Πρόβλημα με μίζα

Πρόβλημα με μίζα  

  Από: σουλισ στις 24/02/2012 10:11 μμ.

Παιδια καλησπερα, γραφω για πρωτη φορα δε ξερω αν κανω καποια δημοσιευση, η απανταω σε καποιον προσωπικα γιατι δεν τα παω καλα με τα κομπιουτερικα.Εχω το τιγρη του 2009 απο κουτα πριν λιγες μερες τα εφτυσε η μιζα κουρεψε το γραναζι -ολο το καρε με μηνων μπαταρια, ξεκινησε με τα κρυα .Την ωρα που γυρναγε η μιζα ξεμπλοκεριζε και ακουγοταν ενας θορυβος φρικτος μεχρι που η μιζα ''γεια σας"αυτο το εκανε καμια δεκαρια φορες.Παω συνεργειο η τιμη γαι ολο το κιτ ηταν για υπογλοσια τελος παντων τα βρηκαμε.Σκεφτομαι να βαλω μονιμο φορτιστη της triumph ωστε να την πριζωνο μια στις τοσο ωστε να ειναι παντα φωρτισμενη η μπαταρια ,οπως και τοποθετησω διακοπτη να σβηνω την μεσαια σκαλα πριν βαλω μπροστα, πια ειναι η γνωμη σας?
ευχαριστω καθε βοηθεια δεχτη ωστε να μπορω να γραφω κ'εγω στο σωστο μερος.

Re: Πρόβλημα με μίζα  

  Από: Billie στις 24/02/2012 11:42 μμ.

Σου το μετέφερα σε καινούριο θέμα για να σου δώσουν απαντήσεις σχετικές με αυτό που ρωτάς.
"Facts do not cease to exist because they are ignored" Aldous Huxley

Re: Πρόβλημα με μίζα  

  Από: ad1 στις 25/02/2012 1:21 μμ.

σουλισ"Παιδια καλησπερα, γραφω για πρωτη φορα δε ξερω αν κανω καποια δημοσιευση, η απανταω σε καποιον προσωπικα γιατι δεν τα παω καλα με τα κομπιουτερικα.Εχω το τιγρη του 2009 απο κουτα πριν λιγες μερες τα εφτυσε η μιζα κουρεψε το γραναζι -ολο το καρε με μηνων μπαταρια, ξεκινησε με τα κρυα .Την ωρα που γυρναγε η μιζα ξεμπλοκεριζε και ακουγοταν ενας θορυβος φρικτος μεχρι που η μιζα ''γεια σας"αυτο το εκανε καμια δεκαρια φορες.Παω συνεργειο η τιμη γαι ολο το κιτ ηταν για υπογλοσια τελος παντων τα βρηκαμε.Σκεφτομαι να βαλω μονιμο φορτιστη της triumph ωστε να την πριζωνο μια στις τοσο ωστε να ειναι παντα φωρτισμενη η μπαταρια ,οπως και τοποθετησω διακοπτη να σβηνω την μεσαια σκαλα πριν βαλω μπροστα, πια ειναι η γνωμη σας?
ευχαριστω καθε βοηθεια δεχτη ωστε να μπορω να γραφω κ'εγω στο σωστο μερος."

Δηλαδή για τι τιμή μιλάμε?

Re: Πρόβλημα με μίζα  

  Από: σουλισ στις 25/02/2012 9:28 μμ.

Billie"Σου το μετέφερα σε καινούριο θέμα για να σου δώσουν απαντήσεις σχετικές με αυτό που ρωτάς.
"

ευχαριστω θα ψαξω να το βρω

Re: Πρόβλημα με μίζα  

  Από: dimchrist στις 27/02/2012 7:18 μμ.

Για δες αυτό:
http://www.jacklilley.com/buy/Triumph-B ... 930218#eq1
ή από εδώ
http://www.pure-triumph.com/products/1360

Triple Way

Re: Πρόβλημα με μίζα  

  Από: σουλισ στις 27/02/2012 9:53 μμ.

dimchris"Για δες αυτό:
http://www.jacklilley.com/buy/Triumph-B ... 930218#eq1
ή από εδώ
http://www.pure-triumph.com/products/1360"

Φίλε Δημήτρη σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Τί γνώμη έχεις εσύ γι'αυτό? Εγώ προσωπικά, επειδή είμαι παθών, και ξέρω από τεχνικά θέματα λίγο πολύ, λόγω ότι είμαι της θάλασσας, η πεσμένη μπαταρία είναι θάνατος για τις μίζες - δυναμούς. Το έχω παραγγείλει από την Παρασκευή, να τοποθετηθεί στη μηχανή. Αν κατάλαβα καλά θα είναι μόνιμα επάνω, κι εγώ απλά θα βάζω ένα βίσμα και θα φορτώνει η μπαταρία όποτε θέλω. Κατάλαβα σωστά?

Re: Πρόβλημα με μίζα  

  Από: dimchrist στις 28/02/2012 12:06 πμ.

Δεν το έχω δοκιμάσει. Μου το έχουνε συστήσει και το αναφέρουν αρκετά σε ξένα φόρουμ. Μπορεί να το φέρνει και η ηλιοφίλ.
Υποθέτω το συνδέεις κάθε φορά στην πρίζα με τους πόλους της μπαταρίας. Το θέμα είναι να έχεις μπρίζα κοντά και καλό είναι να βρίσκεται σε σκεπασμένο χώρο.

Triple Way

Re: Πρόβλημα με μίζα  

  Από: georgevts στις 28/02/2012 9:38 πμ.

Εγώ έχω μόνιμα συνδεδεμένο το καλώδιο και βάζεις το βίσμα του φορτιστή εύκολα όποτε θέλεις. Προσωπικά κάθε 2 εβδομάδες άν δεν χρησιμοποιείται η μηχανή το αφήνω στη φόρτιση για 24 ώρες.

Re: Πρόβλημα με μίζα  

  Από: σουλισ στις 28/02/2012 9:09 μμ.

georgevts"Εγώ έχω μόνιμα συνδεδεμένο το καλώδιο και βάζεις το βίσμα του φορτιστή εύκολα όποτε θέλεις. Προσωπικά κάθε 2 εβδομάδες άν δεν χρησιμοποιείται η μηχανή το αφήνω στη φόρτιση για 24 ώρες."

Ευχαριστω παιδια εντος των ημερων θα εχω την μηχανη με το μαραφετι και θα σας γραψω εντυπωσεις.

Re: Πρόβλημα με μίζα  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 28/02/2012 10:11 μμ.

Αναμένουμε εντυπώσεις γιατί μας ενδιαφέρει

Re: Πρόβλημα με μίζα  

  Από: Art-I-Sun στις 29/02/2012 2 πμ.

Το έχω εγώ φίλοι μου... Κάνει πολύ καλή δουλειά, αλλα θέλει να το δουλέυεις κάθε μήνα με 2μηνο. Το προτείνω ανεπιφύλακτα!
Μια πατατιά τηγάνες...

Re: Πρόβλημα με μίζα  

  Από: σουλισ στις 29/02/2012 10:22 μμ.

ΛΑΜΔΑ"Αναμένουμε εντυπώσεις γιατί μας ενδιαφέρει "

Σημερα πηγα να δω τι γινεται με την μηχανη για το ποτε θα ειναι ετοιμη σχετικα με το θεμα της μιζας -γραναζια και τα σχετικα και εφαγα ητα,πικρα,νιλα κ.α διοτι η εισαγωγη των υλικων μπορει να κανει και 10 μερες ακομα.
Οσο για τον φορτιστη τον ειδα και εχει αρκετες ενδειξεις και προειδοποιησεις σχετικα με την μπαταρια οπως αν θελει φορτιση,αν φορτιζη,αν θελει πεταμα κ.α
Μου ειπε μ΄αυτό θα έχεις μπαταρία για μια ζωή και σε καλή κατάσταση.
Αυτό που δεν έχω καταλάβει ρε παιδιά, ειναι οτι αφού είναι τόσο σημαντίκο αξεσουάρ γιατί τα συνεργεία δεν μας το συστήνουν από την αρχή και ανεπυφήλαχτα?Αφού υπάρχει ευεσθυσία στο θέμα μπαταρίας-ρευμα -μιζας¨?
[Που το βρισκω λογικώ σαν παλιος ηλεκτρολογος.]
Ώστε να αποφευγονται η ζημιές? και τα κοστοι σοκ? φυσικα και μερες χωρις την ''.....παγιδα''

Re: Πρόβλημα με μίζα  

  Από: crazyumpire στις 04/03/2012 1:41 πμ.

υπαρχουν και φορτιστες με 15-20 Ευρω...(μια καλη ακρη ειναι στο www.louis.de )
εχεις μονιμα τα καλωδια στους πολους της μπαταριας,και αυτα με μια φισα συνδεονται στον φορτιστη...
τα αφηνεις(αναλογως ποσο ξεφορτιστη ειναι η μπαταρια)ολο το βραδυ π.χ....
και το πρωι ετοιμος ....φευγεις!!
το εχω κανα'δυο χρονια πανω στο 675..και ειναι Σουπερ!!!
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...

Re: Πρόβλημα με μίζα  

  Από: Lovestreet στις 20/08/2013 4:36 μμ.

Παιδιά καλησπερα.εχω ενα street triple και κατα τις διακοπές μου στην κερκυρα έμεινα..η πρωτη πρόχειρη εκτίμηση ηταν οτι φταει η μπαταρία λογω του οτι τωρα τελευταία ζοριζοταν λιγο να πάρει και μου έτρεμαν και τα φώτα...αγόρασα μπαταρία αλλα δυστυχώς δεν ηταν η μπαταρία αλλα η μίζα, ειχαν καεί τα καρβουνακια και το συνεργείο μ έλεγε για αλλαγή μίζας,την παιρνω απο κει και την παω σε ενα αλλο όπου μου αλλάζει τα καρβουνακια αλλα παλι το triplaki δεν έπαιρνε γιατι η μπαταρία που αγόρασα ηταν αφορτιστη και την ξεζουμισε...τελικά ξανά έβαλα την παλιά και γύρισα αθηνα.σας μεταφέρετε την εμπειρία μου γιατι μπορει να σας φανεί χρήσιμη...

Re: Πρόβλημα με μίζα  

  Από: acratosa στις 21/08/2013 4:34 μμ.

λόγω πολλαπλών συμβάντων με μπαταρία (δεν επαιρνε μπροστά ακόμα και μετά από πχ παραμονη 4-5 ωρων σε ακινησία στο πεζοδρομοιο), αλλαξα μπαταρία. εβαλα πιο δυνατήμ τυπου τζελ. Λειτουργει μια χαρα τώρα.
υγ.Μετά από απουσία 4- 5 ημερών, το τιγρακι παιρνει μπρος παλι με τη μια, τσακμάκιμε την πιο δυνατη μπαταρία.