Πανελλήνια Forum -Triumph 19-21 ΟΚΤ 2012 Λίμνη Πλαστήρα

Re: Πανελλήνια Forum -Triumph 19-21 ΟΚΤ 2012 Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: tharis στις 02/10/2012 4:19 μμ.

Οπως ειπαν και τα παιδια απο πανω η εκδρομη αυτη διοργανωνεται για να βρεθουμε κατ αρχην τα μελη του φορουμ, μιας και ειμαστε μια πολυ καλη παρεα και ολο το χρονο τα λεμε απο δω μεσα..! Επισης σαν χιλιομετροφαγοι που ειμαστε ειναι εξαιρετικα δυσκολο να βγουν οι διαδρομες που επιλεγουμε με πανω απο 15-20 μηχανες στο δρομο μιας και δεν ταξιδευουμε ολοι με τον ιδιο ρυθμο..

Μια συναντηση σαν αυτη που προτεινει ο panoswolf σιγουρα θελει αλλη οργανωση και διαφορετικο προγραμματισμο οπως σωστα ειπε κι ο Ecobill και θα μπορουσαμε ισως να συμμετασχουμε καποια αλλη φορα.. Φυσικα δεν αποκλειω να βρεθουμε καπου στο δρομο για καποια χιλιομετρα ή να πιουμε ενα καφε ολοι μαζι αρκει να μη παρεκκλινουμε πολυ απ το προγραμμα μας το οποιο ως συνηθως ειναι αρκετα πιεσμενο!

Επισης να παρακαλεσω αλλη μια φορα ολους τους συμφορουμιτες που θα συμμετεχουν, οπως και καθε φορα κανω, να εχουν μελετησει τη διαδρομη, να εχουν αν ειναι δυνατον δικους τους χαρτες ή σημειωσεις, ωστε να μπορουν να πορευτουν και μονοι τους αν χρειαστει και να ειμαστε τυπικοι στα ραντεβου μας..!!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Πανελλήνια Forum -Triumph 19-21 ΟΚΤ 2012 Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: tharis στις 02/10/2012 4:49 μμ.

Οσον αφορα τη διαδρομη που επελεξε ο βασιλης για το Σαββατο....

.....χαιρομαι παρα πολυ που την προτεινε πρωτος αυτος γτ κι εγω την ιδια θα προτεινα και μετα θα κραζατε εμενα αν πεφταμε σε τπτ χαλικακια παλι ...



Περα απ την πλακα, η διαδρομη νομιζω ειναι μονοδρομος για το σημειο που θα ειμαστε αν θελουμε να κανουμε μια σοβαρη βολτα, οπως την βλεπω θα ειναι ζορικη ειδικα για τους δικαβαλους μιας και ειναι 300χλμ ασταματητο στροφιλικι, ειναι ολη σε αρκετα μεγαλο υψομετρο και ελπιζω να εχουμε συμμαχο τον καιρο..! Νομιζω ομως οτι αξιζει να ζοριστουμε λιγο το σαββατο και αν ειναι χαλαρωνουμε την Κυριακη.. Αλλωστε η περσινη πανελληνια που ηταν εξισου δυσκολη νομιζω ηταν απ τις καλυτερες εκδρομες που εχουμε κανει ..

Οπως καταλαβαινεται ειναι σημαντικο να ξεκινησουμε νωρις και ξεκουραστοι!! ενω ο κυκλος θα πρεπει να ειναι απο τα δυσκολα προς τα ευκολα.. αυτο θα μας το πει ο bill.

Για αυτους που θα ερθουν το Σαββατο πρωι..
Ο κωστας νομιζω ειναι αρκετα κοντα για να μας προλαβει στην εκκινηση. Ο green δε νομιζω οτι θα ηταν σωστο να ξεκινησει 5ηωρα τα χαραματα και να κανει και ολη αυτη τη διαδρομη δικαβαλος.. δε ξερω αν μπορουμε να βρεθουμε καπου ενδιαμεσα.. εσυ τι λες Γιαννη? Ο κυριακος δεν καταλαβα αν θα ερθει τελικα σαββατο ή κυριακη ??

Νομιζω παντως βασιλη οτι πρεπει να βγαλεις ενα προγραμμα για την μερα του σαββατου με την ωρα εκκινησης, τις ωρες που θα χρειαστουμε για τα επιμερους κομματια, τις στασεις και ποσο θα διαρκουν αυτες.. εστω και με μια αποκλιση για να οργανωθουμε καλυτερα και να δουμε και αν βγαινει το προγραμμα..! Κατι αναλογο ειχα κανει περσυ.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Πανελλήνια Forum -Triumph 19-21 ΟΚΤ 2012 Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: maddog στις 02/10/2012 6:21 μμ.

Ο GREEN θα ξεκινησει μεσημερακι οποτε δυσκολα να μας προλαβει καπου...!!!θα κανονισω εγω μαζι του μολις βγει το προγραμμα του σαββατου μηπως βολεψει και συναντηθουμε καπου στο ενδιαμεσο

Re: Πανελλήνια Forum -Triumph 19-21 ΟΚΤ 2012 Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: vagtyrp στις 02/10/2012 7:53 μμ.

βασίλη θα φροντίσω πριν τις 12 να είμαι εκεί...να πιώ και το καφεδάκι μου μέχρι να έρθετε και εσείς. μακάρι να έχω και τον barbadino μαζί μου, αλλά και μία έκπληξη από πάτρα μεριά! κώσταααααααααααααααααααα ακούςςςςςςςςςςςςςςςςςς;

το δρομολόγιο το έχω ξανακάνει περίπου αλλά με αυτοκίνητο μιας και δούλευα για 2 χρόνια στη καρδίτσα και πήγαινα με ορειβατικές κατασκηνώσεις στην ευρύτερη περιοχή των αγράφων.
όπως λέει και ο χάρης καλό θα είναι να ξεκουραστείτε την παρασκευή( εγώ δεν κουράζομαι ) και να ξεκινήσετε νωρίς για να βγεί. και φυσικά αν έχουμε σύμμαχο το καιρό και δεν βρέχει θα είναι τέλεια!

μακάρι να μπορούσα να κάτσω όλες τις μέρες

Re: Πανελλήνια Forum -Triumph 19-21 ΟΚΤ 2012 Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: Ecobill στις 02/10/2012 8:16 μμ.

Θα ποστάρω (ελπίζω μέχρι την Κυριακή) την ακριβή διαδρομή.
Η μόνη αλλαγή ως τώρα είναι ένα κομμάτι που ο δρόμος έχει κατολισθήσεις αυτην την στιγμή και είναι κομμάτι με πολλές στροφές...αυτο αντικαταστάθηκε με δρόμο με ευθείες!!! κι όχι κλειστές στροφές, και θα κερδίσουμε χρόνο. Εχω...κατασκόπους βλέπετε

Τα προτεινόμενα μέρη για στάσεις(σημεία ανασυγκρότησης) θα δοθούν κι αυτά την ερχόμενη εβδομάδα.

Θα φροντίσω να σας έχω και χάρτες-διαγράμματα (όπως έκανα και με την παϊδακιάδα) ώστε να μην χαθεί κανένας

Θα ξαναγράψω ότι θα πρέπει να είμαστε ξεκούραστοι για να ξεκινήσουμε στις 9πμ
Εαν για τον α ή β λόγο καθυστερήσουμε να ξεκινήσουμε πχ 10 χαλαρά ...η διαδρομή ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΕΙ. Άλλο να μας πιάσει το σούρουπο λίγο πριν την λίμνη κι άλλο επάνω στα Αγραφα...μην ξεχνάτε και τις θερμοκρασίες μόλις πέσει ο ήλιος .
Ειναι αρκετά νωρίς για μετεωρολογική πρόβλεψη αλλά το αμερικάνικο δείχνει ηλιοφάνεια εκείνο το σ/κ...είδομεν...

Re: Πανελλήνια Forum -Triumph 19-21 ΟΚΤ 2012 Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: Fragiask στις 02/10/2012 9:21 μμ.

Ναι Βαγγέλη μου σ΄΄ακούω αν και λίγο μακριά άκουσα τη σκέψη σου και θα το προσπαθήσω.

Re: Πανελλήνια Forum -Triumph 19-21 ΟΚΤ 2012 Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: nfot στις 03/10/2012 12:18 πμ.

Βρηκα κι αυτο στα bookmarks μου
http://www.odigoslimnisplastira.gr/
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Πανελλήνια Forum -Triumph 19-21 ΟΚΤ 2012 Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: Ecobill στις 04/10/2012 7:01 μμ.

Το πρόγραμμα της βόλτας καταρτίστηκε και χωρίστηκε η διαδρομή σε 4 κομμάτια:
Α. Λίμνη => Καρπενήσι
Β. Καρπενήσι => Γέφυρα Τέμπλας
Γ. Γέφυρα Τέμπλας => Συκιές
Δ. Συκιές => Λίμνη

Θα ξεκινήσουμε το πρωί στις 9 και θα επιστρέψουμε στις 6 το απόγευμα με 2:15 , για στάσεις για καφέ, φωτό και μαμ.
Τα συνολικά χλμ είναι 350

Εκκίνηση από Λίμνη στις 9πμ ΑΚΡΙΒΩΣ
Καρπενήσι => Αφιξη – Αναχώρηση: 11:30 -12:15
Απόσταση : 130χλμ
Χρόνος: 2:30
Δραστηριότητα : καφές 40΄ -ανεφοδιασμός - συνάντηση με τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ

Γέφυρα Τέμπλας => Αφιξη – Αναχώρηση: 13:45 – 14:05
Απόσταση : 90χλμ
Χρόνος: 1:30
Δραστηριότητα : φωτο

Συκιές => Αφιξη – Αναχώρηση: 15:15 -16:45
Απόσταση : 60χλμ
Χρόνος: 1:10
Δραστηριότητα : φαγητό

Ξενοδοχείο => Αφιξη : 17:55
Απόσταση : 70χλμ
Χρόνος: 1:10
Δραστηριότητα : όχι άλλη ..ΕΛΕΟΣ

Θα δοθούν χάρτες των δύσκολων κομματιών για να μην χαθεί κανείς..

Απορία?????

Ο νομός Ευρυτανίας και η ευρύτερη περιοχή των Αγράφων ΔΕΝ είναι πλήρως χαρτογραφημένοι. Για παράδειγμα εάν αναζητήσετε στο navigator το δρομολόγιο από γέφυρα Τέμπλας μέχρι τις Συκιές, το πιθανότερο είναι να σας δείξει ότι είναι χωματόδρομος (σε έκδοση του ΜΙΟ δεν υπάρχει καν δρόμος ). Εάν όμως το δείτε στον χάρτη του γούγλη τότε θα δείτε έναν δρόμο 2 κατευθύνσεων με διακεκομμένη λωρίδα στην μέση!!!!
Το ακριβώς αντίθετο με την περσινή δλδ

Εύχομαι να υπάρχει καλός καιρός εκείνες τις μέρες ώστε και την διαδρομή να ευχαριστηθούμε αλλά να μην υπάρξουν απρόοπτα. Σε κάποια σημεία πριν το Καρπενήσι έχει έντονη ομίχλη και μετά το Καρπενήσι πριν την Φραγκίστα έχει συνήθως κατολισθήσεις όταν βρέχει..

Επειδή δεν μου βγάζει την διαδρομή με συντόμευση, θα σας δώσω μέχρι την Κυριακή τους googleχάρτες για να έχετε χρόνο να τα περάσετε στα μηχανηματάκια σας

Δωμάτιο κλείσαμε ή ακόμα???

Re: Πανελλήνια Forum -Triumph 19-21 ΟΚΤ 2012 Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: kyrkyriakos στις 04/10/2012 7:19 μμ.

αυτό με το 9 ΑΚΡΙΒΩΣ λίγο με χαλάει θα πρέπει να ξεκινήσω 5 για να προλάβω να είμαι εκεί
και εάν τελειώσουμε τη βόλτα στις 18:00 .... μετά τί θά κάνουμε
καλά μη βαράτε .... εκφράζω απλώς τις ανησυχίες μου!

Re: Πανελλήνια Forum -Triumph 19-21 ΟΚΤ 2012 Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: Ecobill στις 04/10/2012 7:43 μμ.

kyrkyriakos"αυτό με το 9 ΑΚΡΙΒΩΣ λίγο με χαλάει θα πρέπει να ξεκινήσω 5 για να προλάβω να είμαι εκεί
και εάν τελειώσουμε τη βόλτα στις 18:00 .... μετά τί θά κάνουμε
καλά μη βαράτε .... εκφράζω απλώς τις ανησυχίες μου!"


Σαββάτο Βράδυ κ ρωτάς τι θα κάνουμε?????

Re: Πανελλήνια Forum -Triumph 19-21 ΟΚΤ 2012 Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: nfot στις 04/10/2012 8:49 μμ.

Θα πεσουμε για υπνο φυσικα, αφου θα ειμαστε κομματια. Απλο θα ελεγα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Πανελλήνια Forum -Triumph 19-21 ΟΚΤ 2012 Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: maddog στις 04/10/2012 9:05 μμ.

nf"Θα πεσουμε για υπνο φυσικα, αφου θα ειμαστε κομματια. Απλο θα ελεγα."

εκτος κι αν υπαρχει καμια καλη ταβερνα με καλο τσιπουρο διπλα μας οποτεεεεεεε

Re: Πανελλήνια Forum -Triumph 19-21 ΟΚΤ 2012 Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: tharis στις 04/10/2012 9:57 μμ.

nf"Θα πεσουμε για υπνο φυσικα, αφου θα ειμαστε κομματια. Απλο θα ελεγα."


Αν ειναι ετσι να κανουμε 200-300 χλμ και την Κυριακη ..!!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Πανελλήνια Forum -Triumph 19-21 ΟΚΤ 2012 Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: ehetlaios στις 05/10/2012 12:51 μμ.

nf"Θα πεσουμε για υπνο φυσικα, αφου θα ειμαστε κομματια. Απλο θα ελεγα."

Οι ''γεροι'' θα πεσουν για υπνο,οι νεοι δε νομιζω...

Re: Πανελλήνια Forum -Triumph 19-21 ΟΚΤ 2012 Λίμνη Πλαστήρα  

  Από: Theozed στις 05/10/2012 1:27 μμ.

ehetlaios"
nf"Θα πεσουμε για υπνο φυσικα, αφου θα ειμαστε κομματια. Απλο θα ελεγα."

Οι ''γεροι'' θα πεσουν για υπνο,οι νεοι δε νομιζω... "



Πες τα νέος!
Darkness makes it easier to find the "Light"!