Can Europe be saved?

Can Europe be saved?  

  Από: Sprinter στις 14/01/2011 2:17 μμ.

Για όσους τα Αγγλικά τους τους βοηθούν, εξαιρετικό, αρκετά εκλαικευμένο αλλά μακροσκελέστατο άρθρο του νομπελίστα Paul Krugman στους New York Times για την οικονομική κατάσταση στην Ευρώπη, το Ευρώ και την Ευρωπαική ενοποίση. Αξίζει να κάνετε μια προσπάθεια.

http://www.nytimes.com/2011/01/16/magaz ... ope-t.html
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Can Europe be saved?  

  Από: Billie στις 15/01/2011 10:33 πμ.

Χθες που το άνοιξα έδειχνε το άρθρο, σήμερα ζητάει registration. Φτού!
"Facts do not cease to exist because they are ignored" Aldous Huxley

Re: Can Europe be saved?  

  Από: GNAZ στις 15/01/2011 11:33 πμ.

το έκανα word αλλά δεν μπορώ να το ανεβάσω ως συνημμένο ....
ξέρει κανείς τον τρόπο ?

Re: Can Europe be saved?  

  Από: Sprinter στις 15/01/2011 1:27 μμ.

Κακώς σου ζητάει. Εμένα δε ζητάει.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

 

  Από: Billie στις 16/01/2011 9:42 μμ.

Ενδιαφέρον άρθρο, αν και θα μπορούσα να πω ότι δεν γράφει καθόλου για το ρόλο που έχουν παίξει και οι ΗΠΑ στην οικονομική κρίση. Βέβαια, το θέμα του είναι κατά πόσον μπορεί να επιβιώσει η Ευρωπαϊκή Ένωση στα πλαίσια της δεδομένης κατάστασης, παρουσιάζοντας και τους πιθανούς τρόπους σύμφωνα με τους οποίους μπορούν να κινηθούν οι χώρες, αλλά και πάλι, όπως αναφέρει, ακόμα και οι ΗΠΑ δεν έχουν ξεπεράσει την κατάσταση και θα μπορούσαν ανά πάσα στιγμή να βρεθούν στην κατάσταση της Ιρλανδίας (καλά, για τη δικιά μας δεν το βλέπω πιθανό )

Επίσης μου δημιούργησε την εξής σκέψη: ότι η τωρινή κρίση στην Ευρώπη μοιάζει αρκετά με το οικονομικό κραχ του 1929 και απλά οι ΗΠΑ μπορούν να αντιμετωπίσουν καλύτερα την κατάσταση γιατί ήδη έχουν περάσει κάτι παρόμοιο και έχουν χτίσει καλύτερα 'θεμέλια' κατά κάποιο τρόπο.

Μου τράβηξε την προσοχή αυτό που λέει στο τέλος, ότι δηλαδή ο τρόπος που αντιμετωπίζουν τα ισχυρά κράτη την κρίση, δηλαδή η επιβολή λιτότητας, έχει μεγάλη πιθανότητα να μην πετύχει και ότι γρήγορα θα χρειαστεί να λειτουργήσουν διαφορετικά.
"Facts do not cease to exist because they are ignored" Aldous Huxley

Re:  

  Από: vassat στις 19/01/2011 9:38 μμ.

Billie"
Μου τράβηξε την προσοχή αυτό που λέει στο τέλος, ότι δηλαδή ο τρόπος που αντιμετωπίζουν τα ισχυρά κράτη την κρίση, δηλαδή η επιβολή λιτότητας, έχει μεγάλη πιθανότητα να μην πετύχει και ότι γρήγορα θα χρειαστεί να λειτουργήσουν διαφορετικά."


Σωστά γιατί αυτό που αποφεύγει επιμελώς να γράψει είναι ότι η παγκοσμιοποιημένη οικονομία έχει μεταβληθεί, κυριολεκτικά, σε κ α ζ ί ν ο! Το οποίο βεβαίως καμία σχέση δεν έχει με την πραγματική οικονομία, πλην όμως την επηρρεάζει σφόδρα...
/ ΒΣ

Re: Can Europe be saved?  

  Από: Billie στις 20/01/2011 12:06 πμ.

Εγώ πάλι θα έλεγα ότι η τωρινή οικονομία στο επίπεδο κρατών μπορεί να αντιστοιχισθεί με το καπιταλιστικό σύστημα στο επίπεδο της κοινωνίας, με την έννοια ότι οι υποανάπτυκτες χώρες είναι το αντίστοιχο της εργατικής τάξης, οι μέτριες καπιταλιστικές είναι το αντίστοιχο της αστικής και τα κράτη-υπερδυνάμεις το αντίστοιχο του κεφαλαίου
(ω ναι, έχω λαλήσει )
"Facts do not cease to exist because they are ignored" Aldous Huxley