ΜΕ ABS Η ΧΩΡΙΣ???

Re: ΜΕ ABS Η ΧΩΡΙΣ???  

  Από: Sprinter στις 19/03/2009 3:40 μμ.

Εφόσον δεν εχεις την δυνατότητα να θεωρητικοποιήσεις και να γενικεύσεις αυτό που δοκιμάζεις, ούτε να το εξηγήσεις θεωρητικά, το ΜΟΝΟ που μπορείς να ισχυρισθείς είναι ότι με το Tiger ΣΟΥ, στους δρόμους που δοκιμάζεις, ΕΣΥ δεν έχεις την δυνατότητα να κάνεις αυτό που ψάχνεις.

Το παραπάνω εσύ ισχυρίζεσαι ότι σημαίνει πως με το ABS δεν γίνεται να σηκωθεί μηχανή, εγώ πάλι ισχυρίζομαι πως γίνεται ΧΩΡΙΣ να αμβισβητώ την προηγούμενη παράγραφο.

Αν μιλάγαμε για το Honda c-ABS (CBS/ABS) τότε ναι η δυνατότητα για stoppies μειώνεται σημαντικά γιατί αυτόματα φρενάρεται και ο πίσω τροχός με αποτέλεσμα την λιγότερη μεταφορά βάρους εμπρός. Αλλά ακόμα και εκεί μπορεί σε οριακές συνθήκες να γίνει stoppie ( http://www.bikepoint.com.au/news/2008/r ... lade-12586)

Σε συμβατικά ABS αυτό που συμβαίνει πραγματικά είναι η μείωση της δυνατότητατος για stoppie όταν οι συνθηκες τριβής κύλισης δεν είναι πολύ καλές. Αλλά σε πολύ καλή άσφαλτο με καλά λάστιχα δεν υπάρχει λόγος να μη γίνονται stoppies εκτός κι αν το ABS είναι προβληματικά υπερευαίσθητο. Οπως έχω πεί πολλάκις τουλάχιστον στο Sprint μου το ABS είναι μια χαρά και καθόλου υπερευάισθητο με αποτέλεσμα σε καλές συνθήκες τριβής να ακινητοποιείς τη μηχανή με οριακό φρενάρισμα ΧΩΡΙΣ να επεμβαίνει.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΜΕ ABS Η ΧΩΡΙΣ???  

  Από: coot στις 20/03/2009 12:16 πμ.

Sprinter"Εφόσον δεν εχεις την δυνατότητα να θεωρητικοποιήσεις και να γενικεύσεις αυτό που δοκιμάζεις, ούτε να το εξηγήσεις θεωρητικά, το ΜΟΝΟ που μπορείς να ισχυρισθείς είναι ότι με το Tiger ΣΟΥ, στους δρόμους που δοκιμάζεις, ΕΣΥ δεν έχεις την δυνατότητα να κάνεις αυτό που ψάχνεις.
Αν μιλάγαμε για το Honda c-ABS (CBS/ABS) τότε ναι η δυνατότητα για stoppies μειώνεται σημαντικά γιατί αυτόματα φρενάρεται και ο πίσω τροχός με αποτέλεσμα την λιγότερη μεταφορά βάρους εμπρός. Αλλά ακόμα και εκεί μπορεί σε οριακές συνθήκες να γίνει stoppie ( http://www.bikepoint.com.au/news/2008/r ... lade-12586)
Σε συμβατικά ABS αυτό που συμβαίνει πραγματικά είναι η μείωση της δυνατότητατος για stoppie όταν οι συνθηκες τριβής κύλισης δεν είναι πολύ καλές. Αλλά σε πολύ καλή άσφαλτο με καλά λάστιχα δεν υπάρχει λόγος να μη γίνονται stoppies εκτός κι αν το ABS είναι προβληματικά υπερευαίσθητο. Οπως έχω πεί πολλάκις τουλάχιστον στο Sprint μου το ABS είναι μια χαρά και καθόλου υπερευάισθητο με αποτέλεσμα σε καλές συνθήκες τριβής να ακινητοποιείς τη μηχανή με οριακό φρενάρισμα ΧΩΡΙΣ να επεμβαίνει."

καταρχήν δεν είναι ανάγκη να οξύνουμε τα πνεύματα είδαμε που κατέληξε τη προηγούμενη φορά.
Σε περίπτωση που το abs δεν επεμβαίνει όταν πάει να σηκωθεί ο πίσω τροχός σε καλές εώς ιδανικές συνθήκες δε βρίσκω το λόγο γιατί να μη σηκωθεί; Φυσικά πρέπει ο δρόμος να είναι σε πολύ καλή κατάσταση(ποιός ελληνικός δρόμος είναι; ) και τα ελαστικά επίσης σε πολύ κατάσταση (με τη κρίση ούτε λάστιχα αλλάζουμε ). Πάντως στο gsr ούτε καν βυθιζόταν προς τα μπρος... Άρα όλα καλά στη θεωρία αλλά στη πράξη; Φυσικά είναι γνωστό ότι δεν είμαι και expert στην οδήγηση μοτοσυκλέτας (μάλλον το αντίθετο είμαι ) ούτε παίρνω θέση απλά κάνω ένα συλλογισμό
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: ΜΕ ABS Η ΧΩΡΙΣ???  

  Από: JOSBI στις 20/03/2009 8:13 πμ.

Sprinter"Εφόσον δεν εχεις την δυνατότητα να θεωρητικοποιήσεις και να γενικεύσεις αυτό που δοκιμάζεις, ούτε να το εξηγήσεις θεωρητικά, το ΜΟΝΟ που μπορείς να ισχυρισθείς είναι ότι με το Tiger ΣΟΥ, στους δρόμους που δοκιμάζεις, ΕΣΥ δεν έχεις την δυνατότητα να κάνεις αυτό που ψάχνεις.

Το παραπάνω εσύ ισχυρίζεσαι ότι σημαίνει πως με το ABS δεν γίνεται να σηκωθεί μηχανή, εγώ πάλι ισχυρίζομαι πως γίνεται ΧΩΡΙΣ να αμβισβητώ την προηγούμενη παράγραφο.

Αν μιλάγαμε για το Honda c-ABS (CBS/ABS) τότε ναι η δυνατότητα για stoppies μειώνεται σημαντικά γιατί αυτόματα φρενάρεται και ο πίσω τροχός με αποτέλεσμα την λιγότερη μεταφορά βάρους εμπρός. Αλλά ακόμα και εκεί μπορεί σε οριακές συνθήκες να γίνει stoppie ( http://www.bikepoint.com.au/news/2008/r ... lade-12586)

Σε συμβατικά ABS αυτό που συμβαίνει πραγματικά είναι η μείωση της δυνατότητατος για stoppie όταν οι συνθηκες τριβής κύλισης δεν είναι πολύ καλές. Αλλά σε πολύ καλή άσφαλτο με καλά λάστιχα δεν υπάρχει λόγος να μη γίνονται stoppies εκτός κι αν το ABS είναι προβληματικά υπερευαίσθητο. Οπως έχω πεί πολλάκις τουλάχιστον στο Sprint μου το ABS είναι μια χαρά και καθόλου υπερευάισθητο με αποτέλεσμα σε καλές συνθήκες τριβής να ακινητοποιείς τη μηχανή με οριακό φρενάρισμα ΧΩΡΙΣ να επεμβαίνει."



ΟΚ!!! Οτι πεις!!! εγω παντως θα ηθελα να βρεθουμε σε καμια βολτα και να αφησουμε τις αγαπημενες σου θεωριες και να μπουμε στην πραξη!!! παντα φιλικα!
VALE FOR EVER

Re: ΜΕ ABS Η ΧΩΡΙΣ???  

  Από: fethry στις 20/03/2009 11:11 πμ.

JOSBI"εγω παντως θα ηθελα να βρεθουμε σε καμια βολτα και να αφησουμε τις αγαπημενες σου θεωριες και να μπουμε στην πραξη!!"

τέρμα οι συναντήσεις για μπύρες και καφέδες...
το forum μπήκε στο σωστό δρόμο...

ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΙΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΚΑΓΚΟΥΡΙΕΣ...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...