Ομάδα ΔΙΑΣ

Ομάδα ΔΙΑΣ  

  Από: Thimios στις 11/06/2010 11:48 μμ.

Καλησπέρα παιδιά.

Πολλές φορές έχω δει τα παιδιά της ομάδας (ΔΙΑΣ) με όμορφα ολοκαίνουργια μηχανάκια να κυκλοφορούν στους δρόμους της Αθήνας. Σίγουρα τους έχετε δει και εσείς.

Έχετε προσέξει όμως αφενός τον εξοπλισμό τους και αφετέρου τον τρόπο οδήγησης μερικών εξ' αυτών;

Σχετικά με τον εξοπλισμό εκτός από το κράνος ( δεν γνωρίζω την ποιότητα του ) το μπουφάν έχει δώσει την θέση του σε αλεξίσφαιρο γιλέκο ( καλό για σφαίρες αλλά στην περίπτωση πτώσης τι γίνεται; ), γάντια δεν υπάρχουν, τα παντελονάκια χωρίς προστατευτικά και οι μπότες σίγουρα κάτι άλλο εκτός από μπότες μοτοσυκλέτας.

Επίσης σχετικά με την οδήγηση εγώ προσωπικά είδα να προσπαθεί να στρίψει ο οδηγός δεξιά και ο συνοδηγός να κρατάει ισορροπία γέρνοντας αριστερά.

Τα παιδιά αυτά είναι νέα παιδιά, είναι οι φίλοι μας, οι αδερφοί μας, οι γείτονές μας είναι οι συνάθρωποί μας που κυκλοφορούν όλη μέρα με τα μηχανάκια προσπαθώντας να κάνουν σωστά την δουλειά τους και αν μη τι άλλο ΔΙΚΑΙΟΎΝΤΑΙ σωστό εξοπλισμό καθώς και σωστή εκπαίδευση οδήγησης μοτοσυκλέτας (CSS).

Είναι κρίμα σε περίπτωση ατυχήματος την πατήσουν από την βλακώδη αμέλεια η ασχετοσύνη της πολιτείας μας.

Re: Ομάδα ΔΙΑΣ  

  Από: tharis στις 12/06/2010 12:51 πμ.

Εγω οσους εχω δει-ξερω φορουν πολυ καλα κρανη, μπουφαν, παντελονια, μποτες.. απ ολα !!

Και απ οσο ξερω μπαινουν οικιοθελως σ αυτην την ομαδα και οι περισσοτεροι ειναι μηχανοβιοι ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ομάδα ΔΙΑΣ  

  Από: bonnie στις 12/06/2010 1:42 πμ.

haris"Εγω οσους εχω δει-ξερω φορουν πολυ καλα κρανη, μπουφαν, παντελονια, μποτες.. απ ολα !!

Και απ οσο ξερω μπαινουν οικιοθελως σ αυτην την ομαδα και οι περισσοτεροι ειναι μηχανοβιοι ..."



..μπορει εκει, στην θεσσαλονικη..
γιατι εδω δεν φορανε εξοπλισμο κ ολο πεφτουν... αν ειχαν ντουκατι ή γκουτσι θα λεγα οτι γλυστρανε στα δικα τους τα χάλια.. αλλα με tdm, vstrom k dorso... πως να πεσεις απο αυτο το πραγμα??

ειχα ακουσει οτι παιζαν κατι επιδοτησεις -δεν ξερω απο που.. ευρωπαικη ενωση πιθανως... - για riding school σε μπατσους κ σε στρατιωτικους... ειχανε γινει καποια μαθηματα, αλλα δεν ξερω αν συνεχιζεται το παιχνιδι..

οπως κ να εχει, οσο κ αν μου καθονται στο λαιμο, κινδυνευουν γιατι εκτος απο μπατσοι, ειναι κ κουλοι..
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Ομάδα ΔΙΑΣ  

  Από: john_street_triple675 στις 14/06/2010 5:53 μμ.

Πρώτον: Δεν έχουν μπει οικειοθελώς, αλλα οι περισσότεροι δήλωσαν να μην πάνε... απλά η ομάδα έπρεπε να βγει στους δρόμους, οπότε τους πηραν με το ζόρι!!

Δευτερον:Όσοι έχουν δίπλωμα εγιναν οδηγοί,άσχετα από την εμπειρία τους... Οι υπόλοιποι μπήκαν συνοδηγοί κι ας μην είχαν ξανακαβαλήσει ποτέ στη ζωή τους...

Τρίτον: Ο εξοπλισμός είναι δικός τους,αφού ούτε κράνος δεν τους έχουν δώσει...απλά τους ρώτησαν πόσοι έχετε ιδιωτικό κράνος...φορέστε το κι ας ειναι και εμπρημέ!! Γι αυτό τους βλέπετε με ότι χρώμα να ναι...Φυσικά δεν συζητάμε για τον υπόλοιπο εξοπλισμό...Όποιος έχει λεφτά να διαθέσει πάει κ παίρνει μόνος του...

Τέταρτον: Για εκπαίδευση τους πήραν περίπου 10 μέρες... αλλά περισσότερο επικεντρώθηκσν στο πως θα πυροβολούν κ πως θα πηδούν απο τη μηχανη εν κινήσει, παρά για το πως θα οδηγούν...

Πέμπτον:Οικονομικά κίνητρα δεν υπάρχουν...αντιθέτωςη επιβράβευση είναι -20% στο μισθό(αυτό βέβαια ισχύει για όλους τους αστυνομικούς).

Αλλά το σημαντικότερο είναι ότι μέχρι στιγμής έχουν σκοτωθεί 2 παιδιά από αυτή την ομάδα(ένας στην Αττική οδό κι ένας μέσα στην Αθήνα)... Και φυσικά όλα τα κανάλια το πέρασαν στα ψιλά...άν το περασαν κιόλας...

Re: Ομάδα ΔΙΑΣ  

  Από: tharis στις 14/06/2010 6:29 μμ.

Δηλαδη στους Θεσσαλονικεις δινουν εξοπλισμο και στους Αθηναιους δε δινουν .. ??

Δεν ειδα κανεναν με εμπριμε κρανος εδω περα παντως ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ομάδα ΔΙΑΣ  

  Από: denthnpalevw στις 14/06/2010 6:33 μμ.

χαρη και στην Θεσσαλονικη στην αρχη ετσι ηταν. τωρα τελευταια εχουν δωσει κρανη. στην αρχη τους ειχαν πει να φερουν δικα τους η να βολευτουν με καποια της υπηρεσιας που ηταν κοινοχρηστα......
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Ομάδα ΔΙΑΣ  

  Από: bonnie στις 14/06/2010 6:39 μμ.

επρεπε να γινουν μαθηματα τυπου riding school... μηδεν παιδεια για ακομα μια φορα στην ελλαδα..

john_street_triple675"
.............."


+865!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Ομάδα ΔΙΑΣ  

  Από: tharis στις 14/06/2010 6:42 μμ.

Τι να πω, δε γνωριζω κι ολας.. Παντως απ την αρχη οσους έβλεπα τους ξεχωριζα αμεσως απ τα δυο ασπρα κρανη και ολοι φορουσαν κορντουρες με ραμενα τα police πανω ..

Επισης εχω διαβασει διαφορα αρθρα απο συνεντευξεις των ιδιων και λενε και για εκπαιδευση και οτι μπαινουν οικιοθελως κ.α.. Τωρα κατα ποσο μπορει να ειναι fake δε ξερω ..

Παντως απο τοτε που δημιουργηθηκε η ομαδα βλεπεις παντου αστυνομια σε καθε γειτονια .. Ισως ειναι καλο αυτο !!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ομάδα ΔΙΑΣ  

  Από: doohan στις 14/06/2010 6:43 μμ.

...........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:43, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Ομάδα ΔΙΑΣ  

  Από: Aris. στις 14/06/2010 6:55 μμ.

(Αν και εχουν ξαναμπει...)

Υπαρχουν και χειροτερα




Αμα δεν πεσεις... δεν μαθαινεις ....!
[youtube:f1w5soam]1KEHJRMqSH4&feature=related[/youtube:f1w5soam]
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Ομάδα ΔΙΑΣ  

  Από: sta8is28 στις 15/06/2010 11:48 μμ.

john_street_triple675"Πρώτον: Δεν έχουν μπει οικειοθελώς, αλλα οι περισσότεροι δήλωσαν να μην πάνε... απλά η ομάδα έπρεπε να βγει στους δρόμους, οπότε τους πηραν με το ζόρι!!

Δευτερον:Όσοι έχουν δίπλωμα εγιναν οδηγοί,άσχετα από την εμπειρία τους... Οι υπόλοιποι μπήκαν συνοδηγοί κι ας μην είχαν ξανακαβαλήσει ποτέ στη ζωή τους...

Τρίτον: Ο εξοπλισμός είναι δικός τους,αφού ούτε κράνος δεν τους έχουν δώσει...απλά τους ρώτησαν πόσοι έχετε ιδιωτικό κράνος...φορέστε το κι ας ειναι και εμπρημέ!! Γι αυτό τους βλέπετε με ότι χρώμα να ναι...Φυσικά δεν συζητάμε για τον υπόλοιπο εξοπλισμό...Όποιος έχει λεφτά να διαθέσει πάει κ παίρνει μόνος του...

Τέταρτον: Για εκπαίδευση τους πήραν περίπου 10 μέρες... αλλά περισσότερο επικεντρώθηκσν στο πως θα πυροβολούν κ πως θα πηδούν απο τη μηχανη εν κινήσει, παρά για το πως θα οδηγούν...

Πέμπτον:Οικονομικά κίνητρα δεν υπάρχουν...αντιθέτωςη επιβράβευση είναι -20% στο μισθό(αυτό βέβαια ισχύει για όλους τους αστυνομικούς).

Αλλά το σημαντικότερο είναι ότι μέχρι στιγμής έχουν σκοτωθεί 2 παιδιά από αυτή την ομάδα(ένας στην Αττική οδό κι ένας μέσα στην Αθήνα)... Και φυσικά όλα τα κανάλια το πέρασαν στα ψιλά...άν το περασαν κιόλας..."

+1 στον φιλο!
να πω και την καλησπερα μου μιας και ειναι το πρωτο μου ποστ!στην αστυνομια υπαρχει ειδικο τμημα για την εκπαιδευση των οδηγων,λεγεται ΤΕΙΜΟ(Τμημα Ειδικης Μετεκπαιδευσης Οδηγων).ειναι ενα πολυ καλο σχολειο αναλογο των css,το οποιο γινεται απο αστυνομικους οι οποιοι εχουν περασει αρκετα σχολεια και ειναι αρκετα εμπειροι.αναλογο υπαρχει και για τα αυτοκινητα.οσον αφορα την ομαδα ΔΙΑΣ ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου αυτοι που το εχουν περασει,και οχι μεσω της ομαδας ΔΙΑΣ,αλλα μεσω της ομαδας Ζ,που μπορει να υπηρετησαν παλαιοτερα,οπου οι περισσοτεροι εχουν περασει απ το σχολειο.
στην περιπτωση της ΔΙΑΣ εγινε λιγο μπακαλιστικα το ολο σκηνικο αφου οι περισσοτεροι απ αυτους δεν επιθυμουσαν να πανε αλλα τους αναγκασαν...και αυτα οπως ειπωθηκε παραπανω με κρανη απο τα ματ.... σιγουρα κανουν δουλεια αλλα 2 νεκροι μεσα σε σχεδον 3 μηνες λειτουργιας ειναι παρα πολλοι...ας ελπιζουμε να διατηρηθει και να μη διαλυθει μεσα σε μια νυχτα(οπως εχει γινει και με αλλες υπηρεσιες της αστυνομιας) γιατι εχουν φερει αποτελεσμα!