1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: Bladerunner στις 23/03/2011 9:41 μμ.

Φίλε μου καλησπέρα! Είχα πάθει κι εγώ ακριβώς το ίδιο με το Street Triple. Μετά το πλύσιμο το πήγα μια μικρή βόλτα, άρχισε τα κομπιάσματα και μόλις γύρισα πίσω μου έσβηνε και δεν έπαιρνε μπροστά! Ακολούθησα αυτό που μου είπαν τα παιδιά εδώ, το άφησα να στεγνώσει και την επόμενη μέρα πήρε μπροστά και έκανε κάτι ψιλοκομπιάσματα όταν ανέβαζα απότομα στροφές, αλλά μέχρι το τέλος της μέρας τα πέρασε όλα τα ψυχολογικά προβλήματα! 'Εχει περάσει ένας χρόνος, εγώ το πλένω πιο προσεχτικά και δεν με έχει ξαναενοχλήσει.

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: tharis στις 23/03/2011 9:51 μμ.

Δηλαδη παιρνει μπρος ? Δουλευει εστω 1-2 δευτερολεπτα ?

Προσπαθησε να το μαρσαρεις λιγο πριν σβησει.. Αν δε γινει τπτ παλι καλυτερα ασ το γτ μπορει να κανεις και καμια αλλη ζημια.. Δοκιμασε παλι αυριο και μιλα με κανενα συνεργειο ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: redfoot στις 23/03/2011 10:04 μμ.

Ευχαριστω φιλε μου,κ όλους σας παιδιά, για τις απαντήσεις σας .Μακάρι να συμβαίνει το ίδιο κ σε εμένα .
Όταν λες προσεκτικά τι εννοείς ακριβώς ; Δε χρησιμοποιείς Πιεστικο ; Αποφεύγεις Απλά κάποια σημεία ή Κανεις κάτι άλλο ιδιαίτερο ;

-ΟΧΙ πλέον δεν Παίρνει ..αρχικά πήρε ξανά 2-3 φορές αλλα δεν κρατούσε το ρελαντί .έπεφτε συνεχώς κ σε λίγα δευτερεπτα ξανασβηνε έστω κ αν προσπαθούσα να ανεβασω στροφές .
the road is made clear when viewed from above..

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: Bladerunner στις 23/03/2011 10:49 μμ.

Χρησιμοποιώ πιεστικό, αλλά πάντα υπό γωνία και προσέχω τις περιοχές κάτω από το ντεπόζιτο, τη σέλα, το όργανο και την εισαγωγή του αέρα κάτω από τα φώτα. Ότι λέει και το manual δηλαδή.

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: lioulios στις 23/03/2011 10:55 μμ.

Εμένα μου έκανε εντύπωση που το πήγες για πλύσημο και έφυγες .Τί είναι αμάξι ;

Δεν ξέρω...Μου ακούγεται κάπως...Δεν θα το έκανα με τίποτα .

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: redfoot στις 23/03/2011 11:10 μμ.

Έχεις δίκιο αλλα ήμουν σκαστος απ το γραφείο κ μου πε κι ολας ότι δε θα το πάρει αμέσως γιατί προηγείται ένα αυτοκίνητο κ θεώρησα σωστό να τον εμπιστευτω .Λάθος μου φυσικά ,δε θα ξαναγίνει εννοειται
the road is made clear when viewed from above..

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: Aris. στις 23/03/2011 11:18 μμ.

Το να αφησεις την μηχανη για πλυσιμο και να φυγεις ειναι /fail . Οπως και να εχει..
Το πιεστικο δεν ειναι προβλημα απλα να υπαρχει στοιχιωδης γνωση...
Οχι απο πολυ κοντα στο ψυγειο γιατι στραβωνουν οι ψυκτρες.
Οχι πιεση οριζοντια κατω απο τα φαναρια γιατι το φιλτρο αερως θα γινει νερου...
Απο μεγαλη αποσταση ριχνεις στα οργανα-τιμονι-διακοπτες-κτλ-κτλ
Μεγαλη προσοχη στις εγκοπες αναμεσα απο ντεποζιτο και πλαισιο (απο κατω ειναι το φιλτρο αερως και κατω απο αυτο υπαρχουν φισες-πλακετες-ρελε και ενα σωρο ηλεκτρικα/ηλεκτρονικα. Δεν θες να παει αφθονο νερο εκει)
Νερο στην σελα ριχνεις παντα -τελειως- καθετα.
Αμα εχεις σταθερο χερι , προσεχεις να μην παρουν πολυ νερο οι εξατμισεις(αν παρουν και λιγο δεν εγινε και τιποτα) ιδαλως τις βουλωνεις.

Αυτα...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: redfoot στις 24/03/2011 μεσάνυχτα

ΠΟΛΥ σωστός κ κατατοπιστικος .Ευχαριστώ για τις συμβουλές .Το θέμα είναι ότι αμφιβάλλω αν υπάρχουν πλυντήρια που θα ασχοληθούν Τόσο διεξοδικά με ένα μηχανακι για 5€ .Ασε που αν του τα πω αυτά θα μου απαντησει (κ θαχει κ δίκιο): ρε φίλε πρόσεχε φώτα πρόσεχε ρεζερβουάρ πρόσεχε σελα πρόσεχε κινητήρα τι θα πλύνω ; Το λάστιχο ; Ασε που ακόμα κ το λάστιχο δεν τον αφήνω να το γυαλιζει για να μη γλιστράει .Απλά θα πρεπε να ήμουν παρών και να τον πρηζω μη και μη ,αλλιώς δε γίνεται
the road is made clear when viewed from above..

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: kyrkyriakos στις 24/03/2011 9:06 πμ.

αφησέ την στον ήλιο και στη συνέχεια προσπάθησε να βάλεις μπροστά βοηθώντας την μπαταρία με άλλη πηγη ενέργειας(καλώδια)
Είμαι σίγουρος ότι η μπαταρία σου πλέον είναι εξαντλημένη και το να προσπαθείς έτσι , μόνο ζημιά κάνεις!

1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: redfoot στις 24/03/2011 11:12 πμ.

Θα προσπαθήσω το μεσημέρι .ΗΔΗ την έχω ξελιγωσει ΠΟΛΥ αλλα ελπίζω εφόσον πάρει ,επειδή είναι καινούρια να μην έχω προβλημα .Ελπίζω επίσης να μην έχουν πάρει νερό και οι πιπες των μπουζι και έχουν βραχυκυκλωθει γιατί τότε ζοριζουν τα πράγματα ..
the road is made clear when viewed from above..

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: petros paloukidis στις 24/03/2011 2:20 μμ.

doctor ανεφερα το προβλημα σου σε μηχανικο πρωτη κινηση ειναι να το αφησεις 2 μερες στον ηλιο.ειναι και μαυρο οποτε θα ανεβασει ικανοποιητικη θερμοκρασια για να στεγνωσει
ο τολμων νικα!

1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: redfoot στις 24/03/2011 3:30 μμ.

Ευχαριστώ Πετρο αλλά
1.αν ταφησω δυο μέρες χανω την εκδρομή με τα παιδιά
2.απ τις πολλές μιζιες ξελιγωσα αρκετά κ τη μπαταρία
3.αν πήραν υγρασία τα μπουζι κ κάθισαν τα νερά δεν το σώζει Ούτε ήλιος Ούτε αερας.θέλουν αντικατάσταση ..
Θα προσπαθήσω κ απόγευμα κ αύριο πρωί και ο θεός βοηθός ..
Πάντως παιδιά προσοχή ξαναλέω στο Πλυσιμο !μόνο στεγνό καθάρισμα κ λάστιχο στη ζαντα αρκούν ,για μένα τουλάχιστον
the road is made clear when viewed from above..

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: Billy στις 24/03/2011 4:35 μμ.

E άλλαξε 3 μπουζί και ξαναδοκίμασε.Δε μπορεί να έπαθε τίποτα το φοβερό από 2 σταγόνες νεράκι.
Μη τρελαίνεσαι προπάντων.
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:48, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: redfoot στις 24/03/2011 11:48 μμ.

Λήξη συναγερμού !
Μουσκεμα ήταν τα μπουζι .Αλλαγή φυσικά κ τα τρία ,φύσημα καλό ,φόρτιση μπαταρίας και βουαλα το θερίο ξύπνησε κ βρυχάται.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια Παίδες Ελληνων
the road is made clear when viewed from above..

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: petros paloukidis στις 25/03/2011 2:58 πμ.

doctor την επομενη φορα να εισαι παρων στο πλυσιμο γιατι απο οτι βλεπω επεσε πολυ πιεστικο
ο τολμων νικα!