Νέο πρόγραμμα TIGER 1050

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: vpafi στις 13/06/2011 10:38 πμ.

Sprinter"
vpafi"Μιας και αναφεραται τα πιστονια.Μου κανει εντυπωση που το speed triple ενο φοραει τον ιδιο κινητηρα και μαλιστα ποιο πουσαρισμενο, δεν εχει ακουστει κατι για τα πιστονια του.Why?"


Εσύ δεν έχεις ακούσει γιατί κυκλοφορούν λίγα..."


Αρα λοιπον και τα speed εχουν προβλημα!? Γιατι εδω μεσα γινετε πολυ συζητηση για τα tiger.Δεν μπορει να μην εχει κανεις speed.

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 13/06/2011 12:42 μμ.

Για κάθε σπηντ που πουλιέται πωλούνται 20 τίγρεις τουλάχιστον.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: trsG στις 24/06/2011 10:17 πμ.

Το καλύτερο πρόγραμμα είναι το παλιό...καλό...20165...!! Μπορεί να κάνει ''σκασίματα'' αλλά τα κάνει όλα (χαμηλές-μεσαίες-ψηλές). Το πιο δυνατό σε σύγκριση με τα υπόλοιπα που δίνει η Τ (παλιά-καινούργια).

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Native στις 24/06/2011 11:40 πμ.

ΤΟ 20165 είναι χωρις καταλύτη και SAI οπότε θα κανει πολλα σκασιματα. Μαλλον το 20164 εννοεις....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: guraki στις 24/06/2011 1:19 μμ.

Αυτο που μπορουμε να το βρουμε...?Στο συνεργειο λενε πως δεν τρο εχουν πια....

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 24/06/2011 1:32 μμ.

Εχει αντικατασταθεί. Και να θέλει ο εξουσιδοτημένος να το περάσει, το πρόγραμμα της Τ δε θα το κάνει νομίζω. Μόνο με tuneecu, tuneboy klp.

Αν είστε σε εγγύηση, δε θα το συνιστούσα να είστε με παλιό πρόγραμμα, πόσο μάλλον να έχετε κάνει μόνοι σας 'υποβάθμιση'.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: trsG στις 24/06/2011 1:54 μμ.

Δεν έχει αντικατασταθεί και είναι όντως για ''εργαλείο'' χωρίς καταλύτη. Μπορείτε να το βρείτε στον συνεργείο στον πειραιά. Και δεν θα αντιμετωπίσετε κανένα πρόβλημα. Έχω κάνει 31.000 χλμ (και το φόρεσα μετά το στρώσιμο). Έκανα κατά διαστήματα μερικές αλλαγές στα προγράμματα, αλλά τίποτα ουσιώδες(λίγα χλμ-μόνο για δοκιμή)...και πάντα κατέληγα στο 20165. Το συστήνω ανεπιφύλακτα... και μην ακούτε τι λένε (οτι θα σπάσει κ.λ.π)... δεν παθαίνει τίποτα. Από έλειψη καυσίμου μπορεί να σπάσει...κι όχι από τα φλογίδια που βλέπει το μάτι μας...
Και γίνεται ''θηρίο''...και στον ήχο και στο γκάζι...

Αυτά τα λίγα για όσους ξέρουν...

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: trsG στις 24/06/2011 2:02 μμ.

Και για επιχειρηματολογήσω την σκέψη μου...
για το παλιό πρόγραμμα...όπως λένε μερικοί...

απλά να σας αναφέρω το εξής...

και η microsoft έβγαλε τα vista... αλλά τελικά ήταν για πέταμα...

κάθε τι καινούργιο...δεν έιναι πάντα οτι καλύτερο...

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: tharis στις 24/06/2011 2:04 μμ.

. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: patapios στις 24/06/2011 2:08 μμ.

rsG"Και για επιχειρηματολογήσω την σκέψη μου...
για το παλιό πρόγραμμα...όπως λένε μερικοί...

απλά να σας αναφέρω το εξής...

και η microsoft έβγαλε τα vista... αλλά τελικά ήταν για πέταμα...

κάθε τι καινούργιο...δεν έιναι πάντα οτι καλύτερο..."



Μετα ομως εβγαλε τα windows 7

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: trsG στις 24/06/2011 2:16 μμ.

Κρατάμε κι εμείς λοιπόν το παλιό καλό 20165...αφήνουμε στην άκρη τα χάλια ''βραζιλιάνικα'' ...κι οτι άλλο υπάρχει...και περιμένουμε το επόμενο βήμα της Τ.

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 24/06/2011 2:20 μμ.

1. Το 20165 έχει αντικατασταθεί ΔΙΣ (20409 και αυτό από το 20550). Ισχύουν τα όσα είπα περί πιθανού θέματος με εγγύηση.

2. Το 20165 ήταν για μηχανάκι με μαμίσια εξάτμιση, χωρίς καταλύτη και χωρίς SAI. Αν βάλεις πρόγραμμα χωρίς έλεγχο SAI σε μηχανάκι με SAI, η σωληνοειδής βαλβίδα που ελέγχει την ροή φρέσκου αέρα στην εξάτμιση μένει ανοιχτή πάντα και παντού με αποτέλεσμα συνεχείς βρόντους. Θέλει τάπωμα το SAI ή μετατροπή του προγράμματος σε SAI.

Το ότι ήταν πρόγραμμα για χώρες όπως η Αυστραλία που είχε τότε (και ακόμα) πολύ πιο χαλαρή νομοθεσία ρύπων, πιθανόν να το κάνει να έχει μικρότερη τρύπα στις χαμηλομεσαίες όπου μετρούνται και οι ρύποι για αυτό να δίνει μια καλύτερη αίσθηση. Αν δε το δώ στο tuneecu δε ξέρω να πώ.

ΒTW Πιθανότατα το ΚΤΕΟ δεν το περνάς τιμίως με αυτό το πρόγραμμα.

ΥΓ Εδώ η λίστα με όλα τα προγράμματα για να μη ρωτάτε κάθε φορά (σιγα μη σταματήσετε....)
http://www.tomhamburg.net/Tune_List.html

Το 20165 ήταν από τα προγράμματα που βγήκαν το 2007 με το Tiger 1050

20163Map.hex OEM md5checksum out of date


1050cc Tiger with standard exhaust with catalyst and secondary air injection


20164Map.hex OEM md5checksum out of date


1050cc Tiger with aftermarket exhaust (TORS) with catalyst and secondary air injection


20165Map.hex OEM md5checksum out of date


1050cc Tiger with standard exhaust without catalyst and secondary air injection


20166Map.hex OEM md5checksum out of date


1050cc Tiger with aftermarket exhaust (TORS) without catalyst and secondary air injection


20167Map.hex OEM md5checksum out of date


1050cc Tiger (Brazil only) with standard exhaust


20168Map.hex OEM md5checksum out of date


1050cc Tiger (Brazil only) with aftermarket exhaust (TORS)
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: trsG στις 24/06/2011 2:33 μμ.

1. Κάνε μία βόλτα, όπως είπα, από το συνεργείο του πειραιά, να δεις οτι υπάρχει...κι οτι δεν έχει αντικατασταθεί.

2. Μάλλον κάποιο λάθος κάνεις. Το 20165 είναι Full power,χωρίς καταλύτη, με after market τελικό.


Στο πρόχειρο διαγώνισμα ...έγραψες μονάδα...

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 24/06/2011 2:40 μμ.

rsG"1. Κάνε μία βόλτα, όπως είπα, από το συνεργείο του πειραιά, να δεις οτι υπάρχει...κι οτι δεν έχει αντικατασταθεί.

2. Μάλλον κάποιο λάθος κάνεις. Το 20165 είναι Full power,χωρίς καταλύτη, με after market τελικό.


Στο πρόχειρο διαγώνισμα ...έγραψες μονάδα..."


1. Στο συνεργείο του Πειραια δε περνάω απέξω ουτε σε ακτίνα 500μ, όπως και πολλοί από εδώ μέσα. Εσύ 'που ξέρεις' να πηγαίνεις..

2. Αν κάνει κάποιος λάθος είναι το database του tuneecu ή εσύ. Τα λεφτά μου τα βάζω πως κάνεις εσύ...

Να είσαι πιο ευγενής σε καινούργιο φόρουμ που μπήκες γιατι τους μάγκες εδώ μέσα τους πατάει το τρένο


ΥΓ1 Περγραφή 'full power' ή μη full power δεν υπήρξε ποτέ σε προγράμματα της T. O Καλαμοτέτοιος στα λέει αυτά? Σε άλλους έιχε πεί πως θα τους βάλει ram air..

YΓ2. Πρόχειρο διαγώνισμα έχω να γράψω πάνω από 30τόσα χρόνια. Εσύ μάλλον τα έχεις πιο φρέσκα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: trsG στις 24/06/2011 2:55 μμ.

Ο καθένας διαλέγει και πάει σε όποιο συνεργείο θέλει. Δεκτό.
Το οτι δεν σ'αρέσει...ή δεν σας αρέσει είναι δικό σας θέμα...

Ψάξε λίγο καλύτερα, και θα δείς οτι κάνεις λάθος.
Μην κοιτάς μόνο ένα σημείο. Ψάξτο...καλύτερα...


Κι απλά...να σε πληροφορήσω...
μπορεί να μην έγραψα κάτι εως τώρα...αυτό δεν σημαίνει όμως οτι δεν το διαβάζω...

Δεν έθιξα κανένα...και μην αρπάζεσαι..

κι όπως σου είπα νωρίτερα....ψάξε λίγο καλύτερα...
δεν είμαι νεούδι...
είμαι γραμμένος στο forum...εδώ και 2 χρόνια...