Προβλημα μπαταριας?

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: tharis στις 02/02/2011 12:25 μμ.

Σε λιγο και ψωμι απ το internet θα αγοραζουμε ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: Aris. στις 03/02/2011 10:09 πμ.

black_power".ηλεκτρολογικά δε στέκει.η μπαταρία μετα τη μιζιά φορτώνει στο μπαμ. άλλο να μιζάρεις 1 δεύτερο και άλλο να μιζάρεις 1 λεπτό βέβαια..."


Οπως εχω ακουσει , οταν την ξεκινησεις , η μηχανη στελνει τα καταληλα αμπερ στην μπαταρια στις 6κ σαλ και πανω.
Ναι μεν παιρνει 14+ βολτ στο ρελαντι αλλα η ενταση δεν ειναι τοση οση χρειαζεται για την φορτιση.
Επισεις , υποτιθεται, για μια "σωστη" φορτιση της μπαταριας απο την ιδια την μηχανη , απαιτειται πορεια 10-15χλμ απο 6κ σαλ και ανω.
Το σιγουρο ειναι οτι μια πρωινη μιζια 2 δευτερολεπτων δεν "καλυβεται" κανοντας βολτουλες απο φαναρι σε φαναρι μεσα στην πολη.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: ATN PANOS στις 03/02/2011 3:32 μμ.

το εχω ξαναπει, αλλα θα το πω αλλη μια φορα.

ενας διακοπτης απο παλιοτερα μοντελα που ειχα on/off στα φωτα λυνει ολα τα προβληματα.

ουτε παταριες καθε τεις και λιγο ουτε τπτ αλλο.
συν οτι δεν την παιζει και ο ανορθωτης ευκολα.
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: galileos στις 03/02/2011 5:12 μμ.

ATN PANOS"το εχω ξαναπει, αλλα θα το πω αλλη μια φορα.

ενας διακοπτης απο παλιοτερα μοντελα που ειχα on/off στα φωτα λυνει ολα τα προβληματα.

ουτε παταριες καθε τεις και λιγο ουτε τπτ αλλο.
συν οτι δεν την παιζει και ο ανορθωτης ευκολα."

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: bonnie στις 03/02/2011 5:52 μμ.

black_power"κοίτα αγαπητή bonnie, εγώ λόγω καύλας το παίρνω και το χω κάνει παπί(αν και έχω ενα μηχανοπαπο), σε μια απόσταση 3 χιλιομέτρων καθε μερα που το πάω δεν έχω παρατηρήσει κανένα θέμα με τη μπαταρία(Δόξα το Θεο, φτου φτου φτου )...και μάλιστα καίνε και 2 φανάρια ...ηλεκτρολογικά δε στέκει.η μπαταρία μετα τη μιζιά φορτώνει στο μπαμ. άλλο να μιζάρεις 1 δεύτερο και άλλο να μιζάρεις 1 λεπτό βέβαια..."


alexandros.s"το νου σου! ο καιρος γαρ εγγυς!!!"


το αυτο...

καλε μου μαυροδυναμε, κ εγω το χρησιμοποιησα για καποιο καιρο σαν παπι μεσα στην πολη, ο χρονος που κινειται η μηχανη για <10χλμ, δεν ειναι αρκετος για να φορτισει την μπαταρια.

απλα ισως να ειχε ηδη μια ευαισθησια κ να μην βοηθησε αυτη η συμπεριφορα στην σωστη φορτιση.

οπως κ να εχει, εμενα οι μπαταριες μου καιγοντουσαν , και με ενα φαναρι κιολας!

επισης, αφηνοντας τον διακοπτη ανοιχτο χωρις να εχω βαλει μπροστα την μηχανη, (ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑ!) με φωτα ανοιχτα βεβαια, η μπαταρια πεθανε παλι. μου εχει συμβει 2 φορες.

ξερω γω.. τι να πω... αγνωσται αι βουλαι των μπαταριων - ανορθωτων - μπλιμπλικιων βρετανικων οχηματων..
φτου φτου μακρια απο μας...
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: bonnie στις 03/02/2011 5:59 μμ.

lleonidas"Κ εγώ μάλλον για μπαταρία πάω στο δικό μου...
Κάνει ότι πάει να πάρει μπρος αλλά αντί να εκκινήσει η μηχανή κάνει έναν πνιχτό ήχο κ το''σκάει''.Αυτό μου έχει συμβεί 3-4 φορές τις τελευταίες 2 βδομάδες κ όλες σε βραδιές με πολύ κρύο.Μετά από κάποιες προσπάθειες παίρνει κανονικά.
Συμφέρει η αγορά μπαταρίας από internet ή κατευθείαν στο συνεργείο;Ποια μάρκα προτείνετε;"


ποσο καιρο ειναι πανω η μπαταρια σου? αμα ειναι φρεσκια κ δεν εχει ταλαιπωρηθει, μπορεις απλα να παρεις ενα φορτιστη κ να την φορτισεις ενα βραδυ. το κρυο δεν βοηθαει, ειδικα αμα μενει κ ακινητη για καποιες μερες.

αμα ειναι ταλαιπωρημενη η μπαταρια σου, προτιμησε να βαλεις μια καινουρια.
καθως εγω εχω αλλαξει πολλες φορες μπαταρια, , καθε φορα προτιμουσα την ιδια. yuasa 12αρα, που εχει απο μαμα το μηχανακι. μια φορα εβαλα διαφορετικη, κ η αληθεια ειναι οτι μου καηκε λιγο νωριτερα απο τις αλλες!

εγω θα σου προτεινα την μαμα, την οποια παιρνεις ειτε απο το συνεργειο σου που θα στην εχει ετοιμη, φορτισμενη κ θα στην τοποθετησει, ειτε απο καποιο καταστημα που πουλαει μπαταριες, οι τιμες απ οτι θυμαμαι δεν ειχαν διαφορα ιδιαιτερη.
απο ιντερνετ δεν εχω παρει μπαταρια εγω να σου πω την αληθεια... γιατι παντα εμενα καπου κ πηγαινα καπακι συνεργειο!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: lleonidas στις 03/02/2011 7:06 μμ.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες bonnie!Μάλλον για αλλαγή πάω κ θα βάλω τη 12άρα μαμά που είπες.
Το κορυφαίο είναι ότι όσες φορές μου συνέβη να μην παίρνει μπρος,έγινε μπροστά στα μάτια δύο φίλων που είναι japanόφιλοι κ μου τα ζάλισαν με το δούλεμα κ το κήρυγμα για την αξιοπιστία των δικών τους κ ιδίως του ομολογουμένως ''σκυλιού'' varadero.Κ έχουν δίκιο,τι να τους πεις!Ποιος τους ακούει τώρα

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: bonnie στις 03/02/2011 7:10 μμ.

lleonidas"Ευχαριστώ για τις πληροφορίες bonnie!Μάλλον για αλλαγή πάω κ θα βάλω τη 12άρα μαμά που είπες.
Το κορυφαίο είναι ότι όσες φορές μου συνέβη να μην παίρνει μπρος,έγινε μπροστά στα μάτια δύο φίλων που είναι japanόφιλοι κ μου τα ζάλισαν με το δούλεμα κ το κήρυγμα για την αξιοπιστία των δικών τους κ ιδίως του ομολογουμένως ''σκυλιού'' varadero.Κ έχουν δίκιο,τι να τους πεις!Ποιος τους ακούει τώρα "


σε νιωθω οσο δεν φανταζεσαι...
μπροστα σε ντουκατι την παθαινα καθε φορα... αυτο κ αν ειναι ντροπη...
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: dimchrist στις 07/02/2011 1:42 μμ.

lleonidas"κ ιδίως του ομολογουμένως ''σκυλιού'' varadero."


Τι? Σκυλί??? Βαπόρι με κάρβουνο ίσως...

Triple Way

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: noe στις 09/02/2011 8:26 μμ.

Καλησπέρα σας.
Έχω παραγγείλει από Hinckley έναν ρελέ (αν το λέω σωστά) που συνδέεται ενδιάμεσα του προβολέα και της πλεξούδας. Η δουλειά που κάνει είναι να κρατάει τα φώτα σβηστά όταν εκκινούμε τη μοτοσικλέτα και ανάβουν μόνο όταν μετακινήσουμε το διακόπτη της μικρής - μεγάλης σκάλας. Το αρνητικό είναι πως δεν έχεις επιλογή για σβηστά φώτα ανά πάσα στιγμή. Όμως πιστεύω πως βοηθάει πολύ τη ζωή της μπαταρίας και επίσης δεν είναι απαραίτητη καμία παρέμβαση στη μοτοσικλέτα (κόψε - ράψε). Θα σας πω εντυπώσεις όταν το παραλάβω:

Easy Start Headlight Control Module. Power Saving Module' Single H4 Headlamp Models Only

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: tooljim13 στις 10/02/2011 2:35 πμ.

noe"Καλησπέρα σας.
Έχω παραγγείλει από Hinckley έναν ρελέ (αν το λέω σωστά) που συνδέεται ενδιάμεσα του προβολέα και της πλεξούδας. Η δουλειά που κάνει είναι να κρατάει τα φώτα σβηστά όταν εκκινούμε τη μοτοσικλέτα και ανάβουν μόνο όταν μετακινήσουμε το διακόπτη της μικρής - μεγάλης σκάλας. Το αρνητικό είναι πως δεν έχεις επιλογή για σβηστά φώτα ανά πάσα στιγμή. Όμως πιστεύω πως βοηθάει πολύ τη ζωή της μπαταρίας και επίσης δεν είναι απαραίτητη καμία παρέμβαση στη μοτοσικλέτα (κόψε - ράψε). Θα σας πω εντυπώσεις όταν το παραλάβω:

Easy Start Headlight Control Module. Power Saving Module' Single H4 Headlamp Models Only
"



Καλή φάση με 30 λίρες απ'ότι διάβασα αλλά έχει μόνο για bonneville..Δεν έχω βρεί κάτι αντίστοιχο για τίγρη...Μπάς και αυξήσουμε λίγο την διάρκεια της μπαταρίας μας ρε αδερφέ..
Περιμένουμε εντυπώσεις.....

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: Sprinter στις 10/02/2011 7:50 πμ.

Ρε παίδες, δε ξέρω για τα 2κύλινδρα, αλλά τα άλλα ρελεδάκι έχουν που σβήνει τα φώτα όταν γυρνάει η μίζα.

Δε ξέρω τι διάολο κάναν οι Εγγλέζοι από το 2007 και έπειτα που αλλάξαν την ECU και τρωγεται η μπαταρία στα 1050. Στο δικό μου ως γνωστόν...

Υποψιάζομαι πως για κάποιο λόγο κάτι αλλάξαν στο starting sequence και γυρίζει περισσότερο η μίζα πρίν πάρει μπροστά η θέλει άφημα και ξαναμιζάρισμα στο κρύο με αποτέλεσμα να καίει πολύ ρεύμα.

Κατα τα άλλα τα 1050 έχουν μικρή μπαταρία (τα 955 είχαν 14άρα) αλλά και το δικό μου 12άρα έχει και πρόβλημα μηδέν. Επίσης αν χρησιμοποιείτε τη μηχανή σα παπί μέσα στη πόλη, επόμενο είναι να μειώνετε τη διάρκεια της μπαταρίας. Επίσης παίζουν ρόλο και οι μαλακίες που πιθανόν έκανε ο αντιπρόσωπος που σας πούλησε το μηχανάκι με τη πρώτη φόρτιση. Το σημαντικότερο πράγμα για τη ζωή της μπαταρίας.

Κι όταν αλλάζετε μπαταρία, εκτός κι αν βάζετε προφορτισμένη σφραγισμένη από το εργοστάσιο, να την παραγγέλνετε από την προηγούμενη για να τη βάλει ο μάστορης όλο το βράδι να φορτίσει. Πάω και βάζω μπαταρία επι τόπου ειναι συνταγή για να ξαναλάξετε σύντομα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: galileos στις 10/02/2011 11:17 πμ.

Sprinter" Επίσης αν χρησιμοποιείτε τη μηχανή σα παπί μέσα στη πόλη, επόμενο είναι να μειώνετε τη διάρκεια της μπαταρίας. "



Μια βολτούλα των 15-20 χλμ κάθε εβδομάδα με 6000+ στροφές είναι αρκετή για να κρατήσει την μπαταρία ζωντανή!!
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: Aris. στις 10/02/2011 11:45 πμ.

Sprinter"Ρε παίδες, δε ξέρω για τα 2κύλινδρα, αλλά τα άλλα ρελεδάκι έχουν που σβήνει τα φώτα όταν γυρνάει η μίζα.
"


Αυτο , που χαμηλωνουν τα φωτα οταν σκας μιζα ειναι ρελεδακι ή απλα πτωση τασης λογω μιζιας?

Sprinter"
Υποψιάζομαι πως για κάποιο λόγο κάτι αλλάξαν στο starting sequence και γυρίζει περισσότερο η μίζα πρίν πάρει μπροστά η θέλει άφημα και ξαναμιζάρισμα στο κρύο με αποτέλεσμα να καίει πολύ ρεύμα.
"


Και 'γω αυτο πιστευω . Αλλο να πατας το μπουτον τις μιζας , στιγμιαια και να παιρνει... και αλλο -σε πρωινη εκινηση κυριως- να βαρας για 2''..
Σιγουρα ειναι ο Νο1 παραγοντας για την αντοχη της μπαταριας, εφοσων χειριζεσαι την μηχανη σαν μηχανη και οχι σαν παπακι διανομεα .

Αμεσως επομενη μεγαλυτερη πηγη καταναλωσης μπαταριας ειναι τα φωτα. Εγω εχω βαλει διακοπτη και οπως ειχα πει και σε παλιοτερο ποστ η διαφορα ηταν αισθητη -ακουστικα- ακομα και στις εργασιες που κανει η μηχανη με το που γυρισεις το κλειδι
[youtube:36ar3x9p]yCDcn7hbBdI[/youtube:36ar3x9p]
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Προβλημα μπαταριας?  

  Από: Sprinter στις 10/02/2011 2:11 μμ.

Aris."
Sprinter"Ρε παίδες, δε ξέρω για τα 2κύλινδρα, αλλά τα άλλα ρελεδάκι έχουν που σβήνει τα φώτα όταν γυρνάει η μίζα.
"


Αυτο , που χαμηλωνουν τα φωτα οταν σκας μιζα ειναι ρελεδακι ή απλα πτωση τασης λογω μιζιας?

"


Είμαι 99.999% σίγουρος πως είνα ρελές (τουλάχιστον στο δικό μου).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε