θεμα τα λαστιχα...

Re: θεμα τα λαστιχα...  

  Από: dimchrist στις 28/07/2011 9:11 πμ.

Μα δε μας λες πιο Bridgestone...
Επίσης δε μας λες τι χρήση θες να κάνεις.
Πέρα από αυτό είναι πολύ λίγοι αυτοί που χρησιμοποιούν ακόμα αυτή τη μάρκα. Μόνο σε on-off θα τα δεις λόγω του Battle Wing 501/502 επειδή θεωρείται πολύ καλό σε αυτή την κατηγορία.
Αν εννοείς το BT-16 είναι καλό λάστιχο αλλά αν δοκιμάσεις και τους ανταγωνιστές του συνήθως δε το ξαναβάζεις.
Πρόσφατα άκουσα για νέο Battlax BT-16-pro. Για να δούμε...
Είναι κρίμα από μία εταιρεία που είναι μονομάρκα στα MotoGP και έχει επενδύσει τόσα χρήματα εκεί να μην έχει ένα καλό σπορ δρομίσιο ελαστικό για να μη μιλήσουμε για πισταδόρικο...

Όσων αφορά την παρατήρηση με κόκκινα γράμματα κάτω από την επικεφαλίδα του κάθε topic γράφει:
Forum rules
Γράφουμε με Ελληνικά και όχι greeklish,εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος.Έτσι διευκολύνουμε τους υπόλοιπους να διαβάζουν τα post μας.Επίσης καλό είναι να γράφουμε με μικρά γιατί τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζουμε.


Triple Way

Re: θεμα τα λαστιχα...  

  Από: tzimakos_675 στις 29/07/2011 1:59 μμ.

κατ'αρχίν ευχαριστώ για τη λεπτομέρια των κεφαλαίων, η αλήθεια είναι οτι πρόσεξα μόνο για τα greeklish.

πρέπει να πω οτι είμαι νέος σχετικά στις μοτοσικλέτες και δε ξέρω και πολλά..γι'αυτο απευθύνθηκα εδώ..ρώτησα για bridgestone γενικά γιατί μου το πρότειναν φίλοι που οδηγούν supersport. Η χρήση που κάνω είναι ετός πίστας κι εκτόσ πόλης θα έλεγα.Κυρίως κινούμε σε επαρχιακούς δρόμους(ΧΑΛΙΑ ποιότητα) ή σε κάποιο εθνικο δύκτιο..οπως εχω ξανα πει, ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με το μαμα dunlop qualifier II. ευχαριστω..

Re: θεμα τα λαστιχα...  

  Από: dimchrist στις 29/07/2011 3:18 μμ.

To Dunlop Qualifier II θεωρείται καλό λάστιχο και για τα δικά σου θέλω ίσως ιδανικό.
Αν θελήσεις να μείνεις στην ίδια εταιρεία και λίγο πιο σπορ πας στο Sportsmart.
http://www.dunlop.eu/dunlop_euen/mc/tyr ... &year=2010
Σε Pirelli τα καινούρια Rosso II είναι αντίστοιχα των Qualifier II και τα Diablo Rosso Corsa αντίστοιχα των Sportsmart.
http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motor ... nt/fitment
Σε Metzeler μόνο το M5 θα κοιτούσα.
http://www.metzelermoto.com/web/fitment ... mentanchor
Αν είσαι χιλιομετροφαγος και σε ενδιαφέρει η φθορά μείνε στην κατηγορία Dunlop Qualifier II & Pirelli Rosso II,
διαφορετικά Sportsmart και Diablo Rosso Corsa.

Triple Way

Re: θεμα τα λαστιχα...  

  Από: epistimon στις 29/07/2011 4:22 μμ.

για τα pireli τα angel τι γνωμη εχεται?εχω ακουσει καλα λογια και σκεφτομαι να βαλω αυτα

Re: θεμα τα λαστιχα...  

  Από: tzimakos_675 στις 29/07/2011 4:46 μμ.

dimchris"To Dunlop Qualifier II θεωρείται καλό λάστιχο και για τα δικά σου θέλω ίσως ιδανικό.
Αν θελήσεις να μείνεις στην ίδια εταιρεία και λίγο πιο σπορ πας στο Sportsmart.
http://www.dunlop.eu/dunlop_euen/mc/tyr ... &year=2010
Σε Pirelli τα καινούρια Rosso II είναι αντίστοιχα των Qualifier II και τα Diablo Rosso Corsa αντίστοιχα των Sportsmart.
http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motor ... nt/fitment
Σε Metzeler μόνο το M5 θα κοιτούσα.
http://www.metzelermoto.com/web/fitment ... mentanchor
Αν είσαι χιλιομετροφαγος και σε ενδιαφέρει η φθορά μείνε στην κατηγορία Dunlop Qualifier II & Pirelli Rosso II,
διαφορετικά Sportsmart και Diablo Rosso Corsa.
"


ευχαριστώ..

Re: θεμα τα λαστιχα...  

  Από: Barbadinos στις 29/07/2011 6:12 μμ.

epistimon"για τα pireli τα angel τι γνωμη εχεται?εχω ακουσει καλα λογια και σκεφτομαι να βαλω αυτα"


Για την χρηση που τα θελεις touring δηλαδη ειναι πολυ καλα και βγαζουν πολλα χιλιομετρα.
Αντιστοιχα καλα ισως και καλυτερα ειναι και τα metzeler z6 interact σε καλη τιμη λογω αντικαταστασης τους απο το
z8 interact. Παντως μην το ψαξεις και παρα πολυ γιατι θα κουραστεις και θα μπερδευτεις
Τα πραγματα ειναι απλα,το μπερδεμα ειναι να το...καταλαβεις

Re: θεμα τα λαστιχα...  

  Από: epistimon στις 29/07/2011 9:46 μμ.

αναμεσα σε 2-3 το πολυ ελαστικα σκεφτομαι να καταληξω pireli angel metzeler m5 και continental conti attack road -η road 2
οδηγησα τα τελευταια και ηταν πολυ ωραια στο στιψιμο τους.

Re: θεμα τα λαστιχα...  

  Από: Barbadinos στις 30/07/2011 10:54 πμ.

epistimon"αναμεσα σε 2-3 το πολυ ελαστικα σκεφτομαι να καταληξω pireli angel metzeler m5 και continental conti attack road -η road 2
οδηγησα τα τελευταια και ηταν πολυ ωραια στο στιψιμο τους."


Να σε ρωτησω κατι? Μετα το....στιψιμο το σουρωνεις καθολου ή το πινεις αμεσως

Τα πραγματα ειναι απλα,το μπερδεμα ειναι να το...καταλαβεις

Re: θεμα τα λαστιχα...  

  Από: epistimon στις 30/07/2011 12:52 μμ.

στριψιμο ηθελα να πω(τα κουκουτσια με πειραζουν)

Re: θεμα τα λαστιχα...  

  Από: Barbadinos στις 30/07/2011 1:24 μμ.

epistimon":rotfl: στριψιμο ηθελα να πω(τα κουκουτσια με πειραζουν) "




Κριμα......Χανεις ολες τις βιταμινες
Τα πραγματα ειναι απλα,το μπερδεμα ειναι να το...καταλαβεις

Re: θεμα τα λαστιχα...  

  Από: crazyumpire στις 31/07/2011 10:45 πμ.

Εγω παντως..........................το Στιβω το μοτορι!!!!!!!! απο γκαζι εως λαστιχα!!!!!!!
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...

Re: θεμα τα λαστιχα...  

  Από: crazyumpire στις 31/07/2011 10:50 πμ.

haris"Γι αυτο το διευκρινιζω κι εγω Δημητρη, γιατι δεν υπαρχει λαστιχο Sportmax (τουλαχιστον αυτη τη στιγμη) στην αγορα."

Χαρη...εγω φοραω Sportsmart Sportmax, τα εβαλα την επομενη της 2ης Παιδακιαδας, αρα υπηρχαν και τον προηγουμενο μηνα!
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...

Re: θεμα τα λαστιχα...  

  Από: tharis στις 01/08/2011 1:16 πμ.

crazyumpire"
haris"Γι αυτο το διευκρινιζω κι εγω Δημητρη, γιατι δεν υπαρχει λαστιχο Sportmax (τουλαχιστον αυτη τη στιγμη) στην αγορα."

Χαρη...εγω φοραω Sportsmart Sportmax, τα εβαλα την επομενη της 2ης Παιδακιαδας, αρα υπηρχαν και τον προηγουμενο μηνα!"


Sportmax υπαρχουν πολλα .. Sportsmart ενα ..!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: θεμα τα λαστιχα...  

  Από: dimchrist στις 01/08/2011 12:36 μμ.

crazyumpire"Χαρη...εγω φοραω Sportsmart Sportmax, τα εβαλα την επομενη της 2ης Παιδακιαδας, αρα υπηρχαν και τον προηγουμενο μηνα!"

Τα Sportsmart εννοούσαμε και οι δύο...

Triple Way

Re: θεμα τα λαστιχα...  

  Από: angelo_balto στις 05/08/2011 4:18 μμ.

epistimon"για τα pireli τα angel τι γνωμη εχεται?εχω ακουσει καλα λογια και σκεφτομαι να βαλω αυτα"


πολύ καλά, αλλά πιο touring... προσωπικά προτιμώ τα rosso2
it's not the ride... it's the rider...