Στραβη τιμονοπλακα; tiger 1050

Στραβη τιμονοπλακα; tiger 1050  

  Από: thegpet στις 20/03/2013 6:42 μμ.

Καλησπερα,

Είναι λίγος καιρός που παρατηρώ την άνω τιμονοπλακα και μου φαινεται ότι η δεξιά πλευρά της όταν οδηγω σε ευθεία (στο σημείο της δεξιάς μπουκαλας) ειναι πιο κοντα στο Τεποζιτο. Η μηχανη δεν εχει πέσει, δεν εχει τρακαρει, κ δεν τραβαει. Τα καβαλετα κ το τιμονι είναι ευθυγραμμισμενα με την τιμονοπλακα. Παρ όλα αυτα, οπτικά τουλάχιστον, όταν οδηγώ σε ευθεία π.χ. Βουλιαγμενης, βλέπω την δεξιά πλευρά ωσ επι το πλειστον πιο κοντα και την ´μύτη ´ ( εκει που βάζουμε το κλειδί) σε ευθεία. Εάν προσπαθήσω να βάλω την τιμονοπλακα παράλληλα με το Τεποζιτο, η μπροστά μύτη-κλειδαριά φεύγει προς αριστερά...

Πήγα το μπροστινο σε συνεργείο κ Κατ επέκταση σε καλιμπρα για μέτρηση του μπροστινου...όλα οκ μου είπαν... Κανένα πρόβλημα...

Έχετε συναντήσει κάτι τέτοιο ποτε; Η μήπως είναι ετσι κ δεν το είχα παρατηρήσει ποτε κ τώρα που το είδα έχω κολλήσει με αυτο; Μπορεί κανεις να παρατηρήσει και το δικό του κ να μου πει;

Α, τι τιμόνι είναι αλλαγμενο

Re: Στραβη τιμονοπλακα; tiger 1050  

  Από: Tigris3 στις 20/03/2013 8:01 μμ.

Μάλλον θέλει ευθυγράμμιση το τιμόνι αν καταλαβαίνω καλά. Φώναξε έναν φίλο να μπλοκάρει μέσα στα πόδια του τον μπροστινό τροχό και να κρατάει κόντρα ενώ εσύ πάνω στο μηχανάκι θα προσπαθήσεις να στρίψεις το τιμόνι από την αντίθετη μεριά που σου φαίνεται στραβό. Το τιμόνι πιάνει σε ελαστικές βάσεις κάτω από την τιμονόπλακα με αποτέλεσμα είτε να έφυγε κάποια στιγμή σε κάποιο ζόρι, είτε στην αλλαγή τιμονιού δεν ευθυγραμμίστηκε καλά. (Το έχω πάθει και εγώ μετά την αλλαγή τιμονιού με aftermarket). Βασικά η τιμονόπλακα και όλο το σύστημα μπροστά είναι ίσιο, το τιμόνι είναι αυτό που ξεφεύγει.