TIGER 1050 & ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ

Re: TIGER 1050 & ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ  

  Από: ATN PANOS στις 08/06/2009 12:26 πμ.

προσωπικη μου αποψη οτι το TDM ειναι μακραν πιο ανετο
για τον συνεπιβατη.
μηπως να δοκιμαζε να βολευτει στη μπαγκαζερια
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: TIGER 1050 & ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ  

  Από: vakis75 στις 11/06/2009 2:56 μμ.

Προσωπικα δεν με νοιαζει τοσο ο συνεπιβατης..αν δεν του αρεσει ας παρει ταξι..

Χωρις πλακα τωρα το προβλημα δεν ειναι ποσο ψηλα καθεται,το σοβαροτατο προβλημα ειναι τα νερα και τα λαδια απο την αλυσιδα που τρωει εκτος βεβαια αν εχεις πισω βαλιτσακι ή αν βαλεις αλλο φτερο και αλλο προφυλακτηρα στην αλυσιδα.

Re: TIGER 1050 & ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ  

  Από: fethry στις 11/06/2009 3:20 μμ.

vakis75"το σοβαροτατο προβλημα ειναι τα νερα και τα λαδια απο την αλυσιδα που τρωει εκτος βεβαια αν εχεις πισω βαλιτσακι ή αν βαλεις αλλο φτερο και αλλο προφυλακτηρα στην αλυσιδα."

έχεις σκεφτεί ν'αλλάξεις λιπαντικό αλυσίδας?
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: TIGER 1050 & ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ  

  Από: Tigrisss στις 20/06/2009 10:55 πμ.

λοιπον
μετα απο 5 χρονια σε tdm εδω και ενα χρονο εχω το 1050 και καταρχας επειδη εγω το πληρωσα και οχι η γυναικα δεν υπαρχει καμια συγκριση σε κανενα επιπεδο μεταξυ των 2 μοτοσυκλετων. εξαρταται βεβαια και τι σου αρεσει να κανεις προκειμενου να καταλαβεις τις δυνατοτητες του tiger...

τωρα, με γυναικα 1.73 σε ενημερωνω οτι δεν εχει κανενα προβλημα, βγαινει λιγο το κρανος της απο πανω αλλα της αρεσει γιατι τωρα βλεπει τουλαχιστον μπροστα ενω με το tdm επρεπει να γερνει στο πλαι. αν τηνς εκπαιδευσεις να γερνει λιγο το κρανος μπροστα ωστε ο αερας να μη της παιρνει το κεφαλι πισω δεν θα εχει κανενα προβλημα. αλλωστε η σελα ειναι πολυ πιο ανετη...

Re: TIGER 1050 & ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ  

  Από: Παναγιωτης στις 15/07/2009 1:15 πμ.

Παιδια απο εμπειρια θα σας πω πως το περνεται για εσας 6 χρονοια σχεση την ειχα παντα πανο σε Naked και μολης ειπα TIGER μου λεει μεγαλο,μου λεει ψηλο,μου λεει βαρη Tespa μου ειπε διαφορα.....
Της ειπα μωρο μου,μου αρεσει σε παρακαλω θα δεις οτι θα σου αρεσει και εσενα.....
2 μερες μετα κανονισα να την κανω μια βολτα με ενους φιλου το τιγρη της αρεσε τοσο πολη η αισθηση απο εκει ψηλα που δεν ειθελε να κατεβη....
Αφηστετες παντα γκρινιαζουν λιγακη

Re: TIGER 1050 & ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ  

  Από: Cpt. Haddock στις 28/07/2009 1:27 μμ.

Είχα το 955, πήρα το 1050.

Η διαφορά στην άνεση της σέλας ειναι τεράστια, του 955 ήταν καναπές διθέσιος, ειδικά για τον συνεπιβάτη. Όταν δε, πήρα το 1050 (νοεμβριος 08), στη θέα της πίσω σέλας άρχισαν οι γκρίνιες.

Τώρα, μετα από 22,000 χιλιόμετρα εκ των οποίων μερικά σκληρά crash tests (800 χλμ ημερήσια και 1300 πελοποννησιακά σε 5 μέρες), να πω τα εξής:

Όλα συνηθίζονται. Το θέμα άνεσης δεν υφίσταται πλέον. Αυτό που παραμένει πρόβλημα ειναι το ύψος πίσω που δυσκολεύει το ανέβα-κατέβα, ειδικά εαν ο συνεπιβάτης ειναι, χμμμ, μετρίου αναστήματος. Στις διακοπές τώρα που είχαμε πράγματα πίσω (σκηνές κλπ) και πλαϊνές βαλίτσες με άλλα πράγματα δεμένα πάνω τους, πρώτα ανέβαινε η συνεπιβάτης, μετακινιόταν στο πίσω κάθισμα και μετά ανέβαινα εγώ. Ήταν λίγο τρίκυ κατάσταση μια και η μηχανή έγερνε αρκετά σε σημείο που μια φορα καθώς πήγα να ανέβω, πιάστηκα απο το τιμονι και την ξαπλώσαμε, παρόλο που είχε το σταντ

Παραμένει ενα θέμα ο αέρας στις υψηλές ταχύτητες, αλλά δικάβαλος κ φορτωμένος πόση ώρα θα πηγαίνεις με 140+ ? Δύσκολο (και κοστίζει )
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: TIGER 1050 & ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ  

  Από: Aris. στις 28/07/2009 3:46 μμ.

Cpt. Haddock"και την ξαπλώσαμε ..."


Δεν την ξαπλωσατε ...

Την Ξεκολι@σ@τε !!
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: TIGER 1050 & ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ  

  Από: acratosa στις 18/04/2010 2:47 πμ.

το αργότερο εντός μηνός θα αγορασω το τιγρακι μου..
Αρα, να υποθεσω οτι ο παραγων "υψος συνεπιβατη" (η κοπελα μου ειναι 1,77)
πρέπει να ληφθει σοβαρα υπόψη κι ενδέχεται ναμου ακυρωσει και την αγορα;;

ταξιδια προβλεπονται αρκετα, οι γυμναστικές δεξιότητες του συνεπιβάτη ειναι καλές σχετικά,
αλλα με αυτα που διαβαζω μηπως να ανησυχω;;

καλησπέρες & respect σε ολα τα μελη του φορουμ!
Α

Re: TIGER 1050 & ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ  

  Από: thanos1050-08-09 στις 18/04/2010 12:51 μμ.

κι εγω ειχα πριν το tbm 900 και πηρα τον τιγρη η κοπελια μου ειναι 50 κιλα και 1,60 .με το tdm οπως αναφερανε τα παιδια δεν εβλεπε τωρα με τον τιγρη ειναι πιο ψηλα και δεν μου εχει κανει παραπονα γιατι ειχα και εγω τιν ηδια απορια. οσο για τιν ανεση μπορει να ειναι λιγο μικροτερη η σελα απο το tdm αλλα ειναι το ιδιο ανετη . καλες βολτες να εχεις! και καλως ηρθες στιν παρεα!!

Re: TIGER 1050 & ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ  

  Από: spyro στις 19/04/2010 12:34 μμ.

το χειρότερο πρόβλημα για μένα δεν είναι οτι η βγαίνει ψηλά αλλά το γεγονός οτι είναι κατηφορική και χωρίς εξόγκωμα "stop" στο μπροστινό της κομμάτι.

Re: TIGER 1050 & ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ  

  Από: NikosV στις 20/04/2010 11:15 μμ.

spyr"το χειρότερο πρόβλημα για μένα δεν είναι οτι η βγαίνει ψηλά αλλά το γεγονός οτι είναι κατηφορική και χωρίς εξόγκωμα "stop" στο μπροστινό της κομμάτι.

"

αυτο λυνεται ευκολα με ενα αντιολυσθητικο "καποτακι" που εφαρμωζει μονο στην θεση του συνοδηγου ..
το ειχα βρει καπου .. πολυ πρακτικο και δεν πιανει καθολου χορο ..
αν το ξαναβρω θα ποσταρω λινκ .. !!
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: TIGER 1050 & ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ  

  Από: Sprinter στις 20/04/2010 11:40 μμ.

Η κυριλέ λύση ειναι η σέλα gel.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: TIGER 1050 & ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ  

  Από: strani στις 22/04/2010 5:34 μμ.

Tigrisss"λοιπον
μετα απο 5 χρονια σε tdm εδω και ενα χρονο εχω το 1050 και καταρχας επειδη εγω το πληρωσα και οχι η γυναικα δεν υπαρχει καμια συγκριση σε κανενα επιπεδο μεταξυ των 2 μοτοσυκλετων. εξαρταται βεβαια και τι σου αρεσει να κανεις προκειμενου να καταλαβεις τις δυνατοτητες του tiger...

τωρα, με γυναικα 1.73 σε ενημερωνω οτι δεν εχει κανενα προβλημα, βγαινει λιγο το κρανος της απο πανω αλλα της αρεσει γιατι τωρα βλεπει τουλαχιστον μπροστα ενω με το tdm επρεπει να γερνει στο πλαι. αν τηνς εκπαιδευσεις να γερνει λιγο το κρανος μπροστα ωστε ο αερας να μη της παιρνει το κεφαλι πισω δεν θα εχει κανενα προβλημα. αλλωστε η σελα ειναι πολυ πιο ανετη..."

τα ειπες ολα

Re: TIGER 1050 & ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ  

  Από: tsami στις 26/04/2010 8:39 μμ.

Εμενα για δυο πραγματα μου διαμαρτυρεται.Για τον αερα και για τη ζεστη που βγαζει η εξατμιση>

Re: TIGER 1050 & ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ  

  Από: Native στις 27/04/2010 9:37 πμ.

sami"Εμενα για δυο πραγματα μου διαμαρτυρεται.Για τον αερα και για τη ζεστη που βγαζει η εξατμιση> "


Να βάλεις την ανοιχτη, δεν ζεσταινεται καθόλου...την πιανεις με το χερι ακομα και μετα απο ταξιδι....

Για τον αερα δεν μπορω να κανω κατι...τα παραπονα σου στο Αιολο....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...