Λαστιχακια Streeple

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: dimchrist στις 05/05/2011 3:35 μμ.

Σε ένα σπορ μηχανάκι συνήθως βάζεις σπορ ελαστικό. Συνεπώς οι περισσότεροί μας έχουμε δουλεψει κυρίως σπορ ελαστικά. Για αυτό με την ευκαιρία σου αναφέρω και το τι θα επέλεγα εγώ.
Μόλις μας είπες τι χρήση θες να κάνεις σου έδωσα τις επιλογές που δίνουν τρεις μεγάλες εταιρείες (bridgestone, michelin & continental δε μου αρέσουν-προτείνω). Απλά δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να σου κάνω την ανάλυση που έκανε ο Χάρης. Την θεώρησα αυτονόητη.


υ.γ. Ωραίος Χάρη.

Triple Way

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: denthnpalevw στις 05/05/2011 4:19 μμ.

Rosso corsa απο μενα, αν δεν σου αρεσουν και βρεις τα cosrsa 3 φθηνα χτυπα τα......

+1 στο ποστ του Χαρη......
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: monographix στις 05/05/2011 5:34 μμ.

δεν ειμαι σχετικα πολυ εμπειρος και δυστυχως οχι τακτικος στη μοτοσυκλετα. ο Χαρης μου τα ξεκαθαρισε τα πραγματα. Μichelin και Continental γιατι δε σου αρεσουν?

denthnpaleveis, για τα rosso 3 πήρε το ματι μου πολλα παινεματα στο δικτυο

Για την φιλολογια του θεματος ποια ειναι η γνωμη σας για τις θεωριες που υποστηριζουν οτι ισως ειναι καλυτερα τα "μια κατηγορια πιο κατω, "sportouring" " για καθημερινη χρηση ? (οχι υψηλες ταχυτητες, οχι πιεση, οχι πολλα χιλιομετρα, γυαλιστερη ασφαλτος)

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: denthnpalevw στις 05/05/2011 6:11 μμ.

σπορτ touring με το streetaki δεν θα το ζεστανεις ποτε. ελαφρυ μηχανακι και με τους δρομους τους δικους μας θα γλιστρας για πλακα.
το rosso corsa ειναι ο αντικαταστατης του corsa 3 που ηταν ενα πολυ καλο λαστιχο και για καθε μερα αλλα και για κανα trackday. βγαζει ανετα και χλμ. διγομο βλεπεις...
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: tharis στις 05/05/2011 7:28 μμ.

Μη σε φοβιζει το ονομα Supersport.. Αυτα τα λαστιχα ειναι που εχουν τις μαλακοτερες γομες και την απαραιτητη τεχνολογια ωστε να ζεσταινονται οσο το δυνατον γρηγοροτερα και να εχουν καλο και σταθερο κρατημα σε ολες τις συνθηκες. Πλεον ειναι και διγομα ωστε να εχεις και κρατημα υπο κλιση και διαρκεια ζωης! Το μειωνεκτημα τους ειναι οτι αφου ειναι μαλακα δεν βγαζουν τοσα πολλα χιλιομετρα πραγμα που δεν σε πειραζει αφου δεν κανεις πολλα οπως λες.

Η διαφορα στα Hypersport ειναι οτι μπορει να εχουν λιγο πιο ακραια γεωμετρια ωστε να εχουν και λιγο καλυτερες επιδωσεις στην πιστα και οτι εχουν συνηθως λιγοτερες χαραξεις κυριως στην ακρη του πελματος οποτε πρεπει να εισαι λιγο πιο προσεκτικος στα νερα..

Αν δε σε ενδιαφερει η σπορ οδηγηση μεινει στα Supersport, αλλα δεν υπαρχει λογος να πας σε Sportouring για το Street triple αφου δεν προκειται να κανεις ταξιδια φορτωμενος και διπλος με πολλα χιλιομετρα σε εθνικη και λοιπα..

Τα Corsa III ειναι μια πολυ καλη επιλογη οπως ειπε και ο denthnpalevw και θα σου βγει και οικονομικα αν δεν θες να δωσεις 300+ ευρω για κατι πιο συγχρονο.

ΥΓ: ο λογος που σου λεμε να πας σε ενα καλο σπορ λαστιχο ειναι γτ και η μηχανη που αγορασες γι αυτο προοριζεται.. για να απολαυσεις μια ωραια γρηγορη διαδρομη και οχι να πηγαινοερχεσαι στη δουλεια.. Αν δεν εχεις το καταλληλο λαστιχο λοιπον δε θα καταλαβεις τπτ απ τα 9000ευρω που εδωσες.. θα μπορουσες να ειχες παρει και ενα "Honda"
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 06/05/2011 12:38 πμ.

dimchris"
ΛΑΜΔΑ"... Metzeler K3 Racetec ..."

Πολύ καλό λάστιχο. Τα κάνει όλα και συμφέρει σε πολύ καλή τιμή. Το έχω βάλει δύο φορές το K3 και άλλη μία συνδιασμό K1-K2. Δε το θεωρώ ότι καλύτερο για καθημερινό λάστιχο. Είναι πιο σπορ. Δε νομίζω να αποδίδουν το ίδιο σε καθημερινή χρήση όπως τα άλλα. Αν ήταν για γρήγορες στριφτερές βόλτες και πίστα το ξανασυζητάμε. Εμένα πάντως με είχαν βολέψει τρελά. "

Aυτο για την καθημερινη χρηση μπορει να το αναλυσεις λιγο?Δηλαδη που πιστευεις οτι δεν αποδιδουν τοσο καλα?

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: dimchrist στις 06/05/2011 1:11 μμ.

Δεν είναι ότι δεν αποδίδουν γενικώς καλά. Απλά για καθημερινή χρήση μέσα στην πόλη σιγουρα υπάρχουν καλύτερα λάστιχα. Τα κ3 θα σου δείξουν τις πλούσιες αρετές τους σε γρήγορες διαδρομές εκτός πόλης μιας και εκεί πιάνουνε/διατηρούνε καλές θερμοκρασίες.

Triple Way

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 06/05/2011 4:54 μμ.

o.k.Σε αυτο με βρισκεις απολυτα συμφωνο.