Τι να πάρω? Ιδέες θέλω

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: kostantinos στις 28/03/2009 10:02 πμ.

[quote="Sprinter"]Να σου πώ, το Transalp το έχω σκεφτεί (Θα κοιτάξω να σου στείλω πμ από βδομάδα να το δώ. Που είναι?) όπως και το G650GS (το μηχανακι ειναι ζακυνθο αλλα μιλαμε τελοια κατασταση αν δεν ηταν καλο δεν θα το προτεινα ειδικα σε καποιον που δεν ξερω και ειναι χοντα στειλε πμ να ταπουμε
Intense Violence
Blood
Strong Language
Strong Sexual Content
Partial Nudity
Use of Drugs and Alcochol

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: coot στις 28/03/2009 12:47 μμ.

Sprinter"Να σου πώ, το Transalp το έχω σκεφτεί (Θα κοιτάξω να σου στείλω πμ από βδομάδα να το δώ. Που είναι?) όπως και το G650GS (+ Οτι και με τα δύο εξασφαλίζω και το τριήμερο στο νησί που δεν έχω τώρα..)

Συμπληρώνοντας:

6. Τρανσαλπ 650 μεταχείρω. Καίνε πολύ σχετικά όμως νομίζω..
7. BMW G650GS μεταχείρω. Μονοκύλινδρο vs 2κύλινδρου...Φτηνότερη συντήρηση έχει?
8. Σμαρτ μεταχείρω με λίγα χλμ (Δεν είναι ακριβά στη συντήρηση δαύτα??? Δεν ξέρω ρε παιδί μου, ανασφάλεια νιώθω όταν τα βλέπω αυτά... αν και δεν έχω μπεί ποτέ μου μέσα. Επίσης λιγα τα κυβικά, πολλά σχετικά τα άλογα, πόσα χλμ να αντέχει? Στα 50.000 να τα φτήνει άραγε? Σα μηχανή μου ακούγεται...)

Για λέτε, για λέτε


PS. Μπά το Σμαρτ διαγράφεται, το θεωρώ υπερβολικά ακριβό, επικίνδυνο και αναξιόπιστο για τη χρήση που το θελω. Το βασικό του προτέρημα που ειναι το μικρό του μεγεθος στο παρκάρισμα μου ειναι ουσιαστικά άχρηστο. Αλλο μικρό αμάξι ρε παιδιά όχι κάτω από 1000άρι?"

Και όμως είναι πολύ αξιόπιστα και αρκετά ασφαλή σίγουρα είναι πιο ασφαλή και πιο άνετα από την οποιαδήποτε μοτοσυκλέτα . Δύο περιπτώσεις ξέρω που πήραν πολλές τούμπες και παρόλα αυτά βγήκαν ζωντανοι από εκει μέσα......
Τώρα ξαναδιάβασα το πρώτο σου ποστ και λες ότι σε ενδιαφέρει να είναι οικονομικό και στη χρήση και στην αγορά και δε σε ενδιαφέρει στην ουσία η άνεση και το παρκιν. Άρα μόνο σε δίτροχο πας αλλιώς δε συμφέρει... Megascooter είναι η καλύτερη επιλογή σίγουρα πολύ πιο οικονομική από τα on-off. Κάτι σαν το burgman της suzuki ή το atlantic που λέει και ο φίλος. Το SH είναι πολύ μικρό...
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: takis1964 στις 28/03/2009 2:51 μμ.

το απριλια τοχω για την δουλεια μονο και την μιση εβδομαδα παω αττικη με 110-120 ακλονητο,ξεκουραστο
στο δινω οποτε θες αν ερθεις και απο εδω ....αυθημερον

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: Costas στις 28/03/2009 6:45 μμ.

Κι όμως το Σμαρτ στο Crash test έχει 5 αστεράκια.Κοίτα και στο youtube.

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: fethry στις 28/03/2009 7:48 μμ.

μεταχειρισμένο fx125...
σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια, δεν παίζει καλύτερο όχημα για οικονομικά και αξιόπιστα χιλιόμετρα...
αν βέβαια βρείς κανένα που δεν είναι σκισμένο απο κάγκουρα πιτσιρικά...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: Sprinter στις 28/03/2009 10:11 μμ.

Λοιπόν, για να δουμε

HONDA SH300i (+παρμπριζ, +topbox) vs APRILIA ATLANTIC 250ie.

Περαν της οικονομικής διαφοράς (υπέρ του Α) και της διαφορας σε επιδόσεις (υπέρ του Η) για πείτε (για τη χρήση που το θέλω).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: takis1964 στις 28/03/2009 10:30 μμ.

Το ενα ειναι πολυθρονατο ξεκουραστο ,το αλλο θα στο συνιστουσα αν το χρησιμοποιουσες εντος Αθηνας-προαστια
Εχω συνηθισει τοσο πολυ την ψηλη ζελατινα που στους 5-6 βαθμους αρχιζω να κρυωνω μονο στα ποδια-χερια(εχω την ψηλοτερη givi)

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: jimdom στις 28/03/2009 10:52 μμ.

παρε το τηλεφωνο κανενος συναδελφου,που μενετε κοντα για να σε πηγαινει εκεινος στην δουλεια

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: coot στις 29/03/2009 10:18 πμ.

Sprinter"Λοιπόν, για να δουμε

HONDA SH300i (+παρμπριζ, +topbox) vs APRILIA ATLANTIC 250ie.

Περαν της οικονομικής διαφοράς (υπέρ του Α) και της διαφορας σε επιδόσεις (υπέρ του Η) για πείτε (για τη χρήση που το θέλω)."

Aprilia.......
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: mixalakis στις 02/04/2009 6:57 μμ.

Είναι πολύ λογικό το ερώτημα που θέτεις και φυσικά αυτό που παίζει μεγαλύτερο ρόλο είναι η οπτική γωνία από την οποία το βλέπει κανείς.

Έχω αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα, μόνο που δεν έπαξε ποτέ μέσα στις πιθανές λύσεις το κουτί!
Ειδικά αφού έχεις κουτί. Ίσως καλύτερα να άλλαζες το κουτί με άλλο φτηνότερο.

Και εγώ κάνω κάθε μέρα 50χλμ τουλάχιστον και αυτός είναι λόγος που πήρα το tiger.
Μου αρέσει η άνετη, γρήγορη και ασφαλής μετακίνηση και ειδικά αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα καταλαβαίνεις τη σημασία των παραπάνω.
Εχω κάνει αυτή τη διαδρομή με πολλά μηχανάκια και κάθε φορά που αγόραζα μεγαλύτερο, έλεγα επιτέλους, αλλά μετά πάλι με κούραζε. Μόνο με το tiger έχω βρει αυτό που έψαχνα.
Φυσικά δεν συζητάω για αυτοκίνητο, αν και εσύ ξέρεις καλύτερα τις συνθήκες παρκαρίσματος και κίνησης εκεί που κυκλοφορείς.

Ίσως η καλύτερη λύση για να μειώσεις το κόστος είναι το σκούτερ, αλλά 100% θα αναπολείς τις στιγμές με το sprint. Ένας καλός συμβιβασμός θα ήταν ένα μεγάλυ σκούτερ (T-Max, κ.α.), αλλά εκεί το κέρδος σου περιορίζεται.
Στο ξαναλέω, τα χιλιόμετρα είναι πάρα πολλά και σε καθημερινή βάση, άρα οι διαφορές φαίνονται ευκολότερα.
Πάρε ένα μεταχειρισμένο megascouter για να δεις αν σε βολεύει, ώστε αν το μετανιώσεις να το πουλήσεις περίπου όσο το πήρες. Αν είναι 1-2 ετών δεν κινδυνεύεις τόσο σε θέματα αξιοπιστείας.

Re: Τι να πάρω? Ιδέες θέλω  

  Από: SPEED στις 02/04/2009 11:33 μμ.

Το Carnaby είναι πολύ καλό στην εθνική και στην πόλη. Καίει 4 στα 100κμ και ταξιδεύει άνετα με 110κμ.