Να την αγοράσω(1050); ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ...

Re: Να την αγοράσω(1050); ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ...  

  Από: harrysvr στις 25/11/2009 8:34 μμ.

harrysvr"Ύστερα από ένα ταξιδάκι κατάλαβα ότι απαραιτήτως χρειάζεται τις προεκτάσεις των καθρεπτών(ο μισός καθρέπτης καλύπτεται από τα χέρια μου(και δεν είμαι και στον όγκο...), ένα 25mm handlebar riser(ξέρει κάποιος που θα βρω(Ελλάς);
Επίσης παρατήρησα οτι οι αναρτήσεις ήταν πολύ σκληρές(έτσι είναι σε όλους σας;)
Τέλος μου κάνει εντύπωση οτι η μπαταρία είναι ξαπλωτή, τα υγρά δε χύνονται;(με υγρά είναι γιατί την είδα που τη γέμιζε για να τη φορτίσει) "

Για τα risers καλύτερα πάρε αυτά της triumph που θα βγούνε από το 2010 και μετά,
η πίσω ανάρτηση είναι βάρκα στο γιαλό ,
η μπαταρία έτσι είναι και σε άλλους.
Επίσης πολύ κατανάλωση ρε παιδιά, τι πράγμα είναι αυτό, και δε μιλώ μέσα στην πόλη αλλά σε ταξίδι=7,6/100, με την μπέμπα θυμάμαι 4,2lt/100km... (παρεμπιπτόντως είμαι και στο στρώσιμο...)
Πάντως εκτός από βενζίνη ο τίγρης φαίνεται να είναι και εντομολάγνος, κι είναι και χειμώνας, που να έρθει και το καλοκαίρι...

Re: Να την αγοράσω(1050); ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ...  

  Από: grgasteus στις 25/11/2009 11:43 μμ.

...η μπαταρία δεν θα έπρεπε να είναι έτσι σε όλους;;;;
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Να την αγοράσω(1050); ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ...  

  Από: Aris. στις 25/11/2009 11:57 μμ.

θα πεσει κι'αλλο η καταναλωση πιστευω .
Εμενα παντως με το street triple επεσε απο τοτε που το εστρωνα.
Ετσι για την ιστορια , εγω, σε ταξιδι 140χλμ/ωρα στις 7000-75000 σαλ εχω καταλανωση γυρω στα 6,8-7,0 Λ/100χλμ με εξατμιση-φιλτρο-προγραμμα
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Να την αγοράσω(1050); ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ...  

  Από: Tigrisss στις 26/11/2009 12:54 πμ.

συγνωμη ρε παλικαρια, 7 και 8 λιτρα στα 100 χλμ ειναι μεγαλη καταναλωση για 1000 κυβικα? 115 αλογα εχει το μηχανακι τι θελετε να κανει δηλαδη να πηγαινει με μυρωδιες? κανει 300 χλμ με 19 λιτρα και ταχυτητες 150-170, κανω συχνα το Αθηνα - Αγρινιο και σας το υπογραφω.χαλαρωστε λιγο...

Re: Να την αγοράσω(1050); ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ...  

  Από: harrysvr στις 26/11/2009 9:15 πμ.

grgasteus"...η μπαταρία δεν θα έπρεπε να είναι έτσι σε όλους;;;;"

Τι εννοείς; στα μηχανάκια που είχα μέχρι τώρα ήταν πάντα όρθια, ο τίγρης είναι τεμπελάκος;

Εχω παρατηρήσει οτι μετά την ένδειξη για βενζίνη και αφού έχω ακόμα 20-40χλμ για να αδειάσει το ντεπόζιτο,
πάντα στο βενζινάδικο θα γεμίσω με 15-17lt, άρα έχουμε ακόμα 3-5lt, δηλ.50-70km, σωστά;
Τόσο έχει και σε σας; Λέω να το αφήσω καμιά μέρα να στεγνώσει να δω πόσο φτάνει, τι λέτε; Δεν πιστεύω να έχω τίποτα επιπλοκές;

Re: Να την αγοράσω(1050); ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ...  

  Από: rAnger στις 26/11/2009 10:07 πμ.

Μην ανησυχείς για την μπαταρία, είναι τοποθετημένη έτσι λόγω χώρου, δε θα χεις προβλημα που είναι ξάπλα, δεν είχε ποτέ κανείς. Μόνο το νου σας παιδιά με τις μπαταρίες, επειδή είναι σχετικά μικρή για τον τίγρη να τις προσέχετε (όταν είναι να μιζάρετε, γυρίστε το διακόπτη και βάλτε γρήγορα μπροστά, μη το αφήνετε κανα δυο λεπτα να περιμένει με τα φώτα αναμμένα, θα σας ψοφήσει γρήγορα).

Όσον αφορά την βενζίνη που μένει, δε χρειάζεται να κάνεις το πείραμα, το έχω κάνει εγώ.
Από τη στιγμή που το τριπ κομπιούτερ θα σου γράψει 0 και μετά, έχεις ακόμα περίπου 1,5 με 2 λίτρα που με πολύ οικονομική οδήγηση μπορεί να σε βγάλουν 20 με 30 χιλιόμετρα. Αλλά ποτέ μη βασίζεσαι σ αυτό, βάλε νωρίτερα να χεις το κεφάλι σου ησυχο.

Γενικά δεν είναι καλό να αφήνετε τη στάθμη να πέσει μέχρι εκεί που θα μείνει, γιατί τυχόν σκουπιδάκια στο ντεπόζιτο θα τα πάρει κι αυτά μέσα, και μετά είναι ότι κρατήσει το φίλτρο βενζίνης.
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: Να την αγοράσω(1050); ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ...  

  Από: harrysvr στις 26/11/2009 10:19 πμ.

Απλά ήθελα να ξέρω πόσο με φτάνει στην περίπτωση(πχ. βράδυ, κυριακές) που δε βρίσκω ανοιχτό βενζινάδικο...

Re: Να την αγοράσω(1050); ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ...  

  Από: Sprinter στις 26/11/2009 10:52 πμ.

Η κατανάλωση θα πέσει όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα μετα το στρώσιμο. Ταξίδι σημαίνει για τον καθένα αλλο πράγμα. Αν μιλάς για ταχύτητες γύρω στα 140 χωρίς απότομες επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις θα πρέπει να καίει γύρω στα 6.5 λτ/100χλμ. Στή πόλη θα δείς και 8. Μέσο όρο σε μικτή οδήγηση γύρω στα 7. Ολα όμως εκαρτούνται από πώς το πάς και σε τι συνθήκες.

Πάντως ειναι νωρίς ακομα για να μετρήσεις κατανάλωση. Και για σενα και για το μηχανάκι.

Και τι μπέμπα εννοείς? Κάνα 650 μονοκύλινδρο? Δε πιστεύω να μπερδεύεις τις βουρτσες?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Να την αγοράσω(1050); ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ...  

  Από: harrysvr στις 26/11/2009 12:26 μμ.

Χα, χα, αυτό σύγκρινα...εντάξει , το ένα ήταν on-off φούλ στον κραδασμό(απ`αυτό ήθελα να ξεφύγω), ο τίγρης μόνο on...
Η μέτρηση έγινε για 520km και μου έβγαλε 7,6lt/100km, μ.ο. ταχυτητας=111, σε μερικά κομμάτια(Αττική, περιφ.Αγρινίου το πήγα μέχρι 8000στροφές=205km/h, κοντέρ τώρα=1800km.

Re: Να την αγοράσω(1050); ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ...  

  Από: Sprinter στις 26/11/2009 12:28 μμ.

Δεν ανέφερες πόσο έκαιγε το GS στις 8000στρ / 205χαω...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Να την αγοράσω(1050); ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ...  

  Από: Aris. στις 26/11/2009 1:25 μμ.

Sprinter" Στή πόλη θα δείς και 8. "


Στην πολη θα δει 10-15-20...
Γι'αυτο αλλωστε αμα δεν εχεις κανει καπιο ταξιδι προσφατα και εισαι κυριως στην πολη η μεση καταναλωση η οποια ανανεωνεται καθε... φευγα ... διχνει κατι νουμερα του τυπου 9-10λ./100χλμ.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Να την αγοράσω(1050); ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ...  

  Από: Sprinter στις 26/11/2009 1:33 μμ.

Τι 15-20 τσαμπουνάς ωρέ? Για μέση κατανάλωση μιλάμε όχι για στιγμιαίες. Σιγά μη δει και τη κατανάλωση του Χάμμερ..
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Να την αγοράσω(1050); ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ...  

  Από: Aris. στις 26/11/2009 1:36 μμ.

Ναι και σου λεω πως η στιγμιαια καταναλωση απο την ωρα που θα φυγει απο το σπιτι του μεσα στην πολη με κινηση θα βλεπει απο 10 μεχρι και 20 ...
Αρα και η μεση καταναλωση στην πολη ποσο να'ναι ...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Να την αγοράσω(1050); ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ...  

  Από: Sprinter στις 26/11/2009 1:46 μμ.

Τρίχες... δε θα φρενάρει και δε θα κλείσει το γκάζι ποτε δηλαδή?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Να την αγοράσω(1050); ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ...  

  Από: Aris. στις 26/11/2009 1:55 μμ.

συνηθως μεσα στη πολη σερνεσαι , ουτε σταματας τελειως ουτε τρεχεις . Αυτο το συρσιμο σε μενα ισοδυναμει σε 15 στιγμιαια καταναλωση.
Τελος παντων εγω ηθελα να σε γλυτωσω απο μετεπειτα ερωτησεις του τυπου .
ρε συ sprinter μου ειχες πει 8 και εγω κατω απο 15 μεσα στη πολη δεν εχω πεσει
Επειδη το 15+++L/100km στο καδραν ,πολλοι το προσεξαν...
Το --.-- οταν περιμενεις στο φαναρι ... κανεις
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.