Τακακια EBC............τιμές

Re: Τακακια EBC............τιμές  

  Από: bonnie στις 13/03/2010 7:37 μμ.

admin" Ασε που το bonneville δεν έχει φορτίο μπροστά όπως τα υπόλοιπα της Τ.
"


εννοεις οτι στα υπολοιπα το κεντρο βαρους ειναι πιο μπροστα οποτε το μπροστινο επιβαρυνεται περισσοτερο? ή οχι?


admin".
Αν θέλεις πάντως να κάνεις το πίσω πιο ισχυρό προτείνω ένα μεταλλικό τακάκι της braking που το κόστος είναι 40 ευρώ αλλά θα φαγωθεί λίγο νωρίτερα από τα μαμα ή ένα απλό Εbc/2 (δηλαδή με πιο χοντρή πάστα) περίπου στα 30 ευρώ το οποίο βγάζει πολλά περισσότερα χλμ απο τα μαμά αλλά η αίσθηση του φρένου είναι πιο σθεναρή και χρειάζεται μεγαλύτερη δύναμη"


μαλλον η ερωτηση μου ειναι χαζη.. ...αλλα αν κανω το πισω πιο δυνατο, ειναι πιο πιθανο το μπλοκαρισμα των πισω τροχων σε αποτομο φρεναρισμα ? ισχυει το ιδιο κ για μπροστα?

οταν λες θελει μεγαλυτερη δυναμη.. στην μανετα ή στο κρατημα της μηχανης με το σωμα?

η μηχανη μου ειναι ηδη 250 κιλα σχεδον... οποτε στο θεμα δυναμης γενικως.. εχω εξασκηθει!
δεν θελει κοπο, θελει τροπο!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Τακακια EBC............τιμές  

  Από: Native στις 14/03/2010 2:37 πμ.

bonnie"

εννοεις οτι στα υπολοιπα το κεντρο βαρους ειναι πιο μπροστα οποτε το μπροστινο επιβαρυνεται περισσοτερο? ή οχι?

"


Στο φρενάρισμα το βαρος της μοτο μετατοπίζεται μπροστα, κι επειδη έσενα δεν "γονατίζει" πολυ λογω γεωμετρίας, μενει και στο πίσω φρενο αρκετο βάρος ωστε να μην μπλοκάρει και να κανει κι αυτο σημαντική δουλειά...αυτο μαλλον θελει να πει ο admin

Το 2/1 που λες, δειχνει οτι χρησιμοποιεις πολυ περισσοτερο το πισω φρενο ομως...διοτι δεν εχεις διπλο δισκόφρενο μπροστα για να δικαιολογήσει τοσο μεγαλύτερη διάρκεια...

Μην ανησυχεις, κι εγω το ίδιο κάνω...

Μπορεις να πάρεις τακάκια και απο την Piaggio....την ιδια δαγκάνα με την βεσπα μου φορας μπροστα ...και έχουν μόλις 25€
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Τακακια EBC............τιμές  

  Από: Γιωργος στις 15/03/2010 11:45 πμ.

Στις ερωτήσεις σου με κάλυψε ο native τώρα όσον αφορα για τα τακάκια της βέσπας.... δεν έχω να πώ τίποτα

Re: Τακακια EBC............τιμές  

  Από: ARHS στις 15/03/2010 12:11 μμ.

vassa"Στο αρχικό 'πάτημα/δάγκωμα' ποια ανταποκρίνονται καλύτερα, τα απλά ή τα μεταλλικά και ποιας φίρμας;
/ΒΣ"


Οταν λέμε απλά τακάκια εννοούμε τα οργανικά, τα οποία μπορεί αρχικά να δείχνουν οτι έχουν καλύτερη απόδοση γιατί έρχονται πιο γρήγορα σε θερμοκρασία λειτουργίας αλλά, λόγω οτι είναι σχεδιασμένα για μοτο με λιγότερα φορτία (βάρος - ιπποδύναμη - ενταση και διάρκεια χρήσης) στα δικά μας μηχανάκια παραζεστένονται και δεν αποδίδουν ούτε σε φρενάρισμα ούτε σε διάρκεια.

Για τα sprint στα μπροστινά τακάκια δεν έχεις άλλη επιλογή παρά μόνο μεταλλικά.
Ολα είναι δρόμος..... http://www.tdmhellas.gr

Re: Τακακια EBC............τιμές  

  Από: Native στις 15/03/2010 12:48 μμ.

Ειναι και θέμα πως θα συνηθίσεις...εγω με τα οργανικά μια χαρα ευχαριστημένος είμαι...και κράτησαν 30000 και ο δίσκος ειναι καινούργιος....

Θεωρω οτι το tiger με τις 4πιστονες έχει ηδη αρκετη δύναμη, οποτε δεν προκειτε να χασει ιδιαίτερα απο ενα οργανικό τακάκι....διαφορα υπάρχει βεβαια αισθητή, οσον αφορά την δύναμη που ασκώ στην μανέτα, αλλα το αποτέλεσμα με καλύπτει...

Τα μεταλλικα τακάκια κατα την γνωμη μου, αν και το εχω ξαναπει, ειναι για συνεχης γρηγορη και επιθετική οδηγηση, και πιστα, κατα τα αλλα μονο παραπάνω φθορες δημιουργουν....

Δεν είναι κριμα να τρως τις δισκόπλακες για να φρενάρεις απο φαναρι σε φανάρι?

Δεν ξερω μπορει να πεφτω πολυ έξω...η ισως απλα ετσι να εχω συνηθίσει....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Τακακια EBC............τιμές  

  Από: mixalakis στις 15/03/2010 4:21 μμ.

Εγώ βάζω πάντα τα EBC HH τα οποία αγοράζω από http://www.triumph-online.co.uk/brake-pads--discs-291-c.asp.

Με 80€ έρχεται όλο το σετ στην πόρτα σου.

Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις που γράφτηκαν για την αίσθηση του μπροστινού. Στο δυνατό φρενάρισμα νομίζεις ότι υπάρχουν κομμάτια μεταξύ τακκακίου και δίσκου, αλλά στην πράξη δεν επηρεάζεται η απόδοση.

Re: Τακακια EBC............τιμές  

  Από: patapios στις 15/03/2010 7:31 μμ.

Κατσε βρε εδω λεει 90 λιρες για το σετ... τι ισσοτιμια παιζει που σου ερχεται 80 ευρω ?

Εγω τα βρηκα 105 ευρω το σετ εδω ελλαντα αλλα ηταν τιμη γνωριμιας!

Re: Τακακια EBC............τιμές  

  Από: Aris. στις 15/03/2010 7:42 μμ.

Εμενα παντως full rear/front HH EBC σετακι, 82€ μου βγαινουν -στην πορτα μου- με την σημερινη ισσοτιμια
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Τακακια EBC............τιμές  

  Από: mixalakis στις 15/03/2010 11:55 μμ.

patapios"Κατσε βρε εδω λεει 90 λιρες για το σετ... τι ισσοτιμια παιζει που σου ερχεται 80 ευρω ?

Εγω τα βρηκα 105 ευρω το σετ εδω ελλαντα αλλα ηταν τιμη γνωριμιας!"


Πού το βρήκες αυτό για τις 90 λίρες; Μήπως είδες λάθος;

Re: Τακακια EBC............τιμές  

  Από: patapios στις 16/03/2010 2:58 μμ.

mixalakis γραψε λαθος εβαλα τα μπροστινα επι 2 αλλα δεν ειδα πως τα δινει σετ.

Τι λενε αυτοι ειναι αξιοπιστοι κ γρηγοροι λεω να κανω την παρθενικη μου αγορα απο net!

Re: Τακακια EBC............τιμές  

  Από: mixalakis στις 16/03/2010 4:53 μμ.

Είναι απόλυτα αξιόπιστοι και αρκετά γρήγοροι.
Σε 7 εργάσιμες το πολύ τα έχεις.