ειναι δυνατον????

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: johntar στις 01/02/2011 7:47 μμ.

Παιδια απο οτι βλεπετε η Τ εχει το χειροτερο ονομα για τα κεντρικα της (Ηλιοφιλ)!!!Πως να μην μπουν αλλα 100 θρεντ για τα κωλο πιστονια οταν δινεις 12,000 για μια μηχανη και η κωλο εταιρια κανει την παπια???παπαπαπαπαπα!!!πλακα μου κανετε???Οσο γουσταρω το εργαλειο που εχω τοσο με ξενερωνει η εξυπηρετηση- συνεργεια-τα παντα στην Τ στην Ελλαδα!Μπορει και στην Αγγλια να ειναι ετσι αλλα εγω μενω εδω και απο εδω ειμαι!!!Θα σας πω κατι και αμα θελετε το πιστευετε.Ειχα ψισει τρια φιλαρακια να παρουν Tiger η οποιοι απο τους δυο τον Μαϊο θα ηταν ετοιμοι για αγορα.Τωρα ξερετε τι μου λενε.Μπα αστο ο ενας λεει να παρει BMW 800 ο αλλος δεν ξερει ακομα και ο τελευταιος λεει θα παρω TDM για να εχω το κεφαλι μου ησυχω!Αρα χαλαρα σαν εταιρια ουτε κερδιζει ουτε μενει σταθερει απλα χανει πελατεια.Γιατι και εγω αμα πουλεισω τον Τιγρη θα παρω Bmw.
Ποιος θα τονίσει τα χιλιάδες λάθη μου να μου τονίσω άλλα χίλια κ τ' αμέτρητα τα πάθη μου!!!

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Sprinter στις 01/02/2011 8:03 μμ.

BTW η ΒΜW είναι από τις εταιρείες με τα περισσότερα παράπονα στην Ελλάδα, και ως εισαγωγέας και αντιπροσωπεία, και ως σερβις. Και ας μη μιλήσω για τις μηχανές τις ίδιες σε θέματα προβλημάτων. Πάντα νομίζουμε πως το ξένο είναι γλυκότερο.. Δε θα αρχίσω τις συγκρίσεις, αλλά ειδικά το παραπάνω πόστ με κάνει να γελάω. Κάνε φίλε ενα κόπο να μπείς και σε κάνα άλλο φόρουμ...

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω τι σας έφταιξε ο Ηλιόπουλος στο θέμα των πιστονιών. Ενα κάρο κακά έχει (όπως και σχεδόν όλοι) αλλά σ' αυτό? Ελεος. Πραγματικά το τι διαβάζω εδώ μέσα, κινείται στα όρια του παραλόγου, και το δικαιολογώ μόνο σαν έλλειψη μοτοσυκλετιστικής πείρας.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: johntar στις 01/02/2011 8:18 μμ.

Φιλε sprinter δεν ειπα οτι φταει ο Ηλιοπουλος για τα πιστονια.Ξεκολα απο εκει !Λεω οτι φταιει οπως το χειριζεται.Αυτο εννοω!Στην τελικη αφου ξερει οτι εχουν προβλημα τα γαμιολοπιστονα του τιγρη γτ δεν φερνει ρδω στοκ?????Γτ να περιμενω 1 και 2 εβδομαδες???Θα σου πω κατι για να ξερεις.Πριν 2 χρονια εχασα τα μουτρα του TDM μου.Πλεξουδα εγκεφαλο Abs εγκεφαλο μηχανης κοντερ φερινκγ δεξια αριστερα φαναρι το μουτρο γενιακ ολοι την μουρη!το ξερεις οτι πηγα στη Yamaha και ειχε τα παντα?Ολα ετοιμοπαραδοτα σε μια ημερα.Γτ να μην ετσι και η Τ?
Οσο για το ποσο δικαιολογης την έλλειψη μοτοσυκλετιστικής πείρας ασε να το κρινει ο καθενας για τον εαυτο του!!!(Φιληκα παντα)!(Μην κρινεις για να μην κριθεις)!!!
Ποιος θα τονίσει τα χιλιάδες λάθη μου να μου τονίσω άλλα χίλια κ τ' αμέτρητα τα πάθη μου!!!

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Sprinter στις 01/02/2011 8:33 μμ.

Δε φταίει ο Ηλιόπουλος ούτε για τα πιστόνια, ούτε για το χειρισμό, ούτε για το στόκ. Αν διάβαζες λίγο πιό πολύ εδώ μέσα αντί να γκρινιάζεις (δικαιολογημένα μέχρι ενός σημείου αλλά γκρινιάζεις) θα είχες μάθει πως οι εγγυήσεις καθώς και τα ανταλλακτικά για την διόρθωση βλαβών μέσα στην εγγύση διαχειρίζονται απευθείας από Αγγλία. Αν δε πιστεύεις εμένα, ρώτα το μηχανικό σου. Εχει χιλιοειπωθεί εδώ μέσα.

Οσο για το άλλο, επιμένω στην άποψή μου και είμαι πάντα δεκτικός στις κρίσεις.

PS είναι άδικο να συγκρίνεις Γιαμάχα και ειδικότερα TDM με Triumph. To πρώτο (και μοναδικό) τόσο δημοφιλές μηχανάκι στην Ελλάδα (και παγκοσμίως ίσως) της Τ είναι το Tiger. Ολοι ελπίζουμε πως η κατάσταση των ανταλλακτικών θα βελτιωθεί (πολλές φορές δε φταίει ο εδώ εισαγωγέας, φταίει η Αγγλία γιατί αν υπάρχει ανταλλακτικό στην Αγγλία σε μερικές ημέρες έρχεται). Είναι όμως παράλογο να περιμένεις πως ο εισαγωγέας θα στοκάρει στην Ελλάδα τα πάντα για τις μικρές ποσότητες που διακινεί, πόσο μάλλον όταν τα ανταλλακτικά έρχονται γρήγορα αεροπορικώς από Αγγλία ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΕΙ. Αυτά για περιπτώσεις άλλες από την εγγύηση. Δεν είμαι δικηγόρος κανενός, αλλά μ' αρέσει να αποδίσδω τα του Καίσαρος τω Καίσαρι.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: mixalakis στις 01/02/2011 10:03 μμ.

johntar"Παιδια απο οτι βλεπετε η Τ εχει το χειροτερο ονομα για τα κεντρικα της (Ηλιοφιλ)!!!Πως να μην μπουν αλλα 100 θρεντ για τα κωλο πιστονια οταν δινεις 12,000 για μια μηχανη και η κωλο εταιρια κανει την παπια???παπαπαπαπαπα!!!πλακα μου κανετε???Οσο γουσταρω το εργαλειο που εχω τοσο με ξενερωνει η εξυπηρετηση- συνεργεια-τα παντα στην Τ στην Ελλαδα!Μπορει και στην Αγγλια να ειναι ετσι αλλα εγω μενω εδω και απο εδω ειμαι!!!Θα σας πω κατι και αμα θελετε το πιστευετε.Ειχα ψισει τρια φιλαρακια να παρουν Tiger η οποιοι απο τους δυο τον Μαϊο θα ηταν ετοιμοι για αγορα.Τωρα ξερετε τι μου λενε.Μπα αστο ο ενας λεει να παρει BMW 800 ο αλλος δεν ξερει ακομα και ο τελευταιος λεει θα παρω TDM για να εχω το κεφαλι μου ησυχω!Αρα χαλαρα σαν εταιρια ουτε κερδιζει ουτε μενει σταθερει απλα χανει πελατεια.Γιατι και εγω αμα πουλεισω τον Τιγρη θα παρω Bmw."


Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
Όταν κάνουμε συγκρίσεις του 1050 με το 800σάρι bmw ή με το tdm, το έχουμε χάσει το παιχνίδι.
Μοιάζει με το "ας πάρω ένα corolla αντί για maseratti για να είμαι ήσυχος".

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: guraki στις 01/02/2011 10:41 μμ.

Ρε παιδια ημαρτοοοοον!!Συγκρινετε την καλυτερη με χαοτικη διαφορα αντιπροσωπεια στην Ελλαδα εδω και 25 χρονια (Yamaha) με την μικρη μας Τ???Αυτα τα ξερεις πριν το παρεις το μηχανακι και ισχυει για ΟΛΕΣ τις αλλες αντιπροσωπειες!Και οσον αφορα το θα παρω BMW(Brake My Wallet) για να εχω ησυχο το κεφαλι μου ειναι τουλάχιστον για γελια αν βγεις εξω και αρχισεις να ερευνας και να ψαχνεις!!!!

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: alexandros.s στις 01/02/2011 10:44 μμ.

mixalakis"
johntar"Παιδια απο οτι βλεπετε η Τ εχει το χειροτερο ονομα για τα κεντρικα της (Ηλιοφιλ)!!!Πως να μην μπουν αλλα 100 θρεντ για τα κωλο πιστονια οταν δινεις 12,000 για μια μηχανη και η κωλο εταιρια κανει την παπια???παπαπαπαπαπα!!!πλακα μου κανετε???Οσο γουσταρω το εργαλειο που εχω τοσο με ξενερωνει η εξυπηρετηση- συνεργεια-τα παντα στην Τ στην Ελλαδα!Μπορει και στην Αγγλια να ειναι ετσι αλλα εγω μενω εδω και απο εδω ειμαι!!!Θα σας πω κατι και αμα θελετε το πιστευετε.Ειχα ψισει τρια φιλαρακια να παρουν Tiger η οποιοι απο τους δυο τον Μαϊο θα ηταν ετοιμοι για αγορα.Τωρα ξερετε τι μου λενε.Μπα αστο ο ενας λεει να παρει BMW 800 ο αλλος δεν ξερει ακομα και ο τελευταιος λεει θα παρω TDM για να εχω το κεφαλι μου ησυχω!Αρα χαλαρα σαν εταιρια ουτε κερδιζει ουτε μενει σταθερει απλα χανει πελατεια.Γιατι και εγω αμα πουλεισω τον Τιγρη θα παρω Bmw."


Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
Όταν κάνουμε συγκρίσεις του 1050 με το 800σάρι bmw ή με το tdm, το έχουμε χάσει το παιχνίδι.
Μοιάζει με το "ας πάρω ένα corolla αντί για maseratti για να είμαι ήσυχος"."


σχεδον υπαρχει λογικη συγκρισης αν σκεφτεις ποσες φορες εχουμε πει και εχει γραφτει tiger 1050 vs tiger 800.και μην πει κανενας οχι.δηλαδη εκει τι συγκρινουμε?τι εχει το ενα,τι εχει το αλλο?το μονο fix στα triumph ειναι ο 3κυλινδρος.ολα τα αλλα αλλαζουν.
τις προαλλες καπου διαβαζα(φορουμ) για συγκριτικο μεταξυ των 2 μηχανων και λεγανε για τι εχει το καινουργιο,ποσο μαματο ειναι,οτι εχει κραματα καδμιου νικελιου, αντι για βενζινη παιρνει fish and chips ,και κανενας δεν σταθηκε στο ποσο ...ρδελο ειναι το 1050 και αν εγινε κατι περι αυτου!!!!!!!!
για μενα 100% καλα κανουν οσοι συγκρινουν tdm-f800 με την ριπα το 1050,γιατι αν ο αλλος το εχει σαν μεσο μετακινησης θελει να συγκρινει και γουστο του και καπελο του.τι ειναι δηλαδη το tiger?ενα ζευγαρι χρυσες δαγκανες,ενα χρυσο αναποδο μπροστινο,ενα δυνατο κινητηρα .
και συνηθως καποιοι μελλοντικοι αγοραστες κοιτανε αν ειναι best
to buy με τον ανταγωνισμο!ε αυτο δεν ειναι,με την συχνοτητα βλαβων!!!!

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: guraki στις 01/02/2011 10:58 μμ.

Χιλιες φορες να σιχτιριζω καθε φορα που χαλαει παρα καθε φορα που το καβαλαω...

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: fpapad στις 01/02/2011 11:43 μμ.

guraki"Χιλιες φορες να σιχτιριζω καθε φορα που χαλαει παρα καθε φορα που το καβαλαω... "



Ωραίος . ..

Η πιο ωραία ατάκα σε όλο το θρεντ.

Δεν μπορώ τώρα.... !!!! είμαι στο forum . . .

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: johntar στις 02/02/2011 12:03 πμ.

Βρε παιδια βρε παιδια ενα παραδειγμα ειπα για την Yamaha!!!Απλα η απορια μου ειναι αφου ξερει αυτη η μαμειμενει Τ και η Ηλιοφιλ(και μη μου πειτε παλι τι φταει η Ηλιοφιλ γτ τα νευρα μου) οτι εχει προβλημα στα πιστονια.γτ δεν φερνει στοκ 5 ζευγαρια που ειναι λιγα αλλα τσπ.μολις φυγουν αυτα να φερει αλλα δεκα και παει λεγοντας!Τοσο δυσκολο ειναι????Αφου ξερουν οτι υπαρχει τεραστιο προβλημα ΕΛΕΟΣ!!!!! Και τσαντιζομαι γτ το ξαναλεω οταν πηγαινα και τους ελεγα οτι το μηχανακη ειναι κλασμενο δεν δουλευει καλα γτ ολοι εσκαγαν γκαζια και ελεγαν ελα ρε μια χαρα ειναι???Δεν λεω οτι δεν κανουν καλα τι δουλεια τους αλλα οταν πας σε γιατρο και του λες ποναει η καρδια μου δεν βαζει μονο το μικροφωνο την ακουει και τελος,σου λεει κανε και μια δυο εξετασεις!!!Εγω στο συνεργειο που πηγα οπως ειπε και ο φιλος vagtyrp ειχε αλλα 4 με πιστονια.τυχαιο???Και καποιος φιλος ειπε πιο πανω οτι φταει η βενζινι το ζεσταμα και τλπ.Σε πληροφορω οτι ποτε δεν εφυγα αμα η μηχανη δεν εχει 3 η 4 νταμακια θερμοκρασιας ποτε δεν την ετρεξα αμα δεν ειχα κανει 5 6 χιλιομετρα ωστε να εχει ζεσταθει καλα και τουλαχιστον 2 3 φορες το μηνα 100αρα BP!!!
Ποιος θα τονίσει τα χιλιάδες λάθη μου να μου τονίσω άλλα χίλια κ τ' αμέτρητα τα πάθη μου!!!

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: tharis στις 02/02/2011 12:08 πμ.

Μολις σου ειπε ο Sprinter απο πανω οτι τα ανταλακτικα που μπαινουν στην εγγυηση τα στελνουν απ ευθειας απ το εργοστασιο, αφου πρωτα εγκριθει η εγγυηση, ειτε υπαρχει εδω στοκ ειτε οχι..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: ad1 στις 02/02/2011 12:47 πμ.

Παιδια υπαρχει καποιος οπου χρειαστηκε αλλαγη στα πιστονια ενω ΔΕΝ ειχε πλεον εγγυηση? Φανταζομαι πως ναι...
Αραγε σε αυτους η Τ τα αλλαξε τσαμπα η τους...εγδαρε?
Αν υπαρχει παθών ας ενημερωσει...

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Tigrisss στις 02/02/2011 1:17 πμ.

@ alexandros

τραβα παρε tdm
εγω εχω αλλαξει πιστονια και παλι δε το συγκρινω με τιποτα, τουλαχιστον με αυτα που λες,και μιλαω εκ πειρας, ειχα πριν το ενα και το αλλο υπαρχει στη παρεα που με συνοδευει στις βολτες μου....όσον αφορα το tdm, κλαιω τα 5 χρονια που εχασα μαζι του, και κανω το σταυρο μου που ειναι αθικτος μετα τις τοσες φορες που με πεταξε κατω χωρις να καταλαβω γιατι.....
οταν επαθα τη βλαβη, εκανα απλά ενα μηνα υπομονη....

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Sprinter στις 02/02/2011 6:43 πμ.

johntar"Βρε παιδια βρε παιδια ενα παραδειγμα ειπα για την Yamaha!!!Απλα η απορια μου ειναι αφου ξερει αυτη η μαμειμενει Τ και η Ηλιοφιλ(και μη μου πειτε παλι τι φταει η Ηλιοφιλ γτ τα νευρα μου) οτι εχει προβλημα στα πιστονια.γτ δεν φερνει στοκ 5 ζευγαρια που ειναι λιγα αλλα τσπ.μολις φυγουν αυτα να φερει αλλα δεκα και παει λεγοντας!Τοσο δυσκολο ειναι????Αφου ξερουν οτι υπαρχει τεραστιο προβλημα ΕΛΕΟΣ!!!!! Και τσαντιζομαι γτ το ξαναλεω οταν πηγαινα και τους ελεγα οτι το μηχανακη ειναι κλασμενο δεν δουλευει καλα γτ ολοι εσκαγαν γκαζια και ελεγαν ελα ρε μια χαρα ειναι???Δεν λεω οτι δεν κανουν καλα τι δουλεια τους αλλα οταν πας σε γιατρο και του λες ποναει η καρδια μου δεν βαζει μονο το μικροφωνο την ακουει και τελος,σου λεει κανε και μια δυο εξετασεις!!!Εγω στο συνεργειο που πηγα οπως ειπε και ο φιλος vagtyrp ειχε αλλα 4 με πιστονια.τυχαιο???Και καποιος φιλος ειπε πιο πανω οτι φταει η βενζινι το ζεσταμα και τλπ.Σε πληροφορω οτι ποτε δεν εφυγα αμα η μηχανη δεν εχει 3 η 4 νταμακια θερμοκρασιας ποτε δεν την ετρεξα αμα δεν ειχα κανει 5 6 χιλιομετρα ωστε να εχει ζεσταθει καλα και τουλαχιστον 2 3 φορες το μηνα 100αρα BP!!!"



Προφανώς είσαι απο τους ανθρώπους που θα πουν το δικό τους ασχέτως τι τους λένε οι άλλοι. Επίσης μάλλον δεν ξέρεις να διαβάζεις. Δηλαδή λογική συζήτηση που να ξεκινάει από το Α και να καταλήγει στο Ω χωρίς να ξαναγυρνάει στο Α δε μπορείς να κάνεις. Οπότε άκυρη η συζήτηση
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: alexandros.s στις 02/02/2011 9:44 πμ.

@tigriss αν αυτο καταλαβες οτι θελω να παρω τοτε,ας πουμε οτι δεν εγινε ποτε κουβεντα!yamaha ειχα-αρα δεν ξαναπαιρνω.
απλα αναφερθηκα σε ενα ποστ του johntar οσο αφορα,τον ανταγωνισμο,και για το αν χανει η T. πελατες.
σιγουρα ολοι εδω μεσα εχουμε καλη αποψη για αυτο που οδηγαμε-γιατι το πληρωσαμε- αλλα οποιον και να ρωτησεις εξω απο εδω,οι αποψεις τους δεν θα διαφερουν απο αυτο που εγραψα!
δηλαδη να μην χρυσονουμε το χαπι!
και αν εσυ εχασες 5 χρονια απο αλλο μηχανακι,τοτε ας αλλαζες πιο νωρις.μιλαμε για το παρον και το μελλον,και οχι για ικανοτητες των μηχανων προ δεκαετιας!
και δεν νομιζω να σου φταινε οι μυστικες δυναμεις,αυτου,που σε ριχνουν!

φιλικα παντα!