Δείκτης βενζίνης

Δείκτης βενζίνης  

  Από: billdet στις 06/05/2010 7:46 μμ.

Καλησπέρα σε όλους..Θα ήθελα οι κάτοχοι Tiger 1050 να μου πουν πόσα νταμάκια(παύλες) και πόσα χλμ στο περίπου τους δείχνει ο ψηφιακός δείκτης βενζίνης στα όργανα όταν ανάβει το λαμπάκι της βενζίνης για ρεζέρβα?

Re: Δείκτης βενζίνης  

  Από: chris34 στις 06/05/2010 7:48 μμ.

Στα 2 νταμακια μου αναβει το λαμπακι της ρεζερβας και μου δειχνει οτι μου μενουν 60 χιλιομετρα περιπου!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Δείκτης βενζίνης  

  Από: Sprinter στις 06/05/2010 8 μμ.

 Και πώς ακριβώς θα σε βοηθήσουν οι απαντήσεις για τα χιλιόμετρα ρε φίλε? Γιατί δε τους ρωτάς κατευθείαν τη μέση καταναλωσή τους?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Δείκτης βενζίνης  

  Από: Γιωργος στις 06/05/2010 8:09 μμ.

Σωστά , ανάβει οταν φτάσει στα 2 κουτάκια, αλλά το πόσα χλμ απομένουν είναι συνάρτηση των τελευταίων υπολογισμών που έχει κάνει τα τελευταία 10 κμ. Κάθε δέκα χιλιόμετρα υπολογίζει ξανά την μέση κατανάλωση.
Εχει παρατηρηθεί αν πηγαίνεις πχ με 200 τα τελευταία 30 κμ και η ένδειξη φτάσει στα 2 κουτάκια με υπόλοιπο πχ 45 κμ και μετά πάς με 130 για τα επόμενα 20κμ , να σου δίνει ένα κουτάκι ακόμη και υπόλοιπο 75 , αυτό γιατί με λιγότερα κμ η βενζίνη βρίσκεται περισότερο στο κέντρο του ρεζερβουάρ οπότε και είναι πιο ακριβή η μέτρηση.Το υπόλοιπο βέβαια που αλλάζει προς τα πάνω είναι γιατί υπολογίζει με την καταν'αλωση των 130κμ .

Re: Δείκτης βενζίνης  

  Από: billdet στις 06/05/2010 8:19 μμ.

Ρωτάω πόσα χιλιόμετρα περίπου γιατί μετά από δύο μήνες ακινησίας μου έμεινε από βενζίνη δείχνοντας δύο νταμάκια και 50 περίπου χιλιόμετρα.Όταν την επόμενη μέρα το γέμισα μου τα έδειχνε σωστά.Και σήμερα μου άναψε η ρεζέρβα στα δύο νταμάκια και μου έδειχνε ότι έχω ακόμη 63 χλμ.Μετά το έκανα βόλτα επίτηδες χωρίς να βάλω βενζίνη και όταν έφτασα σπίτι έδειχνε ένα νταμάκι και 39 χλμ, δηλαδή από ότι φαίνεται τα δείχνει σωστά.Το θέμα είναι ότι πώς δικαιολογείται εκείνη η φορά που μου έμεινε?

Re: Δείκτης βενζίνης  

  Από: Sprinter στις 06/05/2010 8:26 μμ.

Το οδήγησες με μέση κατανάλωση την ώρα που οδηγούσες, μεγαλύτερη από τη συνολική μέση κατανάλωση που προφανώς έλαβε υπ' όψη του όταν το έβαλες μπροστά. Το ίδιο φαινόμενο παρατηρείται αν βήσεις και μετά ξαναβάλεις μπροστά. Η ένδειξη του υπόλοπου των χιλιομέτρων μπορεί να αλλάξει.

Αν διαβάσεις τι λέει παραπάνω ο αντμίν θα μάθεις πώς να μεταφράζεις τις ενδείξεις και πόσο σοβαρά να τις παίρνεις κατά περίπτωση. Οταν θέλεις να έχεις τη μέγιστη ακρίβεια, να μηδενίζεις τη μέση κατανάλωση. Επίσης να τη μηδενίζεις όταν σε ταξίδι αλλάζεις σημαντικά τη μέση κατανάλωσή σου (π.χ. βγαίνεις από πολλά σταθερά χιλιόμετρα στην Εθνική και μπάινεις σε βουνίσιο στροφιλίκι). Ο υπολογιστής θα προσαρμοστεί σιγά σιγά αλλά αν μηδενίσεις θα τον βοηθήσεις να γίνει αυτό γρηγορότερα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Δείκτης βενζίνης  

  Από: billdet στις 06/05/2010 9 μμ.

Το γεγονός ότι παίζει ανάλογα με την μέση κατανάλωση το καταλαβαίνω.Αλλά δικαιολογείται σε μια απόσταση από καλλιθέα-βύρωνα χωρίς κίνηση να μου δείχνει πριν σβήσει δύο νταμάκια και 50 χλμ ενώ δεν είχε βενζίνη η μηχανή?Πόσο ποια να άλλαξε η μέση κατανάλωση?