Λαδια ... οχι αυτα ... ΤΑ ΑΛΛΑ!

Λαδια ... οχι αυτα ... ΤΑ ΑΛΛΑ!  

  Από: patapios στις 15/04/2011 7:09 μμ.

Ξερω καποιοι ακουτε λαδια κ βγαζεται σπυρακια... αλλα εγω θελω να ρωτησω κατι.

Καθε ποτε αλλαζουμε λαδια σε αναρτηση στο tiger???

Χαζευοντας κ εδω κ στο tiger1050.com ειδα πως πολλοι αλλαζουν στα 20.000χλμ .... ενω τις προαλλες ρωτησα εναν εξουσιοδοτημενο κ μου το επιβεβαιωσε.


Σημερα ομως κοιταζοντας το manual βλεπω 40.000 ή 4 χρονια.


Τι παιζει? .... ειναι και αυτο του στυλ ειμαστε ελλαδα τα κανουμε ολα στην μεση ή κανω εγω καποιο λαθος?

Re: Λαδια ... οχι αυτα ... ΤΑ ΑΛΛΑ!  

  Από: tharis στις 15/04/2011 7:22 μμ.

E κλασικα επειδη ειμαστε large τυποι τα αλλαζουμε στα μισα ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Λαδια ... οχι αυτα ... ΤΑ ΑΛΛΑ!  

  Από: vagtyrp στις 15/04/2011 7:22 μμ.

εγώ άλλαξα στο μπροστινό στα 30000χλμ, επειδή μου έσπασε η αριστερή τσιμούχα, και θα τα ξαναλλάξω στα 60000χλμ που πλησιάζουν σε λίγο. στο πίσω έβγαλα το απορτισέρ στα 48000χλμ, και έβαλα ένα άλλο μεταχειρισμένο που πήρα, αλλά αποδείχτηκέ μάπα. τώρα εδώ και 2000χλμ έχω ξανά το μαμά επισκευασμένο, με το ίδιο ελατήριο και revalving της επαναφοράς και το μηχανάκι μεταμορφώθηκε!

Re: Λαδια ... οχι αυτα ... ΤΑ ΑΛΛΑ!  

  Από: patapios στις 15/04/2011 7:33 μμ.

vagtyrp"εγώ άλλαξα στο μπροστινό στα 30000χλμ, επειδή μου έσπασε η αριστερή τσιμούχα, και θα τα ξαναλλάξω στα 60000χλμ που πλησιάζουν σε λίγο. στο πίσω έβγαλα το απορτισέρ στα 48000χλμ, και έβαλα ένα άλλο μεταχειρισμένο που πήρα, αλλά αποδείχτηκέ μάπα. τώρα εδώ και 2000χλμ έχω ξανά το μαμά επισκευασμένο, με το ίδιο ελατήριο και revalving της επαναφοράς και το μηχανάκι μεταμορφώθηκε! "



αυτο με το revalving ακουγεται ενδιαφερον... μπορεις να μου πεις με pm μαγαζι κ κοστος? ...thanx

Re: Λαδια ... οχι αυτα ... ΤΑ ΑΛΛΑ!  

  Από: johnygalan στις 15/04/2011 10:56 μμ.

Στα 40000χλμ και μην το σκέφτεσαι εκτός αν αρχίζεις και καταλαβαίνεις οτι κάτι δεν
πάει καλά με τις αναρτήσεις.
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Λαδια ... οχι αυτα ... ΤΑ ΑΛΛΑ!  

  Από: Cpt. Haddock στις 16/04/2011 7:06 μμ.

patapios"Καθε ποτε αλλαζουμε λαδια σε αναρτηση στο tiger???
"


Ειναι γνωστό οτι ειδικα στα tiger η αλλαγή των λαδιώνΕ στις μπουκάλες γινεται διαφορετικά απο άλλα μηχανακια...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Λαδια ... οχι αυτα ... ΤΑ ΑΛΛΑ!  

  Από: patapios στις 16/04/2011 7:22 μμ.

Cpt. Haddock"
patapios"Καθε ποτε αλλαζουμε λαδια σε αναρτηση στο tiger???
"


Ειναι γνωστό οτι ειδικα στα tiger η αλλαγή των λαδιώνΕ στις μπουκάλες γινεται διαφορετικά απο άλλα μηχανακια..."



.....δηλαδηΣ ???

Re: Λαδια ... οχι αυτα ... ΤΑ ΑΛΛΑ!  

  Από: Sprinter στις 16/04/2011 7:37 μμ.

[quote="patapios":3gdk563p]
Cpt. Haddock"
patapios"Καθε ποτε αλλαζουμε λαδια σε αναρτηση στο tiger???
"


Ειναι γνωστό οτι ειδικα στα tiger η αλλαγή των λαδιώνΕ στις μπουκάλες γινεται διαφορετικά απο άλλα μηχανακια..."



.....δηλαδηΣ ???[/quote:3gdk563p]

έχει να κάνει με τα πιστόνια
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Λαδια ... οχι αυτα ... ΤΑ ΑΛΛΑ!  

  Από: patapios στις 16/04/2011 7:43 μμ.

Re: Λαδια ... οχι αυτα ... ΤΑ ΑΛΛΑ!  

  Από: giannisx στις 18/04/2011 3:43 μμ.

[quote="Sprinter":gw7ic42a]
Cpt. Haddock"
patapios"Καθε ποτε αλλαζουμε λαδια σε αναρτηση στο tiger???
"


Ειναι γνωστό οτι ειδικα στα tiger η αλλαγή των λαδιώνΕ στις μπουκάλες γινεται διαφορετικά απο άλλα μηχανακια..."



.....δηλαδηΣ ???[/quote:gw7ic42a]

έχει να κάνει με τα πιστόνια[/quote]

Ακριβώς!!! εγώ μαζί με τα πιστόνια τα άλλαξα πάντως!!!

Πέρα από την πλάκα στις 40.000 θέλουν άλλαγμα...

Re: Λαδια ... οχι αυτα ... ΤΑ ΑΛΛΑ!  

  Από: ARHS στις 22/04/2011 2:45 μμ.

Τα λάδια στο μπροστινό καλό είναι να αλλάζονται κάθε 20.000 χλμ

ρίξε μια ματιά στο www.k-shock.gr εξαιρετική δουλειά κ πολύ καλές τιμές
Ολα είναι δρόμος..... http://www.tdmhellas.gr

Re: Λαδια ... οχι αυτα ... ΤΑ ΑΛΛΑ!  

  Από: Polymhxanos στις 22/04/2011 4:43 μμ.

Τα λάδια στο μπροστινό πρέπει να αλλάζονται συχνότερα από ότι νομίζουμε.

Είναι απλή διαδικασία για τον ερασιτέχνη μάστορα, και κοστίζει ελάχιστα (10-12 ευρώ το λίτρο έχει το λάδι πηρουνιού).

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι ειδικά αν κινούμαστε σε καθημερινές συνθήκες, μέρες με βροχή, την μηχανή την αφήνουμε έξω κ.ο.κ. ο αέρας ,η υγρασία και η βρωμιά πολύ-πολύ αργά αλλά σταθερά, εισχωρούν στο πηρούνι και κάνουν το λάδι να σαπίζει.

Όποιος έχει αλλάξει λάδια σε πηρούνι που είχε χρόοοονια να αλλάξει λάδια...ξέρει την χαρακτηριστική μυρωδιά σαπίλας.

Το θέμα όμως δεν είναι η μυρωδιά, το θέμα είναι ότι τα σαπισμένα λάδια στο πηρούνι, χάνουν το ιξώδες που θα έπρεπε να έχουν, με αποτέλεσμα η ανάρτηση να γίνεται αλλού για αλλού.

Η συμβουλή μου είναι, ειδικά αν η μηχανή εκτίθεται συνέχεια σε καιρικές συνθήκες, μια αλλαγή λαδιών ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ, κατά προτίμηση άνοιξη, μόνο καλό κάνει. ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν δεν το κάνουμε, δεν θα πάθει και τίποτα, απλά δεν θα λειτουργεί απόλυτα σωστά η ανάρτηση, δεν είναι δλδ κάτι το επείγον, είναι όμως καλό να γίνεται.

Πρόσφατα άλλαξα λάδια στην μηχανή ενός φίλου, κρίμα δεν το σκέφτηκα να έφτιαχνα ένα οδηγό How to. Nα το κάνετε μόνοι σας, και να μην τα σκάτε 100ρια ευρώ σε μάστορες (που δεν κάνουν και παστρική δουλειά).

Σε πρώτη ευκαιρία που θα αλλάξω λάδια στο triple ή άλλο, θα φτιάξω οδηγό.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html