Η γκαντεμιά μου δεν περιγράφεται!!!

Re: Η γκαντεμιά μου δεν περιγράφεται!!!  

  Από: HelenKoR στις 10/02/2009 10:12 μμ.

:lol2

οχι ρε παιδια !
πρωτα παθαινα τα διαφορα και μετα εμφανιζοταν (κι οχι το αναποδο)

[καραδοκουσε λεει ενα στενο πιο περα :lol1 ]

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

και τωρα ειμαστε καλα και ειμαστε σε θεση να λεμε αστειακια και παλι καλα να λεμε !

σημερα ο αδερφος μου κι εγω ειδαμε εναν λιποθυμο αντρα σε κεντρικο δρομο .
ο μοναδικος αυτοπτης μαρτυρας ειπε οτι ο αντρας επεσε μονος του απο το παπακι του και του εφυγε το κρανος (γιατι προφανως δεν το ειχε δεσει) . καλεσαμε ασθενοφορο και περιμεναμε μαζι του . δεν μπορουσαμε να τον κρατησουμε ξυπνιο ..... ευτυχως το ΕΚΑΒ ηρθε γρηγορα και διακομιστηκε στο Θριασιο .
μου εκανε ομως εντυπωση οτι μονο εμεις και πιο πριν απο εμας ενας ντελιβερας σταματησαμε να βοηθησουμε ...

ρε παιδια μηπως θα επρεπε να κανουμε καποια μαθηματα πρωτων βοηθειων ?
αλλωστε μπορει να συμβει οτιδηποτε , οπουδηποτε και σε οποιονδηποτε .
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Η γκαντεμιά μου δεν περιγράφεται!!!  

  Από: antoine στις 10/02/2009 10:53 μμ.

Είναι πολύ χρήσιμο. Εμένα με είχαν στείλει σε κάτι σεμινάρια από την προηγούμενή μου εταιρία.

Μπορείς να σώσεις κάποιον απλά διατηρώντας τον στη ζωή μέχρι να έρθει ασθενοφόρο.

Re: Η γκαντεμιά μου δεν περιγράφεται!!!  

  Από: alki_viades στις 10/02/2009 11:17 μμ.

Ειχα κανει πριν 2 χρονια στον ερυθρο σταυρο, με παιδια απο το μοτο, το θεωρω πολυ χρησιμο. Θα ηθελα να το ξανακανω γιατι εχω ξεχασει αρκετα, αν μαζευτουμε καμια 12αρια μπορουμε να το οργανωσουμε

Re: Η γκαντεμιά μου δεν περιγράφεται!!!  

  Από: Cpt. Haddock στις 11/02/2009 11:31 πμ.

Κατ' αρχήν περαστικά σε όλους

Σε ότι αφορά τα μαθήματα πρώτων βοηθειών, είναι πράγματι πολύ καλά και χρήσιμα, γίνονται δωρεάν απο τον Ερυθρό Σταυρό.

Είχα κάνει το 2006 υπάρχει και σχετικό βιβλίο για να φρεσκάρει κανείς τη μνήμη του.

Πάντως να γνωρίζετε οτι το νομικό πλαίσιο είναι λιγο περίεργο με το θέμα αυτό καθώς τα σεμινάρια ΔΕΝ μας πιστοποιούν ως κατάλληλους να προσφέρουμε πρώτες βοήθειες και, εάν πάθει κάτι σοβαρό ο ασθενής, ενδεχομένως να βρεθούμε υπόλογοι.

Σίγουρα είναι καλό να γνωρίζουμε 5-10 βασικά, ειδικά για τις απλές περιπτώσεις όπως τη λιποθυμία που περιέγραψε η Ελένη: στάση ανάνηψης, στάση σώματος και κυρίως τι να ΜΗΝ κάνουμε

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."