Ξερει κανεις?! (Σασμάν)

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: Sprinter στις 18/03/2009 7:49 μμ.

chris34"Επειδη οπως προειπα και εμενα μου το κανει στην συγκεκριμενη σχεση μου το κανει απο καινουργιο!
Επισης εχω παρατηρησει ενα δακρυσμα λαδιου εκει κοντα στον αξονα των ταχυτητων που μπενει μεσα στο μοτερ που εχει μια βαλβιδα με ενα καλωδιο να κουμπωνει πανω της!Ισως να ειναι η βαλβιδα που δινει εντολη για χαμηλη σταθμη λαδιων.Απο εκει εχω δει λιγο λαδακι.........(που εισαι sprinter);"



Εισαι σίγουρος ότι το λαδάκι είναι από εκεί και όχι από το γρανάζι κίνησης? Αν είσαι σίγουρος πάνε μηπως χρειάζεται να σου αλλάξουν την φλάντζα πού έχει εκεί αν δεν κάνω λάθος.

Αν είναι από το γρανάζι κινησης, 2 τινά. Η είναι υπολείματα από το γρασο της αλυσιδας και σε ξεγελάνε, η δακρύζει απο τον αξονα κίνησης. Δες μην έχεις πολύ σφιχτή την αλυσίδα και τραβα μη χρειάζεται αλλαγή η φλάντζα εκεί.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: LevelOne στις 18/03/2009 9:08 μμ.

JOSBI"Απο την αρχη που πηρα τον τιγρη που και που μου κανει κατι σχεδια στο σαζμαν! καποιες φορες οταν παω να κατεβασω απο 5η σε 4η δεν κουμπωνει η ταχυτητα και κανει ενα θορυβο σαν να κοπανανε τα γραναζια! δεν το κανει συχνα αλλα το κανει!!! "

chris34"Και εμενα Δημητρη μου το ιδιο κανει με την διαφορα ομως σε ανεβασματα!Απο 4η σε 5η δηλαδη!
Καμοια γνωμη κανεις;"


liberal"Και σε μένα το κάνει από καινούριο. Από 4η σε 5η και 1-2 φορές από 5η σε 6η. Όταν όμως βάζω μεγαλύτερη δύναμη στο λεβιέ των ταχυτήτων, δεν το κάνει ποτέ! (και το έχω προσπαθήσει 5-10-15-20 φορές... )"

Μπορειτε να μου πειτε τους αριθμους πλαισιου των μοτοσυκλετων σας(τα τελευταια 6 νουμερα)για να τσεκαρω κατι;

chris34"Επισης εχω παρατηρησει ενα δακρυσμα λαδιου εκει κοντα στον αξονα των ταχυτητων που μπενει μεσα στο μοτερ που εχει μια βαλβιδα με ενα καλωδιο να κουμπωνει πανω της!Ισως να ειναι η βαλβιδα που δινει εντολη για χαμηλη σταθμη λαδιων.Απο εκει εχω δει λιγο λαδακι.........(που εισαι sprinter);"

Βασικα ειναι η βαλβιδα της νεκρας και σε ορισμενες σπανιες περιπτωσεις εχανε η ιδια η βαλβιδα λαδι εσωτερικα.Βεβαια πιο πιθανο ειναι αυτο που ειπε ο Sprinter(η και Sprider αν προτηματε )με τη διαφορα οτι εδω και χρονια το λενε τσιμουχα και οχι φλαντζα

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: Sprinter στις 18/03/2009 9:52 μμ.

Τελος πάντων, gasket, seal ότι είναι. Τα μπερδεύω αυτά.

Αντε μη κάψω καμμιά φλάντζα
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: LevelOne στις 18/03/2009 10:16 μμ.

Sprinter"Αντε μη κάψω καμμιά φλάντζα "

Οχι σε παρακαλω,οχι αλλη φλαντζα για αυτη την εβδομαδα (ο icet ξερει γιατι το λεω )

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: JOSBI στις 19/03/2009 8:24 πμ.

LevelOne"
JOSBI"Απο την αρχη που πηρα τον τιγρη που και που μου κανει κατι σχεδια στο σαζμαν! καποιες φορες οταν παω να κατεβασω απο 5η σε 4η δεν κουμπωνει η ταχυτητα και κανει ενα θορυβο σαν να κοπανανε τα γραναζια! δεν το κανει συχνα αλλα το κανει!!! "

chris34"Και εμενα Δημητρη μου το ιδιο κανει με την διαφορα ομως σε ανεβασματα!Απο 4η σε 5η δηλαδη!
Καμοια γνωμη κανεις;"


liberal"Και σε μένα το κάνει από καινούριο. Από 4η σε 5η και 1-2 φορές από 5η σε 6η. Όταν όμως βάζω μεγαλύτερη δύναμη στο λεβιέ των ταχυτήτων, δεν το κάνει ποτέ! (και το έχω προσπαθήσει 5-10-15-20 φορές... )"

Μπορειτε να μου πειτε τους αριθμους πλαισιου των μοτοσυκλετων σας(τα τελευταια 6 νουμερα)για να τσεκαρω κατι;

chris34"Επισης εχω παρατηρησει ενα δακρυσμα λαδιου εκει κοντα στον αξονα των ταχυτητων που μπενει μεσα στο μοτερ που εχει μια βαλβιδα με ενα καλωδιο να κουμπωνει πανω της!Ισως να ειναι η βαλβιδα που δινει εντολη για χαμηλη σταθμη λαδιων.Απο εκει εχω δει λιγο λαδακι.........(που εισαι sprinter);"

Βασικα ειναι η βαλβιδα της νεκρας και σε ορισμενες σπανιες περιπτωσεις εχανε η ιδια η βαλβιδα λαδι εσωτερικα.Βεβαια πιο πιθανο ειναι αυτο που ειπε ο Sprinter(η και Sprider αν προτηματε )με τη διαφορα οτι εδω και χρονια το λενε τσιμουχα και οχι φλαντζα "



Το δικο μου ειναι 335055. τι ακριβος θα τσεκαρεις?
VALE FOR EVER

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: vakis75 στις 19/03/2009 8:30 πμ.

kai emena mou ekane noumera stin arxi alla tora pou exo kanei 15xil mpainoun oi taxutites kalutera kai apo autokinito!upomoni tha strosei

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: chris34 στις 19/03/2009 8:41 πμ.

LevelOne"Μπορειτε να μου πειτε τους αριθμους πλαισιου των μοτοσυκλετων σας(τα τελευταια 6 νουμερα)για να τσεκαρω κατι;

"


Το δικου μου ειναι 345191
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: chris34 στις 19/03/2009 8:44 πμ.

Sprinter"
Εισαι σίγουρος ότι το λαδάκι είναι από εκεί και όχι από το γρανάζι κίνησης? Αν είσαι σίγουρος πάνε μηπως χρειάζεται να σου αλλάξουν την φλάντζα πού έχει εκεί αν δεν κάνω λάθος.

Αν είναι από το γρανάζι κινησης, 2 τινά. Η είναι υπολείματα από το γρασο της αλυσιδας και σε ξεγελάνε, η δακρύζει απο τον αξονα κίνησης. Δες μην έχεις πολύ σφιχτή την αλυσίδα και τραβα μη χρειάζεται αλλαγή η φλάντζα εκεί."


Νικο απο το γραναζι κινησης δεν ειναι το τσεκαρα!Μαλλον ειναι το τσιμουχακι που λετε!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: LevelOne στις 19/03/2009 5:39 μμ.

Απο το πλαισιο 340170 και μετα,αλλαξαν πολλα εξαρτηματα στον επιλογεα των ταχυτητων.Προφανως για να κανουν λιγο πιο "αποφασιστικες"τις αλλαγες των ταχυτητων.

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: Sprinter στις 19/03/2009 5:45 μμ.

Φίλιππα,

Ασε τις φιλισοφίες και πετάξου σε παρακαλώ Πόρτο Ράφτη να μου κάνεις ένα service.

[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: LevelOne στις 19/03/2009 6:08 μμ.

Sprinter"Φίλιππα,

Ασε τις φιλισοφίες και πετάξου σε παρακαλώ Πόρτο Ράφτη να μου κάνεις ένα service.

"

Και πανω που ελεγα τι θα κανω σημερα το απογευμα.....

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: Sprinter στις 19/03/2009 6:15 μμ.

Αντε δεν είναι τίποτα, 12 βαλβίδες και κάτι ψιλολόγια.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: chris34 στις 19/03/2009 6:17 μμ.

LevelOne"Απο το πλαισιο 340170 και μετα,αλλαξαν πολλα εξαρτηματα στον επιλογεα των ταχυτητων.Προφανως για να κανουν λιγο πιο "αποφασιστικες"τις αλλαγες των ταχυτητων."


Αρα και με τα παλια και με τα καινουργια εξαρτηματα που αλλαξαν δεν καταφεραν και τιποτα!!
Αφου του φιλου JOSBI ειναι πριν το 340170 και το δικο μου μετα παλι κανει το ιδιο πραγμα!!
Μηπως ειναι κατι αλλο;
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: LevelOne στις 19/03/2009 7:41 μμ.

chris34"
LevelOne"Απο το πλαισιο 340170 και μετα,αλλαξαν πολλα εξαρτηματα στον επιλογεα των ταχυτητων.Προφανως για να κανουν λιγο πιο "αποφασιστικες"τις αλλαγες των ταχυτητων."


Αρα και με τα παλια και με τα καινουργια εξαρτηματα που αλλαξαν δεν καταφεραν και τιποτα!!
Αφου του φιλου JOSBI ειναι πριν το 340170 και το δικο μου μετα παλι κανει το ιδιο πραγμα!!
Μηπως ειναι κατι αλλο;"

Μηπως ηρθε η ωρα να αλλαξεις λαδια;

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: chris34 στις 19/03/2009 7:53 μμ.

[quote="LevelOne":lz9okrse]
chris34"
LevelOne"Απο το πλαισιο 340170 και μετα,αλλαξαν πολλα εξαρτηματα στον επιλογεα των ταχυτητων.Προφανως για να κανουν λιγο πιο "αποφασιστικες"τις αλλαγες των ταχυτητων."


Αρα και με τα παλια και με τα καινουργια εξαρτηματα που αλλαξαν δεν καταφεραν και τιποτα!!
Αφου του φιλου JOSBI ειναι πριν το 340170 και το δικο μου μετα παλι κανει το ιδιο πραγμα!!
Μηπως ειναι κατι αλλο;"

Μηπως ηρθε η ωρα να αλλαξεις λαδια; [/quote:lz9okrse]

θα σου ερθω να τα πουμε απο κοντα!!
Λευκος Τιγρης!!see you................