Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: Sprinter στις 08/10/2008 7:41 πμ.

Εγω οδηγω μηχανές 30 χρόνια. Το Σπριντ μου είναι η πρώτη μηχανή μου με ABS. Δεν έχω κανένα πρόβλημα, 1-2 φορές το έχω νιώσει να δουλεύει και καλά έκανε...

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι στο 90% των περιπτώσεων που χρήστης διαμαρτύρεται ότι τον πρόδωσε το ABS, αν δεν είχε θα μας περιέγραφε πώς ήταν ή θέα του προφυλακτήρα του ταξί την ώρα που σουρνότανε (στην καλύτερη....γιατί μπορεί να μη μπορούσε να μας πεί τίποτα...).

Αυτά για το μεγαλύτερο ποσοστό των μηχανών με το σύστημα αυτό, πλήν γνωστών και διεγνωσμένων περιπτώσεων με πρόβλημα όπως κάποια BMW.

Δεν ξέρω για τον Τίγρη, πάντως στο Σπρίντ κανένα πρόβλημα (και αμφιβάλλω αν έχουν και πολύ διαφορετικό σύστημα).

Μάθετε να φρενάρετε σαν να μην είχατε ABS και έπειτα αφήστε το εκεί να υπάρχει για την κακή στιγμή.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:36, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: Sprinter στις 08/10/2008 7:48 πμ.

JOSBI"TO ABS ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΤΡΟΧΟΥΣ!!!! ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΦΡΕΝΑΡΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΤΟ ABS!!! TI NA TO KANΩ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΑΦΡΕΝΑΡΙΣΤΟΣ!!!! "


Ενώ θα ταν καλύτερα να σουρνόσουνα στην άσφαλτο με κατεύθυνση την κολώνα... Γιατί αυτή είναι η άλλη επιλογή. Αν μπλοκάρει μπροστινό και δεν προλάβεις να ελευθερώσεις (που δεν προλαβαινεις) έπεσες πρίν συνηδητοποιήσεις τι έγινε. Τουλάχιστον με το ABS μπορείς να επιχειρήσεις ελιγμό αποφυγής (αν έχεις τα αντανακλαστικά να κάνεις το απότομο ανάποδο τιμόνι...).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: JOSBI στις 08/10/2008 8:37 πμ.

Ενώ θα ταν καλύτερα να σουρνόσουνα στην άσφαλτο με κατεύθυνση την κολώνα... Γιατί αυτή είναι η άλλη επιλογή. Αν μπλοκάρει μπροστινό και δεν προλάβεις να ελευθερώσεις (που δεν προλαβαινεις) έπεσες πρίν συνηδητοποιήσεις τι έγινε. Τουλάχιστον με το ABS μπορείς να επιχειρήσεις ελιγμό αποφυγής (αν έχεις τα αντανακλαστικά να κάνεις το απότομο ανάποδο τιμόνι...).[/quote]

AN ΤΣΑΡΟΥΧΟΝΕΙΣ ΤΟ ΦΡΕΝΟ ΜΕ ΟΛΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΣ ΤΑ ΜΑΣΕΛΙΑ ΣΟΥ!!! ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΦΡΕΝΑΡΕΙΣ ΔΥΝΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ! ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΚΟΙΤΑΩ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΛΑ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΠΟΥ ΚΑΒΑΛΑΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ! ΤΙΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥ ΠΑΝΙΚΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΜΩΣ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΠΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΓΛΥΚΑ ΣΤΗΝ ΜΑΝΕΤΑ! ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΛΙΚΗ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΩΣ ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ!! ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟΝ ΠΛΗΡΗ ΕΛΕΝΧΟ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΕΙΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΑΥΤΗ!!!!
VALE FOR EVER

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: Sprinter στις 08/10/2008 8:41 πμ.

Ωραία τα λές. Αν τα κάνεις όλα αυτά, τότε δε σε 'προδίδει΄και το ABS γιατί δεν ενεργοποιείται...Και μένει εκεί για την κακιά στιγμη, τη στιγμή του πανικού που δεν δουλεψε καλά ο εγκέφαλός σου ή που διάβασες την ποιότητα του δρόμου λάθος.... Οπερ έδει δείξαι....

Αυτό που λέω είναι ότι ΟΤΑΝ και ΑΝ ενεργοποιηθει στα σοβαρά το ABS, σημαίνει πως αν δεν είχε θα είχες μπλοκάρει τον τροχό....Ο πανικός που πιάνει κάποιον όταν νιώσει το ABS να ερνεργοποιήται ξαφνικά και μη αναμενόμενα δεν είναι τίποτα μπροστά στον πανικό που θα τον έπιανε αν ΔΕΝ ενεργοποιούτανε η ΔΕΝ υπήρχε...

Εσύ που είσαι τόσο σίγουρος ότι στίς άθλιες συνθηκες που οδηγούμε ΠΑΝΤΑ και ΠΑΝΤΟΥ θα φρενάρεις σωστά και αποτελεσματικά, ΜΗΝ το πάρεις. Αν και αν φρενλαρεις σωστά τότε το ABS δεν σε τρομάζει και μένει εκεί να υπάρχει για όταν το ΠΑΝΤΑ και ΠΑΝΤΟΥ πετύχει την εξαίρεση...

Εγώ το έχω τώρα 20Κ χλμ και όπως είπα 1-2 φορές το ένιωσα να ενεργοποιείται στιγμιαία και ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ.

(Αν θές να μη ΦΩΝΑΖΕΙΣ για να συζητάμε ωραία...)
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: JOSBI στις 08/10/2008 8:58 πμ.

Sprinter"Ωραία τα λές. Αν τα κάνεις όλα αυτά, τότε δε σε 'προδίδει΄και το ABS γιατί δεν ενεργοποιείται...Και μένει εκεί για την κακιά στιγμη, τη στιγμή του πανικού που δεν δουλεψε καλά ο εγκέφαλός σου ή που διάβασες την ποιότητα του δρόμου λάθος.... Οπερ έδει δείξαι....

(Αν θές να μη ΦΩΝΑΖΕΙΣ για να συζητάμε ωραία...)"


ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ ΑΔΕΛΦΕ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΞΕΝΕΡΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΦΡΕΝΟΥ!!! ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΕΩΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ!!! ΚΑΒΑΛΑΩ ΤΟΥ ΚΟΛΛΗΤΟΥ ΤΟ TIGER ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ABS ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΦΡΕΝΑΡΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΕ ΦΙΛΕ ΟΣΟ ΕΧΩ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΤΟ ΤΙΓΡΑΚΙ ΜΟΥ ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΕΧΩ ΣΙΧΑΘΕΙ ΤΟ ΦΡΕΝΟ ΤΟΥ!!!
VALE FOR EVER

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: chris34 στις 08/10/2008 9:08 πμ.

Dimitri o sprinter sou leei na min fonazeis epeidi grafeis me kefalea gramata!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: JOSBI στις 08/10/2008 9:12 πμ.

chris34"Dimitri o sprinter sou leei na min fonazeis epeidi grafeis me kefalea gramata! "


ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΦΩ!!!
VALE FOR EVER

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: Sprinter στις 08/10/2008 10:19 πμ.

ΠΑΝΤΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΣΑ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: Sprinter στις 08/10/2008 10:25 πμ.

[quote="JOSBI"

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ ΑΔΕΛΦΕ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΞΕΝΕΡΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΦΡΕΝΟΥ!!! ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΕΩΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ!!! ΚΑΒΑΛΑΩ ΤΟΥ ΚΟΛΛΗΤΟΥ ΤΟ TIGER ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ABS ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΦΡΕΝΑΡΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΕ ΦΙΛΕ ΟΣΟ ΕΧΩ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΤΟ ΤΙΓΡΑΚΙ ΜΟΥ ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΕΧΩ ΣΙΧΑΘΕΙ ΤΟ ΦΡΕΝΟ ΤΟΥ!!![/quote]

Δε φταίει υποχρεωτικά το ABS για αυτό. Και ακόμα περισσότερο δε φταίει η έννοια του ABS (ασχέτως με την υλοποίηση στο Tiger).

Να πάς να σου κοιτάξει κάνας καλός τα φρένα (κάνε και καμμιά εξαέρωση σωστή και καθάρισμα δαγκάνες εμβολάκια κλπ).

Εγώ όπως είπα δεν έχω κανένα πρόβλημα με το ABS στο Σπρίντ. Αλλα φρένα (όχι και τα καλύτερα) αλλα μάλλον πολύ ίδιο ABS.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: JOSBI στις 08/10/2008 10:26 πμ.

Sprinter"ΠΑΝΤΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΣΑ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ"



ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!!!
VALE FOR EVER

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: rAnger στις 08/10/2008 10:44 πμ.

Sprinter"

Δεν ξέρω για τον Τίγρη, πάντως στο Σπρίντ κανένα πρόβλημα (και αμφιβάλλω αν έχουν και πολύ διαφορετικό σύστημα).

Μάθετε να φρενάρετε σαν να μην είχατε ABS και έπειτα αφήστε το εκεί να υπάρχει για την κακή στιγμή."



Νίκο, συμφωνώ με όσα λες, αλλά συγκεκριμένα για το abs του tiger μην είσαι τόσο σίγουρος πριν το δοκιμάσεις.
Για του λόγου το αληθές στην επόμενη συνάντηση που θα είμαστε και οι δύο θα στο δώσω να το δοκιμάσεις... Αρκεί να βρούμε ένα καταλληλο σημείο ασφάλτου. Με ενδιαφέρει το τι θα διαγνώσεις.

Εγώ για να καταλάβεις το αποδίδω στην πολύ κακή ποιότητα του λάστιχου που εχω απ τη μαμά, γιατι διαφορετικά είναι όντως απαράδεκτο. και θα σου πω ακριβώς το γιατί. Σε συγκεκριμένο σημείο δρόμου που περνάω καθημερινά χρόνια τώρα, με την προηγουμενη μηχανή (tdm χωρίς abs) με λαστιχα z6 metzeler που τα είχα μεχρι και 3 χρόνια είχα ίσως μια δύο φορές νιώσει να μπλοκάρει στιγμιαία το μπροστινό. Τίποτα σπουδαίο, ελεγχόμενο. Τώρα μεσα σε λίγους μήνες με το Τ τις πρώτες μέρες έμπαινε το abs συστηματικά και σταματαγα παραπέρα, μέχρι που προσάρμοσα το φρεναρισμά μου έτσι ώστε να μη μπαίνει και την ταχύτητα επίσης που ανέπτυσσα στο σημείο, ώστε να μη χρειαστεί να πολυφρενάρω.

Είναι περίεργο, τι να πω. Θα μιλήσω και με το Σακη να δω τι εχει να προτείνει, αλλά απ ότι καταλαβαίνω έτσι κι αλλιώς είναι κοινό σε όλους τους αναβάτες του τίγρη...
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: Sprinter στις 08/10/2008 10:55 πμ.

Σίγουρα δεν έχω εμπειρία από τον Τίγρη και δεν μπορώ να αποκλείσω τίποτα. Η ένστασή μου αφορόύσε κυρίως αφορισμούς του τύπου 'δεν κάνει το ABS για τους 2 τροχούς' ή 'δεν θέλω να κανονίζει το μηχάνημα το φρενάρισμά μου εγώ ξέρω καλύτερα' κ.λ.π.

Πάντως δεν ξέρω βρε παιδί μου, πετύχανε τόσο καλό ABS στο Sprint και στο ξαδελφάκι του τα κάνανε μαντάρα?

Το λάστιχο σαφώς και παίζει πολύ σημαντικό ρόλο (αφού όλη η ιστορία παίζεται στην πρόσφυση) και τα μαμίσια του Tiger είναι επιεικώς απαράδεκτα για την Ελλάδα. Η αίσθηση και η προοδευτικότητα του φρένου επίσης παίζει μεγάλο ρόλο. Η ρύθμιση των αναρτήσεων επίσης (τα κούτσουρα είναι καλά μόνο για να καίγονται..).

BTW καιρό έχω να σας δώ και σας επιθύμησα. Δεν πολυκυκλοφορώ. Οικουρώ λόγω οικονομικού σφιξίματος...


PS. Συμβουλή πρός όλους με ABS. Πάτε βρέτε μια ασφάλτινη αλάνα (εγώ το έκανα στο Αυλάκι στο παρκινγκ της πλάζ όταν ήταν άδειο) και δοκιμάστε το ABS σας. Φρεναρετε προοδευτικά αλλά όλο και περισσότερο μέχρι και τσαρούχωμα για να αποκτήσετε μια αίσθηση πότε μπαίνει και τί κάνει το ABS. Μόνο μη το παρακάνετε και βράσετε τα φρένα - πηδήξετε τους δίσκους..)
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:36, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: Case στις 08/10/2008 11:05 πμ.

Παιδιά και εμένα το Sprint είναι η πρώτη μηχανή με ABS που οδηγώ αλλά 1 φορά που μπήκε σε λειτουργία το σύστημα ευχαριστούσα τα 1000 ευρά παραπάνω που έδωσα. Η εναλλακτική θα ήταν να βρίσκομαι στην αγκαλιά της απαίσιας θείας που αποφάσισε να τσαρουχώσει το φρένο στην Εθνικής Αντιστάσεως (Χαλάνδρι-ασφαλτος παγοδρόμιο) για να μπεί σε ένα στενό.

Νίκο και εμείς σε έχουμε επιθυμίσει......
Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: jimalex στις 08/10/2008 6:09 μμ.

Συμφωνω απολυτα με sprinter και case.μια φορα το χρειαστικα(και τελευταια ελπιζω) στην πατησιων λογω ταριφα και με εσωσε.θα εγλυφα ασφαλτο για να παρει την κουρσα Το ABS σωζει ζωες και 2ον τις μηχανες(θα με πληρωνε ο ταριφας ?????????? μπααααα ας προσεχες θα μου ελεγε)
The Locksmith of the Forum.

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: stoupi στις 09/10/2008 6:57 μμ.

Εγω παιδια τσιγκουνεύτηκα τα 1000Ε και το πήρα άνευ, το σκυλομετάνιωσα και όσον αφορα την μεταπώληση αλλά και επειδη πήρα ένα GS BMW και το οδήγησα (ξένο μηχανάκι του γαμπρού μου) και τα χρειάστηκε με ένα ταρίφα!! Φυσικά δεν του έχω πει τίποτα! Δούλεψε ..τέλεια υποθέτω κάπως έτσι θα είναι και του Τίγρη!!
[size=150:quxslwvd]3 > 4