Νέο πρόγραμμα TIGER 1050

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Tigrisss στις 16/05/2011 10:55 μμ.

ωραια λυση.
να κανουμε τον τιγρη προβατο μπας και γλυτωσουν απο πιστονια.
ρε δε πα να ξανακαει, θα μου τα ξανααλλαξουνε....

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: atanaz στις 16/05/2011 11:07 μμ.

Tigris3"Έβαλα πριν μερικές μέρες το 20553. Πριν φόραγα το 20164. Και οι δικές μου εντυπώσεις είναι:
- Ξεκινάει πολύ πιο ήρεμα, υπάρχει εμφανώς μικρότερη δύναμη και ροπή στις χαμηλές στροφές (με αποτέλεσμα να μην γλυστράει τόσο εύκολα στα ξεκινήματα ο πίσω τροχός).
- Χαμηλότερο ρελαντί και πιο "ήσυχη" λειτουργία του μοτέρ.
- Πολλά σκασίματα από την εξάτμιση στο κλείσιμο του γκαζιού.

Γενικότερα το μηχανάκι είναι πιο ήρεμο από ότι πριν."

παρατηρησε κιολας αν σου καιει παραπάνω.. που πρεπει να ειναι λογικο συμφωνα με τις παρατηρησεις σου.

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 17/05/2011 6:34 πμ.

Εφόσον το πρόγραμμα όσον αφορα στο ΣΑΙ είναι το σωστό, το ότι σκάει πολύ (φαντάζομαι στο κλείσιμο του γκαζιού κυρίως) σημαίνει πως βγάζει πολύ άκαυστη που την καίει το ΣΑΙ στην εξάτμιση. Το είπα και παραπάνω.

Native είσαι σίγουρος πως δν έχει και αλλαγές το μείγμα? Βαριέμαι να το κοιτάξω εγώ, για κοίτα το εσύ
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: tmos στις 17/05/2011 7:52 πμ.

Sprinter"Εφόσον το πρόγραμμα όσον αφορα στο ΣΑΙ είναι το σωστό, το ότι σκάει πολύ (φαντάζομαι στο κλείσιμο του γκαζιού κυρίως) σημαίνει πως βγάζει πολύ άκαυστη που την καίει το ΣΑΙ στην εξάτμιση. Το είπα και παραπάνω.

Native είσαι σίγουρος πως δν έχει και αλλαγές το μείγμα? Βαριέμαι να το κοιτάξω εγώ, για κοίτα το εσύ "


Καλημέρες

Στο κλείσιμο του γκαζιού μόνο

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Native στις 17/05/2011 9:12 πμ.

Δεν θα έπρεπε να σκάει, το δικο μου δεν έσκαγε...δεν ξέρω τι να πω...

Μιγματα ίδια, μονο το αβανς αλλάζει.

Οσό για την ποιότητα της βενζίνης αυτοι θεωρουν οτι θέλει μικρότερο αβανς σε Βραζιλια-κακη βενζίνη.
Λογικα πάντως με μικρότερο αβανς κακο αποκλείεται να γίνει, αντίθετα με μεγαλύτερο μπορει να κάνεις ζημιά...

Οσοι θέλετε έλατε να σας περάσω το προγραμμα πάλι η να σας βάλω αυτο που είχα στο δικο μου και ηταν μια χαρα
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 17/05/2011 9:19 πμ.

Native"Δεν θα έπρεπε να σκάει, το δικο μου δεν έσκαγε...δεν ξέρω τι να πω...

Μιγματα ίδια, μονο το αβανς αλλάζει.

Οσό για την ποιότητα της βενζίνης αυτοι θεωρουν οτι θέλει μικρότερο αβανς σε Βραζιλια-κακη βενζίνη.
Λογικα πάντως με μικρότερο αβανς κακο αποκλείεται να γίνει, αντίθετα με μεγαλύτερο μπορει να κάνεις ζημιά...

Οσοι θέλετε έλατε να σας περάσω το προγραμμα πάλι η να σας βάλω αυτο που είχα στο δικο μου και ηταν μια χαρα "


Τα κοίταξες τα προγράμματα τα συγκεκριμένα? Με τα βραζιλιάνικα τα συνέκρινες? Τα μείγματα στα μικρά φορτία τα κοίταξες?

ΑΝ η ανάφλεξη σε κάποιες στροφές γίνεται πρίν φτάσει το σημείο ιδανικής συμπίεσης, η κάυση δε γίνεται σωστά με αποτέλεσμα να μένει άκαυστη που καίγεται από το ΣΑΙ (και χωρίς ΣΑΙ δηλαδή θα σκάει στην εξάτμιση)

Δεν είναι κακή η βενζίνη με αιθανόλη. Εχει άλλα χαρακτηριστικά αλλά όσον αφορά τις αντικροτικές ιδιότητες εχει καλύτερες.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Native στις 17/05/2011 9:44 πμ.

Ιδια είναι στα μειγματα με τα παλια, και στο αβανς με τα βραζιλιανικα. Το tuneecu έχει και compare...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 17/05/2011 9:57 πμ.

Νομίζω πως απο μεριάς Τ , το νέο πρόγραμμα είναι μια κίνηση μαμακίας...

Ξερει κανείς αν αυτό βάζει τώρα σε όλη την Ευρώπη ή είναι πατέντα για Ελλάδα μόνο? Και έβγαλε και για τα άλλα 1050?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: tmos στις 17/05/2011 11:28 πμ.

Να σας πω την αλήθεια αρχίζουν και με εκνευρίζουν λίγο τα μπαμ μπουμ. Δεν είναι του χαρακτήρα μου βρε παιδιά

Σκέφτομαι για αλλαγή στο προηγούμενο πρόγραμμα. Θέλω όμως πρώτα να μιλήσω με τον μηχανικό να δω κατά πόσο "υποχρεωτική" είναι αυτή η αλλαγή και τι θα μπορούσε να γίνει αργότερα με την εγγύηση αν υπάρξει κάποιο θέμα.

Μόλις έχω κανένα νέο θα σας πω.

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 17/05/2011 11:36 πμ.

Εγώ φαντάζομαι τι θα σου πεί..
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Native στις 17/05/2011 11:43 πμ.

Για να το έχει στην σελιδα το tuneecu παει να πει οτι τα βγάλανε γενικώς....

Και απ οτι βλέπω έχουνε βγάλει για όλα τα μοντέλα...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: tmos στις 17/05/2011 1:41 μμ.

Sprinter"Εγώ φαντάζομαι τι θα σου πεί.."


Μάγος είσαι;

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 17/05/2011 1:47 μμ.

Native"Για να το έχει στην σελιδα το tuneecu παει να πει οτι τα βγάλανε γενικώς....
"


Προφανώς το βγάλανε 'γενικώς'. Δε το 'χουνε κρυφό... Η ερώτηση είναι αν το περνάνε γενικώς στις άλλες χώρες η είναι για ειδική χρήση. Μόνο από ξένο φόρουμ μπορείτε να το μάθετε αυτό. Αμφιβάλω τα μάλλα, μια και η περιγραφή μιλάει για μείγμα αιθανόλης μέχρι 25%... Κάτι Σουηδίες κάτι Γερμανίες τα χρησιμοποιούν αυτά.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: nafpaktios στις 17/05/2011 9:51 μμ.

Native"Δεν θα έπρεπε να σκάει, το δικο μου δεν έσκαγε...δεν ξέρω τι να πω...

Μιγματα ίδια, μονο το αβανς αλλάζει.

Οσό για την ποιότητα της βενζίνης αυτοι θεωρουν οτι θέλει μικρότερο αβανς σε Βραζιλια-κακη βενζίνη.
Λογικα πάντως με μικρότερο αβανς κακο αποκλείεται να γίνει, αντίθετα με μεγαλύτερο μπορει να κάνεις ζημιά...

Οσοι θέλετε έλατε να σας περάσω το προγραμμα πάλι η να σας βάλω αυτο που είχα στο δικο μου και ηταν μια χαρα "

Μητσο θα παω και εγω να το αλλαξω,αν δεν κανω λαθως θα πρεπει να μου περασει το 20547 σωστα?Μιας και φοραω τις διπλες απο μπροστα.
If it works don't fix it!!!

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Tigris3 στις 17/05/2011 10:32 μμ.

Λοιπόν το πρόγραμμα 20553 (Use with Triumph aftermarket silencer with secondary air injection. E25 fuel.
Minimum 91 RON fuel) δεν μου αρέσει καθόλου. Πέρα από τα υπερβολικά πολλά σκασίματα (που ούτε εμένα μου αρέσουν), το μηχανάκι δεν τραβάει χαμηλά σε βαθμό που καταντάει ενοχλητικό, τουλάχιστον σε σύγκριση με πριν. Ανοίγεις γκάζι χαμηλά και περιμένεις μέχρι να φτάσει 3,5-4Κ για να ξυπνήσει. Απαράδεκτο. Για τη ροπή του τον πήραμε τον Τίγρη!

Με την πρώτη ευκαιρία θα περάσω στο 20549 (Use with Triumph aftermarket silencer with secondary air injection. Fuel up to E25. Minimum 95 RON fuel).