις 26/09/2012 10:02 μμ.

η φοροδιαφυγή είναι δικαιολογία. Η πραγματική αιτία είναι "μαζεύουν λεφτά"
αυτό και μόνο, όλα τα άλλα είναι απλά δικαιολογίες. έχω ξεσκιστεί να γυρίζω όλο τον κόσμο και το αυτοκίνητο μένει στο αεροδρόμιο τις 5 απο τις 7 ημέρες της εβδομάδας και πληρώνω κάθε χρόνο 2.000€ για αυτοκίνητο που ΔΕΝ είναι δικό μου (εταιρικό), αυτός που το σκέφτηκε είναι τουλάχιστον "πανέξυπνος".
Εγώ δεν θα το σκεφτόμουν ποτέ κάτι τέτοιο
συμπέρασμα : είμαι Μ@Λ@Κ@Σ με κεφαλαία μάλιστα !!!
και αυτά για να καταλήξω στο γεγονός οτι για να βρεις λύση σε ένα σου πρόβλημα ... πρέπει να το παραδεχθείς. Έτσι έχασα κιλά ... παραδέχτηκα οτι είμαι χοντρός και άρχισα δίαιτα...
...με το άλλο... ευτυχώς έχω το κράτος που σκέφτεται για μένα τι να κάνω...
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΜΟΤΟ  

  Από: nfot στις 26/09/2012 10:18 μμ.

Και για να μην μπερδευονται μερικοι.
Αλλα που βρηκα τα λεφτα να το αγορασω και αλλο η συντηρηση του. Και τα τεκμηρια με βαση τα κυβικα ειναι γελοια, τουλαχιστον.
Και εξηγω.
Μια Mercedes, E200, συγχρονη, ειναι 1.800 κ.εκ. αλλα κοστιζει 50.000+ γιουρια και εχει τεκμηριο κανα 7.000 ευρω και τελη κατω απο 300.
Το Rav που αναφερθηκε πιο πανω, ειναι 2.000 κ.εκ., κοστισε κανα 35αρι αλλα εχει τεκμηριο 8.800 και τελη 660.

Αν βλεπετε καποια λογικη, πειτε το και σε μενα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΜΟΤΟ  

  Από: xaotikos στις 26/09/2012 10:30 μμ.

Μα όλο το φορολογικό συστημα είναι παράλογο και απλά εισπρακτικό...

Re: ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΜΟΤΟ  

  Από: maddog στις 27/09/2012 8:24 μμ.

Γιαυτο κοντεψα να καραφλιασω με αυτο που κυκλοφορισε για το τεκμιριο στις μοτοσυκλετες μας

Re: ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΜΟΤΟ  

  Από: grgasteus στις 28/09/2012 7:06 πμ.

xaotikos"Μα όλο το φορολογικό συστημα είναι παράλογο και απλά εισπρακτικό..."

πες τα "χρυσόστομε"
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΜΟΤΟ  

  Από: Cpt. Haddock στις 28/09/2012 10:56 πμ.

xaotikos"Μα όλο το φορολογικό συστημα είναι παράλογο και απλά εισπρακτικό..."


Το φορολογικο συστημα ειναι εξ' ορισμου εισπρακτικο, αυτος ειναι ο σκοπος του, η εισπραξη των αναλογούντων φόρων.

Το "αναλογούντων" ειναι που σηκώνει κουβέντα.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΜΟΤΟ  

  Από: Aris. στις 29/09/2012 4:12 μμ.

Το φορολογικο συστημα ηταν ,ανεκαθεν, μπατε σκυλοι αλλεστε.. μην πω μπ@@ρδελο..
Αλλα ετσι παει , ενα διεφθαρμενο κρατος φαινεται λιγοτερο διεφθαρμενο αν μαθεις τον λαο σου να ειναι και αυτος διεφθαρμενος.
Τον ανθρωπο και τον σκυλο , οπως τον μαθεις γινεται.
Ολοι μας εχουμε φοροδιαφυγει , πολυ ή λιγο ,δεν φταιμε εμεις ομως, ετσι μας μαθανε για ευνοητους λογους.
Αν ηταν ανεκαθεν λιγο πιο αυστηρα , λειτουργικα και ΙΣΑ τα μετρα, σε ΟΛΑ τα κοινωνικα στρωματα, τωρα ισως και να ειμασταν πολυ καλυτερα.
Μεχρι "χθες" ο μεγας φοροφυγας "χαριζε" μια μερσεντα στον εφοριακο ελεκτη και ολα καλα , αυτος που φοροδιαφευγε ισα ισα για να ζει πιο ανετα εμπαινε φυλακη και αυτος που εχει μια μουτζουρα στα βιβλια του πληρωνε "κατα κριση του εφοριακου" τα μαλιοκεφαλα του.

Τράτζικ...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΜΟΤΟ  

  Από: PTiger800 στις 30/09/2012 11:16 πμ.

Τα τεκμήρια διαβίωσης, και όλες οι άλλες δήθεν αντικειμενικές π@π@ριές που εφευρίσκει το κράτος για να φορολογήσει είναι στην ουσία η παραδοχή του ότι δεν έχει φοροεισπρακτικό και φοροελεγκτικό μηχανισμό. Αν είχε δεν θα χρειαζόταν τις π@π@ριές.
Κατά τον ίδιο τρόπο, αν είχε λειτουργίκο δημόσιο, δεν θα χρειαζόταν την γραφειοκρατία και τις περίπλοκες διαδικασίες. Επειδή όμως ακριβώς το κράτος γνωρίζει ότι δεν λειτουργεί, δημιουργεί την γραφειοκρατία για να μας βάζει να κάνουμε τη δουλειά του. Παράλληλα βέβαια δίνεται η ευκαιρία να ευδοκιμήσουν τα διάφορα λαμόγια που έχουν δυνατότητα να θησαυρίζουν "παρακάμπτοντας'" τη γραφειοκρατία.

Aris."Ολοι μας εχουμε φοροδιαφυγει , πολυ ή λιγο ,δεν φταιμε εμεις ομως, ετσι μας μαθανε για ευνοητους λογους."

Θα σε στεναχωρήσω Άρη. Φταίμε. Προφανώς όχι όλοι κατά το ίδιο ποσοστό, πλην όμως φταίμε.
...metal under tension, begging you to touch and go...