project, προβολάκια!

Re: project, προβολάκια!  

  Από: galileos στις 27/02/2011 10:10 πμ.

Πολύ ωραίο σχέδιο φίλε μου !!

Αναφορικά με όλα τα spam του ποστ να επισημάνω ότι ο άνθρωπος προφανώς έχει ένα θέμα με τα φώτα του TIGER, όπως φαντάζομαι όλοι οι ιδιοκτήτες, και επειδή γουστάρει να μην έχει περιορισμούς στην οδήγηση του προχώρησε σε αυτή την λύση, οικονομικά και όμορφα σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα σχέδια που μας έδειξε. Μην του μαμάτε λοιπόν την ψυχολογία γιατί από ότι φαίνεται δεν μασάει ... .

Ξανά μπράβο και συγχαρητήρια. Περιμένουμε σχόλια για την αποτελεσματικότητά τους.
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: project, προβολάκια!  

  Από: Sprinter στις 27/02/2011 11:05 πμ.

...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: project, προβολάκια!  

  Από: Cpt. Haddock στις 27/02/2011 11:06 πμ.

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: project, προβολάκια!  

  Από: Aris. στις 27/02/2011 11:37 πμ.

Γιατρε εχε το νου σου γιατι μια βιδα πανω σε πλαστικο αν δεν ξελασκαρει στον δρομο , σιγουρα θα φερει πολλες ταλαντωσεις και κραδασμους και αντι να βλεπεις καλυτερα , θα σου φερνουν ναυτια!

Αυτη η πατεντα του ξενου, ενσωματωμενο στο πλαστικο μου αρεσε πολυ.

Οχι οτι ειναι ασχημα τα δικα σου , αλλα φοβαμε για το λειτουργικο τμημα!
Επισεις προτιμω τα στρογγυλα , κανα τουρατεκ ξερω 'γω.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: project, προβολάκια!  

  Από: vagtyrp στις 27/02/2011 12:19 μμ.

σύμφωνα με το σαββίδη η βίδα σηκώνει μέχρι 50 κιλά, και δεν υπάρχει περίπτωση να σπάσει ή να χαλαρώσει. τα στρογγυλά που μοθ έστειλε ο ξένος μου αρέσουν πολύ, αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα τί έκανε πάνω στο πλαστικό. του έχω ήδη ζητήσει λεπτομέρειες και περιμένω να μου απαντήσει.θα το δείξω και στο σαββίδη....
άρη και γώ προτειμώ τα στρογγυλά. τα touratech που λές είναι τεράστια και δεν πάνε καθόλου.έχω βρεί στρογγυλά αλλά δεν είναι πιστοποιημένα, δηλαδή φεγγουν παντού και δεν κάνουν την οριζόντια γραμμή από πάνω, για να μην στραβώνουν, ενώ αυτά που έχω ποστάρει είναι οκ. βλέπουμε........

galileos : το βασικό φωτισμό του τίγρη μου τον έχω λύσει με χένον και στις δύο σκάλες.πλέον δεν έχω θέμα για τις βάσικές μεετακινήσεις που κάνουμε όλοι μας. για το κάτι παραπάνω όμως δεν νομίζω πως υπάρχει καμία μοτο που να καλύπτει τα πάντα σε αυτό το τομέα, γιαυτό και βάζουν έξτρα. τώρα άλλοι το βάζουν για φιγούρα, άλλοι γιατί το χρειάζονται όπως σωστά κατάλαβες thankyouyellow !

Re: project, προβολάκια!  

  Από: Sprinter στις 27/02/2011 12:28 μμ.

Ρε Βαγγο, σόρρυ δηλαδή αλλά τι πιστοποιημένα και μπαρούφες μας λές τώρα? Μόνο και μόνο με τα ξένΑ στη μεσαία σκάλα είσαι οφ τελείως, και επι τών τύπων και επι της ουσίας, ενοχλείς και κάθε μέρα ακούς διαόλους και μπινελίκια (άλλο αν δε τα πιάνεις μέσα από το κράνος σου). Με τα προβολάκια εκεί κάτω, δεν υπάρχει περίπτωση να μη τυφλώνεις είτε έχουν καλό κατ-οφ είτε όχι μόνο και μόνο γιατί για να τα φέρεις να φωτίζουν παραπέρα από 5 μέτρα μακριά θα τα σηκώσεις τόσο που θα έρχονται σχεδόν παράλληλα.

Επίσης αν κάνεις το δρόμο γήπεδο φωτισμένο στα 20 μέτρα που φωτίζουν τα φώτα στη μεσαία, αυτό που θα κάνεις θα είναι να κάνεις τα μάτια σου να μη βλέπουν τίποτα λίγο παρακάτω στις σκιές. Επικίνδυνο ειναι όσο κι αν δε το καταλαβαίνεις.

Περαν αυτων, ότι και να κάνεις αυτοκίνητο δε θα γίνεις από άποψη φωτισμού λόγω των ιδιαιτεροτήτων της μηχανής (στρίψιμο - βύθισμα). Δε ξέρω αν η μπεμβέ με τις τελευταίες πατέντες της θα κάνει τίποτα αλλά χωρίς τέτοια συστήματα ξέχνα το.

Για μένα ενας προβολέας ξένον στη μεγάλη σκάλα φτάνει για να φωτίζει σωστά τα πάντα όταν δεν έρχεται άλλος από απέναντι.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:47, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: project, προβολάκια!  

  Από: tharis στις 27/02/2011 12:35 μμ.

Βαγγελη εκει που τα βαζεις υπηρχε ηδη βιδα που επιανε το πλαστικο ή απλα θα το τρυπησετε για να τα βαλετε??

Προσωπικα μ αρεσουν τα συγκεκριμενα και κρυβονται καπως στα χρωματα του κινητηρα..! Ισως θα προσπαθουσα να τα βαλω και καπου πιο μεσα αν γινεται.. πχ κατω απ την τιμονοπλακα αναμεσα στις μπουκαλες.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: project, προβολάκια!  

  Από: vagtyrp στις 27/02/2011 12:39 μμ.

Sprinter"Ρε Βαγγο, σόρρυ δηλαδή αλλά τι πιστοποιημένα και μπαρούφες μας λές τώρα? Μόνο και μόνο με τα ξένΑ στη μεσαία σκάλα είσαι οφ τελείως, ενοχλείς και κάθε μέρα ακούς διαόλους και μπινελίκια (άλλο αν δε τα πιάνεις μέσα από το κράνος σου)."


μεταφέρω ότι μου είπε ακριβώς ο σαββίδης.....με τα ξενον μου στη μεσαία δεν έχω πρόβλημα κανένα και με κανέναν, μπορεί να είμαι παράνομος, αν και δεν το ξέρω επίσημα αυτό, μιας και ένα σωρό αυτοκίνητα έχω μαμα ξένον από το εργαστάσιο, γιατί να μην μπορώ και γώ.( αλλά όπως ξέρεις τα ψάχνω αυτά τα πράγματα και θα το κάνω επίσης και για τα ξενον και θα σου πω )

όταν τα έβαλα έκανα ένα σωρό τεστ με φίλους με μηχανές, και αυτοκίνητα και κανένας δεν ενοχλήθηκε από τη μεσαία σκάλα. απεναντίας ήμουν και πιο ορατός υπο διάφορες γωνίες. με τη μεγάλη σκάλα όμως τους στράβωνα από χιλιόμετρα δυστυχώς

σίγουρα δεν θα γίνω αυτοκίνητο, ούτε καν σαν τις βέσπα που πόσταρες αλλά νομίζω είναι κατανοητή η χρήση που θα τους κάνω
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:47, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: project, προβολάκια!  

  Από: vagtyrp στις 27/02/2011 12:43 μμ.

haris"Βαγγελη εκει που τα βαζεις υπηρχε ηδη βιδα που επιανε το πλαστικο ή απλα θα το τρυπησετε για να τα βαλετε??

Προσωπικα μ αρεσουν τα συγκεκριμενα και κρυβονται καπως στα χρωματα του κινητηρα..! Ισως θα προσπαθουσα να τα βαλω και καπου πιο μεσα αν γινεται.. πχ κατω απ την τιμονοπλακα αναμεσα στις μπουκαλες."


χάρη υπάρχει ήδη. αν δεις καλά τις φώτο υπάρχουν δύο κάθετα τοποθετημένες που κρατάνε το πλαστικό. τα έβαλα πρόχειρα στην πάνω!

τα δοκίμασα και ανάμεσα στις μπουκάλες ή κάτω από τη μάσκα αλλά δεν μου αρέχουν αισθητικά, αν και εκεί μπαίνου πανεύκολα!

Re: project, προβολάκια!  

  Από: Sprinter στις 27/02/2011 12:44 μμ.

Ρε Βάγγο μη ξαναλέμε αυτά που έχουμε πεί χιλιάδες φορές και εδω μέσα. Κάνε ενα σερτς, διατριβή έχω γράψει. Αποκλείεται εξ ορισμού να μην ενοχλείς με τα ξένον στη μεσαία γιατί ο προβολέας σου δεν έχει σχεδιαστεί για ξένον (αν και τα προτζέκτορς δεν είναι τόσο χάλια όσο οι ανακλαστήρες, I'll give you that). Οτι και να λες δε με πείθεις και κάνε και ενα τεστάκι μόνος σου για να το καταλάβεις. Σε σκοτάδι τελείως κάτσε δίπλα σε ένα κτήριο, καλύτερα κάτω από μπαλκόνι ή κάτι τέτοιο. Ανοιξε τα μεσαία και μη κοιτάς μπροστά, κοίτα πάνω και δίπλα. Κλείσε άνοιξε και πές μου αν δε φεύγει λάμψη στο θεό.

Μη μιλήσω για το τι γίνεται αμα κάτσεις σε κανενός τον καθρέφτη από πίσω... Εχω βλαστημήσει ούκ ολίγους με μηχανή και εγώ με το αμάξι.

Η μεγάλη σκάλα δεν εχει σημασία αν στραβώνει γιατί εξ ορισμού δεν την ανάβεις αν έρχεται κανένας απ απέναντι. Ελεος δηλαδή...

Και όχι, δεν κατανοώ τη χρήση, γιατί αν μιλάμε για μόνος στις ερημιές η μεγάλη σκάλα σε καλύπτει, αν μιλάμε για δρόμους με κίνηση, θα τυφλώνεις τον κόσμο όλο.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:47, διορθώθηκε 3 φορές συνολικά.

Re: project, προβολάκια!  

  Από: vagtyrp στις 27/02/2011 12:49 μμ.

Sprinter"Ρε Βάγγο μη ξαναλέμε αυτά που έχουμε πεί χιλιάδες φορές. Αποκλείεται εξ ορισμού να μην ενοχλείς με τα ξένον στη μεσαία γιατί ο προβολέας σου δεν έχει σχεδιαστεί για ξένον (αν και τα προτζέκτορς δεν είναι τόσο χάλια όσο οι ανακλαστήρες). Οτι και να λες δε με πείθεις και κάνε και ενα τεστάκι μόνος σου για να το καταλάβεις. Σε σκοτάδι τελείως κάτσε κοντά σε ένα κτήριο, καλύτερα κάτω από μπαλκόνι ή κάτι τέτοιο. Ανοιξε τα μεσαία και μη κοιτάς μπροστά, κοίτα πάνω. Κλείσε άνοιξε και πές μου αν δε φεύγει λάμψη στο θεό.

Μη μιλήσω για το τι γίνεται αμα κάτσεις σε κανενός τον καθρέφτη από πίσω... Εχω βλαστημήσει ούκ ολίγους με μηχανή και εγώ με το αμάξι."


θα το τσεκάρω και θα σου πω.πάντως όταν κάθομαι σταματημένος πίσω από ένα αμάξι, σχηματίζεται μια οριζόντια τραμμή ακριβώς κάτω από το πορτ μπαγκάζ του αυτοκινήτου, χωρίς να φωτίζω στο εσωτερικό του αυτοκινήτου.άμα βαλώ και την άννα πίσω όμως υπάρχει θεμα.....

Re: project, προβολάκια!  

  Από: Sprinter στις 27/02/2011 12:57 μμ.

Γραμμή μπορεί να σχηματίζεται, αλλά λάμψη πιθανότατα ξεφεύγει. Εχω γράψει ουκ ολίγες φορές πως στα εργοστασιακά ξένον όλο το σύστημα του φωτισμού είναι πιστοποιημένο για ξένον. Κάπου είχα βάλει και λινκς για τις σχετικές οδηγίες της ΕΕ, μια και ενδιαφέρεσαι για το νομότυπο του πράγματος. Τα μόνα αμάξια που δεν ενοχλούν στο δρόμο με ξένον είναι αυτά που έχουν εργοστασιακά (και είναι και καλά ρυθμισμένα και συντηρημένα). Τυχαίο?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: project, προβολάκια!  

  Από: ATN PANOS στις 27/02/2011 1:31 μμ.

βαγγελη ο νικος εχει απολυτο δικιο σε αυτα που λεει.

ειχαμε ξαναγραψει και πιο παλια.

τα ξενον αν δεν ειναι ολο το συστημα, και οχι μονο οι λαμπες, ειναι παρανομα.
(δεν μιλαω καν το ποσο τυφλωνει,και δεν μιλαω για το cut off, αλλα για την διαχυση που εχουν, λογω οτι ειναι κατασκευασμενα για αλλους καθρεπτες)

οπως επισης και τα προβολακια.
απο οσο ξερω επιτρεπονται μονο τα κιτρινα φωτα(ομιχλης)
και μονο σε κατασταση ομιχλης.

@προσωπικα θα σου συνιστησα να βαλεις προβολακια διαχυσης που σκορπανε το φως
και βοηθουν την περιφεριακη οραση.
η χρηση τους ειναι ομως απαγορευτικη για τον δρομο.

its for off rοad use only

φιλικα παντα.
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: project, προβολάκια!  

  Από: vagtyrp στις 27/02/2011 5:54 μμ.

κουμπάρε θα βάλω αλογόνου και ομίχλης έτσι και αλλιώς και φυσικά θα τα χρησιμοποιώ για να βλέπω καλύτερα περιφερικά, όταν όμως είμαι μόνος μου στο δρόμο.
είδωμεν...ακόμα περιμένω απάντηση και από τον ξένο για τα δικά του προβολάκια.....έχουμε ακόμα δρόμο, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα βάλω...και μετά θα ψάξω τον νίκο με το αμάξι του θα πάω πίσω του και θα τα ανάψω όλα!

Re: project, προβολάκια!  

  Από: fpapad στις 27/02/2011 11:11 μμ.

vagtyrp"κουμπάρε ..., το μόνο σίγουρο είναι ότι θα βάλω...και μετά θα ψάξω τον νίκο με το αμάξι του θα πάω πίσω του και θα τα ανάψω όλα! "



Δεν μπορώ τώρα.... !!!! είμαι στο forum . . .