Ελλατωματικη μπαταρια ή κατι αλλο?

Re: Ελλατωματικη μπαταρια ή κατι αλλο?  

  Από: ad1 στις 09/07/2014 12:31 πμ.

Tigris3"Μια Poweroad YTZ14S. Την οποία ξαναψάχνω να βρω γιατί το χειμώνα φέτος (θα κλείσει 4 χρόνια) θα την αλλάξω, και δεν την βρίσκω εύκολα."


ποσα cca ειναι? ΑΝ την βρεις ενημερωσε γιατι ενδιαφερομαι κ γω

Re: Ελλατωματικη μπαταρια ή κατι αλλο?  

  Από: Tigris3 στις 09/07/2014 2:09 πμ.

ad1"
Tigris3"Μια Poweroad YTZ14S. Την οποία ξαναψάχνω να βρω γιατί το χειμώνα φέτος (θα κλείσει 4 χρόνια) θα την αλλάξω, και δεν την βρίσκω εύκολα."


ποσα cca ειναι? ΑΝ την βρεις ενημερωσε γιατι ενδιαφερομαι κ γω"


140 cca.

http://www.yucell.com/sealed.html

Re: Ελλατωματικη μπαταρια ή κατι αλλο?  

  Από: Genesis στις 09/07/2014 10:21 πμ.

Απο ελλαδα η απο εξωτερικό την πηρες αν απο εδω απο που?

Re: Ελλατωματικη μπαταρια ή κατι αλλο?  

  Από: Tigris3 στις 09/07/2014 11:02 πμ.

Από ένα μαγαζί στην περιοχή μου, αλλά δεν τη φέρνει πλέον.

Re: Ελλατωματικη μπαταρια ή κατι αλλο?  

  Από: PTiger800 στις 09/07/2014 11:09 πμ.

@Aris Πολύ καλές πληροφορίες φίλε μου thanks a lot!!!

@billy Καλή η ασφάλεια κλοπής, αλλά καλύτερα να μη σε κλέψουνε. Εξηγώ. Αντε και έχεις ασφάλεια και άντε και σου βουτάνε το μηχανάκι (φτου κακό από τα μάτια μας). Μετά περιμένεις κανένα μήνα και αν δε βρεθεί ούτε ένα ανταλλακτικό από τη μηχανή σου αρχίζει το παζάρι για το πόσα λεφτά αποζημίωση θα σου δώσουν. Όταν λήξει αυτό το παζάρι, συνήθως δεν έχεις αρκετά χρήματα για να πάρεις αυτό που σου έκλεψαν.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ελλατωματικη μπαταρια ή κατι αλλο?  

  Από: billy the kid στις 09/07/2014 2 μμ.

PTiger800"@Aris Πολύ καλές πληροφορίες φίλε μου thanks a lot!!!

@billy Καλή η ασφάλεια κλοπής, αλλά καλύτερα να μη σε κλέψουνε. Εξηγώ. Αντε και έχεις ασφάλεια και άντε και σου βουτάνε το μηχανάκι (φτου κακό από τα μάτια μας). Μετά περιμένεις κανένα μήνα και αν δε βρεθεί ούτε ένα ανταλλακτικό από τη μηχανή σου αρχίζει το παζάρι για το πόσα λεφτά αποζημίωση θα σου δώσουν. Όταν λήξει αυτό το παζάρι, συνήθως δεν έχεις αρκετά χρήματα για να πάρεις αυτό που σου έκλεψαν."


Νομίζω συμφωνούμε πως είναι καλύτερα να μη σε κλέψουν Προσωπικά έχουν κλέψει εξάρτημα από τη μηχανή μου παρόλο που είχα συναγερμό πάνω και ήταν και φυλασσόμενη και σε parking πιλοτής, ακριβώς κάτω από το μπαλκόνι μου. Θεωρώ, χωρίς να λέω πως ο συναγερμός δεν είναι αποτρεπτικός, πως δεν έχει πολλά να σου προσφέρει, αφού και εύκολα μπορεί κάποιος γνώστης να τον απενεργοποιήσει και δεν μπορείς όπου πηγαίνεις να παρκάρεις ακριβώς έξω από εκεί που θα βρίσκεσαι, ώστε να τον ακούσεις. Η ασφάλεια κλοπής από την άλλη, ανάλογα την απαλλαγή που έχει, σου δίνει κάποια αποζημίωση σε περίπτωσή που γίνει η μ..κία . Ο καθείς διαλέγει και παίρνει..

Re: Ελλατωματικη μπαταρια ή κατι αλλο?  

  Από: PTiger800 στις 09/07/2014 2:47 μμ.

Ναι ρε bill, αλοιμονο. Εννοείται ότι συμφωνούμε να μην σε κλέψουν. Εγώ απλώς το λέω για να τονίσω οτι για μένα ο συναγερμός είναι απολύτως απαραίτητος. Δεν αρέσει σε κάποιον ο Datatool, δεκτό. Ας βάλει κάποιον άλλο. Απλώς για μένα πρέπει να έχεις συναγερμό, τουλάχιστον για όσο καιρό το μηχανάκι σου είναι αξιοβούτηχτο...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ελλατωματικη μπαταρια ή κατι αλλο?  

  Από: billy the kid στις 09/07/2014 10:19 μμ.

PTiger800"Ναι ρε bill, αλοιμονο. Εννοείται ότι συμφωνούμε να μην σε κλέψουν. Εγώ απλώς το λέω για να τονίσω οτι για μένα ο συναγερμός είναι απολύτως απαραίτητος. Δεν αρέσει σε κάποιον ο Datatool, δεκτό. Ας βάλει κάποιον άλλο. Απλώς για μένα πρέπει να έχεις συναγερμό, τουλάχιστον για όσο καιρό το μηχανάκι σου είναι αξιοβούτηχτο..."


Απόλυτα σεβαστή η άποψή σου Πάνο. Εξάλου κι εγώ έγραψα πως λειτουργεί αποτρεπτικά. Ουσιαστικά εγώ απλά λέω πως θεωρώ πιο χρήσιμο να έχω ασφάλεια κλοπής, παρά ένα συναγερμό. Ας το κλείσουμε εδώ όμως γιατί ξεφύγαμε από το αρχικό θέμα

Re: Ελλατωματικη μπαταρια ή κατι αλλο?  

  Από: ad1 στις 10/07/2014 7:50 μμ.

[quote="Tigris3":2ofl1372]
ad1"
Tigris3"Μια Poweroad YTZ14S. Την οποία ξαναψάχνω να βρω γιατί το χειμώνα φέτος (θα κλείσει 4 χρόνια) θα την αλλάξω, και δεν την βρίσκω εύκολα."


ποσα cca ειναι? ΑΝ την βρεις ενημερωσε γιατι ενδιαφερομαι κ γω"


140 cca.

http://www.yucell.com/sealed.html[/quote:2ofl1372]
Ειναι αρκετα; Η μαμα μπαταρια ειχε 180

Re: Ελλατωματικη μπαταρια ή κατι αλλο?  

  Από: Tigris3 στις 10/07/2014 8:43 μμ.

Οι YTZ14S γενικά είναι πιο δυνατές από τις YTX12, με 230cca.
Αυτή στο site λέει 140. Τι να σου πω, δεν ξέρω. Πάντως έχει βγει σκυλί. Μάλιστα όταν την είχα βάλει η μηχανή ούτε μήνα δεν κυκλοφόρησε και μετά έμεινε ακίνητη για 2-3 μήνες στο καταχείμωνο (με συγαγερμό) και δεν έκανε κιχ.

Re: Ελλατωματικη μπαταρια ή κατι αλλο?  

  Από: ad1 στις 23/07/2014 4:35 μμ.

Πολυ καλος επιχειρηματιας! Μου την αντικατεστησε χωρις κανενα προβλημα. Ολα οκ πλεον

Re: Ελλατωματικη μπαταρια ή κατι αλλο?  

  Από: harrysvr στις 04/08/2014 4:06 πμ.

Εχω να κινήσω τη μηχανή κανα 6μηνο ενω την έχω μόνιμα στο συντηρητή της , θα μου αντέξει για ένα ταξιδάκι 3000km ;
Να τη μετρήσω μερικές μέρες χωρίς το συντηρητή και να δω πως πάνε τα βόλτ;

Re: Ελλατωματικη μπαταρια ή κατι αλλο?  

  Από: akis20vt στις 04/08/2014 12:36 μμ.

File m exw akribos to idio provlima mipos vrikes lish?

Re: Ελλατωματικη μπαταρια ή κατι αλλο?  

  Από: harrysvr στις 04/08/2014 2:42 μμ.

Θα παω καμιά βολτα να δω πως τα παει και αν πέσει κατω απο 12 μάλλον παω για αλλαγη