Δισκοπλακα και τορνος

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 28/04/2011 1:05 πμ.

Sprinter"Θα χρειαστείς και καινούργιο σετ τακάκια αν αλλάξεις το δίσκο. Για καινούργιο δίσκο κοίτα και EBC (περίπου 150 λίρες από Αγγλία συν μεταφορικά). Προτιμότερο να αλλάξεις και τους δύο αλλά όχι απαραίτητο."

Sprinter τους δυο γνωστους εξουσιοδοτημενους που ρωτησα μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να αλλαξω και τους δυο δισκους ουτε τα τακακια.Δεν τους εχω εμπιστοσυνη ομως κι ετσι λεω να παω μια βολτα απο τον Σακη να τον γνωρισω επι την ευκαιρια μιας και δεν εχω ξαναπαει.Καλα δεν σου λεω τι μου ειπε ο Πειραιωτης!ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ τελειως ειναι ο τυπος.

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: crazyumpire στις 28/04/2011 1:45 πμ.

αμα πας στο Σακη θα κανεις την Καλυτερη δουλεια!! και να ξερεις οτι σου πει θα ειναι προς ωφελος σου!!
πρι κατι χρονακια...ειχα ενα θεμα με μια τρακα ενος Ταριφα, και η μια δισκοπλακα ειχε ''παρει'' αρκετα ..αλλα μιλαμε για πολυ!!
την πηγα (ολη την ροδα) σε εναν καλο μαστορα ,πηρε και τους δυο δισκους και την εφερε στα ισια της,αλλα δεν θυμαμαι αν και οι δυο οι δισκοι ειχαν επισκευαστει (παραλληλα για τα μετρα). απλα σιγουρα τους (τον?) εφαγε αρκετα!! Παντως εγινε δουλεια!
απλως σε εμενα δεν ''εκλεινε '' το φρενο,οσο γυριζε η ροδα ξαναανοιγε την δαγκανα!! γιατι ο δισκος γυριζοντας εσπρωχνε τα πιστονια.ελπιζω να καταλαβες
λεφτα δεν θυμαμαι Σορρυ!! καλη δουλεια!!
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: Sprinter στις 28/04/2011 8:22 πμ.

ΛΑΜΔΑ"
Sprinter"Θα χρειαστείς και καινούργιο σετ τακάκια αν αλλάξεις το δίσκο. Για καινούργιο δίσκο κοίτα και EBC (περίπου 150 λίρες από Αγγλία συν μεταφορικά). Προτιμότερο να αλλάξεις και τους δύο αλλά όχι απαραίτητο."

Sprinter τους δυο γνωστους εξουσιοδοτημενους που ρωτησα μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να αλλαξω και τους δυο δισκους ουτε τα τακακια.Δεν τους εχω εμπιστοσυνη ομως κι ετσι λεω να παω μια βολτα απο τον Σακη να τον γνωρισω επι την ευκαιρια μιας και δεν εχω ξαναπαει.Καλα δεν σου λεω τι μου ειπε ο Πειραιωτης!ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ τελειως ειναι ο τυπος. "


Αμα δε βάλεις καινούργια τακάκια στον καινούργιο δίσκο, δε θα τον στρώσεις σωστά, πόσο μάλλον που τα τακάκια σου θα έχουν πάρει στραβά λόγω του στραβού δίσκου. Αν θέλεις άκου με, αν δε θέλεις μη μ' ακούς.

Οσον αφορά στον δεύτερο δίσκο, αν βάλεις άλλον από μαμίσιο, θα έχεις δύο δίσκους διαφορετικούς. Αυτό θεωρητικά θα μπορεί να σημαίνει πως μπορεί να έχεις ελαφρώς διαφορετικό φρενάρισμα δεξιά - αριστερά. Αν βάλεις μαμίσιο τότε το θεωρητικό πρόβλημα μειώνεται αλλά όχι τελείως μια και οι φθορές και τα πατήματα των δίσκων θα είναι διαφορετικά. Ελαφρώς ψιλά γράμματα, αλλά εσύ αποφασίζεις.

Δε με αφορά τι σου λέει ο καθένας.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: doohan στις 28/04/2011 9:43 πμ.

......
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:48, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: denthnpalevw στις 28/04/2011 10:55 πμ.

doohan"
ΛΑΜΔΑ"Καλα δεν σου λεω τι μου ειπε ο Πειραιωτης!ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ τελειως ειναι ο τυπος. "



Για πε για πε!! "


Για πε για πε!!
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 29/04/2011 12:03 πμ.

Sprinter και η δικη μου η σκεψη απο την αρχη ηταν οτι για να γινει σωστα η δουλεια θα πρεπει να αλλαχθουν και οι δυο δισκοι και τα τακακια και για αυτο εγινε η ερωτηση στα συνεργεια που πηγα.Οσον αφορα τις απαντησεις που πηρα απο τη στιγμη που σου λεω οτι δεν τους εμπιστευομαι καταλαβαινεις νομιζω οτι δεν με καλυψαν,soooo...θα παω στον Σακη γιατι ακουω απο ολους σας τα καλυτερα.Τωρα κατι αλλο σε παρακαλω.Αν τον αφησω ως εχει,με τη σημειωση οτι το προβλημα δεν ειναι πολυ εντονο,υπαρχει περιπτωση να γινει ζημια ισως στο μπροστινο λογω αυτου του πανω-κατω που παιρνει η αναρτηση κατα το φρεναρισμα?

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: tharis στις 29/04/2011 12:51 πμ.

Δε νομιζω να εχεις κανενα αλλο προβλημα περα απ την παραπανω φθορα στα τακακια του στραβου δισκου και μικροτερη ακριβεια στο φρεναρισμα, αν και επειδη ειναι δυο οι δισκοι πιθανων δεν θα καταλαβεις και μεγαλη διαφορα..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 29/04/2011 9:22 μμ.

haris"Δε νομιζω να εχεις κανενα αλλο προβλημα περα απ την παραπανω φθορα στα τακακια του στραβου δισκου και μικροτερη ακριβεια στο φρεναρισμα, αν και επειδη ειναι δυο οι δισκοι πιθανων δεν θα καταλαβεις και μεγαλη διαφορα.."

Κι εγω αυτην την εντυπωση εχω

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 03/05/2011 12:24 πμ.

Τελικα πηγα σημερα στον Σακη και μου ειπε και αυτος οτι ο μονος τροπος να λυθει το προβλημα ειναι να αλλαχθει ο στραβος δισκος.Για μεγαλη μου τυχη ειχε εναν δισκο ολοκαινουριο απο "σπασμενο" ζευγαρι και με βολεψε με 145 ευρω γιατι η triumph τους δινει ζευγαρι με 290 ευρω.Οσον αφορα το αρχικο ερωτημα μου ο δισκος δεν παιρνει τορνιρισμα.Επισης δεν χρειαστηκε να αλλαχθουν τα τακακια γιατι ηταν πατημενα ολοισια.Τα παιδια στο συνεργειο ηταν πολυ ξηγημενα και απο δω και περα συνεχιζω μαζι τους

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: akile ! στις 03/05/2011 1:39 μμ.

Οπότε ολα οκ !!! Μια χαρά, με 145 και έτοιμος

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 03/05/2011 9:31 μμ.

[quote="akile !":wvt1zc9y]Οπότε ολα οκ !!! Μια χαρά, με 145 και έτοιμος[/quote:wvt1zc9y]

Re: Δισκοπλακα και τορνος  

  Από: denthnpalevw στις 04/05/2011 12:19 πμ.

καλα την εβγαλες......
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/