Μετακομιση στην Ολλανδια, τι παιζει με την μηχανη...

Μετακομιση στην Ολλανδια, τι παιζει με την μηχανη...  

  Από: cool_alexis στις 09/04/2011 2:37 μμ.

Γεια σε ολους! Ξερει κανεις αν εχεις σε ευρωπαικη χωρα μηχανη με αδεια κυκλοφορειας ελληνικη τι χρειαζεται?Εννοω απο ασφαλιση ,πρεπει να ειναι απο εδω η απο ολλανδια? μιλαω για μονιμη κατοικια εξω..Σκεφτομαι να μετακομισω μονιμα στην Ολλανδια και επειδη ο τιγρης δεν εχει ξεχρεωθει ακομα δεν εχω την κυριοτητα οποτε και δεν μπορω να πουλησω,μεταβιβασω η οτι αλλο.. Ετσι θα πρεπει να ανεβει με την ελληνικη αδεια κυκλοφοριας, αν και αυτο σημαινει καθε 6μηνες ταξιδακι εκτος συνορων..

Re: Μετακομιση στην Ολλανδια, τι παιζει με την μηχανη...  

  Από: nfot στις 09/04/2011 4:16 μμ.

Μπορεις να τον πουλησεις και να αναλαβει ο αγοραστης την αποπληρωμη. Ρωτα για λεπτομερειες, στην εταιρια που εχεις τις δοσεις.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Μετακομιση στην Ολλανδια, τι παιζει με την μηχανη...  

  Από: bonnie στις 09/04/2011 5:38 μμ.

αχχχ ολλλανδια....
τι μου θυμησες τωρα...

συμφωνω με νφοτ για την απορια σου... ενας φιλος που ειχε το ιδιο θεμα, βρηκε ακρη παντως, μην αγχωνεσαι..

αχχχχ ολλανδια....
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Μετακομιση στην Ολλανδια, τι παιζει με την μηχανη...  

  Από: cool_alexis στις 11/04/2011 10:30 πμ.

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να την πουλησω ,για προσωπικους λογους.. Την αγαπω ακομα..

Re: Μετακομιση στην Ολλανδια, τι παιζει με την μηχανη...  

  Από: Cpt. Haddock στις 11/04/2011 11 πμ.

cool_alexis"Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να την πουλησω ,για προσωπικους λογους.. Την αγαπω ακομα.. "


Αρα δεν ειναι θεμα κυριότητας

Ψαξε αν ισχυει αυτο με τους 6 μηνες σε χωρα ΕΕ και Σενγκεν. Στη χειρότερη καταθετεις εδω πινακιδες και βγαζεις ολλανδικες.

Βεβαια η μηχανη θα σου ειναι αχρηστη για 6 μηνες το χρονο και μετα το μονο που θα κανεις ειναι ευθείες με 50 χαω, αλλα εχει κι αλλες χωρες κοντα


bonnie"αχχχ ολλλανδια.... "


+1050

Αυτή η χώρα μου έχει δώσει και χαρές και λύπες...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Μετακομιση στην Ολλανδια, τι παιζει με την μηχανη...  

  Από: Sprinter στις 11/04/2011 11:08 πμ.

Ο μόνος λόγος για να έχεις μηχανή στην Ολλανδία, είναι για να κόβεις βόλτες στην Γερμανία και τη Γαλλία.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μετακομιση στην Ολλανδια, τι παιζει με την μηχανη...  

  Από: Cpt. Haddock στις 11/04/2011 11:13 πμ.

Sprinter"Ο μόνος λόγος για να έχεις μηχανή στην Ολλανδία, είναι για να κόβεις βόλτες στην Γερμανία και τη Γαλλία."


Επισης λιγο Βελγιο (Αρδεννες)
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Μετακομιση στην Ολλανδια, τι παιζει με την μηχανη...  

  Από: cool_alexis στις 11/04/2011 11:31 πμ.

Βασικα ειναι θεμα κυριοτητας αλλα και την κυριοτητα να ειχα δεν ξερω αν θα την πουλαγα.. Σκεφτομαι να την κρατησω για παντα.. Οποτε θα μεινει για ταξιδακια σε γειτονικες χωρες.Απλα ξερω οτι για να καταθεσεις πινακιδες πρεπει να εχεις την κυριοτητα.. Απο την αλλη αν την βαλω στο φορτηγο και καποια στιγμη την εξοφλησω,οσο ειμαι Ολλανδια, τοτε ειναι το πακετο να ερθω Ελλαδα για να καταθεσω πινακιδες και να την εκτελονησω..

Re: Μετακομιση στην Ολλανδια, τι παιζει με την μηχανη...  

  Από: cool_alexis στις 11/04/2011 11:34 πμ.

Επειδη η γυναικα ειναι απο εκει μου ειπε οτι οντως δεν σε περνει να ανοιξεις πουθενα , παντου με 50 χαω... Αλλα!! υπαρχουν κατι ωραιες ευθειες με φουλ ορατοτητα και χωρις καμια καμερα ψιλοβορεια εκει που ειναι οι παλοιριες..

Re: Μετακομιση στην Ολλανδια, τι παιζει με την μηχανη...  

  Από: Polymhxanos στις 11/04/2011 12:26 μμ.

cool_alexis"Γεια σε ολους! Ξερει κανεις αν εχεις σε ευρωπαικη χωρα μηχανη με αδεια κυκλοφορειας ελληνικη τι χρειαζεται?Εννοω απο ασφαλιση ,πρεπει να ειναι απο εδω η απο ολλανδια? μιλαω για μονιμη κατοικια εξω..Σκεφτομαι να μετακομισω μονιμα στην Ολλανδια και επειδη ο τιγρης δεν εχει ξεχρεωθει ακομα δεν εχω την κυριοτητα οποτε και δεν μπορω να πουλησω,μεταβιβασω η οτι αλλο.. Ετσι θα πρεπει να ανεβει με την ελληνικη αδεια κυκλοφοριας, αν και αυτο σημαινει καθε 6μηνες ταξιδακι εκτος συνορων.."


Χωρίς να είμαι και απόλυτα βέβαιος σε όσα γράψω στην επόμενη παράγραφο, σίγουρα πάντως αυτό με τους 6 μήνες, ισχύει όταν φέρνεις ξένο όχημα στην Ελλάδα, είναι δική μας ''πρωτοτυπία''.

Εσύ απότι κατάλαβα θέλεις όμως το αντίστροφο. Να κυκλοφοράς με ελληνική μηχανή στην Ολλανδία. Αν δεν κάνω λάθος οι άλλες χώρες ΕΕ, δεν έχουν ''σύνορα'' στις άδειες όπως εμείς (γιατί δεν έχουν δασμούς και ειδικούς όρους με τους οποίους ένα όχημα περνάει τα σύνορα) , οπότε με ότι ΕΕ άδεια έχεις (και η ελληνική είναι) , κυκλοφοράς παντού στην ΕΕ, χωρίς να χρειάζεται να κάνεις κάτι εκτός από επέκταση ασφάλισης σε όλη την Ευρώπη (για αυτό ρώτα την ασφαλιστική σου, είναι νομίζω δωρεάν)

Όπως έγραψα όμως, δεν είμαι και σίγουρος, ψάξτο, ρώτα σε κανά ΚΕΠ, και να μην ξέρουν, θα σου πουν που να ρωτήσεις υπεύθυνα.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Μετακομιση στην Ολλανδια, τι παιζει με την μηχανη...  

  Από: delis στις 23/04/2012 2:15 μμ.

Οποιος θελει να μεταφερει παντως την μηχανη του εξωτερικο κι ελλαδα χωρις οδηγο, εχω την λυση
Ένα φιλαράκι απο Καρδίτσα ψαχνοταν να μεταφέρει την δική του καθότι μετακομιζε οριστικα στο Μόνακο....Καταραμένη κρίση, αν και αυτος μια χαρα την βολεψε!
Αφου ταλαιπωρηθηκε λιγο με τηλεφωνα και ερωτησεις μπηκε σε μια σελιδα και εκλεισε με 250 ευρω. Λεπτομερειες αλλα και πολυ γελιο περιγραφη παιζει κι εδω www.transfeco.gr

Καλη συνεχεια

Re: Μετακομιση στην Ολλανδια, τι παιζει με την μηχανη...  

  Από: atsatsos στις 24/04/2012 9:34 μμ.

1. Για την πινακίδα θα ρωτήσω ένα φίλο που ζούσε εκεί 8 χρόνια. Ίσως ξέρει κάτι.
2. Αν βρεις τίποτα και για μένα σφύρα. Πουλάω ΚΤΜ + παπί, καβαλάω τιγράκο και σε 3 μέρες είμαι εκεί.
3. Εύχομαι τα καλύτερα Αλέξη. Σε ποιά πόλη πας; Έχω πάει 2 φορές Ολλανδία. Γαμεί. Γαμεί και η βροχή της όμως.
Ατσάτσα

Re: Μετακομιση στην Ολλανδια, τι παιζει με την μηχανη...  

  Από: HelenKoR στις 24/04/2012 9:44 μμ.

atsatsos"[...] Γαμεί. Γαμεί και η βροχή της όμως."

+1
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.