Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: john doufexis στις 18/10/2012 10:21 πμ.

woosi"Nα ρωτήσω κατι παίδες...ABS κατα την γνωμη σας στο 800 ειναι απαραιτητο?Εχω βρει ενα μαυρο στο car.gr αλλα δεν βλέπω να λεει για ABS...Αν είχε υποθέτω οτι θα το έλεγε!ΘΑ ρωτήσω αυριο!

Πείτε γνώμες εσεις "

Εισαι που εισαι στραβαδι ρωτας κ αν ειναι απαραιτητο ? φυσικα κ ειναι αδελφε !!! ειδικα εσενα θα σε σωσει πολλες φορες κ το γελιο ειναι οτι δεν θα το καταλαβεις κιολας !!!

παντως η επιλογη σου ειναι τελεια, 800 κ ασε τους αλλους να χτενιζοντε !!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: Παντελής στις 18/10/2012 1:12 μμ.

woosi"Nα ρωτήσω κατι παίδες...ABS κατα την γνωμη σας στο 800 ειναι απαραιτητο?Εχω βρει ενα μαυρο στο car.gr αλλα δεν βλέπω να λεει για ABS...Αν είχε υποθέτω οτι θα το έλεγε!ΘΑ ρωτήσω αυριο!

Πείτε γνώμες εσεις "


Αν και με κάλυψαν απόλυτα οι δύο απο πάνω κύριοι, έχω να θέσω δυό - τρείς ερωτήσεις. Αν θέλεις απαντάς woosi....

Τι κράνος θα πάρεις ?
Τι μπουφάν θα διαλέξεις ?
Γάντια με κόκκαλα ή χωρίς?
Μπότες ?

Για πες, θα πάρεις τίποτα απο αυτά ?

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: Theozed στις 18/10/2012 3:13 μμ.

Χαιρετώ το φίλο woosi. Καλώς ήλθες

1050 μπράβο για την απόφασή σου να μπεις στην κοινωνία του μοτοσυκλετιστή.

Βλέπω έχεις εμπειρία του πως είναι να κυκλοφορείς με δίτροχο μέσα στην κίνηση, ξέρεις πως συμπεριφέρονται οι γύρω σου. Βέβαια, το ποδήλατο δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα μηχανάκι σαν το tiger 800. Είναι άλλη η μάζα που έχεις να κινήσεις, να ακινητοποιήσεις, να κουμαντάρεις. Και το γκάζι είναι γλυκό. Στη δε συγκεκριμένη περίπτωση είναι και δυνατό.

Όπως επίσης, δεν μπορείς να συγκρίνεις κ το tiger με ένα αμάξι των 120 ίππων, σαν πρώτα οχήματα. Αν μου έλεγες για αμάξι 200 ίππων σαν πρώτο όχημα, θα έλεγα ΟΚ! Και πάλι όμως, το αμάξι συγχωρεί και προστατεύει. Η μηχανή όχι.

Αν μη τι άλλο, ο φίλος woosi πρέπει να προβληματιστεί και να σκεφτεί. Η εμπειρία του στις μηχανές είναι απλά ανύπαρκτη. Για αυτό έγραψε εδώ, για να του πούμε 5 πράγματα που ίσως δεν περνούσαν από το μυαλό του.

Πάνω από όλα, αυτογνωσία. Φίλε woosi, διάβασε αυτά που σου γράφουν kai οι υπόλοιποι και λάβε τα σοβαρά υπόψη σου. Αν πιστεύεις ότι το 'χεις, προχώρα και αγόρασέ το. Και έλα να σε γνωρίσουμε κι από κοντά. Πάντα όμως να κοιτάς να κάνεις τη δουλειά σου με τη μεγαλύτερη δυνατή ασφάλεια.

Και πες μας πως σου φάνηκε το test ride
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: woosi στις 18/10/2012 6:04 μμ.

Παντελής"
Αν και με κάλυψαν απόλυτα οι δύο απο πάνω κύριοι, έχω να θέσω δυό - τρείς ερωτήσεις. Αν θέλεις απαντάς woosi....
Τι κράνος θα πάρεις ?
Τι μπουφάν θα διαλέξεις ?
Γάντια με κόκκαλα ή χωρίς?
Μπότες ?
Για πες, θα πάρεις τίποτα απο αυτά ?"


Θα τα πάρω όλα και μάλιστα θα πάρω τα ίδια με σένα που πρεπει να είναι γαμάτα σαν εσένα.

Theozed"Χαιρετώ το φίλο woosi. Καλώς ήλθες

1050 μπράβο για την απόφασή σου να ....η δυνατή ασφάλεια.

Και πες μας πως σου φάνηκε το test ride "


Eυχαριστώ πολύ φιλε μου. Ολα τα σχολια οπως λεω και σε αλλο ποστ τα παιρνω καλοπροεραιτα και χωρις καμια εμπαθεια! Nεος ειμαι και ψαχνομαι...Καλυτερα να ακουσω 100 ατομα και ας ειναι διαφορετικες και ποικιλες γνωμες παρα να παω βουρ στον πατσα!ΟΤαν παω για τεστ ραιντ το μονο σιγουρο ειναι οτι θα σας πρηξω!

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: Visk στις 18/10/2012 6:28 μμ.

Εγω Ποτε θα Μαθω να Κανω Σουζες?

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: Παντελής στις 19/10/2012 7:47 πμ.

woosi"

Θα τα πάρω όλα και μάλιστα θα πάρω τα ίδια με σένα που πρεπει να είναι γαμάτα σαν εσένα.
"


Όταν ζητάς δημόσια γνώμες, θα πρέπει να αντέχεις και μία δημόσια κριτική... Έτσι πάει το ''παιχνίδι''.

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: woosi στις 19/10/2012 10:21 πμ.

Παντελής"
woosi"

Θα τα πάρω όλα και μάλιστα θα πάρω τα ίδια με σένα που πρεπει να είναι γαμάτα σαν εσένα.
"


Όταν ζητάς δημόσια γνώμες, θα πρέπει να αντέχεις και μία δημόσια κριτική... Έτσι πάει το ''παιχνίδι''."


Αμα μου εξηγησεις το νοημα και τον λογο των ερωτήσεων σου φυσικά και θα σου απαντήσω...Δεν ξέρω αν παρατήρησες αλλά ήμουν αποδέκτης ουσιαστικής κριτικής απο άλλα παιδια οπου σχολίασα σοβαρά.

Υ.Γ. Αλλο η καλοπροαιρετη κριτικη και αλλο η κακεντρεχια.

Ολα κουλ εγω παντως no worries Αγάπη

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: Παντελής στις 19/10/2012 10:59 πμ.

Λοιπόν, να σου το εξηγήσω απλά.
4 σελίδες τώρα βλέπουμε γνώμες για το αν πρέπει ένα παιδί να έχει μπιστόλι.
Μετά ρωτάς αν το μπιστόλι θα πρέπει να είναι αυτόματο....

Πουθενά δεν αναφέρεις κάτι που να δείχνει πως (εκτός της μηχανής) σε απασχολούν η προστασία και η ακαιρεότητα σου.
Αυτό ήθελα να διατυπώσω, αυτό έγραψα.

Καλή αγορά σου εύχομαι...

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: woosi στις 19/10/2012 11:57 πμ.

Δηλαδή βαση του σκεπτικου σου εκτος απο το ζάλισμα που ριχνω για την μηχανη θα έπρεπε να αρχισω να ρωτάω και για κρανος/μποτες/μπυοφαν/γαντια/παπουτσια και κορδονια να γινει @#$@#@ το τοπικ και να χάσει την ουσία του?
Πιστεψε με σέβομαι τον εαυτό μου περισσοτερο απ όλα και για να έχω φτάσει 28 για να αποφασισω οτι θα πάρω μηχανή μάλλον την ασφάλεια μου την σκέφτομαι αρκετά.

Εν πάση περιπτώσει απ ολα θα πάρω!Οταν έρθει η ωρα θα ρωτησω και γι αυτα

Ευχαριστω

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: Cpt. Haddock στις 19/10/2012 2:09 μμ.

woosi"Δηλαδή βαση του σκεπτικου σου εκτος απο το ζάλισμα που ριχνω για την μηχανη θα έπρεπε να αρχισω να ρωτάω και για κρανος/μποτες/μπυοφαν/γαντια/παπουτσια και κορδονια να γινει @#$@#@ το τοπικ και να χάσει την ουσία του?[...]"


Οχι, αλλα ανεξαρτήτως του τί μηχανη θα αγοράσεις ΠΡΩΤΑ πρέπει να σε αποασχολησει το θεμα της ασφάλειας και μετα οι δυο ρόδες...

Κοινώς ενα κόστος απο 500 έως 1000 ευρω να το υπολογίσεις στα έξοδα αγοράς. Δε χρειάζεται να ανοιξεις θρεντ, οι ερωτήσεις "τι κρανος/μπουφάν/γαντια/μποτες να παρω εχουν ήδη γινει απο αλλους. Μια καλη ερευνα εδω ή και σε αλλα φορουμ (πχ moto.gr) και θα βρεις αυτο που ψαχνεις.

Αλλα εαν κοιτάς μονο πώς θα γινει να παρεις το 800αρι και μετα να αρχισεις να ψαχνεις για εξοπλισμο, φοβαμαι οτι ξεκινας λαθος στους δυο τροχους...

Αυτα τα ολιγα.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: Native στις 19/10/2012 3:07 μμ.

Χτύπα το χαλαρά το 800αρι, αρνακι είναι ουτως η αλλως δεν εχεις κατι να φοβηθείς απο ξεσπασματα και επιταχυνσεις, αρκει κι εσυ να εισαι συνετος με το γκάζι. Είναι οπως το είπες, σαν να παίρνεις καποιο απο την 650 κατηγορία. Αν μιλουσες για το 1050 θα σου έλεγα κανε κράτει, διοτι έχει πολυ δυναμη και την δείχνει εντελώς διαφορετικά στο δρόμο.

Καλύτερα με ABS, μια που είσαι και αρχάριος.

Οι ταχυτητες που πρεπει να κινησαι είναι σε γενικες γραμμές αυτες που πηγαινει η ροη της κυκλοφοριας. Αν πας πιο αργα γινεσαι επικυνδυνος και για τους αλλους και φυσικα κινδυνευεις κι εσυ.

Καλές αγορές.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: woosi στις 19/10/2012 3:12 μμ.

Μάλιστα...Επειδη δυστυχως σε όλα τα φόρουμ υπάρχουν οι ειδήμωνες της ζωης θα αναγκαστω να σε κάνω να καταλάβεις οτι αυτο που ειπες δεν εχει απολυτως καμια συνοχη.

1)Κόστος μηχανης: 7.500 ευρω.
2)Κόστος εξοπλισμου: 750 ευρω.

Οπως μπορεις να παρατηρησεις υπάρχει διαφορα μιας τάξης μεγέθους. Βαση αυτης της διαφορας λοιπον ο χρονος που θα πρέπει να αναλώσω στο ψαξιμο της σωστης μηχανης ειναι 10πλασιος απο αυτον που πρεπει για εξοπλισμο μιας και κρανος/μπουφαν/γάντια αν δεν σ αρεσουν οι αρχικές επιλογές σου μπορεις να παρεις αλλα με εφικτο κοστος...Μηχανη παλι οχι!

Απο κει και περα για να σε προλαβω...Με το σκεπτικο μου αυτο δεν υποβιβάζω την σημαντικοτητα του εξοπλισμου...Απλα ξεκαθαριζω τα πραγματα.
Το να βρεις το σωστο κρανος μπουφαν και γάντια ειναι μια διαδικασια 2-3 ωρων, να πας σε 5 μαγαζια και να παρεις αυτο που γουστάρεις.

Αυτα τα ολιγα και απο μενα!

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: john doufexis στις 19/10/2012 4:17 μμ.

woosi"Μάλιστα...Επειδη δυστυχως σε όλα τα φόρουμ υπάρχουν οι ειδήμωνες της ζωης θα αναγκαστω να σε κάνω να καταλάβεις οτι αυτο που ειπες δεν εχει απολυτως καμια συνοχη.

1)Κόστος μηχανης: 7.500 ευρω.
2)Κόστος εξοπλισμου: 750 ευρω.

Οπως μπορεις να παρατηρησεις υπάρχει διαφορα μιας τάξης μεγέθους. Βαση αυτης της διαφορας λοιπον ο χρονος που θα πρέπει να αναλώσω στο ψαξιμο της σωστης μηχανης ειναι 10πλασιος απο αυτον που πρεπει για εξοπλισμο μιας και κρανος/μπουφαν/γάντια αν δεν σ αρεσουν οι αρχικές επιλογές σου μπορεις να παρεις αλλα με εφικτο κοστος...Μηχανη παλι οχι!

Απο κει και περα για να σε προλαβω...Με το σκεπτικο μου αυτο δεν υποβιβάζω την σημαντικοτητα του εξοπλισμου...Απλα ξεκαθαριζω τα πραγματα.
Το να βρεις το σωστο κρανος μπουφαν και γάντια ειναι μια διαδικασια 2-3 ωρων, να πας σε 5 μαγαζια και να παρεις αυτο που γουστάρεις.

Αυτα τα ολιγα και απο μενα!"

ναι σωστα αυτα που λες, αλλα αν δεν κανεις test ride κ το μονο που κανεις ειναι να γραφεις σ'ενα φορουμ τοτε το θεμα παει στο ψυρισμα (α οι βιδες ειναι μαυρες, μαυρες? ε δεν το παιρνω) οδηγησε αυτα που σ'αρεσουν κ οχι μια αλλα κ 3 φορες εκει ειναι το σωστο ψαξιμο, τα βασικα τα ειπαμε στην αρχη, κ αναλυτικα !!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: woosi στις 19/10/2012 5:06 μμ.

+800

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: Cpt. Haddock στις 19/10/2012 8:48 μμ.

woosi"Οπως μπορεις να παρατηρησεις υπάρχει διαφορα μιας τάξης μεγέθους. Βαση αυτης της διαφορας λοιπον ο χρονος που θα πρέπει να αναλώσω στο ψαξιμο της σωστης μηχανης ειναι 10πλασιος απο αυτον που πρεπει για εξοπλισμο μιας και κρανος/μπουφαν/γάντια "


Οχι, καμία σχέση. Αυτό ειναι ενα συμπερασμα δικό σου και αυθαίρετο. Αλλα εαν του δώσουμε βαση πρεπει να το αντιστρέψεις και να αφιερώσεις πολλαπλάσιο χρονο στον εξοπλισμο γιατι αυτος θα σε σώσει, όχι η μηχανη.

woosi"Το να βρεις το σωστο κρανος μπουφαν και γάντια ειναι μια διαδικασια 2-3 ωρων, να πας σε 5 μαγαζια και να παρεις αυτο που γουστάρεις."


Οχι, δεν ειναι διαδικασία 2-3 ωρών. Ειναι αρκετα μεγαλυτερη και πρεπει να δεις τι ειδους μπουφαν θες (δερμα / κορντούρα, μεσατο ή 3/4), τι κρανος θες, ποια μαρκα θα ταιριαζει στο κεφαλι σου και πολλα άλλα.

Λυπάμαι εαν αυτα που σου λέω δεν ειναι αυτα που θες να ακούσεις ωστε να βαλεις ενα thank you απο κατω. Ειναι όμως πραγματα που, αρκετοι απο εμας που επισης ξεκινησαμε μεγαλοι (και μεγαλυτεροι) να οδηγούμε, μαθαμε the hard way.

Δεν ειναι κακο να μη γνωριζεις. Κακό ειναι να εκνευριζεσαι επειδη δε γνωριζεις...


Native"Χτύπα το χαλαρά το 800αρι, αρνακι είναι ουτως η αλλως δεν εχεις κατι να φοβηθείς απο ξεσπασματα και επιταχυνσεις, αρκει κι εσυ να εισαι συνετος με το γκάζι. Είναι οπως το είπες, σαν να παίρνεις καποιο απο την 650 κατηγορία. "


Ναι, μονο που η 650 κατηγορια εχει τα μισα αλογα σχεδον σε ιπποδυναμη
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."