Νέο Υamaha MT-09

Re: Νεο Υamaha MT-09  

  Από: Tigris3 στις 04/10/2013 1:41 πμ.

Και η παρουσίαση ωραία και η Ναταλία και όλα. Μόνο το μηχανάκι δεν βλέπεται!!!

Re: Νεο Υamaha MT-09  

  Από: leonithastz στις 04/10/2013 3:05 μμ.

Tigris3" Μόνο το μηχανάκι δεν βλέπεται!!! "



εεεε ρε παιδιά αυτό που καβαλάει η Ναταλία μια χαρά φαίνεται ! ! !
[size=200:1w8ajxcf]μη σκας για ότι μπορείς να διορθώσεις και για ότι, δεν μπορείς να διορθώσεις

Re: Νεο Υamaha MT-09  

  Από: triplelover στις 05/10/2013 10:23 πμ.

οντως ωραια παρουσιαση, τωρα για το μηχανακι τα ειπαμε...
τι να πω, με καμια καρινα, κανενα μασκακι και εξατμισουλα ισως βελτιωθει λιγο η κατασταση.
Κριμα παντως , γιατι εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα, ας ελπισουμε οτι θα βγαλει και αλλα μοντελα βασιζομενα σ αυτο το πακετο εξοπλισμου / τιμης .Λετε το επομενο tdm να βασιστει σ αυτο? εχουμε καμια πληροφορια ?

Re: Νεο Υamaha MT-09  

  Από: triplelover στις 08/10/2013 12:31 πμ.

Παιδια το ειδα σημερα στην Αττικη οδο, εν κινηση με πινακιδες δοκιμης, τολμω να πω οτι απο κοντα ειναι πολυ καλυτερο, οι φωτγραφιες το αδικουν. Δεν λεω οτι ειναι πανεμορφο απλα δεν ειναι τοσο αδιαφορο οσο δειχνει στις φωτο.

Re: Νέο Υamaha MT-09  

  Από: dimchrist στις 12/11/2013 4:22 μμ.


Triple Way

Υamaha MT-09  

  Από: Menkara στις 11/07/2014 1:14 μμ.

Καλημέρα, εχθές οδήγησα ένα MT-09 STREET RALLY και είπα να σας γράψω τις εντυπώσεις μου.
Το συγκεκριμένο μηχανάκι το μόνο έχτρα που είχε ήταν μια ελεύθερη Akrapovic. Το οδήγησα μόνο στην χαρτογράφηση Α (full).

-Θέση οδήγησης ήταν σαν να οδηγούσες μοτάρντ.
-Ήχος ...αλλού. Πολύ δυνατός, μπάσος με μικρά σκασίματα στο κλείσιμο γκαζιού, και πλησίαζε σε δικύλινδρο.
-Η πίσω ρόδα (καινούριο λάστιχο Battlaxe) δεν έλεγε να πιάσει κάτω ούτε με 3η κυρίως λόγο του ότι το βάρος του αναβάτη πέφτει μπροστά (θέση οδήγησης + για να μην σηκώνει όλη την ώρα σούζες).
-Με λίγο παίδεμα σηκώνει τον μπροστινό τροχό και με 4η !!! Με 3η πολύ εύκολα.
-Σε ανοίγματα που κάναμε ρολαριστά με 2ες και 3ες το Speed Triple έμενε πίσω 3-6 μέτρα μέχρι και τους κόφτες ! ίσως λόγο βάρους ίσως λόγο κλιμάκωσης. Από στάση τα πράγματα ήταν διαφορετικά...
-Ανεβάζει στροφές στο κοντέρ τουλάχιστον 30% πιο γρήγορα από το Speed.
-Χρειάζεται πιο σκληρές αναρτήσεις. ΔΕΝ ΣΤΡΙΒΕΙ ... φταίει η ανάρτηση ? φταίει η ανάρτηση σε συνδυασμό με το πλαίσιο ? ...γεγονός πάντως είναι ότι μέσα στην στροφή δεν σου δίνει καθόλου σιγουριά, αλλού το βάζεις να πάει και αλλού πάει, παλαντζάρει ανεβοκατεβαίνει και κουνάει. Με βαθμολογία από το 1 έως το 10 για το πόσο στριφτερό είναι θα του έβαζα 2. Χρειάζεται επίσης και stabilizater τιμονιού, έχει σοβαρό πρόβλημα και σε αυτόν τον τομέα.
-Με το 14lt ρεζερβουάρ και την συγκεκριμένη θέση οδήγησης δεν βοηθάει στο να βγαίνει εκτός πόλης για ταξίδια. Φυσικά με λίγη καλή θέληση όλα γίνονται.

Συμπέρασμα: Φοβερό fun-bike/street figher, πολύ ελαφρύ για την κατηγορία του (188 κιλά με φουλ υγρά όταν το Speed triple είναι στα +26 !). Με το πακέτο Street Rally, η εμφάνισή του βελτιώνεται αρκετά, φρέσκο και νεανικό. Η αχίλλειος πτέρνα του είναι οι αναρτήσεις σε συνδυασμό με το πλαίσιο που το κάνουν να μη μπορεί να στρίψει. Η απόδοση του τρικύλινδρου κινητήρα με τα 850cc νομίζω είναι αυτό που ξεχωρίζει.

 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:58, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: Νέο Υamaha MT-09  

  Από: Native στις 10/09/2014 8:11 μμ.

Ξυριζει λεμε το μηχανακι, μην το πλησιαζετε στο φαναρι, θα επισκευτητε το car.gr μετα για πωληση του υφισταμενου.

Πραγματικα φορερη δουλεια η yahama κι ας ειναι ride by wire, μονο μειωνεκτημα η μικρη τελικη.

Α και απο βενζινη καιει αερα, απλα εχει μικρο τεποζιτο γι αυτο εχει 200 χιλ αυτονομια
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Νέο Υamaha MT-09  

  Από: DimSTriple στις 10/09/2014 8:56 μμ.

Το ride by wire δεν είναι μειονέκτημα, έχει εξελιχθεί χρόνια τώρα απο τα R1 & R6 και μπορώ να πώ πως δουλεύει ήδη σ'αυτά εξαιρετικά... Τέλος με μια μικρή επέμβαση στον εγκέφαλο ο κόφτης πάει περίπατο... δεκτό το μικρό ρεζερβουάρ αλλά όπως σωστά αναφέρθηκε το μηχανάκι έχει αρκετά χαμηλή κατανάλωση.

Γκόλ απο τα αποδυτήρια η yamaha με μοτέρ που "φωνάζει" χρόνια η triumph οτι αποτελεί τη χρυσή τομή... και έπεται συνέχεια.

Re: Νέο Υamaha MT-09  

  Από: PTiger800 στις 11/09/2014 2:01 μμ.

Native"θα επισκευτειτε το car.gr μετα για πωληση του υφισταμενου."


δηλάδη να ψάξουμε το car για την αγγελία της "Vespa" σου;
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Νέο Υamaha MT-09  

  Από: johnygalan στις 11/09/2014 4:36 μμ.

ή του KTM
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Νέο Υamaha MT-09  

  Από: Native στις 12/09/2014 4:26 μμ.

Θα εκλαβω σαν χιουμορ τις απαντησεις σας, αφου χιουμορ έκανα κι εγω για να τονισω την διαφορα δυναμης και fun-factor απο αυτο το μηχανακι σε σχεση με ενα triple ή ενα tiger. Οχι οτι δεν μου πέρασε απο το μυαλό , αλλα αλιμονο θα κυκλοφορούσαμε ολοι με busa ή παντα το κορυφαιο της κατηγοριας.

Η αληθεια είναι οτι εμενα δεν με χωράει γιατι ειμαι ψηλος αλλιως γιατι οχι θα το σκεφτομουνα πιο σοβαρα, αν υπήρχε φυσικα και το καταλληλο μαρουλι. Καντε ενα κοπο να το οδηγησετε παντως.

Επίσης κατι ακούγεται οτι θα βγει νεο tdm με το μοτερ αυτο, αν ισχυει θα εχει ενδιαφερον πιστευω.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Νέο Υamaha MT-09  

  Από: nfot στις 12/09/2014 7:18 μμ.

Κι εγω που το εκανα test ride μου αρεσε. Αν βγει με μισο Fairing, οπως το FZ6 που εχω, θα το γλυκοκοιταξω
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.