Μικρος ψαχνεται...

Re: Μικρος ψαχνεται...  

  Από: nfot στις 30/09/2012 8:01 μμ.

Καμια φορα, αναρωτιεμαι αν η πιστονοπαθεια των 1050 ειναι σαν τα Daytona 675 που καινε λαδι.
Τα περισσοτερα ειναι ΟΚ, αλλα μερικα ....
Βρε λετε να ειναι κατι που μου ειχε πει ενα μαστορας καποτε;
Η Τ λεει, κανει ελεγχο - ρυθμιση των αυτοματων εργαλειομηχανων της, καθε Παρασκευη. Οποτε τα μοντελα της Πεμπτης ειναι μερικες φορες, οριακα ως προς τις ανοχες - ακριβειες.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Μικρος ψαχνεται...  

  Από: NikosV στις 30/09/2012 9:22 μμ.

nf"Καμια φορα, αναρωτιεμαι αν η πιστονοπαθεια των 1050 ειναι σαν τα Daytona 675 που καινε λαδι.
Τα περισσοτερα ειναι ΟΚ, αλλα μερικα ....
Βρε λετε να ειναι κατι που μου ειχε πει ενα μαστορας καποτε;
Η Τ λεει, κανει ελεγχο - ρυθμιση των αυτοματων εργαλειομηχανων της, καθε Παρασκευη. Οποτε τα μοντελα της Πεμπτης ειναι μερικες φορες, οριακα ως προς τις ανοχες - ακριβειες."



δηλαδη το δικο μου ειναι της Παρασκευης ή της Δευτερας ??

http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Μικρος ψαχνεται...  

  Από: xaotikos στις 30/09/2012 10:55 μμ.

Εμένα πάντως πρέπει να είναι Σαββατογεννημένο σαν τον ιδιοκτήτη του! Φτου Φτου να μην το ματιάσω

Re: Μικρος ψαχνεται...  

  Από: Max Manos στις 30/09/2012 11:48 μμ.

Tελικα, το street triple πρεπει να ειναι το πιο αξιοπιστο μοντελο της Τ,ever...
"No Guts,No Glory"

Re: Μικρος ψαχνεται...  

  Από: PTiger800 στις 01/10/2012 6:16 μμ.

nf"Η Τ λεει, κανει ελεγχο - ρυθμιση των αυτοματων εργαλειομηχανων της, καθε Παρασκευη. Οποτε τα μοντελα της Πεμπτης ειναι μερικες φορες, οριακα ως προς τις ανοχες - ακριβειες."


Π@π@ρια, το θέμα είναι τι έχει πιεί ο Aγγλάρας που συναρμολογεί για πρωινό, καφέ ή Guiness
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Μικρος ψαχνεται...  

  Από: xaotikos στις 01/10/2012 6:25 μμ.

Αν είναι έτσι, τα προβληματικά προέκυψαν μετά από κατανάλωση καφέ....

Re: Μικρος ψαχνεται...  

  Από: grgasteus στις 04/10/2012 9:12 πμ.

xaotikos"Στους 22 μήνες χαλανε "


ή στις 26.000 χλμ
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Μικρος ψαχνεται...  

  Από: grgasteus στις 29/12/2012 12:11 μμ.

... επαναλαμβάνομαι ...
... και μετά πάλι σιωπή ....

καλές γιορτές
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Μικρος ψαχνεται...  

  Από: sprint900 στις 29/12/2012 2:32 μμ.

Max Manos"Εσεις οι "παλιοι" δεν εχετε το Θεο σας...

Το παλικαρι διαθετει ενα "τερας αξιοπιστιας" που ονομαζεται Τransalp.Λαδια,τακακια,λαστιχα εχει μαθει οτι αλλαζουν στις μηχανες.Aντε και κανενα αλυσιδογραναζο,αν εισαι ταξιδιαρης...

Ακουει τον nfoot να του λεει για πιστονια με τη μια και μαλλον το ξανασκεφτηκε...
Η Τriumph εχασε ενα πελατη και εμεις ενα καινουργιο μελος..

Τhanks, for a job well done mr. nfot,που θα λεγανε και στο Hinckley..."


Αν μου επιτρέπεις φίλε συνφορουμίτη να σχολιάσω τα εξής στο ποστ σου .
Το τέρας αξιοπιστίας , είχα ένα transalp το πούλησα πρόσφατα έχει και αυτό τα προβληματάκια του και στην καμπάνα του που σίγουρα θα βγάλει τα ακριβά προβλήματα της και στην ηλεκτρονικές του και σε όλα τα ρουλεμάν πλαισίου και στάνταρ στον ανορθωτή της .
Το 400 λόγο του ότι είναι ακόμα ποιο ψοφίμι από το 600 ίσως έχει λιγότερα μηχανικά προβλήματα .
Σίγουρα όμως είναι μια πάνβαρη μοτοσυκλέτα που πετάξει μούρη άμα την τσιτώσεις , με ένα χαβαλέ σε πληροφόρηση πιρούνι λόγο συνεμπλόκ μια μοτοσυκλέτα που αρέσει μεν στον μέσο άσχετο αναβάτη που δεν έχει καβαλήσει μια πραγματική μοτοσυκλέτα και λόγο του μύθου που μεταξύ μας έχουν χτίστει και τα όχι και τόσο καθαρά μέντια από την οικονομική παντοδυναμία της Honda και την δύναμη της να επηρεάζει από motogp μέχρι ειδικευόμενα περιοδικά .
Τωρα εγώ είμαι από τους τυχερούς που έχω ένα παλιό αλλά γαϊδούρι triumph sprint900s το οποίο επί 16 συναπτά χρονάκια η μόνη ζημιά ήταν ένας αισθητήρας ανάφλεξης που έκανε 50€ αλλάχτηκε σε μισή ώρα από τα χεράκια μου και τίποτα άλλο.
Το αναφέρω καθότι από τα τεστ που διάβασα για την μηχανή μου , σε ελληνικά περιοδικά , αγόρασα μια τελείως αναξιόπιστη μοτοσυκλέτα , με τόσο ψιλό κέντρο βάρους που έριχνε κάτω τους δοκιμαστές συντάχτες , που σε κάθε βροχή υποτίθεται ότι θα έσβηνε και θα έσπρωχνα και σχετικά ιλαρά , ψευδή και αναξιόπιστα πράγματα .
Έπρεπε ο Σταγκωνάκης τότε να πάρει ένα δίκαννο και να κάνει καμιά επίσκεψη κάπου , πλάκα κάνω , αστεία σοβαρά όμως .
Ψέματα , ψέματα , ψέματα , δεν θέλω να συζητήσω περαιτέρω το γιατί και συγνώμη δεν είναι του παρόντος ποστ .
Ενώ έβρισκαν θαυμάσια μοτοσυκλέτα το transalp ,έλεος και όλα τα σχετικά .
Δεν έχω τίποτα με τα γιαπωνέζικα είχα πολλά ιαπωνικά μηχανάκια και έχω ακόμα στην κατοχή μου και ένα tengai 650 που μπροστά στο transalp είναι μοτοσυκλέτα με Μ κεφάλαιο .
Τέλος πάντων , την ιστορία φίλε με τα πιστόνια του τίγρη την ξέρεται καλύτερα , εγώ σαν κλασικός triumphakias πριν χρόνια έπεισα κάνα δυο φίλους να αγοράσουν τίγρη . Και οι δυο σήμερα με ευλόγανε που τους άνοιξα τα μάτια και αγόρασαν αυτό το μηχανάκι , το γιατί το ξέρεται οι ιδιότητες των τίγρεων και στους δυο φυσικά δεν είχαν κανένα πρόβλημα πέρα των λογικών .
Θα το είχα αγοράσει και εγώ , αλλά από την μια η γριά δουλεύει ακόμα σαν ραπτομηχανή , αφετέρου δεν υπήρχαν τα φράγκα για μια αγορά άνευ ουσιαστικού λόγου .
Και πιστεύω ακράδαντα φίλε , ότι η αλήθεια πότε δεν έβλαψε κανένα .
Αυτοί που θα αγοράσουν αυτό το μηχανάκι νομίζω θα εκτιμήσουν την προειδοποίηση και την ευθύτητα , παρά το να υπήρχε συγκάλυψη των προβλημάτων όπως γίνετε σωρηδόν σε αλλά forum με άθραυστες μοτοσυκλέτες που ψάχνουν μανιωδώς πια αντλία βενζίνης των αυτοκίνητων Mazda τους ταιριάζει να αλλάξουν την πανάκριβη καμένη της μάμας τους .
Δεν ξέρω τι αγόρασε τελικά αυτό το παλληκάρι και το κατά πόσον μπορεί να εκτίμηση ότι δεν αγοράζει πλυντήριο απλά να είναι γερό , σε εισαγωγικά αυτό, αλλά αγοράζει κάτι από το οποίο θα εξαρτάτε η ζωή του από το πώς θα στρίβει φρενάρει συμπεριφέρεται .
Και φυσικά δεν λέω οτι μόνο ο τίγρης στρίβει έτσι , γενικά μηλάω .
Έμενα η αλήθεια με κάλυψε απολυτά ο not , το ένας λιγότερος αγοραστής δεν σημαίνει τίποτα , ο συνειδητοποιημένος και ευχαριστημένος από το προϊόν που αγόρασε σημαίνει πολλά .
Τιμή μας όπως και των ιδιοκτήτων Ducati που δεν θάβουμε τα προβλήματα αλλά τα συζητάμε , όποιος το καταλαβαίνει αυτό καλοδεχούμενος όποιος δεν το καταλαβαίνει , στο Κορασίδη της γωνίας να αγοράσει γερό πλυντήριο .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Μικρος ψαχνεται...  

  Από: galileos στις 30/12/2012 10:01 πμ.

sprint900"
Max Manos"Εσεις οι "παλιοι" δεν εχετε το Θεο σας...

Το παλικαρι διαθετει ενα "τερας αξιοπιστιας" που ονομαζεται Τransalp.Λαδια,τακακια,λαστιχα εχει μαθει οτι αλλαζουν στις μηχανες.Aντε και κανενα αλυσιδογραναζο,αν εισαι ταξιδιαρης...

Ακουει τον nfoot να του λεει για πιστονια με τη μια και μαλλον το ξανασκεφτηκε...
Η Τriumph εχασε ενα πελατη και εμεις ενα καινουργιο μελος..

Τhanks, for a job well done mr. nfot,που θα λεγανε και στο Hinckley..."


Αν μου επιτρέπεις φίλε συνφορουμίτη να σχολιάσω τα εξής στο ποστ σου .
Το τέρας αξιοπιστίας , είχα ένα transalp το πούλησα πρόσφατα έχει και αυτό τα προβληματάκια του και στην καμπάνα του που σίγουρα θα βγάλει τα ακριβά προβλήματα της και στην ηλεκτρονικές του και σε όλα τα ρουλεμάν πλαισίου και στάνταρ στον ανορθωτή της .
Το 400 λόγο του ότι είναι ακόμα ποιο ψοφίμι από το 600 ίσως έχει λιγότερα μηχανικά προβλήματα .
Σίγουρα όμως είναι μια πάνβαρη μοτοσυκλέτα που πετάξει μούρη άμα την τσιτώσεις , με ένα χαβαλέ σε πληροφόρηση πιρούνι λόγο συνεμπλόκ μια μοτοσυκλέτα που αρέσει μεν στον μέσο άσχετο αναβάτη που δεν έχει καβαλήσει μια πραγματική μοτοσυκλέτα και λόγο του μύθου που μεταξύ μας έχουν χτίστει και τα όχι και τόσο καθαρά μέντια από την οικονομική παντοδυναμία της Honda και την δύναμη της να επηρεάζει από motogp μέχρι ειδικευόμενα περιοδικά .
Τωρα εγώ είμαι από τους τυχερούς που έχω ένα παλιό αλλά γαϊδούρι triumph sprint900s το οποίο επί 16 συναπτά χρονάκια η μόνη ζημιά ήταν ένας αισθητήρας ανάφλεξης που έκανε 50€ αλλάχτηκε σε μισή ώρα από τα χεράκια μου και τίποτα άλλο.
Το αναφέρω καθότι από τα τεστ που διάβασα για την μηχανή μου , σε ελληνικά περιοδικά , αγόρασα μια τελείως αναξιόπιστη μοτοσυκλέτα , με τόσο ψιλό κέντρο βάρους που έριχνε κάτω τους δοκιμαστές συντάχτες , που σε κάθε βροχή υποτίθεται ότι θα έσβηνε και θα έσπρωχνα και σχετικά ιλαρά , ψευδή και αναξιόπιστα πράγματα .
Έπρεπε ο Σταγκωνάκης τότε να πάρει ένα δίκαννο και να κάνει καμιά επίσκεψη κάπου , πλάκα κάνω , αστεία σοβαρά όμως .
Ψέματα , ψέματα , ψέματα , δεν θέλω να συζητήσω περαιτέρω το γιατί και συγνώμη δεν είναι του παρόντος ποστ .
Ενώ έβρισκαν θαυμάσια μοτοσυκλέτα το transalp ,έλεος και όλα τα σχετικά .
Δεν έχω τίποτα με τα γιαπωνέζικα είχα πολλά ιαπωνικά μηχανάκια και έχω ακόμα στην κατοχή μου και ένα tengai 650 που μπροστά στο transalp είναι μοτοσυκλέτα με Μ κεφάλαιο .
Τέλος πάντων , την ιστορία φίλε με τα πιστόνια του τίγρη την ξέρεται καλύτερα , εγώ σαν κλασικός triumphakias πριν χρόνια έπεισα κάνα δυο φίλους να αγοράσουν τίγρη . Και οι δυο σήμερα με ευλόγανε που τους άνοιξα τα μάτια και αγόρασαν αυτό το μηχανάκι , το γιατί το ξέρεται οι ιδιότητες των τίγρεων και στους δυο φυσικά δεν είχαν κανένα πρόβλημα πέρα των λογικών .
Θα το είχα αγοράσει και εγώ , αλλά από την μια η γριά δουλεύει ακόμα σαν ραπτομηχανή , αφετέρου δεν υπήρχαν τα φράγκα για μια αγορά άνευ ουσιαστικού λόγου .
Και πιστεύω ακράδαντα φίλε , ότι η αλήθεια πότε δεν έβλαψε κανένα .
Αυτοί που θα αγοράσουν αυτό το μηχανάκι νομίζω θα εκτιμήσουν την προειδοποίηση και την ευθύτητα , παρά το να υπήρχε συγκάλυψη των προβλημάτων όπως γίνετε σωρηδόν σε αλλά forum με άθραυστες μοτοσυκλέτες που ψάχνουν μανιωδώς πια αντλία βενζίνης των αυτοκίνητων Mazda τους ταιριάζει να αλλάξουν την πανάκριβη καμένη της μάμας τους .
Δεν ξέρω τι αγόρασε τελικά αυτό το παλληκάρι και το κατά πόσον μπορεί να εκτίμηση ότι δεν αγοράζει πλυντήριο απλά να είναι γερό , σε εισαγωγικά αυτό, αλλά αγοράζει κάτι από το οποίο θα εξαρτάτε η ζωή του από το πώς θα στρίβει φρενάρει συμπεριφέρεται .
Και φυσικά δεν λέω οτι μόνο ο τίγρης στρίβει έτσι , γενικά μηλάω .
Έμενα η αλήθεια με κάλυψε απολυτά ο not , το ένας λιγότερος αγοραστής δεν σημαίνει τίποτα , ο συνειδητοποιημένος και ευχαριστημένος από το προϊόν που αγόρασε σημαίνει πολλά .
Τιμή μας όπως και των ιδιοκτήτων Ducati που δεν θάβουμε τα προβλήματα αλλά τα συζητάμε , όποιος το καταλαβαίνει αυτό καλοδεχούμενος όποιος δεν το καταλαβαίνει , στο Κορασίδη της γωνίας να αγοράσει γερό πλυντήριο .

"


Καλημέρα και Χρόνια Πολλά,

θα συμφωνήσω μαζί σου στα περισσότερα (σχεδόν σε όλα ...) αλλά αναφορικά με την αξιοπιστία των μηχανών και όχι ειδικά των μοτοσυκλετών θα πρέπει να λαμβάνουμε υπ' όψιν και την χρήση που κάνει ο κάθε αναβάτης. Στην χρήση συμπεριλαμβάνεται ο προσωπικός τρόπος οδήγησης, η συχνότητα συντήρησης αλλά η χρήση της μηχανής αυτής καθ'αυτής!

Μπορεί η ίδια "μηχανή" στα χέρια σου να κρατήσει πολλά πολλά χρόνια χωρίς προβλήματα αλλά στα δικά μου να παραδώσει το πνεύμα νωρίτερα από τα αναμενόμενα (παραδείγματα πάντα).

Μηχανές είναι όλα, πόσο μάλλον μοτοσυκλέτες, και έχουν όρια απαιτήσεις για να μας δώσουν την χαρά τους ...

Καλή Πρωτοχρονιά σε όλους!
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Μικρος ψαχνεται...  

  Από: sprint900 στις 30/12/2012 6:16 μμ.

Πολλά χρόνια πολλά και από μένα φιλέ Max Manos
συμφωνώ και εγώ με εσένα , παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το πώς γνωρίζει ο αναβάτης να συντηρεί και να προσέχει την μοτοσυκλέτα του στην συνολική της αξιοπιστία και φυσικά το σε τι χρήση την υποβάλει και με τι συνθήκες .
Και θέλω να σου ζητήσω και συγγνώμη δεν τα καταφέρνω και τόσο στα γραπτά και τα κείμενα μπορούν εύκολα να βγάλουν μια σκληράδα που δεν είναι το ζητούμενο του γράφοντα , βγάζω με τους γιαπωνεζόφιλους τα απωθημένα μου κατά κάποιο τρόπο με αυτό το κείμενο και νομίζω φαίνεται σκληρό προς εσένα που το έγραψες το δικό σου όπως δείχνουν και οι φαστούλες με φιλική και αστεία διάθεση .
Απλά με έχει σκάσει το γεγονός ότι άτομα που δεν έχουν κάτσει καν στην σέλα σε μια από της μοτοσυκλέτες μας να σέρνουν τόσα άσχετα επειδή διαβάζουν πέντε δέκα βλακείες .
Αν αισθάνεσαι κάτι τέτοιο για το κείμενο μου και με το δίκιο σου , ζητώ συγγνώμη δεν ήταν ο σκοπός μου αυτός .
Με την σειρά μου καλή χρόνια σε σένα και όλους με πολλά και όμορφα χιλιόμετρα στης σέλες μας και υγεία και σε μας και στης οικογένειες μας .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Μικρος ψαχνεται...  

  Από: Max Manos στις 30/12/2012 10:24 μμ.

Φιλε Γιωργο sprint 900..

Εχεις μαλλον μπερδευτει λιγακι...τα παραπανω τα γραφει ο συμφορουμιτης galileos και οχι εγω..με προλαβε!
Κρινω και εγω σωστες τις παρατηρησεις του.

Οπως εγραψα και στο παρελθον τα σχολια μου ειχαν καθαρα χιουμοριστικη διαθεση.Και φυσικα δεν παρεξηγω με τη σειρα μου τα γραφομενα σου..Για την ιστορια τα τρανσαλπ τα θεωρω αποστειρωμενα μηχανακια και καθολου του γουστου μου.Και αισθητικα και οδηγικα..

Εγω απο τα γενοφασκια μου triumphακιας δεν ημουν...Πολλα γιαπωνεζικα και κανα δυο ιταλικα ειχαν περασει απο τα χερια μου με τα καλα και τα κουσουρια τους ολα..

Συμπαθω ομως καποια εργοστασια πιο πολυ απο καποια αλλα,πως να το κανουμε..Η honda δεν ειναι μεσα σε αυτα,αλλα ουτε και η ducati .

Το '08 που αναζητουσα νεα μηχανη και μετα απο ενα break με ενα megascooter,ηθελα να επιστρεψω στη κατηγορια που αγαπω και συγκεκριμενα τα γυμνα μεσαια.Εγω μεγαλωσα με εικονες cafe racer ως τον ορισμο της λεξης "μοτοσικλετα".Τα ψηλα φτερα,τα φερινγκ η τα ντεποζιτα 50 λιτρων,δεν ειναι για μενα.

Χωρις καν test ride αγορασα το street triple.Αν δεν ηταν αυτο οι αλλες επιλογες ηταν το GSR,το fazer,to shiver και το Ζ 750.Eυτυχως δεν εκανα τη μ@λ@κι@ να αφησω το συναισθημα να με οδηγησει στα μονοπατια της Ιwata και ειπα να ρισκαρω.

5 χρονια μετα δεν σκεφτομαι να αλλαξω μηχανακι και θα το κρατησω-καλα να ειμαστε- μια ζωη.Και ναι με εχει κανει φανατικο της φιρμας πλεον.Χειροτερος και απο σενα και το Ντανη τον Φωτο λεμε τωρα...

Καλη Χρονια και σε σενα!
"No Guts,No Glory"

Re: Μικρος ψαχνεται...  

  Από: tgrf4 στις 01/01/2013 8:47 πμ.

sprint900"
Max Manos"Εσεις οι "παλιοι" δεν εχετε το Θεο σας...

Το παλικαρι διαθετει ενα "τερας αξιοπιστιας" που ονομαζεται Τransalp.Λαδια,τακακια,λαστιχα εχει μαθει οτι αλλαζουν στις μηχανες.Aντε και κανενα αλυσιδογραναζο,αν εισαι ταξιδιαρης...

Ακουει τον nfoot να του λεει για πιστονια με τη μια και μαλλον το ξανασκεφτηκε...
Η Τriumph εχασε ενα πελατη και εμεις ενα καινουργιο μελος..

Τhanks, for a job well done mr. nfot,που θα λεγανε και στο Hinckley..."


Αν μου επιτρέπεις φίλε συνφορουμίτη να σχολιάσω τα εξής στο ποστ σου .
Το τέρας αξιοπιστίας , είχα ένα transalp το πούλησα πρόσφατα έχει και αυτό τα προβληματάκια του και στην καμπάνα του που σίγουρα θα βγάλει τα ακριβά προβλήματα της και στην ηλεκτρονικές του και σε όλα τα ρουλεμάν πλαισίου και στάνταρ στον ανορθωτή της .
Το 400 λόγο του ότι είναι ακόμα ποιο ψοφίμι από το 600 ίσως έχει λιγότερα μηχανικά προβλήματα .
Σίγουρα όμως είναι μια πάνβαρη μοτοσυκλέτα που πετάξει μούρη άμα την τσιτώσεις , με ένα χαβαλέ σε πληροφόρηση πιρούνι λόγο συνεμπλόκ μια μοτοσυκλέτα που αρέσει μεν στον μέσο άσχετο αναβάτη που δεν έχει καβαλήσει μια πραγματική μοτοσυκλέτα και λόγο του μύθου που μεταξύ μας έχουν χτίστει και τα όχι και τόσο καθαρά μέντια από την οικονομική παντοδυναμία της Honda και την δύναμη της να επηρεάζει από motogp μέχρι ειδικευόμενα περιοδικά .
Τωρα εγώ είμαι από τους τυχερούς που έχω ένα παλιό αλλά γαϊδούρι triumph sprint900s το οποίο επί 16 συναπτά χρονάκια η μόνη ζημιά ήταν ένας αισθητήρας ανάφλεξης που έκανε 50€ αλλάχτηκε σε μισή ώρα από τα χεράκια μου και τίποτα άλλο.
Το αναφέρω καθότι από τα τεστ που διάβασα για την μηχανή μου , σε ελληνικά περιοδικά , αγόρασα μια τελείως αναξιόπιστη μοτοσυκλέτα , με τόσο ψιλό κέντρο βάρους που έριχνε κάτω τους δοκιμαστές συντάχτες , που σε κάθε βροχή υποτίθεται ότι θα έσβηνε και θα έσπρωχνα και σχετικά ιλαρά , ψευδή και αναξιόπιστα πράγματα .
Έπρεπε ο Σταγκωνάκης τότε να πάρει ένα δίκαννο και να κάνει καμιά επίσκεψη κάπου , πλάκα κάνω , αστεία σοβαρά όμως .
Ψέματα , ψέματα , ψέματα , δεν θέλω να συζητήσω περαιτέρω το γιατί και συγνώμη δεν είναι του παρόντος ποστ .
Ενώ έβρισκαν θαυμάσια μοτοσυκλέτα το transalp ,έλεος και όλα τα σχετικά .
Δεν έχω τίποτα με τα γιαπωνέζικα είχα πολλά ιαπωνικά μηχανάκια και έχω ακόμα στην κατοχή μου και ένα tengai 650 που μπροστά στο transalp είναι μοτοσυκλέτα με Μ κεφάλαιο .
Τέλος πάντων , την ιστορία φίλε με τα πιστόνια του τίγρη την ξέρεται καλύτερα , εγώ σαν κλασικός triumphakias πριν χρόνια έπεισα κάνα δυο φίλους να αγοράσουν τίγρη . Και οι δυο σήμερα με ευλόγανε που τους άνοιξα τα μάτια και αγόρασαν αυτό το μηχανάκι , το γιατί το ξέρεται οι ιδιότητες των τίγρεων και στους δυο φυσικά δεν είχαν κανένα πρόβλημα πέρα των λογικών .
Θα το είχα αγοράσει και εγώ , αλλά από την μια η γριά δουλεύει ακόμα σαν ραπτομηχανή , αφετέρου δεν υπήρχαν τα φράγκα για μια αγορά άνευ ουσιαστικού λόγου .
Και πιστεύω ακράδαντα φίλε , ότι η αλήθεια πότε δεν έβλαψε κανένα .
Αυτοί που θα αγοράσουν αυτό το μηχανάκι νομίζω θα εκτιμήσουν την προειδοποίηση και την ευθύτητα , παρά το να υπήρχε συγκάλυψη των προβλημάτων όπως γίνετε σωρηδόν σε αλλά forum με άθραυστες μοτοσυκλέτες που ψάχνουν μανιωδώς πια αντλία βενζίνης των αυτοκίνητων Mazda τους ταιριάζει να αλλάξουν την πανάκριβη καμένη της μάμας τους .
Δεν ξέρω τι αγόρασε τελικά αυτό το παλληκάρι και το κατά πόσον μπορεί να εκτίμηση ότι δεν αγοράζει πλυντήριο απλά να είναι γερό , σε εισαγωγικά αυτό, αλλά αγοράζει κάτι από το οποίο θα εξαρτάτε η ζωή του από το πώς θα στρίβει φρενάρει συμπεριφέρεται .
Και φυσικά δεν λέω οτι μόνο ο τίγρης στρίβει έτσι , γενικά μηλάω .
Έμενα η αλήθεια με κάλυψε απολυτά ο not , το ένας λιγότερος αγοραστής δεν σημαίνει τίποτα , ο συνειδητοποιημένος και ευχαριστημένος από το προϊόν που αγόρασε σημαίνει πολλά .
Τιμή μας όπως και των ιδιοκτήτων Ducati που δεν θάβουμε τα προβλήματα αλλά τα συζητάμε , όποιος το καταλαβαίνει αυτό καλοδεχούμενος όποιος δεν το καταλαβαίνει , στο Κορασίδη της γωνίας να αγοράσει γερό πλυντήριο .

"
Σωστός !!!

Re: Μικρος ψαχνεται...  

  Από: avastardis στις 01/01/2013 7:35 μμ.

Για αρχή χρονια πολλά και καλή χρονιά σε όλους με πολλά πολλά χιλιόμετρα.
Παρακολουθώ το φορουμ αλλά δεν γράφω εύκολα.
Στο συγκεκριμένο θέμα σαν νέος κάτοχος ενός Tiger 800, (απο τον 3ο 20012) εχω να να πω κάτι ίσως κι ώς συμπέρασμα:
1. Αν είχα διαβάσει συγκριτικά σχετικά με τη μότο είναι σίγουρο ότι δεν θα την έπερνα. Αναφορά παντού άπειρων προβλημάτων (μικρών, μεγάλων) κι από εδώ στο φορουμ. - Εγω δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό.
2. Ημουν κάτοχός ενός Transalp 600 (98) απο δευτερο χέρι απο το 2005 ως το 2012. Δεν εγβαλε το παραμικρό πρόβλημα ΠΟΤΕ. Μολις πουλήθηκε στο μήνα επάνω εκαψε τον κινητήρα!!! αγνωστο πως ?

Τα συμπερασματα δικά σας.

Re: Μικρος ψαχνεται...  

  Από: PTiger800 στις 02/01/2013 1:04 μμ.

avastardis"1. Αν είχα διαβάσει συγκριτικά σχετικά με τη μότο είναι σίγουρο ότι δεν θα την έπερνα. Αναφορά παντού άπειρων προβλημάτων (μικρών, μεγάλων) κι από εδώ στο φορουμ. - Εγω δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό."


Τα συγκριτικά καλή την έβγαζαν ρε φίλε...Βλ. ΜΟΤΟ...
Νομίζω προβλήματα θα βρεις σε όλα τα Forum για όλες τις μοτοσυκλέτες.

Και κάτι τελευταίο, και νομίζω ότι μιλάω και για λογαριασμό άλλων.
avastardis"Παρακολουθώ το φορουμ αλλά δεν γράφω εύκολα. "

Νομίζω ότι πολλοί από εμάς (εμού συμπεριλαμβανομένου) θεωρήσαμε ότι γράφτηκες για να κάνεις μία ερώτηση και να εξαφανιστείς. Δεν εξαφανίστηκες άρα
...metal under tension, begging you to touch and go...