doohan"Sorry αλλα 340 euro εχει το ΕΧΟ-1000 AIR!!Σε οποιο καταστημα και να πας οι τιμες τους ειναι ιδιες,οι οποιες εχουν καθοριστη απο την ιδια την scorpion!!!!Δεν στο δινει πιο φθηνα το καταστημα!Σου το δινει οσο εχει καθορισει η κατασκευαστρια εταιρια......παντου πανευρωπαικα εχει το καθε μοντελο την ιδια τιμη!!!Γνωμη μου ειναι να παρεις το EXO-1000 AIR Αξιζει τα διπλα χρηματα.....απο θεμα ασφαλειας σου παρεχει οτι και ενα arai-shoei..κτλΕπισης να ξερεις οτι στον κεντρικο αντιπροσωπο(vassalos στην Νεα Σμυρνη-Αιγαιου 17 νομιζω παιζει να το παρεις(ολα τα μοντελα scorpion) με καποια εκπτωση αν κανεις αποσηρση καποιο παλιο κρανος(σε οτι κατασταση και να ειναι αυτο)!!!Αν σου αρεσει το καλουπι του και σου καθεται καλα στο κεφαλι νομιζω οτι ειναι μια καλη επιλογη απο θεμα ασφαλειας αλλα και τσεπης!!!!Εγω παντως οπως σου γραφω και παραπανω το εχω στα υπόψην για την επομενη αγορα κρανους!

ΥΓ:Το air pump system που εχει ειναι ενα επιπλεον μετρο ασφαλειας:
α)γιατι εφαρμοζει πληρως η καρκαλα σου μεσα στο κρανος
β)Δεν υπαρχει περιπτωση να φυγει το κρανος απο το κεφαλι σε περιπτωση ατυχηματος(χτυπα ξυλο)
γ)το στρωμα αερα που δημιουργητε εσωτερικα του κρανους και του κεφαλιου λειτουργει σαν ενα επιπλεον προστατευτικο υλικο αποροφοντας(σαν αμορτισερ ενα πραγμα) τον πρωτο πολυ εντονο κραδασμο μετα απο πτωση!!!
δ)Σε crash test που εχουν γινει το scorpion εχει παρει καλυτερες βαθμολογιες απο πολλα αλλα επωνυμα κρανη......αυτα!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=WmYl3DdBBfo"

TO ΕΧΟ 1000MOY TO ΑΦΗΝΕΙ 310ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΟ 900 270ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΟΣ ΤΥΠΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΑ FLIPUP ΚΡΑΝΗ ΤΟ 900 ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΠΕΡΝΑΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΤΩΝ FULLFACE.XΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΛΕΩ ΠΩΣ ΕΝΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΕΙΣΤΟ.ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ 1000 ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ [ΚΑΦΕΧΡΥΣΑΦΙ] ΧΡΩΜΑ ΤΑ ΣΠΑΕΙ