ΑΠΕΙΡΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ STREET TRIPLE

Re: ΑΠΕΙΡΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ STREET TRIPLE  

  Από: john_street_triple675 στις 08/02/2009 10:40 πμ.

Α, ωραια γιατί κι εγώ έχω 9.300χλμ κ σε λίγο καιρό θα πάω για το μεγάλο σέρβις,κ η αλήθεια είναι ότι το έχω λίγο άγχος...
Πού θα το πάς? Εγώ πάω στο Σάκη στο Πολύγωνο.

Re: ΑΠΕΙΡΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ STREET TRIPLE  

  Από: jimdom στις 08/02/2009 8:05 μμ.

Στον Σακη θα το παω κ εγω!απο οτι εχω καταλαβει γυρω στα 200 ευρω πρεπει να στοιχιζει!Υπομονη κ θα μαθουμε συντομα!

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: ΑΠΕΙΡΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ STREET TRIPLE  

  Από: Polymhxanos στις 08/02/2009 9:01 μμ.

Για τον φίλο που ρωτάει αν είναι σωστό να ξεκινήσει με το στριτ τριπλ.

Φίλε πάρτο άφοβα. Πρόκειται για το πιο ευκολοδήγητο μοντέλο της εταιρίας. Έχει χαμηλό κέντρο βάρους αλλά και χαμηλό βάρος στο σύνολο, είναι άνετο με την θέση του τιμονιού σε ιδανικό συνδυασμό ευκολίας-σπορ χρήσης, δεν σε τρομάζει με παράλογες-ακραίες αντιδράσεις, και είναι το πιο κοντινό στον αρχάριο.

Ταυτόχρονα, σε αντίθεση με μηχανές άλλων κατασκευαστών, ενώ είναι μηχανή ιδανική για αρχάριους, καταφέρνει να είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ στην οδήγηση ΚΑΙ για τους έμπειρους.

Το κόστος συντήρησης είναι 12 βαλβίδες με καπελότα που αμφιβάλω αν χρειάζονται ρύθμιση για πρώτη φορά στα 30Κ χιλιόμετρα, 3.κάτι λίτρα λάδι, ένα φίλτρο λαδιού, ένα φίλτρο αέρα και τακάκια-αλυσίδες-γρανάζια όποτε δεις εσύ ότι χρειάζονται... Και όλα αυτά ΧΩΡΙΣ τρελά εργατικά, αφού ΔΕΝ έχει φέρινγκ (ο μεγάλος πονοκέφαλος του λύσε-δέσε των μηχανικών). Ε δεν νομίζω να έχει πάνω από 150-200 ευρώ όλα αυτά στο μεγάλο σέρβις. Δες καμιά τιμή σέρβις σε επίσημα Honda ή σε κανά ducati mostro και θα φρίξεις...

Η ποιότητα κατασκευής είναι ιαπωνικού τύπου και μάλιστα επιπέδου Honda, και το σχέδιο της μοτοσυκλέτας είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ.

Πάρτο άνευ φόβου, και απλά όσο δεν το ξέρεις, οδήγα το με σεβασμό. Μόλις το μάθεις, ΤΟΤΕ δείξε ακόμα μεγαλύτερο σεβασμό από ότι όταν ήσουν αρχάριος'οι μεγάλες καταστροφές γίνονται όταν ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ότι μάθαμε, πάει του πήραμε τον αέρα... Με υπομονή, διάβασμα, πρακτική, το μυαλό σε λειτουργία και καμιά σχολή ασφαλούς οδήγησης θα γίνεις πραγματικά καλός οδηγός.

Να σου πούμε μεγειές από τώρα;
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: ΑΠΕΙΡΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ STREET TRIPLE  

  Από: dimchrist στις 08/02/2009 10 μμ.

jimdom"σε λιγες μερες θα κανω το σερβις των 10000 κ θα σου πω ποσο στοιχιζει"


To service των 10,000χλ. δεν είναι και τόσο ακριβό. Εμένα φθηνό μου είχε φανεί μετά από όσα είχα ακούσει.
Το έκανα πριν από ένα χρόνο (Ιαν-08) στον Βασίλη (Ευθυμίου - Λ. Βουλιαγμένης 55 210-9224543) και είχα δώσει 145 ευρώ.

35 ευρώ λάδια Motul 5100 15/50W (3 λίτρα),
15 ευρώ φίλτρο λαδιού Τ,
33,50 ευρώ φίλτρο αέρα Τ,
60 ευρώ εργατικά

Μπουζί και ρύθμισμα βαλβίδες είναι τα επιπλέον που γίνονται στις 20,000χλμ. (που είναι και το μεγαλύτερο service) και η εργασία του φτάνει στα 130 ευρώ.
Το έκανα πριν από δύο μήνες. (22,600χλμ. γαρ. )
Το μηχανάκι όλα του τα σερβις τα έχει κάνει στο Βασίλη και γενικώς είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Δεν έχω παράπονο.
Οι τιμές και οι αλλαγές για το Street Τ σε σχέση με το Daytona δε πρέπει να έχουν απόκλιση. Τα μηχανάκια έχουν ελάχιστες διαφορές. Ενδεχομένως να χρειαστεί να πληρώσεις κάτι παραπάνω στα εργατικά για το Daytona λόγω του λύσε-δέσε φέρινγκ.
O κολλητός μου με το Street Τ πριν από ένα μήνα έκανε το σέρβις των 10,000χλμ. και έδωσε στον Ευθυμίου 160 ευρώ μαζί με πίσω τακάκια (Carbone Lorraine). Πιστεύω είναι αρκετά καλή τιμή.

Triple Way

Re: ΑΠΕΙΡΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ STREET TRIPLE  

  Από: TRAPATONI στις 12/02/2009 7:18 μμ.

Ευχαριστω φιλε πολυμηχανε για τις συμβουλες σου. Πραγματικα ειχα λιγες αμφιβολιες αλλα πιστευω οτι ειναι πολυ καλη μηχανη και για αρχαριους σαν και μενα.Κοντευει ο καιρος φιλε μετραω αναποδα μεχρι να μαζεψω λιγα φραγκα ακομα!!!!

Re: ΑΠΕΙΡΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ STREET TRIPLE  

  Από: john_street_triple675 στις 14/02/2009 9:56 πμ.

Κι εγώ φίλε μου πήρα την πρώτη μου μηχανή 26 χρονών (Yamaha xt660x).Μέχρι τότε δεν είχα ούτε παπί,απλά είχα οδηγήσει μηχανή 2 - 3 φορές! Κ είχα κι εγώ τις ίδιες αμφιβολίες,αλλά όταν δεν κάνεις τις μαλ....ες των 17-18 χρονών είσαι μια χαρά.
Επίσης αρκετοί μου έλεγαν ότι αν δεν πέσεις με τη μηχανή δεν πρόκειται να μάθεις να οδηγείς....
ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΠΑΡΙΑ αυτο κατά τη γνώμη μου....

2,5 χρόνια με το ΧΤ και 1,5 τώρα με το Street Triple δεν έχω πέσει ούτε μια φορά (κι ελπίζω ποτέ)....

Οπότε προχώρα άφοβα...

Re: ΑΠΕΙΡΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ STREET TRIPLE  

  Από: TRAPATONI στις 16/02/2009 9:41 μμ.

Δικαιο εχεις φιλε
Το κεφαλαιο ''απειριας'' ολοι θελοντας και μη το εχουν περασει.Αλλος λεει το ενα , αλλος λεει το αλλο.Σιγουρα θα υπαρχουν διαφορετικες γνωμες για το πως να ξεκινησει ''σωστα'' καποιος απειρος.Απο εκει και περα οι συμβουλες απο καποιους που ειναι πανω στην μηχανη αρκετα χρονια για τον τροπο οδηγησης σιγουρα ειναι ωφελημες ,γιατι αν εισαι και πιτσιρικας και απειρος σιγουρα τα μυαλα θα τα εχεις ειτε πανω απο το κεφαλι σου ειτε στο κατω κεφαλι!!
Το μηχανακι ειναι τελειο και σωστη επιλογη για ολους!!!!!!!

Re: ΑΠΕΙΡΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ STREET TRIPLE  

  Από: fethry στις 17/02/2009 3:21 μμ.

TRAPATONI"Το μηχανακι ειναι τελειο και σωστη επιλογη για ολους!!!!!!!"

εντάξει... μην το παρακάνουμε...
αν είσαι 2,10 και θες μοτοσακό για εθνική οδό, όπως και να το κάνουμε δεν είναι σωστή επιλογή το st3...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...