Κροταλισματα... τιγρης '08

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: Thimios στις 21/12/2010 8:56 μμ.

JOSBI"
Native"Τι να πω...προανάφλεξη δεν νομίζω να είναι πάντως ιδιαιτερα με 100αρα βενζινη που λες οτι βάζεις.

Τσέκαρε πάντως και τον τεντωτήρα, 5 λέπτα δουλεια είναι...και γένικα δες μήπως τρίζει και τίποτα άλλο...κατα καιρους με είχε ανησυχίσει ένα μεταλλικό "περιεργο" τρίξιμο στις στροφές που λες...αλλα τελικά αποδείχτικε οτι ήταν απο το μούτρο και τα οργανα κάπου...το οποίο σταμάτησε απο μόνο του..."



Θα παω να το δω ρε φιλε και ο θεος μαζι μου..."

Τι έγινε τελικά;
Πήγες το είδες; κανένα νέο;

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: JOSBI στις 22/12/2010 2:58 μμ.

[quote="Thimios":2szupt2l]
JOSBI"
Native"Τι να πω...προανάφλεξη δεν νομίζω να είναι πάντως ιδιαιτερα με 100αρα βενζινη που λες οτι βάζεις.

Τσέκαρε πάντως και τον τεντωτήρα, 5 λέπτα δουλεια είναι...και γένικα δες μήπως τρίζει και τίποτα άλλο...κατα καιρους με είχε ανησυχίσει ένα μεταλλικό "περιεργο" τρίξιμο στις στροφές που λες...αλλα τελικά αποδείχτικε οτι ήταν απο το μούτρο και τα οργανα κάπου...το οποίο σταμάτησε απο μόνο του..."



Θα παω να το δω ρε φιλε και ο θεος μαζι μου..."

Τι έγινε τελικά;
Πήγες το είδες; κανένα νέο;[/quote:2szupt2l]

θα παρακολουθησουμε τον ηχο και αν μεγαλωσει θα το ανοιξουμε λογικα να δουμε τι ειναι. ελπιζω να μην χρειαστει...
VALE FOR EVER

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: gmarg στις 20/01/2011 11:55 μμ.

γεια σας
νέος στο forum
Η δικιά μου έχει 9500χμ και αυτό που μπορώ να πω σχετικά με το μεταλλικό κροτάλισμα, είναι ότι το ακούω στιγμιαία στις 2000 στροφές ακριβώς, είτε ανοίγω είτε κλείνω γκάζι.
Αν κρατήσω το γκάζι στις 2000 ακριβώς, τότε ακούγεται σταθερά.
Πιστεύω ότι κάτι συντονίζει ίσως στα καπελότα αλλά θα σας πω νεότερα μετά από το σερβις των 10.000
Ένα άλλο θέμα που είχα, είναι η παρουσία υγρασίας στο ένα φανάρι.
Το πήγα συνεργείο και τελικά είχε κομμένο το o-ring που στεγανώνει το φανάρι. Μου το άλλαξε και όταν το είδα είχε στραβοπατήσει (φαίνεται ότι ο Αγγλος που το έδεσε βαριότανε εκείνη τη μέρα)
Ενημερωτικά αλλάζει όλο το καπάκι και όχι μόνο το o ring και κοστίζει 50 € (εγώ ήμουνα στην εγγύηση)
Θα επανέλθω με ότι νεότερο σχετικά με το κροτάλισμα......
Να' στε όλοι καλά.

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: acratosa στις 21/01/2011 μεσάνυχτα

@ gmarg
ακριβως το ιδιο προβλημα από το πρώτο χλμ μεχρι σημερα (5000 χλμ) με Tiger '10,
αλλά στις 4000 στροφες νταν! Μου ειπαν να μην ανησυχω, δεν ειναι τιποτα.. (ακουσα διαφορα: "μπαινει στις ροπές του", , "κατι συντονιζει", "δεν καταλαβαινω καποιο προβλημα", "έτσι ειναι"..) Μειωθηκε ελαχιστα με την αλλαγη λαδιών στα 1000 χλμ, κι αναμενω τα 10000 χλμ, διοτι προφανως ειναι συνηθες φαινομενο στα τιγρακια..