Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: johnygalan στις 26/07/2010 11:25 μμ.

55 watt H7 η αριστερή
65 watt H9 η δεξιά

Καλά λέει ο Πέτρος για κοίταξε!
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 27/07/2010 9:06 πμ.

johnygalan"
TRIUMPHAKIAS"Προφανως ο φιλος δεν μας λεει οτι ξεχασε τον διακοπτη στο on για πολυυυυυ ωρα ενω ειχε σβησει την μηχανη με kill switch και σε συνδυασμο με την απαλευτη ζεστη το επαθε αυτο....προφανως το εΖπρωξες κιολας μετα για να παρει μπροστα ετσι? "

Προφανώς βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα



ljim13"
Σόρι κιόλας αλλά ο φίλος σου δλδ ξέχασε ΚΑΙ τα κλειδιά πάνω στο gsxr ΚΑΙ τον διακόπτη ανοιχτό;;; Πώς το κατάφερε;;;
"
+1050


ATN PANOS"για μενα φαινεται καθαρα αστοχια υλικου

δεν παιζει σημασια απο που σβηνεις το μηχανακι,η ποση ωρα εμεινε ανοιχτο το φως σταματημενο

τα φαναρια ειναι κατασκευασμενα ετσι ωστε να μπορουν να μεινουν οση ωρα χρειαζεται
χωρις το παραμικρο προβλημα."

+1050"



Eνταξει προφανως βιαστικα.

Παντως η μηχανη ηταν αραγμενη στο κλειστο γκαραζ του παιδιου με τα κλειδια πανω λογω του οτι "mayday mayday αμολατα να ηρεμησεις..." αλλα μετα ξεχαστηκε και εμεινε μεχρι το πρωι ετσι οποτε εμεινε και απο μπαταρια.

Παντως πολυ κουλο να γινει ετσι το φαναρι αν δεν εχει αλλαχτει λαμπα οπως λεει ο Πετρος,η δεν σου εχουν ριξει κατι στο φαναρι και δεν νομιζω να περαστει κατι τετοιο εγγυηση ειδικα μετα απο τοσα χρονια.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: tamis στις 27/07/2010 10:06 πμ.

αμα θελουν να στο περασουν εγγυηση το χρεωνουν σε άλλο μηχανακι και τελειωσε η υποθεση... στο χέρι του συνεργείου ειναι να δείξουν αν είναι σωστοι ή όχι... γιατι μια τετοια ζημια είναι πρώτον απαραδεκτο να συμβει και δυσφημιση για την ιδια τους την εταιρια που αντιπρωσοπευουν και δευτερον οταν οταν σκας ενα καρο λεφτα σε καθε 5.000 κμ μπορουν και αυτοι αν ειναι τσακαλακια να σε βοηθήσουν αμα γουσταρουν... αλλωστε εκτος απο επαγγελματίες ειμαστε και ανθρωποι...
White Tiger on the road...

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: tooljim13 στις 27/07/2010 2:42 μμ.

Είμαι σχεδόν σίγουρος πώς αυτή είναι η μαμήσια,σωστά;;;

http://i31.tinypic.com/b833ax.jpg


Ε,μετά πως είναι δυνατόν να τα κατάφερε η μαμά η λάμπα να κανει τέτοια ζημιά;;;
Τεσπα,την έφαγα την π@π@ρ@ απ'ότι κατάλαβα καθώς τελικά δεν είναι μόνο αισθητικό το πρόβλημα αλλά έχει σχέση και με τον ελλειπή φωτισμό το βράδυ...Το μεγαλύτερο πρόβλημα πάντως δεν είναι ο ελαφρώς λιγότερος φωτισμός αλλά το γεγονός οτι φωτίζει το απέναντι ρεύμα και ΟΧΙ το δικό μου!!!!!!!!!
Πέρασα απο Chips Away που μου πρότεινε ο Αris αλλα μπααααααααααα......
Την Πέμπτη θα περάσω απο την αντιπροσωπεία να δώ αν παίζει τζαμάκι ή αν είναι fix..Λογικά επειδή θέλουν να τα βγάλουν κι αυτοί τα φραγκάκια τους θεωρώ πως θα'ναι fix τα 2 φωτιστικά σώματα και θα κοστίζει περίπου 5 εκκατομμύρια ευρώ ..Αν είναι όντως πανάκριβα θα κοιτάξω απλά να διορθώσω την δέσμη να φωτίζει την δικιά μου λορίδα και όχι το απέναντι..Ελπίζω αυτό τουλάχιστον να γίνεται!!!!!!

Υ.Γ[quote:3sg6b1e4]αμα θελουν να στο περασουν εγγυηση το χρεωνουν σε άλλο μηχανακι και τελειωσε η υποθεση... στο χέρι του συνεργείου ειναι να δείξουν αν είναι σωστοι ή όχι... γιατι μια τετοια ζημια είναι πρώτον απαραδεκτο να συμβει και δυσφημιση για την ιδια τους την εταιρια που αντιπρωσοπευουν και δευτερον οταν οταν σκας ενα καρο λεφτα σε καθε 5.000 κμ μπορουν και αυτοι αν ειναι τσακαλακια να σε βοηθήσουν αμα γουσταρουν... αλλωστε εκτος απο επαγγελματίες ειμαστε και ανθρωποι...[/quote:3sg6b1e4]Μακάρι φίλε μου tamis,μακάρι..

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: ATN PANOS στις 27/07/2010 3:48 μμ.

amis"αμα θελουν να στο περασουν εγγυηση το χρεωνουν σε άλλο μηχανακι και τελειωσε η υποθεση... στο χέρι του συνεργείου ειναι να δείξουν αν είναι σωστοι ή όχι... γιατι μια τετοια ζημια είναι πρώτον απαραδεκτο να συμβει και δυσφημιση για την ιδια τους την εταιρια που αντιπρωσοπευουν και δευτερον οταν οταν σκας ενα καρο λεφτα σε καθε 5.000 κμ μπορουν και αυτοι αν ειναι τσακαλακια να σε βοηθήσουν αμα γουσταρουν... αλλωστε εκτος απο επαγγελματίες ειμαστε και ανθρωποι..."



εδω ισως να κανεις λαθος..
και εξηγουμε.
ναι μεν αν το συνεργειο θελει να σε εξυπηρετηση μπορει να κανει ορισμενα πραγματα
αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση και επειδη ειναι καπως ακριβο
σαν ανταλακτικο,και συναμα περιεργη η ζημια
πολυ πιθανον να ζητησουν να δουν το χαλασμενο φαναρι,για να δουν απο τι ακριβως προηλθε η ζημια.

και επειδη η Τ δεν κατασκευαζει φαναρια,θα το στειλουν και αυτοι με την σειρα τους στον προμηθευτη που το αγορασαν.
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: tamis στις 28/07/2010 9:45 πμ.

ATN PANOS"
amis"αμα θελουν να στο περασουν εγγυηση το χρεωνουν σε άλλο μηχανακι και τελειωσε η υποθεση... στο χέρι του συνεργείου ειναι να δείξουν αν είναι σωστοι ή όχι... γιατι μια τετοια ζημια είναι πρώτον απαραδεκτο να συμβει και δυσφημιση για την ιδια τους την εταιρια που αντιπρωσοπευουν και δευτερον οταν οταν σκας ενα καρο λεφτα σε καθε 5.000 κμ μπορουν και αυτοι αν ειναι τσακαλακια να σε βοηθήσουν αμα γουσταρουν... αλλωστε εκτος απο επαγγελματίες ειμαστε και ανθρωποι..."



εδω ισως να κανεις λαθος..
και εξηγουμε.
ναι μεν αν το συνεργειο θελει να σε εξυπηρετηση μπορει να κανει ορισμενα πραγματα
αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση και επειδη ειναι καπως ακριβο
σαν ανταλακτικο,και συναμα περιεργη η ζημια
πολυ πιθανον να ζητησουν να δουν το χαλασμενο φαναρι,για να δουν απο τι ακριβως προηλθε η ζημια.

και επειδη η Τ δεν κατασκευαζει φαναρια,θα το στειλουν και αυτοι με την σειρα τους στον προμηθευτη που το αγορασαν."


σκεψου οτι μπορουν να δωσουν τον σειριακο αριθμό απο άλλο μηχανακι... και αυτο που λες Πάνο για το ακριβο ανταλακτικο δε εχει σημασια... εδω μοτερ αλλαζουνε... αλλωστε και να το στειλουν το ανταλλακτικο στο προμηθευτη τι σημασία έχει αμα είναι απο το ένα μηχανακι ή απο το αλλο? τελος παντων επειδή όπως είχα ξαναδιαβάσει μεσα στο φορουμ απο ένα αλλο παλικάρι για τα αμαξια λιγο πριν λήξει η αντιπροσωπία σε περνουν τηλ για να ελεγξουνε οτι είναι να παει για αντικατασταση...
White Tiger on the road...

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: doohan στις 30/07/2010 4:10 μμ.

....
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:44, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: tooljim13 στις 31/07/2010 10:39 πμ.

Ωχ!!!Νόμιζα πως το'χα ψάξει στο car αλλά δεν είχα βρεί τίποτα..Thanks doohan,θα επιληφθώ του θέματος.

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: Native στις 05/08/2010 10:25 πμ.

Ο φίλος ο Bikebandid πάντως λέει οτι το φανάρι έχει 348€ κομπλέ....

Οπότε ο Mr car.gr μάλλον ακριβά το δίνει....κάνε παζάρια....

Άσχετο...η γνήσια λάμπα Η7 έχει 4,5€ και η Η9 45€...ααα καλό εε???
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: tooljim13 στις 05/08/2010 9:21 μμ.

Δεν σταματάει να με εκπλήσει αυτή η Triumph!!! Γιατί η Η7 4,5 ευρο και η άλλη 45????

Όπως και να'χει δεν παίρνω κανένα φανάρι γιατί απ΄την στιγμή που έβγαλα και ξανάβαλα την Η7 για να ελέγξω την αυθεντικότητά της ξαφνικά φωτίζει όπως και πρίν χωρίς κάποια απόκλιση στη δέσμη φωτός.

Πάντως ευχαριστώ για τις info.... ..
Να'σαι καλά..

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: doohan στις 05/08/2010 11:49 μμ.

....
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:44, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: Native στις 06/08/2010 9:36 πμ.

Δεν είπα να το παρει απο κει...απλα σαν σημειο αναφορας...το ανταλλακτικο τοσο έχει και στην Ηλιοφιλ....τσεκαρισμενο....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: tooljim13 στις 08/09/2010 1:56 πμ.

Δεν ήθελα να ποστάρω σιγά σιγά τις εξελίξεις στο θέμα για να μην πρίζω τους αναγνώστες οπότε θα τα πώ μία κι έξω..

Πήγα απο Αργυρόπουλο (Τ στην Πάτρα) να του πω για το θέμα που προέκυψε και με παρέπεμψε στην Ηλιοφιλ.Έστειλα λοιπόν e-mail στην Ηλιοφιλ και περίμενα απάντηση για πάνω απο μήνα (μεσολάβησαν και κάποιες διακοπούλες ) όταν και ξανάστειλα το ίδιο e-mail παίρνοντας ταυτόχρονα τηλέφωνο για να δώ: 1)Άν τα λαμβάνουν και 2)Άν τα διαβάζουν.

Ενημερώνομαι απο Ηλιοφιλ λοιπόν πως τα λάμβαναν και τα διάβαζαν κανονικά,απλά απάντησαν κατευθείαν με τηλεφώνημα στον Αργυρόπουλο και όχι σε μένα.Το γιατί δεν το ξέρω.Αυτό που ειπαν είναι πως την λύση θα την δώσει ο Αργυρόπουλος και όχι η Ηλιοφιλ.

Τελικά έκανα ξαναπηγαίνω στον Αργυρόπουλο για να μου πεί πως το καλύτερο που μπορεί να κάνει είναι να μου δώσει μόνο με 150 έουρος ένα καινούργιο "γαλλικό" μπροστινό φανάρι.Μου είπε πως δεν έχει καμία απολύτως διαφορά με το γνήσιο (καθώς κι αυτό γνήσιο είναι) εκτός του ότι είναι ανάποδα τοποθετημένες οι σκάλες φώτων.Ξέρει κάποιος τι παίζει με τα "γαλλικά";;;Αξίζει;;;Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο....

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: Sprinter στις 08/09/2010 8:04 πμ.

Τα φανάρια μπορεί να είναι ανάποδα τοποθετημένα μόνο στις χώρες που οδηγούν αριστερά. Τελευταία φορά που κοίταξε στη Γαλλία οδηγούσαν δεξιά... Συνήθως δεν τουμπάρουν τα φανάρια, απλώς αλλάζουν το σχήμα των φακών ώστε να σηκώνεται η δέσμη της μεσαίας πρός το πεζοδρόμιο και να κατεβαίνει πρός την μέση του δρόμου. Αν βάλεις φανάρια φτιαγμένα για χώρα που οδηγούν ανάποδα, τυφλώνεις τους απέναντι περισσότερο.

Δε θυμάμαι, εγγύηση έχεις?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: tooljim13 στις 08/09/2010 1:20 μμ.

Όχι,εγγύηση δυστυχώς δεν έχω.

[quote:yomqqh23]Sprinter εγραψε:

[list:yomqqh23]Συνήθως δεν τουμπάρουν τα φανάρια, απλώς αλλάζουν το σχήμα των φακών ώστε να σηκώνεται η δέσμη της μεσαίας πρός το πεζοδρόμιο και να κατεβαίνει πρός την μέση του δρόμου.[/list:u:yomqqh23][/quote:yomqqh23]
Με τον όρο μεσαία εννοούμε την μεγάλη σωστά;


Τολμώ να πώ πως δεν με κόφτει και ιδιαίτερα για την μεγάλη σκάλα γιατί πολύ απλά χρησιμοποιείται μόνο οταν είμαι μόνος στο δρόμο και δεν έχω κανένα να στραβώσω στο απέναντι ρεύμα.

Απο κεί και πέρα,για ποιό λόγο έχουμε την μικρή σκάλα στο αριστερό μέρος του φαναριού;;;Δεν θα ήταν πιο σωστό να είναι στο δεξί έτσι ώστε να φωτίζουμε όντως λίγο παραπάνω την μεριά του πεζοδρομίου για πεζούς ή τετράποδα που μπορεί να πεταχτούν στον δρόμο;;;

Θέλω απλώς να καταλήξω στο γεγονός οτι δεν θα με χάλαγε να αλλάξω το υπάρχον προβληματικό φανάρι μου με ένα που να έχει ανάποδα τοποθετημένες τις σκάλες φωτών.

Θα το δώ και απο κοντά όταν θα πάω κάποια στιγμή να το αλλάξω και αν με ικανοποιήσει και η γνώμη του μάστορα θα το αντικαταστήσω...Τί διάολο;;;Χειρότερα θα φωτίζει απο αυτό που ήδη έχω;;;