Πανελληνια Γιαννενα - οι Διαδρομες

Πανελληνια Γιαννενα - οι Διαδρομες  

  Από: tharis στις 21/09/2011 7:31 μμ.

DAY1 / Αφιξη στα Γιαννενα

Διαδρομη Βορειων http://g.co/maps/6579p
Εκκινηση απο Θεσσαλονικη αφου εχουμε μαζευτει με τους υπολοιπους Βορειους. Κανουμε τη γνωστη διαδρομη μεχρι Εδεσσα. Αυτη τη φορα περναμε πανω απ τη λιμνη και ειτε προχωραμε για Καστορια, ειτε εναλλακτικα ανεβαινουμε και Φλωρινα!! Σταση σε μια απ τις δυο πολεις και συνεχιζουμε για το πολυ καλο κομματι Νεστοριο - Αρρενες και συνεχιζουμε για Κονιτσα! Παιρνουμε μια γευση απο Ζαγοροχωρια και καταληγουμε στα Γιαννενα.

Διαδρομη Νοτιων http://g.co/maps/5yt6x
Ενδεικτικα βαζω μια διαδρομη για τους Νοτιους, αν και η bonnie ισως μπορει να το οργανωσει καλυτερα αυτο! Αντιστοιχα μπορει να βγει και διαδρομη απο Πατρα.

*Οσοι δεν ξεκινησουν Παρασκευη, φυσικα μπορουν να κανουν τις παραπανω διαδρομες το Σαββατο.

haris"Για να μη ξεχνιομαστε ξαναποσταρω τις πιθανες διαδρομες!! :

Την Παρασκευη επειδη απ οτι φαινεται λογω της παρελασης αλλοι θα ξεκινησουν πρωι, αλλοι μεσημερι, δεν ποσταρω καποια διαδρομη. Κανουμε μεταξυ μας γκρουπακια 2-3 ατομα και φθανουμε Γιαννενα οπως μας αρεσει!

DAY2/ Εναλλακτικη 1 --> http://g.co/maps/nkw9j

DAY2/ Εναλλακτικη 2 --> http://g.co/maps/hsqpd

Εχουμε πλεον 2 εναλλακτικες για το Σαββατο.

Η πρωτη νομιζω ειναι καπως ευκολοτερη και βολευει περισσοτερο και με τις στασεις. Μαζευομαστε και ξεκιναμε κατα τις 9:00. Με μικρες στασεις ανασυγκροτησης οδευουμε για Παργα. Κατα τις 10:30 θα εχουμε φτασει Ηγουμενιτσα και απο κει αλλη μια ωρα κατα τις 11:30 - 12 παρα θα ειμαστε Παργα οπου θα κατσουμε για καφε. 13:30 - 2 παρα ξεκιναμε για τις πηγες του Αχεροντα για μια μικρη σταση εκει και μετα κατηφοριζουμε για Αρτα-Φιλιππιαδα. Λογικα θα ειμαστε εκει κατα τις 16:00-16:30. Δεν καθομαστε πολυ, οποιος θελει τσιμπαει κανενα σαντουιτσακι να του κοπει η πεινα και γυρναμε Ιωαννινα πριν τις 18:00 οποτε εχουμε ωρα για να ξεκουραστουμε και να κανονισουμε καπου για φαγητο, μετα γλυκο και παει λεγοντας..

Δευτερη εναλλακτικη να παμε Τζουμερκα! Εκκινηση στις 9:00, πιστευω θα ειμαστε πανω στο βουνο στις 10:00+ και με μικρες στασεις στα χωρια φτανουμε Αρτα κατα τις 12:30. Ειτε καθομαστε εκει ειτε κανουμε μια πιο μικρη σταση με σκοπο να ειμαστε κατα τις 14:30 Παργα και να πιουμε εκει καφε. Επειτα ανεβαινουμε για τις πηγες του Αχεροντα, το Σουλι και βγαινουμε απ την αλλη μερια στα Γιαννενα, λογικα λιγο μετα τις 18:00. Αυτη η εκδοχη ειναι πιο απαιτητικη γτ εχει δυσκολο κομματι και στην αρχη και στο τελος, η μεγαλη σταση στην Παργα ειναι λιγο αργα και προυποθεση ειναι να ειναι ο καιρος καλος..! Το βαζω να υπαρχει και το συζηταμε εκεινες τις μερες.

DAY3 --> http://g.co/maps/3w5ah

Η Κυριακη δεν αλλαζει. Βολτα Ζαγοροχωρια-Μετσοβο! Εκκινηση στις 9:00 και με μικρες στασεις στα ζαγοροχωρια οδευουμε για Γρεβενα ! Το πολυ στις 12:30 θα πρεπει να ειμαστε Γρεβενα, πινουμε εκει ενα καφεδακι καμια ωριτσα να ξεκουραστουμε και φευγουμε για το γυρο της Λιμνης των Πηγων και το Μετσοβο. Το πολυ στις 15:30 θα πρεπει παλι να ειμαστε Μετσοβο, 16:00 τα παϊδακια να ειναι στο τραπεζι ετσι ωστε κατα τις 17:30 -6 παρα και πριν νυχτωσει να ξεκιναμε σιγα σιγα για πισω!

Οπως καταλαβαινετε ειναι σημαντικο να ξεκιναμε νωρις το πρωι, χωρις καθυστερησεις και να μην τρωμε χρονο περιμενοντας τους χαμενους-αργοπορημενους στη διαδρομη γι αυτο να προσπαθουμε οσο γινεται να ειμαστε κοντα ο ενας στον αλλον .."


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Οι διαδρομες καθε ημερας φυσικα δεν ειναι μικρες αλλα ουτε και υπερβολικες σε χιλιομετρα ωστε οταν γυρναμε στα Γιαννενα να εχουμε λιγο χρονο για ξεκουραση και πιθανον καποια αλλη επισκεψη/δραστηριοτητα εκει κοντα πριν τη βραδινη εξοδο.
Το προγραμμα θα τηρηθει οπως και δηποτε οποτε ξενυχτια-κουραση κλπ ειναι ευθυνη του καθενος!
Οσοι δε μεινουν στο ξενοδοχειο μαζι με τους υπολοιπους θα πρεπει να βρισκονται στο σημειο εκκινησης στην ωρα τους ή να κανονισουν πως θα μας βρουν στη διαδρομη χωρις να χαλανε το προγραμμα.
Να εχετε μελετησει ολοι και να γνωριζετε την διαδρομη που θα κανουμε καθε μερα. Η διαδρομη θα ειναι προκαθορισμενη και δε θα αλλαζει για να μην υπαρχει περιπτωση να χαθει καποιος.
Αργοτερα θα βγει και πιο αυστηρο προγραμμα με ωρες και στασεις στα διαφορα σημεια, αφου καταληξουμε στις τελικες διαδρομες!!



Σουπερ δεν ειναι ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:51, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: Πανελληνια Γιαννενα - οι Διαδρομες  

  Από: Polymhxanos στις 21/09/2011 8:30 μμ.

Οι νότιοι, γιατί πάνε από Εθνική οδό μέχρι Λαμία; Το είδα εδώ, το βλέπω και σε σχέδια άλλων forums, και πραγματικά το έχω απορία:

Υπάρχει η διαδρομή Θήβα>Λειβαδιά>Αμφίκλεια>Μπράλλος>Λαμία η οποία και πολύ πιο ενδιαφέρουσα διαδρομή είναι για μοτοσυκλέτες, και δεν έχει διόδια, και δεν υστερεί σε χρόνο ιδιαίτερα. Γιατί κάποιος με ΜΗΧΑΝΗ να πάει από εθνική;

Κατά τα άλλα ζηλεύω τους Βόρειους που θα πάνε από Νεστώρειο. Από τις καλύτερες διαδρομές στην Ελλάδα, τέτοια εποχή θα είναι και όλα πρασινοκιτρινοκόκκινα... Φχαριστειθήτε το παιδιά όσο δεν πάει
Η διαδρομή μέσω Νεστώριου, χαρακτηριστικό σημείο της, έτσι είναι όλη σχεδόν!!!


Α, και κάτι ακόμα, συμβουλή και άμα θέλετε με ακούτε, δεν το λέω για κακία, το λέω για ενημέρωση, τα χιλιόμετρα της Day2 δεν είναι πολλά για μια σκληροπυρηνική ομάδα λίγων μοτό, που γνωρίζονται όλοι καλά μεταξύ τους και είναι όλοι σβέλτοι και σιδερόκωλοι, έχουν συννενοηθεί καλά τι και πόσο γρήγορα πάνε να κάνουνε.

Για πολυπληθείς ομάδες τύπου φόρουμ, διαφορετικών ταχυτήτων και αντοχών ο καθένας, που ο ένας θα θέλει καφέ, ο άλλος θα θέλει φαί, ο παράλλος θα κρυώνει-κατουριέται-βαριέται, άλλος θα βγάζει φωτό, και ο τελευταίος δεν πήρε αδιάβροχα στο welcome to hpeirous, είναι πολλά τα χιλιόμετρα, θα χαθείτε, θα προβληματιστείτε, θα ακούσει ετερόκλητες γκρίνιες ο ''οργανωτής'' και θα σας πιάσουν και γερά οι νύχτες.

Να ξέρετε εκ των προτέρων, ΔΕΝ θα τις βγάλετε τις διαδρομές αυτές, θα αναγκαστείτε να ''απλουστεύσετε''
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Πανελληνια Γιαννενα - οι Διαδρομες  

  Από: tharis στις 21/09/2011 8:43 μμ.

Polymhxanos"Οι νότιοι, γιατί πάνε από Εθνική οδό μέχρι Λαμία; Το είδα εδώ, το βλέπω και σε σχέδια άλλων forums, και πραγματικά το έχω απορία:

Υπάρχει η διαδρομή Θήβα>Λειβαδιά>Αμφίκλεια>Μπράλλος>Λαμία η οποία και πολύ πιο ενδιαφέρουσα διαδρομή είναι για μοτοσυκλέτες, και δεν έχει διόδια, και δεν υστερεί σε χρόνο ιδιαίτερα. Γιατί κάποιος με ΜΗΧΑΝΗ να πάει από εθνική;
"



Ειχα βαλει ακριβως τη διαδρομη που λες αλλα δε ξερω γτ ειχαν φυγει τα δυο σημαδια απο τον αλλο δρομο.. Διορθωθηκε ηδη!

Polymhxanos"
Α, και κάτι ακόμα, συμβουλή και άμα θέλετε με ακούτε, δεν το λέω για κακία, το λέω για ενημέρωση, τα χιλιόμετρα της Day2 δεν είναι πολλά για μια σκληροπυρηνική ομάδα λίγων μοτό, που γνωρίζονται όλοι καλά μεταξύ τους και είναι όλοι σβέλτοι και σιδερόκωλοι, έχουν συννενοηθεί καλά τι και πόσο γρήγορα πάνε να κάνουνε.

Για πολυπληθείς ομάδες τύπου φόρουμ, διαφορετικών ταχυτήτων και αντοχών ο καθένας, που ο ένας θα θέλει καφέ, ο άλλος θα θέλει φαί, ο παράλλος θα κρυώνει-κατουριέται-βαριέται, άλλος θα βγάζει φωτό, και ο τελευταίος δεν πήρε αδιάβροχα στο welcome to hpeirous, είναι πολλά τα χιλιόμετρα, θα χαθείτε, θα προβληματιστείτε, θα ακούσει ετερόκλητες γκρίνιες ο ''οργανωτής'' και θα σας πιάσουν και γερά οι νύχτες.

Να ξέρετε εκ των προτέρων, ΔΕΝ θα τις βγάλετε τις διαδρομές αυτές, θα αναγκαστείτε να ''απλουστεύσετε''
"

Μακαρι, αλλα δε νομιζω να ειμαστε και τοσο πολυπληθεις ομαδα.. Με 2 groupακια πιστευω μια χαρα θα βγουν τα χιλιομετρα αρκει να τηρουνται οι ωρες των στασεων..

Αν ερθεις κι εσυ μπορει να γινουμε περισσοτεροι ..!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Πανελληνια Γιαννενα - οι Διαδρομες  

  Από: Polymhxanos στις 21/09/2011 8:50 μμ.

Μακάρι να μπορέσω να είμαι κάπου εκεί, δυστυχώς έχω κι εγώ τις υποχρεώσεις μου και δεν μπορώ να ξέρω από τώρα.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Πανελληνια Γιαννενα - οι Διαδρομες  

  Από: Cpt. Haddock στις 21/09/2011 9:19 μμ.

Σχόλια:

Διαδρομή Νοτίων: Αφήστε τα σεμι τουρινγκ κομματια για τα πέριξ και διαλέξτε τη σύντομη διαδρομή που θα σας φέρει γρήγορα στα Γιάννενα. Αθηνα-Ριο-Αμφιλοχία-Αρτα-Γιαννενα. 5μιση ώρες το πολύ.

Διαδρομή δεύτερης μέρας: Δε θα τη βγάλετε (όχι εύκολα τουλάχιστον).
Ή θα φατε το κομματι προς Ηγουμενίτσα και θα πατε απο Εγνατία, ή θα γυρίσετε προς Γιάννενα απο Φιλιππιαδα-Χανι Τερόβου-Μπιζάνι. Η διαδρομή προς Αθαμανια (Τζουμέρκα) ειναι τρελό στροφιλίκι με δρόμους σε μετρια κατάσταση και πέτρες. Εαν δε, βρέχει, θα εχετε μ.ω.τ. γυρω στα 30 χαω.

Προϋποθεση οτι θα ξεκινήσετε νωρίς και δε θα κωλοβαράτε στις στάσεις (φραπες των 3 ωρών) γιατι νυχτώνει γρήγορα στα ηπειρώτικα βουνά

Μια πιο "βατη" παραλαγή αυτής ειναι μετα τη Φιλιππιάδα προς Αρτα, μετα το χωριό Καμπή (πατρογονικό), να κανετε αριστερά προς Αμμότοπο και να παρετε το δρομο προς Ροδαυγή (Νισίστα) που σας παει παράλληλα με τον Αραχθο αλλα απο τη δυτική οχθη. Σας βγάζει λιγο πιο γρήγορα.

Διαδρομή τρίτης μέρας: Γενικώς ισχύει οτι ειπε ο Πολυμηχανος. Ξεχνάτε τι θα πει ευθεία σε μηκος μεγαλύτερο των 30 μέτρων, ετοιμαστείτε για τρελό ανεβοκατέβασμα, καιρό όπως να 'ναι, κρυο και ζέστη, καθως και, στη δαδρομή Βωβούσα-Ελατοχώρι, τον παράδεισο της Λακουβας.

Δείτε εδώ λεπτομέρειες:

http://www.moto.gr/forums/showthread.ph ... genumber=1 (διαβαστε απο τη σελιδα 36 και μετα)

Σημειωτέον οτι η βόλτα αυτή έγινε με λίγο κόσμο, σε εποχή με λιακάδα και ζέστη, με γνωστους μεταξυ μας οδηγους και με διαρκεια μέρας 12+ ώρες.

Οποτε, ξανασκεφτείτε το
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Πανελληνια Γιαννενα - οι Διαδρομες  

  Από: maddog στις 21/09/2011 11:16 μμ.

GO HARRIS

Re: Πανελληνια Γιαννενα - οι Διαδρομες  

  Από: tharis στις 21/09/2011 11:17 μμ.

Cpt. Haddock"Σχόλια:

Διαδρομή Νοτίων: .......
"

H διαδρομη της πρωτης μερας ειναι καθαρα η αφιξη στα γιαννενα (αντε να κανουμε καμια μικρη βολτουλα τ απογευμα) οποτε δεν υπαρχει λογος βιασυνης.. Διαλεχτε την πιο ευχαριστη διαδρομη!

Cpt. Haddock"
Διαδρομή δεύτερης μέρας: Δε θα τη βγάλετε (όχι εύκολα τουλάχιστον).......
"


Απορω γτ σταθηκατε ολοι στη 2η μερα.. Το κομματι που ποσταρα μετα την Αρτα ομολογω οτι δεν το ξερω, κατα τ αλλα το κατεβασμα απο Συβοτα μεχρι Αρτα ειναι πολυ βατο με αναλαφρες γρηγορες στροφουλες και θα βγει ξεκουραστα και γρηγορα. Σε καθε περιπτωση, αν μας εχει πιασει η νυχτα στην Αρτα παμε απο Φιλλιπιαδα οπου ο δρομος ειναι επισης πολυ καλος, φαρδυς και γρηγορος. Ε και τα χλμ σα νουμερο ειναι πολυ βατα.!

Cpt. Haddock"
Διαδρομή τρίτης μέρας: .......
"

Ναι εδω εχει απειρο κλειστο στροφιλικι αλλα τι να κανουμε πρεπει ν ανεβουμε και κανενα βουνο, να παρουμε λιγο αερα !!! Του π@θτη 250χλμ ειναι.. ισα ισα που θα μας ανοιξουν την ορεξη !!

Cpt. Haddock"
Δείτε εδώ λεπτομέρειες:

http://www.moto.gr/forums/showthread.ph ... genumber=1 (διαβαστε απο τη σελιδα 36 και μετα)
"


Μια χαρα περασατε βλεπω οποτε σε καλο δρομο βαδιζουμε !!

(Προλαβαινουμε και την αλλαγη της ωρας οποτε μεχρι της 19:00 εχουμε φως!)
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Πανελληνια Γιαννενα - οι Διαδρομες  

  Από: bonnie στις 22/09/2011 12:19 πμ.

me mia ψιλογρηγορη ματια...

οσον αφορα την πρωτη μερα κ την αφιξη στα Γιαννενα...
θα προτεινα κ μια πιο σκληροπυρηνικη διαδρομη , για οσους διαθετουν λιγο χρονο κ λιγη βενζινη παραπανω..
ριο-αμφιλοχια μεσω Αστακού!!!! την εχω κανει απειρες φορες! οχι η τελεια ασφαλτος, αλλα σιγουρα η διαδρομη κ το στροφιλικι σε αποζημιωνει κ με το παραπανω!

http://maps.google.com/maps?saddr=%CE%9 ... 12&t=m&z=9

κατα τ αλλα, η διαδρομη που λεει ο χαρης, μεσω δομοκο-καρδιτσα-καλαμπακα ειναι η καλυτερη εναλλακτικη!
εχει κ το παιχνιδι της, κ ειναι κ σβελτη!

οσον αφορα την δευτερη μερα...
θα ηταν πολυ ομορφο να συμπεριλαβουμε κ λιγο Αχεροντα... η διαδρομη που προτεινεις χαρη, περναει απο το Νεκρομαντειο του Αχερωντα, οπως πολυ κοντα -σχετικα- ειναι κ οι Πηγές του, που αξιζει να τις δει καποιος. εγω το θεωρησα μεγαλη εμπειρια στην ζωη μου οταν πηγα πρωτη φορα.. ειδικα με την μηχανη, η διαδρομη ειναι μοναδικη!

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/el/thumb/2/2f/Acheron_today.JPG/800px-Acheron_today.JPG

οπως κ να εχει.. μου φαινονται πολλα τα χλμ της δευτερης μερας... ειναι κ αρκετα κουραστικα τα περισσοτερα απο αυτα απ οτι θυμαμαι... ο καπτεν τα ξερει καλυτερα εκει, να τον ακουτε!

τριτη μερα... την διαδρομη στην βαλια καλντα, απο Αβδελλα-βωβουσα μεχρι κατω, εγω ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ!! ο δρομος ειναι γκρεμισμενος, ειναι πολυ οριακα η αποσταση για βενζιναδικο (ναι, εχω μεινει πριν το μετσοβο.. γεμισα στα γιαννενα, κ πριν το φλαμπουραρι, εμεινα... ), κ ειναι πολυ μεγαλη ταλαιπωρια. οποιος θελει να τσεκαρει τις αντοχες του, τα νευρα του, κ τα ορια του, ας το δοκιμασει.. εγω θα πινω τσιπουρα σε κανενα χωριο..
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Πανελληνια Γιαννενα - οι Διαδρομες  

  Από: tharis στις 22/09/2011 12:50 πμ.

bonnie"
οσον αφορα την δευτερη μερα...
θα ηταν πολυ ομορφο να συμπεριλαβουμε κ λιγο Αχεροντα... η διαδρομη που προτεινεις χαρη, περναει απο το Νεκρομαντειο του Αχερωντα, οπως πολυ κοντα -σχετικα- ειναι κ οι Πηγές του, που αξιζει να τις δει καποιος. εγω το θεωρησα μεγαλη εμπειρια στην ζωη μου οταν πηγα πρωτη φορα.. ειδικα με την μηχανη, η διαδρομη ειναι μοναδικη!
"


Πως το ξεχασα αυτο ... ηθελα οπωσδηποτε να το βαλω στη διαδρομη γτ την τελευταια φορα που περασα δεν καταφερα να παω..

bonnie"
τριτη μερα... την διαδρομη στην βαλια καλντα, απο Αβδελλα-βωβουσα μεχρι κατω, εγω ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ!! .....
"


Αντε επειδη θα χουμε και δικαβαλους και κοριτσακια θα αλλαξω λιγο τις διαδρομες..

... reconstruct ...
....
..

DAY2 --> http://g.co/maps/nkw9j

DAY3 --> http://g.co/maps/3w5ah

Πλεον η DAY2 εχει απλοποιηθει σε μεγαλο βαθμο και ειναι ΜΟΝΟ 320km. Αλλιως να παμε με τον Ζορμπιδη ..
Ενω στην DAY3 εχει βγει το κατεστραμενο κομματι και εχει μπει ενα απαραμιλης ποιοτητας το οποιο κρατουσα για την επιστροφη των Βορειων ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Πανελληνια Γιαννενα - οι Διαδρομες  

  Από: bonnie στις 22/09/2011 1:05 πμ.

haris"

Αντε επειδη θα χουμε και δικαβαλους θα αλλαξω λιγο τις διαδρομες..

... reconstruct ...
....
..

DAY2 --> http://g.co/maps/nkw9j

DAY3 --> http://g.co/maps/3w5ah

Πλεον η DAY2 εχει απλοποιηθει σε μεγαλο βαθμο και ειναι ΜΟΝΟ 320km. Αλλιως να παμε με τον Ζορμπιδη ..
Ενω στην DAY3 εχει βγει το κατεστραμενο κομματι και εχει μπει ενα απαραμιλης ποιοτητας το οποιο κρατουσα για την επιστροφη των Βορειων .. "




ρε, αμα θελετε να την κανετε την βωβουσα, να την κανετε.. εγω απλα σας εδωσα τα δεδομενα...
οτι ειναι τρελο ζορι.. αλλα οι βιτσιοζοι των δρομων υπαρχουν παντα! ειδικα αμα ειναι και δικαβαλοι!! χαχαχαχαχα
οτι ειναι εμπειρια παντως... ειναι σιγουρα! στην τελικη.. αν δεν δοκιμασεις.. πως θα μαθεις???

επισης... το νεκρομαντειο ειναι πιο χαμηλα απο εκει που εχεις βαλει διαδρομη...

http://maps.google.com/maps?q=%CE%BD%CE ... 6&t=m&z=13


ενω οι πηγές ειναι εδω
http://maps.google.com/maps?q=%CF%80%CE ... 0&t=m&z=12


θεωρω οτι το νεκρομαντειο σαν εμπειρια ειναι σπουδαιοτερη!
αλλα αν δεν βολευει η διαδρομη, καλες ειναι κ οι πηγες!

τσεκαρε το κ μου λες κ εσυ την γνωμη σου...

επισης... το απαραμιλλης ποιοτητας ειναι το κομματι προς Γρεβενα?
πρεπει να το εχω κανει, αλλα δεν το θυμαμαι καθολου...
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Πανελληνια Γιαννενα - οι Διαδρομες  

  Από: tharis στις 22/09/2011 1:15 πμ.

bonnie"
επισης... το νεκρομαντειο ειναι πιο χαμηλα απο εκει που εχεις βαλει διαδρομη...
...
ενω οι πηγές ειναι εδω
...
θεωρω οτι το νεκρομαντειο σαν εμπειρια ειναι σπουδαιοτερη!
αλλα αν δεν βολευει η διαδρομη, καλες ειναι κ οι πηγες!

τσεκαρε το κ μου λες κ εσυ την γνωμη σου...
"


Ενταξει καπως θα τα συνδιασουμε ..

bonnie"
επισης... το απαραμιλλης ποιοτητας ειναι το κομματι προς Γρεβενα?
πρεπει να το εχω κανει, αλλα δεν το θυμαμαι καθολου... "



Οχι ειναι το Γρεβενα - Μετσοβο !!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Πανελληνια Γιαννενα - οι Διαδρομες  

  Από: redfoot στις 22/09/2011 9:16 πμ.

Μου φαινεται θα συνοδευω τη Bonnie στις τσιπουρομαχίες
Ωραιες και φοβερες οι διαδρομες αλλα δυστυχως δεν εχουμε ολοι Τιγρη και σπριντ οπερ σημαινει :
α) Ο Κ@λος μας θα γινει μπετον αρμέ
Β) τα μπινελικια που θα ακουσουμε απο τη συνεπιβατιδα θα ακουστουν στα περατα του Βικου
γ) Η αυτονομια μου ειναι τραγικη (150 χιλ) και πρεπει να κουβαλω μπετονι παραμασχαλα αν καταλαβα καλα

κατα τα αλλα για το νεκρομαντειο ψηφιζω ναι δαγκωτο, εχει και ωραιες ταβερνες στην περιοχη. Επισης το Μενίδι ειναι ομορφο χωριο.
the road is made clear when viewed from above..

Re: Πανελληνια Γιαννενα - οι Διαδρομες  

  Από: HelenKoR στις 22/09/2011 9:51 πμ.

εγω προσωπικα στο πηγαινε θα περναγα απο Καρπενησι (απο Αμφικλεια) και σιγουρα οσο θα ημουν πανω θα πηγαινα στο μουσειο.
ωραιες οι Πηγες, να τις συμπεριλαβετε στα σχεδια αλλά κυριως να κοψετε χλμ. η συγκεντρωση (φανταζομαι) εχει διασκεδαστικο χαρακτηρα! οχι ξεπατωτικο! (και δεν αναφερομαι μονο στο συνολο των χιλιομετρων. αυτο ειναι το λιγοτερο! κατι ανεφερε ο Πολυμηχανος πιο πανω )

I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Πανελληνια Γιαννενα - οι Διαδρομες  

  Από: Billie στις 22/09/2011 10:08 πμ.

HelenKoR"
ωραιες οι Πηγες, να τις συμπεριλαβετε στα σχεδια αλλά κυριως να κοψετε χλμ. η συγκεντρωση (φανταζομαι) εχει διασκεδαστικο χαρακτηρα! οχι ξεπατωτικο! "


Αυτό
"Facts do not cease to exist because they are ignored" Aldous Huxley

Re: Πανελληνια Γιαννενα - οι Διαδρομες  

  Από: tommy στις 22/09/2011 10:19 πμ.

έχει βενζινάδικα παντού, αν και λίγο τσιμπημένα. το νεκρομαντείο είναι όχι περισσότερο από 1 km από την εθνική Ηγουμενίτσας - Πρέβεζας και ο αρχαιολογικός χώρος είναι ανοιχτός μόνο πρωί. το ίδιο πιθανότατα να ισχύει και για τη δωδώνη όπως και για τη νικόπολη, που είναι αρχαιολογικοί χώροι που βρίσκονται πάνω στη διαδρομή και για όποιον ενδιαφέρεται. καφέ και φαγητό τέτοια εποχή το πιθανότερο να έχει μόνο και λίγο πιο πίσω, στη Πάργα ή πιο μετά στην Πρέβεζα, μιας και είναι λίγο νεκρή εποχή για τα μικρά χωριά.

tharis, σαν ιδέα το αναφέρω, πως αν η επίσκεψη στα τζουμέρκα θεωρηθεί χρονοβόρα και δύσκολη τότε υπάρχει μια άλλη λίγο πιο απομονωμένη Β και Δ του ποταμού Καλαμά που ξεκινάει από τα γιάννενα , ζίτσα (με τα κρασιά και τα τσίπουρα - τα καζάνια θα έχουν αρχίσει;) και μετά πολύ κοντά στα σύνορα μέχρι την παραθαλάσσια σαγιάδα και μετά ηγουμενίτσα κλπ. έχει ωραία φύση και άδειους άλλα λίγο παραμελημένους δρόμους. μετά ηγουμενίτσα όπου θα εντοπίσουμε /εντοπίσουν και το λιμάνι [ξέρεις προς ιταλία (Mugello, San Marino κλπ)] για να δώσουμε και καμιά ιδέα για το επόμενο ταξίδι

Ήμουν το καλοκαίρι στα Τζουμέρκα (Αθαμάνια) μέχρι τη Μεσοχώρα στον Αχελώο και η διαδρομή είναι ΥΠΕΡΟΧΗ και ο δρόμος καλός. Οι στροφές όμως προς Άγναντα, Πράμαντα, Γιάννενα κλπ κλπ είναι το κάτι άλλο. Αξίζει όμως.
Αν υπάρξει αυστηρή (δυστυχώς) τήρηση των ωραρίων, εκκίνησης, καφέ, φαγητού κλπ. βγαίνει αβλεπεί.

Αν υπάρχει σκέψη για διαμονή στα Ζαγόρια, όπου το τριήμερο αυτό ή μάλλον 4ημέρο, λόγω του Αγ. Δημητρίου στη Θεσσαλονίκη (κι αν γίνει και δεν μας έχουν πάρει και τα σώβρακα μέχρι τότε ) είναι από τα πιο "φορτωμένα" από επισκέπτες - όπως και για την παγουρούπολη - καλό είναι να γίνουν κρατήσεις σύντομα. Το καλό είναι πως θα είναι όλα τα ταβερνεία / χαμαιτυπεία ανοιχτά και με αναμμένη τη θράκα.

Και κάτι τελευταίο: αν η μετάβαση γίνει μέσω μετσόβου, είναι ευκαιρία και εξαρτάται και από το χρόνο, να γίνει βόλτα γύρω από τη λίμνη του Αώου που η φύση είναι wow!

tharis καλό κουράγιο στην οργάνωση...