AGV Από Αμερική

Re: AGV Από Αμερική  

  Από: Sprinter στις 22/06/2009 10:32 μμ.

nf"
Οι αμερικανικες προδιαγραφες θελουν το κρανος να αντεχει σε ΔΥΟ συνεχομενες κρουσεις, καποιας ενατσης, ενω οι ευρωπαϊκες σε ΜΙΑ.
"


Υπεραπλοποιείς. Τα τεστ που επιβάλλουν οι προδιαγραφες είναι πολύ περισσότερο διαφορετικά από μια κρούση αντί δύο.... (παρεπιμπτώντος στην Αμερική υπάρχουν οι υποχρεωτικη DoT και η αυστηρότερη 'αγωνιστική SNELL. To αυστηρότερη δε σημαίνει υποχρεωτικά ότι προσφέρει καλύτερη προστασία.)
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: AGV Από Αμερική  

  Από: dimchrist στις 22/06/2009 10:46 μμ.

Είχε πάρει ένας γείτονας μου το Shoei X-Eleven Norick TC-1 σε Μedium από Η.Π.Α. μέσω ίντερνετ.
Εγώ έχω το Shoei Χ-Spirit Norick TC-2 σε Μedium από Ελλαδιστάν...
Το πήρα λοιπόν να το δοκιμάσω και δε μπορούσα να το κρατήσω φορεμένο ούτε μέχρι το περίπτερο.
Με πίεζε απίστευτα, όχι στα μάγουλα αλλά στο μέτωπο!
Σίγουρα έχουν διαφορετικό καλούπι.
Τώρα όσον αφορά το βάρος αυτό δε το πρόσεξα!
Είχα φρικάρει τόσο πολύ με το μέγεθος που δεν είχα κουράγιο να ασχολήθω περαιτέρω...

Υ.Γ.1: Όπως λέει και ο nfot το Shoei X-Eleven στις Η.Π.Α. είναι το αντίστοιχο Shoei Χ-Spirit στην Ευρώπη.
Υ.Γ.2: Ούτε συνεννοημένα να ήταν τα Daytona 675... Όλοι μας το κορυφαίο Shoei πήραμε???
Ε, τότε δεν είναι τυχαίο που πήραμε και το ίδιο μηχανάκι!!!

Triple Way

Re: AGV Από Αμερική  

  Από: coot στις 23/06/2009 12:36 μμ.

nf"Οσο για την USPS θα συμφωνησω απολυτα.
Η εξηγηση ειναι οτι συνεργαζετα με τα ΕΛΤΑ.
Αποτελεσμα : Σοβαρες πιθανοτητες αποφυγης πληρωμης δασμων, αφου στις ιδιωτικες (πιστευω) το κυνηγανε να πληρωθουν, γιατι ετσι χρεωνουν ΥΠΕΡΟΓΚΑ ποσα για το χαρτομανι, 80 - 100 ευρω. ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ σκετο.
Για το ιδιο χαρτομανι, τα ΕΛΤΑ χρεωνουν ..... 8-10 ευρω αν θυμαμαι καλα."

Όντως απίστευτες καταστάσεις ποτέ μη δεχτείτε να σας στείλουν από εκτός ευρωπαϊκής χώρας πράγματα μέσω ups ή fedex σας χρεώνουν τον εκτελωνιστή, αποθηκευτικά , και διάφορα άλλα χαρτιά...
Περιμένω δύο δεματα από Αμερική και τα δύο μέσω USPS δηλαδή τα ΕΛΤΑ το ένα δέχτηκε να μου το στείλει ως δώρο και να χαμηλώσει την αξία του δέματος δυστυχώς στο άλλο δέμα ο άλλος δεν δέχτηκε θα σας ενημερώσω τι γίνεται σε περίπτωση που το σταματήσει το τελωνείο.
Όσο για τα κράνη εγώ έχω το Arai RX7 το είχα αγοράσει από τον www.j-helmet.com νομίζω ότι αξίζει το κόπο να τον επισκεφτείτε. Μια χαρά ήταν το κράνος ... Σε περίπτωση που φόραγα Medium αντί για large που πήρα δεν είχε διαφορά παρά μόνο στα μαξιλάρια...
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: AGV Από Αμερική  

  Από: Aris. στις 23/06/2009 5:09 μμ.

Giann"Το κράνος είναι το agostini της avg και το βρήκα 499$ + 50$ μεταφορικά + τελωνίο...
εδώ κάνει 600e αν δεν κάνω λάθος.τι λέτε?"


δηλαδη θα σου κοστισει συνολο 400ευρο απο Αμερικη ενω εδω εχει 600 .
Στο site που ειδες το κρανος πατα το "Contact us" και στειλτους μια φορμα με 2 ερωτησεις .
1ον ποια ειναι η μεταφορικη τους εταιρια ( αν και λογικα στο FAQ [frequently answered questions] η σε καποιο αλλο section με info , θα εξηγει αναλυτικα)
και 2ον αν μπορουν να αλλαξουν την τιμη στις αποδειξεις βαζοντας 100$. (Μη ζητησεις μικροτερο ποσο, Καλυτερα να πληρωσεις 40-50 ευρο ακομα τελωνειο . Μη ζητησεις να το μαρκαρουν σαν GIFT , δεν το δεχονται πλεον .)

Γενικα το "κολπο" με την χαμηλη τιμη των 30ευρο - 40$ πιανει μιας που ειναι το οριο για εισαγωγη δεματων απο τριτες χωρες ( εκτος EU ) χωρις χρεωσεις στο τελωνειο , εκτος μιας ταρηφας 6ευρο ( τελη παρουσιασης τελωνειου). Ενοειτε πως μιλαμε παντα για μεταφορα μεσω USPS - ELTA .
ΑΛΛΑ ....να σου φερω ενα παραδειγμα απο εμενα που την πατησα με τις arrow που πηρα απο αμερικη .
Εγω της πηρα 1000 $ (720 ευρο) με μεταφορικα και μου ηρθαν με USPS και πληρωσα 200 Ευρο στα ΕΛΤΑ για διαφορες χρεωσεις τελωνειου καθως εγινε διασαφηση του δεματος. Που θελω να καταληξω .. Οτι σε αυτο το ΤΕΡΑΣΤΙΟ δεμα με το λογοτυπο ARROW σε ολες της μεριες του,κανει μπαμ ... και αν το εβαζα 30 ευρο λογικα θα ειχα μεγαλυτερο προβλημα , δεν ειναι και τοσο χαζοι οι του τελωνειου και αμα ξεκινουσαν καμμια ερευνα ... κλαυτα χαραλαμπε ...
Επισεις ενα μικρο πακετακι με 2 αντιβαρα και 2 grips απο Αμερικη μεσω της ιδιωτικης UPS εχει μεινει στα αζητητα του τελωνειου στο αεροδρομιο στα Σπατα καθως μου ζητουσαν (UPS και τελωνειο) 130ευρο για δεμα που κοστισε με τα μεταφορικα 100 ευρο .

Επισης μη ξεχασεις να ρωτησεις αμα το εχουν σε stock, και αν οχι, ποσες μερες χρειαζονται για να το εχεις στη πορτα σου , μη βρεθεις προ εκπληξεως .

Αμα πιστευεις πως αξιζει η υπομονη (εως και ενα μηνα στη χειροτερη περιπτωση) και το σχετικο ρισκο για 200ευρο διαφορα τοτε , Do it .

Προσωπικη μου συμβουλη , ψαξε καλυτερα στο web , να βρεις καλες τιμες απο γερμανια ή αγγλια ( εκεί συνηθίζονται οι καλές τιμές ) που ειναι EU και δε θα ανησυχήσεις για τιποτα ή πηγαινε στο γειτονικο σου μαγαζακι με AGV και ρωτα τον αμα ..."γινετε καμμια καλυτερη τιμη".Πολυ πιθανο να σου κοψει κανα 50αρικο και θα εχεις και μια καλυτερη εξυπηρετηση σε σχεση με ενα online shop .
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: AGV Από Αμερική  

  Από: tripletech στις 23/06/2009 9:51 μμ.

dimchris".
Υ.Γ.2: Ούτε συνεννοημένα να ήταν τα Daytona 675... Όλοι μας το κορυφαίο Shoei πήραμε???
Ε, τότε δεν είναι τυχαίο που πήραμε και το ίδιο μηχανάκι!!! "

οχι βεβαια!!εμενα ομως kagayama replica

Re: AGV Από Αμερική  

  Από: Gianno στις 24/06/2009 9:37 πμ.

Aris."
Giann"Το κράνος είναι το agostini της avg και το βρήκα 499$ + 50$ μεταφορικά + τελωνίο...
εδώ κάνει 600e αν δεν κάνω λάθος.τι λέτε?"


δηλαδη θα σου κοστισει συνολο 400ευρο απο Αμερικη ενω εδω εχει 600 .
Στο site που ειδες το κρανος πατα το "Contact us" και στειλτους μια φορμα με 2 ερωτησεις .
1ον ποια ειναι η μεταφορικη τους εταιρια ( αν και λογικα στο FAQ [frequently answered questions] η σε καποιο αλλο section με info , θα εξηγει αναλυτικα)
και 2ον αν μπορουν να αλλαξουν την τιμη στις αποδειξεις βαζοντας 100$. (Μη ζητησεις μικροτερο ποσο, Καλυτερα να πληρωσεις 40-50 ευρο ακομα τελωνειο . Μη ζητησεις να το μαρκαρουν σαν GIFT , δεν το δεχονται πλεον .)

Γενικα το "κολπο" με την χαμηλη τιμη των 30ευρο - 40$ πιανει μιας που ειναι το οριο για εισαγωγη δεματων απο τριτες χωρες ( εκτος EU ) χωρις χρεωσεις στο τελωνειο , εκτος μιας ταρηφας 6ευρο ( τελη παρουσιασης τελωνειου). Ενοειτε πως μιλαμε παντα για μεταφορα μεσω USPS - ELTA .
ΑΛΛΑ ....να σου φερω ενα παραδειγμα απο εμενα που την πατησα με τις arrow που πηρα απο αμερικη .
Εγω της πηρα 1000 $ (720 ευρο) με μεταφορικα και μου ηρθαν με USPS και πληρωσα 200 Ευρο στα ΕΛΤΑ για διαφορες χρεωσεις τελωνειου καθως εγινε διασαφηση του δεματος. Που θελω να καταληξω .. Οτι σε αυτο το ΤΕΡΑΣΤΙΟ δεμα με το λογοτυπο ARROW σε ολες της μεριες του,κανει μπαμ ... και αν το εβαζα 30 ευρο λογικα θα ειχα μεγαλυτερο προβλημα , δεν ειναι και τοσο χαζοι οι του τελωνειου και αμα ξεκινουσαν καμμια ερευνα ... κλαυτα χαραλαμπε ...
Επισεις ενα μικρο πακετακι με 2 αντιβαρα και 2 grips απο Αμερικη μεσω της ιδιωτικης UPS εχει μεινει στα αζητητα του τελωνειου στο αεροδρομιο στα Σπατα καθως μου ζητουσαν (UPS και τελωνειο) 130ευρο για δεμα που κοστισε με τα μεταφορικα 100 ευρο .

Επισης μη ξεχασεις να ρωτησεις αμα το εχουν σε stock, και αν οχι, ποσες μερες χρειαζονται για να το εχεις στη πορτα σου , μη βρεθεις προ εκπληξεως .

Αμα πιστευεις πως αξιζει η υπομονη (εως και ενα μηνα στη χειροτερη περιπτωση) και το σχετικο ρισκο για 200ευρο διαφορα τοτε , Do it .

Προσωπικη μου συμβουλη , ψαξε καλυτερα στο web , να βρεις καλες τιμες απο γερμανια ή αγγλια ( εκεί συνηθίζονται οι καλές τιμές ) που ειναι EU και δε θα ανησυχήσεις για τιποτα ή πηγαινε στο γειτονικο σου μαγαζακι με AGV και ρωτα τον αμα ..."γινετε καμμια καλυτερη τιμη".Πολυ πιθανο να σου κοψει κανα 50αρικο και θα εχεις και μια καλυτερη εξυπηρετηση σε σχεση με ενα online shop ."



thanks mate..
http://www.thehotelslist.com , all about hotels..

Re: AGV Από Αμερική  

  Από: fethry στις 24/06/2009 11:14 πμ.

δες κιόλας αν φέρνει agv το δίκυκλο...
σου κάνουν έκπτωση πριν καν το ζητήσεις...
αλλά καλύτερα απο ευρωπαϊκό site όπως είπε και ο aris...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...