Τι προβληματα έχετε αντιμετωπίσει με την TRIUMPH??

Re: Τι προβληματα έχετε αντιμετωπίσει με την TRIUMPH??  

  Από: Boulvai στις 23/03/2009 9:42 πμ.

Νέος στο forum αλλά κάτοχος Tiger 1050 abs από 04/07,μέχρι στιγμής 9800χλμ,90%+ εκτός πόλης,10% εντός.
Πρόβλημα αναξιοπιστίας δεν έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής,αλλά κάποια μειονεκτήματα από κατασκευής θα έλεγα:
1.Κάλυψη από νερά,λάδια αλυσίδας κτλ.λόγω των φτερών τα οποία έχουν αναφερθεί.
2.Μικροδυσκολίες στην εκκίνηση σε πολύ κρύο,επίσης έχουν αναφερθεί.
3.Δείκτης βενζίνης που κάνει τα δικά του,κυρίως στο άναμα κλείσιμο της μηχανής.Πχ.ενώ έχει 3/10 σκάλες υπόλοιπο και δείχνει το trip 100χλμ αυτονομία,αν σταματήσω και σβήσω τη μηχανή και μετά την ανάψω(αμέσως ή μετά από πολύ ώρα,δεν παίζει ρόλο) μπορεί να δείξει 7/10 σκάλες και 240χλμ. αυτονομία!Ρωτώντας σχετικά το μηχανικό μου είπε ότι το πρόβλημα δεν διορθώνεται και είναι από λάθος κατασκευαστικό της εταιρίας!Επίσης μου είπε ότι τα του 04/07 και μετά έχουν απλά διορθωμένο λαμπάκι ρεζέρβας και ότι μόνο αυτό μπορούν να μου φτιάξουν .
4.Φώτα απαράδεκτα κατ εμέ,απουσία αλάρμ(έχει αναφερθεί κι αυτό,το είχε ο προηγούμενος Τίγρης...),απουσία imobilizer
5.Πριν το σέρβις των ''10.000'' το σασμάν ήταν αρκετά σκλήρό και στο τέλος έχανε και καμιά αλλαγή...
Εδώ και 350χλμ. μετά το σέρβις, δε μου ξαναέτυχε.
6.Τέλος να αναφερθώ στο σέρβις των 10.000 (που έκανα από τα 9600 επειδή παρήλθε ο χρόνος)ότι μου κόστισε 314 ευρώ(167 εργασία,147 ανταλακτικά) πολλά δεν είναι?(σορρυ ακούγεται εκτός topic αλλά το θέτω ως οικονομικό πρόβλημα!)
Αυτά τα ολίγα!

Re: Τι προβληματα έχετε αντιμετωπίσει με την TRIUMPH??  

  Από: chris34 στις 23/03/2009 10:08 πμ.

Boulvai"6.Τέλος να αναφερθώ στο σέρβις των 10.000 (που έκανα από τα 9600 επειδή παρήλθε ο χρόνος)ότι μου κόστισε 314 ευρώ(167 εργασία,147 ανταλακτικά) πολλά δεν είναι?(σορρυ ακούγεται εκτός topic αλλά το θέτω ως οικονομικό πρόβλημα!)
Αυτά τα ολίγα!"


Μπορεις να μας πεις φιλε μου αν θες που το πηγες το μηχανακι σου για σερβις και τι ακριβως σου χρεωσε;
Ανταλλακτικα κτλ κτλ;
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Τι προβληματα έχετε αντιμετωπίσει με την TRIUMPH??  

  Από: Boulvai στις 23/03/2009 10:32 μμ.

Φίλε μου από λάθος προφανώς δεν έχω την απόδειξη που μου έδωσε το κατάστημα και δεν μπορώ να γράψω αναλυτικά τις εργασίες και τα ανταλακτικά
Έτσι δε θέλω να αναφέρω που και ποιο είναι το μαγαζί.Δεν ήμουν παρών στο σερβις.
Ξέρω έκανα μαζεμένα λάθη(απουσία από το κατάστημα τη μέρα του σερβις,έχασα και την απόδειξη) αλλά δε θα επαναληφθεί...Τεσ πα αφού δεν μπορώ να μιλήσω με στοιχεία δεν αναφέρομαι ξανά αλλά ούτε κατηγορώ κανένα...
Απλά για το γμτ ένας γνωστός μου :''...μα εγώ αυτό(των 10.000χλμ) το έκανα με 250ευρώ!...σε πιάσανε κότσο!μη πας άλλο ''εκεί'' εγώ δεν πάω,αλλά πάω σ'αυτόν:....''κηδτοιγοιξτόπουλος''...''
Ήθελα να μιλήσω αναλυτικά αλλά...

Re: Τι προβληματα έχετε αντιμετωπίσει με την TRIUMPH??  

  Από: doohan στις 11/05/2009 6:12 μμ.

..............
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:38, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: Τι προβληματα έχετε αντιμετωπίσει με την TRIUMPH??  

  Από: Aris. στις 11/05/2009 6:18 μμ.

doohan"











9"


Δεν μας ειπες ομως το "9" τι ρολο βαραει .. ?










================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Τι προβληματα έχετε αντιμετωπίσει με την TRIUMPH??  

  Από: doohan στις 11/05/2009 6:28 μμ.

...............
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:38, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Τι προβληματα έχετε αντιμετωπίσει με την TRIUMPH??  

  Από: Aris. στις 11/05/2009 6:33 μμ.

================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Τι προβληματα έχετε αντιμετωπίσει με την TRIUMPH??  

  Από: coot στις 12/05/2009 3:20 μμ.

Σήμερα το πρωί δεν λειτουργούσαν τα φλας και η κόρνα όλως περιέργως και κατά την διαδρομή προς τη δουλειά ξαναδούλεψαν. Όπου να'ναι θα με αφήσουν από ότι φαίνεται
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Τι προβληματα έχετε αντιμετωπίσει με την TRIUMPH??  

  Από: Sprinter στις 12/05/2009 3:25 μμ.

Μπας και τό πλυνες? Ρίξε μια ματιά στους ρελέδες.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τι προβληματα έχετε αντιμετωπίσει με την TRIUMPH??  

  Από: coot στις 12/05/2009 3:35 μμ.

Sprinter"Μπας και τό πλυνες? Ρίξε μια ματιά στους ρελέδες."

όχι δε το έπλυνα εχτές το έβαλα στο γκαράζ (κλειστό) και σήμερα το πρωί παπαλα φλας και κόρνα. ρελέδες κάτι μου θυμίζει αυτό
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Τι προβληματα έχετε αντιμετωπίσει με την TRIUMPH??  

  Από: Douglas στις 13/05/2009 1:46 πμ.

Μου έχει τύχει ακριβώς το ίδιο.Τσέκαρε τα καλώδια της πλεξούδας που ξεκινάει από τη βάση της υποδοχής του κλειδιού κάτω από την τιμονόπλακα.Με το που βάζεις μπρος η παροχή ρεύματος για κόρνα και φλας γίνεται από κοινό καλώδιο το οποίο προφανώς έχει κοπεί ή είναι έτοιμο να κοπεί γι αυτό και μπορεί μια να δουλεύουν και μια όχι.Με την ευκαιρία αξιολόγησε και τα υπόλοιπα καλώδια της πλεξούδας για τυχον φθορές.Εγώ χρειάστηκε να ανανεώσω άλλα δύο καλώδια που ήταν υπο διάλυση για να προλάβω κατστάσεις.Το καλώδιο που ψάχνεις(γιατί έχει κάμποσα η πλεξούδα)είνα εύκολο να το βρεις αφού θα είναι το μοναδικό κομμένο.Πληροφοριακά στο δικό μου(spd triple '05)το χρώμα του είναι άσπρο.

Re: Τι προβληματα έχετε αντιμετωπίσει με την TRIUMPH??  

  Από: coot στις 18/05/2009 1:55 μμ.

Douglas"Μου έχει τύχει ακριβώς το ίδιο.Τσέκαρε τα καλώδια της πλεξούδας που ξεκινάει από τη βάση της υποδοχής του κλειδιού κάτω από την τιμονόπλακα.Με το που βάζεις μπρος η παροχή ρεύματος για κόρνα και φλας γίνεται από κοινό καλώδιο το οποίο προφανώς έχει κοπεί ή είναι έτοιμο να κοπεί γι αυτό και μπορεί μια να δουλεύουν και μια όχι.Με την ευκαιρία αξιολόγησε και τα υπόλοιπα καλώδια της πλεξούδας για τυχον φθορές.Εγώ χρειάστηκε να ανανεώσω άλλα δύο καλώδια που ήταν υπο διάλυση για να προλάβω κατστάσεις.Το καλώδιο που ψάχνεις(γιατί έχει κάμποσα η πλεξούδα)είνα εύκολο να το βρεις αφού θα είναι το μοναδικό κομμένο.Πληροφοριακά στο δικό μου(spd triple '05)το χρώμα του είναι άσπρο."

Ναι εκεί έχει γίνει η "ζημιά" κάτω από την τιμονόπλακα. Μόλις με εγκατέλειψαν και τα πίσω φώτα πατάω φρένο και πάνε να πέσουν πάνω μου.... Με λίγα λόγια πάπαλα τα ηλεκτρονικά μου
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Τι προβληματα έχετε αντιμετωπίσει με την TRIUMPH??  

  Από: Douglas στις 18/05/2009 8:24 μμ.

Πάντως μην τρελένεσαι,δεν είναι κάτι τραγικό.Κι εγώ είχα φάει μια φρίκη γιατί ακούς ηλεκτρνικά & καλώδια και σκέφτεσαι:Τώρα.......τον π...λο.Τελικά ούτε καν πήγα στο συνεργείο.

Re: Τι προβληματα έχετε αντιμετωπίσει με την TRIUMPH??  

  Από: giannis kourmoulis στις 21/05/2009 1:58 μμ.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΕΟΡΤΑΖΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΟΡΤΑΖΟΥΣΕΣ.
ΕΙΜΑΙ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ ΜΑΥΡΟΥ ΤΙGER 1050 ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΩΡΑ.

ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ.

Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΩ ΤΟΝ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΦΤΑΝΩ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΚΛΩΤΣΑΩ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ 9 ΣΤΙΣ 10 ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΒΑΡΑΕΙ. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΡΥΘΜΙΣΩ ΩΣΤΕ ΟΙ ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΝΟΙΟΘΩ ΠΩΣ Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΗ.

ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ:g.kourmoulis@yahoo.gr.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ DRIVE CAREFULLY

Re: Τι προβληματα έχετε αντιμετωπίσει με την TRIUMPH??  

  Από: chris34 στις 21/05/2009 7:31 μμ.

giannis kourmoulis"ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΕΟΡΤΑΖΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΟΡΤΑΖΟΥΣΕΣ.
ΕΙΜΑΙ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ ΜΑΥΡΟΥ ΤΙGER 1050 ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΩΡΑ.

ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ.

Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΩ ΤΟΝ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΦΤΑΝΩ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΚΛΩΤΣΑΩ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ 9 ΣΤΙΣ 10 ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΒΑΡΑΕΙ. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΡΥΘΜΙΣΩ ΩΣΤΕ ΟΙ ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΝΟΙΟΘΩ ΠΩΣ Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΗ.

ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ:g.kourmoulis@yahoo.gr.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ DRIVE CAREFULLY"


Εχω τις ρυθμισεις που θελεις.Με την πρωτη ευκαιρια θα σου τις στειλω.
Ετσι ακριβως ηταν και ο δικος μου και τον εφερα ακριβως στα μετρα μου!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................