ΤΑΞΙΔΙΑ 2011

ΤΑΞΙΔΙΑ 2011  

  Από: FZMAN στις 09/01/2011 10:24 μμ.

Άλλη μια χρονιά λοιπόν καινούργια ήρθε.
Εύκολα ή δύσκολα πέρασε το 2010 και το 2011 ήρθε και όλοι κάνουμε πια τα όνειρα μας πως θα το περάσουμε οικονομικά ( σε πρώτη φάση) αλλά και που τελικά εαν μας πάνε καλά τα πράγματα θα πάμε ταξίδι με την μηχανή μας.
Εξωτερικό ή όχι;
Για να ακούσω λοιπόν τις απόψεις σας.
Α, καταρχήν ξέχασα να πω τα δικά μου όνειρα για φέτος που εύχομαι να μην μείνουν μόνο όνειρα μιας και η κατάσταση έχει δυσκολέψει.
Λοιπόν το πρόγραμμα για φέτος το καλοκαίρι λέει Μεγ. Βρετανία.Η ημερομηνία θα είναι απο 8/6 με επιστροφή περίπου στις 22/6. Το ταξίδι αυτό θα περιλαμβάνει παρακολούθησει του moto gp στο SILVERSTONE και συνέχεια πολλά χιλιόμετρα στην Αγγλία, την Σκωτία ( τα ακουστά Highlands), Ουαλία και εαν υπάρχει χρόνος ( δύσκολο) μια βόλτα στο ISLE OF MAN δυστυχώς όχι για τον αγώνα μιας που γίνεται πολύ πιο νωρίς και δεν θα έχω την δυνατότητα να πάω αλλά απλώς για γνωριμία του θρυλικού νησιού.
Το κακό βέβαια είναι ότι για φέτος προβλέπεται αρκετά δύσκολη χρονιά και δεν είναι σίγουρο εαν τελικά καταφέρω να το πετύχω αλλά σίγουρα θα το προσπαθήσω.
Α, και κάτι ακόμα, θα ήθελα όποιος έχει κάνει αυτό το ταξίδι που θέλω να κάνω να μου δώσει "τα φώτα του ".
Αυτά απο εμένα περιμένω να ακούσω και τους στόχους σας για φέτος.
__________________
ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2011  

  Από: tharis στις 09/01/2011 11:34 μμ.

Το 2011 ολα τα λεφτα/μωρα στην πιστα !!!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2011  

  Από: GNAZ στις 09/01/2011 11:55 μμ.

Το δικό μου πρόγραμμα είναι λίγο πιο πολύπλοκο (δυστυχώς).
Έχω GSXR 750 κ ο κολλητός V-Strom. Πέρυσι γυρίσαμε τα Βαλκάνια αλλά φέτος λέμε να φτάσουμε Μιλάνο.
Ο πρώτος στόχος που έχουμε να επιτύχουμε είναι κ οι δύο να έχουμε από ένα Tiger 1050 μέχρι τον Ιούνιο.
Ασχέτος αν το πετύχουμε αυτό, το δρομολόγιο θα ξεκινήσει με το Αλεξανδρούπολη - Ιωάννινα. Όλο βόρεια
περνάμε Αλβανία, Μαυροβούνιο, Κροατία κ φτάνουμε Σλοβενία (Λιουμπλάνα). Μετά στρίβουμε αριστερά κ
περνώντας όσο περισσότερο από Άλπεις μπορούμε φτάνουμε Μιλάνο. Εκεί έρχονται οι γυναίκες με αεροπλάνο
από Θεσ/νίκη κ μένουμε 5-6 μέρες. Τις ξαναβάζουμε στο αεροπλάνο κ ξεκινάμε για επιστροφή. Είτε από τον
ίδιο δρόμο αν μας παίρνει είτε από Ανκόνα-Ηγουμενίτσα. Λέμε να ξεκινήσουμε κάπου στον 15αύγουστο.
Αυτά .......

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2011  

  Από: FZMAN στις 13/01/2011 8:09 μμ.

Όπως έγραψα και πιο πάνω, φέτος εαν τα πράγματα μου πάνε καλά σκέφτομαι να ταξιδέψω στην Αγγλία για το moto gp του Silverstone και μετά απο εκεί τις επόμενες ημέρες σκοπεύω να γυρίσω την Αγγλία, Σκωτία (highlands), Ουαλία και θα ήθελα εαν γινόταν και μπορούσα να πάω και Ιρλανδία αλλά και στο Isle of Man έστω και σαν γνωριμία με το θρυλικό νησί.
Το ερώτημα μου και απευθύνομαι σε όσους ξέρουν και μπορούν να με βοηθήσουν είναι πόσο εφικτό είναι βάση δρομολογίων καραβιών να περάσει κάποιος απ΄την Σκωτία στην Ιρλανδία, απ΄την Ιρλανδία στο Isle of Man και απο εκεί για Liverpool.
Με λίγα λόγια και επειδή έχω ψηλομπερδευτεί απ΄το site που έχουν οι αντίστοιχες εταιρίες εκεί θα χρειαστεί να κλείσω εισητήρια απο εδώ (με ότι αυτό συνεπάγεται στο θέμα της ώρας που θα πρέπει να είμαι στο καράβι) ή ότι ώρα φτάσω θα μπορώ να ταξιδέψω χωρίς να έχω κλείσει πιο πρίν εισητήριο;
ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2011  

  Από: FZMAN στις 16/01/2011 12:36 πμ.

Έκατσα και έβγαλα το πρόγραμμα και την διαδρομή και μάλλον απότι φαίνεται θα περιριστώ μόνο στην Αγγλία, Σκωτία,Ουαλία και δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος για Ιρλανδία και Isle of Man.
Χονδρικά τα χιλιόμετρα που έβγαλα είναι περίπου 7500 χλμ.
Προτιμώ τελικά να αφιερώσω κάπως περισσότερο χρόνο στα Highlands παρά να πάω Ιρλανδία.
Όσο για την κίνηση μου στο Λονδίνο αυτή μάλλον θα γίνει με το μετρό.
Οι τελικές μέρες που θα έχω ελεύθερες είναι 14 και θα προσπαθήσω να εκμεταλευτώ όσο καλύτερα μπορώ αυτό τον χρόνο ανεξάρτητα αν χρειαστεί κάποιες μέρες να κάνω κάποια extra χιλιόμετρα.
Σίγουρα θα είναι ένα πολύ δύσκολο ταξίδι μιας και έχει και άλλες ιδιαιτερότητες ( οδήγηση στην αριστερή πλευρά, πολλές κάμερες,λίρα Αγγλίας) αλλά πραγματικά θα προετοιμαστώ όσο καλύτερα μπορώ.
ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2011  

  Από: green-675 στις 16/01/2011 6:23 μμ.

φιλος καλη χρονιά , οταν με το καλο γυρισουμε καθώς εμεις θα κανουμε ενα ταξιδακι 24/4 αναχωρηση και επιστροφη 6/5 και θα φτάσουμε έως το λονδινο θα σου γράψω αναλυτικά οσο μπορω τα ποια βασικα σημεία που θα πρεπει να γνωρίζεις. το δικο μας ταξιδι θα είναι πιο πολυ γαλλια αλλα θα παμε 2 μερες αγγλια........γεροι να ειμαστε ως τοτε και θα τα πουμε..
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2011  

  Από: FZMAN στις 16/01/2011 10:08 μμ.

green-675"φιλος καλη χρονιά , οταν με το καλο γυρισουμε καθώς εμεις θα κανουμε ενα ταξιδακι 24/4 αναχωρηση και επιστροφη 6/5 και θα φτάσουμε έως το λονδινο θα σου γράψω αναλυτικά οσο μπορω τα ποια βασικα σημεία που θα πρεπει να γνωρίζεις. το δικο μας ταξιδι θα είναι πιο πολυ γαλλια αλλα θα παμε 2 μερες αγγλια........γεροι να ειμαστε ως τοτε και θα τα πουμε.."

Καλό ταξίδι να έχετε και βέβαια εννοείται πως θα περιμένω σχόλια.
ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2011  

  Από: GNAZ στις 17/01/2011 10:14 πμ.

δεν ξέρω αν θεωρείται διαφήμιση αλλά χθες που έψαχνα για εισιτήρια είδα οτι μια εταιρία έχει 45% έκπτωση για κρατήσεις που θα γίνουν μέχρι τέλος Φεβρουαρίου.
ενδεικτικά αναφέρω οτι 1 αναβάτης με μηχανή Ηγουμενίτσα-Ανκόνα σε καμπίνα κ Ανκόνα-Ηγουμενίτσα σε αεροπορικού τύπου πρέπει να πληρώσει 140euro.
το καλό είναι οτι μπορείς να αλλάξεις ημερομηνίες στην κράτηση αν αλλάξει το πρόγραμμα σου.
αν δεν υπάρχει πρόβλημα αναφέρω κ την εταιρία αν κ δεν υπάρχουν πολλές οπότε .....

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2011  

  Από: FZMAN στις 17/01/2011 9:29 μμ.

GNAZ"δεν ξέρω αν θεωρείται διαφήμιση αλλά χθες που έψαχνα για εισιτήρια είδα οτι μια εταιρία έχει 45% έκπτωση για κρατήσεις που θα γίνουν μέχρι τέλος Φεβρουαρίου.
ενδεικτικά αναφέρω οτι 1 αναβάτης με μηχανή Ηγουμενίτσα-Ανκόνα σε καμπίνα κ Ανκόνα-Ηγουμενίτσα σε αεροπορικού τύπου πρέπει να πληρώσει 140euro.
το καλό είναι οτι μπορείς να αλλάξεις ημερομηνίες στην κράτηση αν αλλάξει το πρόγραμμα σου.
αν δεν υπάρχει πρόβλημα αναφέρω κ την εταιρία αν κ δεν υπάρχουν πολλές οπότε ....."

Ήδη έβγαλα απο εκεί εισιτήρια και για την ακρίβεια 137 ευρώ συνολικά Πάτρα - Ανκώνα και Ανκώνα - Πάτρα με καμπίνα τετράκλινη και εισιτήρια για την μοτό.
ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2011  

  Από: bonnie στις 18/01/2011 2:16 πμ.

το ιδιο ειχα κανει κ εγω περσι με τα εκπτωτικα εισητηρια για ιταλια κ ηταν οτι επρεπε!


περσι πηγα ιταλια- ελβετια- αυστρια.. αν κ δεν δεν προλαβα moto gp... φετος, οι βλεψεις μου κοιτανε πιο βορεια..

το ταξιδι που περιγραφεις fzman ειναι αυτο ακριβως που ειχα στο μυαλο μου.. αυτο που θελω φετος να κανω... αυτο που ονειρευομαι... ace cafe, bermingham - μουσειο μοτοσυκλετας, isle of man... σκωτια, αγγλικες επαρχιες.. ολα τα θελω, πανοτου θελω να παω...

δεν ξερω πως θα κυλησουν τα πραγματα μεχρι το καλοκαιρακι, απο καθε αποψη, ελπιζω ομως να καταφερω να το πραγματοποιησω...

ψαξτο, κανε ενα καλο πλανο κ μακαρι ο χρονος σου εκει να φτασει για ολα αυτα που θες να δεις!!
εδω θα μαστε κ θα τα λεμε..
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2011  

  Από: GNAZ στις 19/01/2011 2:07 μμ.

ισχύει όντως το οτι μπορείς να αλλάξεις ημερομηνίες στο εισιτήριο ????
τα κλείνω αύριο κιόλας αν είναι βέβαιο

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2011  

  Από: FZMAN στις 20/01/2011 11:28 μμ.

GNAZ"ισχύει όντως το οτι μπορείς να αλλάξεις ημερομηνίες στο εισιτήριο ????
τα κλείνω αύριο κιόλας αν είναι βέβαιο"

Ναι απότι ξέρω δεν ακυρώνεται αλλά μπορείς να αλλάξεις την ημερομηνία.
ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2011  

  Από: FZMAN στις 20/01/2011 11:33 μμ.

bonnie"το ιδιο ειχα κανει κ εγω περσι με τα εκπτωτικα εισητηρια για ιταλια κ ηταν οτι επρεπε!


περσι πηγα ιταλια- ελβετια- αυστρια.. αν κ δεν δεν προλαβα moto gp... φετος, οι βλεψεις μου κοιτανε πιο βορεια..

το ταξιδι που περιγραφεις fzman ειναι αυτο ακριβως που ειχα στο μυαλο μου.. αυτο που θελω φετος να κανω... αυτο που ονειρευομαι... ace cafe, bermingham - μουσειο μοτοσυκλετας, isle of man... σκωτια, αγγλικες επαρχιες.. ολα τα θελω, πανοτου θελω να παω...

δεν ξερω πως θα κυλησουν τα πραγματα μεχρι το καλοκαιρακι, απο καθε αποψη, ελπιζω ομως να καταφερω να το πραγματοποιησω...

ψαξτο, κανε ενα καλο πλανο κ μακαρι ο χρονος σου εκει να φτασει για ολα αυτα που θες να δεις!!
εδω θα μαστε κ θα τα λεμε.. "

Ειλικρινά bonnie δεν θα προλάβω να πάω στο Isle of Man που σκέφτομαι ή και σε κάποια μουσεία( λόγω χρόνου) αλλά θα γυρίσω σίγουρα την Σκωτία, τα Highlands, την Ουαλία και τις Αγγλικές επαρχίες. Αυτός είναι ο στόχος μου για φέτος.
ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2011  

  Από: devil... στις 28/01/2011 9:52 μμ.

Hello φιλαρακι ...αν δεν ειμαι ακομα κατοχος Τ ..ΑΚΟΜΑ λεω μιας και ειμαι στο ψαξιμο για street t ..να κανω ενα ταξιδακι στη πατριδα μου αγγλια...και να κοιταξω μπας και με συμφερει να το παρω απο εκει το Τ ..φυσικα να πω οτι θα παω στο factory για βολτα..τωρα αν πανε ολα καλα και το παρω τελικα απο αγγλια το Τ.. κανω και καποιο ταξιδακι..απλα μια ενημερωση στα παιδια που θελουν να πανε αγγλια ..παιδια το οριο ταχυτητας ειναι πολυ αυστηρο και εχει παρα πολλες καμερες..οποτε να υπολογισετε το ταξιδακι σας καλα..δεν ειναι οπως ελλαδα ..αυτα τα λιγα απο εμενα..δεν μπορω να πω και πολλα μας και δεν ειμαι κατοχος ακομα..κανω οικονομια μεχρι να το παρω..που θα μου παει..

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ 2011  

  Από: FZMAN στις 29/01/2011 11:11 πμ.

devil..."Hello φιλαρακι ...αν δεν ειμαι ακομα κατοχος Τ ..ΑΚΟΜΑ λεω μιας και ειμαι στο ψαξιμο για street t ..να κανω ενα ταξιδακι στη πατριδα μου αγγλια...και να κοιταξω μπας και με συμφερει να το παρω απο εκει το Τ ..φυσικα να πω οτι θα παω στο factory για βολτα..τωρα αν πανε ολα καλα και το παρω τελικα απο αγγλια το Τ.. κανω και καποιο ταξιδακι..απλα μια ενημερωση στα παιδια που θελουν να πανε αγγλια ..παιδια το οριο ταχυτητας ειναι πολυ αυστηρο και εχει παρα πολλες καμερες..οποτε να υπολογισετε το ταξιδακι σας καλα..δεν ειναι οπως ελλαδα ..αυτα τα λιγα απο εμενα..δεν μπορω να πω και πολλα μας και δεν ειμαι κατοχος ακομα..κανω οικονομια μεχρι να το παρω..που θα μου παει.. "

Άντε με το καλό, για πότε το βλέπεις;
ΓΙΩΡΓΟΣ