ΣΕΡΒΙΣ

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: chris34 στις 19/03/2009 8:17 μμ.

LevelOne"
chris34"Παρα πολυ σωστο αυτο που λες Φιλιππα για το θεμα μαρκετινγκ!Να σου πω εγω κατι αλλο ομως.Η καθε εταιρεια που προτεινει ειτε μηχανων ειτε αυτοκινητων αλλαγη λαδιων στα "χ" χιλιομετρα δεν θα ειχε δοκιμασει πρωτα την αντοχη τους;Σιγουρα θα ειχαν πολυ μεγαλυτερη χασουρα και βεβαια δυσφημιση οταν θα πηγαιναν τα αυτοκινητα η οι μηχανες με κολημενους κινητηρες επειδη τα λαδια μεχρι να φτασουν τα "χ" χιλιομετρα θα ειχαν γινει νερο!!Ετσι δεν ειναι;"

Οχι γιατι η ζημια του κινητηρα δημηουργειται μακροπροθεσμα,αρκετα μετα τη ληξη της εγγυησης(συνηθως)."


Τοτε εχεις δικιο που λες οτι ειναι καθαρα θεμα μαρκετινγκ!!Ας ειναι ενταξει θα σκεφτονται τα οχηματα μας η οι μηχανες μας μεχρι να ληξει η εγγυηση και μετα χεστηκαμε......Ωραιο μερκετινγκ!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: Aris. στις 19/03/2009 8:22 μμ.

Sprinter"Και τι θα κάνουνε ρε οι μηχανικοί εδώ? Θα πεινάσουνε? Δε φτάνει που χρεώνουν το 1/3 απ' όσο χρεώνουν στας Ευρώπας...

Μην είστε τσίπηδες ρε!"


τα 80 euro που έδωσα για το πρώτο σέρβις (αλλαγή λαδιών - φίλτρο λαδιού) είναι το 1/3 δηλαδή!
(Χωρίς εργασία ,παρακαλώ,χρεωμένη)

Με λίγα λόγια μου λες πως stas ΕΥΡΏΠΑΣ θα μου παίρναν 240 ! Έουρα.

Η μήπως συναινεί τίποτα άλλο ?


*******ΡΕ ΛΕΣ ΝΑ ΠΉΓΑ ΣΕ ΉΔΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΌ ΜAΣΤΟΡΑ ? ********
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: Sprinter στις 20/03/2009 8:24 πμ.

Η χρέωση της ωρας εργασίας είναι πολύ μικρότερη εδώ στην Ελλάδα, άσε που ειδικά στις μηχανές οι μηχανικοι συνήθως δε χρεώνουν αυστηρά βάση της ώρας εργασίας. Εξω υπάρχει αυστηρή ταρίφα. Σου μιλάει, σε χρεώνει.

Δεν αναφέρομαι στα ανταλλακτικά που οι τιμές είναι λιγο πολυ ίδιες.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: maik30 στις 20/03/2009 8:36 πμ.

εγω πιστευω οτι καλυτερα ειναι η μεση λυση αλλαγη λαδιων στα μισα χιλμ που λεει ο κατασκευαστης(του λαδιου)για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο παντως μια ερευνα που εχω δει προσωπικα του λαδιου mobil 1 εκαναν test για 15000 χλμ με καποια μεθοδο χωρις να σβησει ο κινητηρας και το λαδι βγηκε σε καλη κατσταση γιατι λενε οτι η μεγαλυτερη καταπονηση του λαδιου γινεται απο το αναψε σβησε κτλ αυτα.

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: Sprinter στις 20/03/2009 8:40 πμ.

Φίλιππα,

Δεν παίζουν αυτά που λές (ακόμα περισσότερο για τα αυτοκίνητα). Με εγγυήσεις για 5 και 7 χρόνια, και με τα χιλιόμετρα που γράφουν σε μεγάλες χώρες οι βλάβες θα βγαίναν στην εγγύηση. Εχεις ιδέα για τα χιλιομετρα που γράφουν στην Αμερική?

Εκτός αυτού, βλάβη εκτός εγγύησης αλλά σε λίγα σχετικά χιλιόμετρα μπορεί να μην έχει αμεση οικονομική επιβάρυνση στον κατασκευαστή (το αντίθετο μαλιστα...) αλλά πολλες βλάβες τέτοιου τύπου δημιουργούν δυσφήμιση πράγμα ακριβότερο εμμέσως.

Οι ιστορία με τα λάδια είναι πονεμένη, ακριβώς γιατί είναι δύσκολο σε εναν ιδιοκτήτη η και εναν απλό μηχανικό να κρίνει και την καταστασή τους και την επίδραση σε βλάβες. Για να γίνει αυτό απαιτείται χρήση συγκριτικών (δηλ. επαναλαμβανόμενων) τεστ και αναλύσεων σε εργαστήρια. Από εκεί και πέρα ολα είναι ράδιο αρβύλα. Και αυτό που λέω εγώ και αυτό που λές εσύ.

Είναι σίγουρο πάντως ότι οι ώρες και οι συνθήκες λειτουργίας και όχι τα απόλυτα χιλιόμετρα παίζουν περισσότερο ρόλο. Από εκεί και πέρα ο καθένας κρίνει και πράτει και ανάλογα τη χρηση. Κάθε μέρα Αθηνα κέντρο είναι άλλο πράγμα από Αττικη Οδό.

Εγώ στη μηχανή αλλάζω τα λάδια συνήθως καθε 5 (αντιθέτως με ότι γράφω παραπάνω, και ανάποδα από οτι κάνω στο αμάξι που το αμελώ). Οι λόγοι είναι

1. Ψώνιο με την συντήρηση της μηχανής.
2. Κάθε 5 περίπου (και ανάλογα το ρυθμό χρήσης, σε εμένα πια είναι κάθε 6 μήνες περίπου) θα περάσω μια βόλτα από το συνεργείο κάτι να μου κοιτάξει ή να μου σφίξει ή για ψυχολογικούς λόγους (σε 2 ρόδες αποθέτουμε τη ζωή μας). Ε, κάνω που κάνω τον κόπο, αλλάζω και τα λαδάκια.

Αν αύριο όμως πάω μεγάλο ταξίδι εξωτερικό και υπερβώ τα 5 χιλιάδες, δεν θα αγχωθώ κιόλας μη γίνουν αλοιφή για κάλλους...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: chris34 στις 20/03/2009 8:58 πμ.

Sprinter"1. Ψώνιο με την συντήρηση της μηχανής.
2. Κάθε 5 περίπου (και ανάλογα το ρυθμό χρήσης, σε εμένα πια είναι κάθε 6 μήνες περίπου) θα περάσω μια βόλτα από το συνεργείο κάτι να μου κοιτάξει ή να μου σφίξει ή για ψυχολογικούς λόγους (σε 2 ρόδες αποθέτουμε τη ζωή μας). Ε, κάνω που κάνω τον κόπο, αλλάζω και τα λαδάκια.

Αν αύριο όμως πάω μεγάλο ταξίδι εξωτερικό και υπερβώ τα 5 χιλιάδες, δεν θα αγχωθώ κιόλας μη γίνουν αλοιφή για κάλλους..."


Πολυ σωστος παρα μα παρα πολυ σωστος!!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: JOSBI στις 20/03/2009 8:59 πμ.

Sprinter"Φίλιππα,

Δεν παίζουν αυτά που λές (ακόμα περισσότερο για τα αυτοκίνητα). Με εγγυήσεις για 5 και 7 χρόνια, και με τα χιλιόμετρα που γράφουν σε μεγάλες χώρες οι βλάβες θα βγαίναν στην εγγύηση. Εχεις ιδέα για τα χιλιομετρα που γράφουν στην Αμερική?

Εκτός αυτού, βλάβη εκτός εγγύησης αλλά σε λίγα σχετικά χιλιόμετρα μπορεί να μην έχει αμεση οικονομική επιβάρυνση στον κατασκευαστή (το αντίθετο μαλιστα...) αλλά πολλες βλάβες τέτοιου τύπου δημιουργούν δυσφήμιση πράγμα ακριβότερο εμμέσως.

Οι ιστορία με τα λάδια είναι πονεμένη, ακριβώς γιατί είναι δύσκολο σε εναν ιδιοκτήτη η και εναν απλό μηχανικό να κρίνει και την καταστασή τους και την επίδραση σε βλάβες. Για να γίνει αυτό απαιτείται χρήση συγκριτικών (δηλ. επαναλαμβανόμενων) τεστ και αναλύσεων σε εργαστήρια. Από εκεί και πέρα ολα είναι ράδιο αρβύλα. Και αυτό που λέω εγώ και αυτό που λές εσύ.

Είναι σίγουρο πάντως ότι οι ώρες και οι συνθήκες λειτουργίας και όχι τα απόλυτα χιλιόμετρα παίζουν περισσότερο ρόλο. Από εκεί και πέρα ο καθένας κρίνει και πράτει και ανάλογα τη χρηση. Κάθε μέρα Αθηνα κέντρο είναι άλλο πράγμα από Αττικη Οδό.

Εγώ στη μηχανή αλλάζω τα λάδια συνήθως καθε 5 (αντιθέτως με ότι γράφω παραπάνω, και ανάποδα από οτι κάνω στο αμάξι που το αμελώ). Οι λόγοι είναι

1. Ψώνιο με την συντήρηση της μηχανής.
2. Κάθε 5 περίπου (και ανάλογα το ρυθμό χρήσης, σε εμένα πια είναι κάθε 6 μήνες περίπου) θα περάσω μια βόλτα από το συνεργείο κάτι να μου κοιτάξει ή να μου σφίξει ή για ψυχολογικούς λόγους (σε 2 ρόδες αποθέτουμε τη ζωή μας). Ε, κάνω που κάνω τον κόπο, αλλάζω και τα λαδάκια.

Αν αύριο όμως πάω μεγάλο ταξίδι εξωτερικό και υπερβώ τα 5 χιλιάδες, δεν θα αγχωθώ κιόλας μη γίνουν αλοιφή για κάλλους..."


Ε ναι λοιπον!!! θα συμφονισω απολυτα με τον Sprinter!
περα απο την πλακα ετσι πρεπει να γινεται η συντηρηση μιας μοτοσυκλετας! αυτο που με χαλαει με το tiger βασικα σε σχεση με το R6 ειναι οτι θελει βαλβιδες καθε 10000χιλ ενω με τον ιαπωνα το ξεχνας για πολυ καιρο!
VALE FOR EVER

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: chris34 στις 20/03/2009 9:03 πμ.

JOSBI"Ε ναι λοιπον!!! θα συμφονισω απολυτα με τον Sprinter!
περα απο την πλακα ετσι πρεπει να γινεται η συντηρηση μιας μοτοσυκλετας! αυτο που με χαλαει με το tiger βασικα σε σχεση με το R6 ειναι οτι θελει βαλβιδες καθε 10000χιλ ενω με τον ιαπωνα το ξεχνας για πολυ καιρο!"


Δημητρη μηπως κανεις ενα λαθακι;Βαλβιδες ο τιγρης θελει καθε 20.000 χιλιαδες και οχι καθε 10.000!!
Δες και το manual!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: JOSBI στις 20/03/2009 9:08 πμ.

chris34"
JOSBI"Ε ναι λοιπον!!! θα συμφονισω απολυτα με τον Sprinter!
περα απο την πλακα ετσι πρεπει να γινεται η συντηρηση μιας μοτοσυκλετας! αυτο που με χαλαει με το tiger βασικα σε σχεση με το R6 ειναι οτι θελει βαλβιδες καθε 10000χιλ ενω με τον ιαπωνα το ξεχνας για πολυ καιρο!"


Δημητρη μηπως κανεις ενα λαθακι;Βαλβιδες ο τιγρης θελει καθε 20.000 χιλιαδες και οχι καθε 10.000!!
Δες και το manual!! "


πασα μου τι να σου πω! στις 10000 εκανα βαλβιδες! 250 ευροπουλα εσκασα!!!
μηπως πρεπει να αλλαξω συνεργειο?
VALE FOR EVER

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: Sprinter στις 20/03/2009 9:19 πμ.

Κάθε 20000 βαλβίδες λέει η Τ. Τώρα αν ο μηχανικός είναι φιλικός και στις τσεκάρει και στα 10 χωρίς χρέωση αν είναι εντάξει (οι ανοχές), τότε ΟΚ.

PS Η σύστασή μου είναι ενα κοίταγμα στα πρώτα 10000 δε βλάπτει. Καινούργιο μηχανάκι είναι, ουτε ξέρεις τι κάναν στο εργοστάσιο, παίρνουν και τους τζόγους τους όλα τα καβλιτζέκια πάνω του στα πρώτα χιλιόμετρα.


PS2 Γενικώς, μηχανάκια είναι, το λιγότερο βάρος στο μικροτερο χώρο, ευαισθητα σχετικά πράγματα είναι. Αμα το σκίζεις το μηχανάκι, καλό θα είναι τα πάντα να τα τσεκάρεις συχνοτερα από ότι λέει το βιβλίο. Ολα είναι μέσοι όροι και στατιστικές. Κρίνετε μόνοι σας ανάλογα τη χρήση και μούρλια σας.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:38, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: chris34 στις 20/03/2009 9:29 πμ.

JOSBI"
πασα μου τι να σου πω! στις 10000 εκανα βαλβιδες! 250 ευροπουλα εσκασα!!!
μηπως πρεπει να αλλαξω συνεργειο? "


Δημητρη μαλλον πρεπει να αλλαξεις συνεργειο!!Οπως ειπε και ο sprinter αν στο εκανε χωρις χρεωση εχει καλος.Αλλα να σου παρει και 250 απαραδεκτος!!!!!!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: JOSBI στις 20/03/2009 9:39 πμ.

chris34"
JOSBI"
πασα μου τι να σου πω! στις 10000 εκανα βαλβιδες! 250 ευροπουλα εσκασα!!!
μηπως πρεπει να αλλαξω συνεργειο? "


Δημητρη μαλλον πρεπει να αλλαξεις συνεργειο!!Οπως ειπε και ο sprinter αν στο εκανε χωρις χρεωση εχει καλος.Αλλα να σου παρει και 250 απαραδεκτος!!!!!!!!"


Η αληθεια ειναι οτι με πονεσε το 250ρι και θυμαμαι μου ειπε οτι χρειαστηκε 3 καπεκοτα και μου χρεωσε 10η15 ευρω το καπελοτο! αυτο με ξενερωσε πολυ!!! τι να πω ρε μαγκες?!
VALE FOR EVER

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: chris34 στις 20/03/2009 9:45 πμ.

Ρε Δημητρη σε ποιον το ειχες παει αν επιτρεπεται;
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: JOSBI στις 20/03/2009 9:50 πμ.

chris34"Ρε Δημητρη σε ποιον το ειχες παει αν επιτρεπεται;"


Στον πειραια ρε φιλε! στον Κωστα! Ομηρου σκυλιτση!
VALE FOR EVER

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: coot στις 20/03/2009 10:05 πμ.

Μπορεί να γράφει το βιβλίο σέρβις ότι πρέπει στις 20000km ότι χρειάζεται valve check συνήθως το κάνουν στις 10000km για περισσότερη σιγουριά και ο Σάκης κάθε 10 το κάνει. αν δεν θες το λες και δε στο κάνουν. Όπως και τα λάδια και τα φίλτρα και τα μπουζί τα αλλάζουν πιο νωρίς.
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could