Τελικά Από Που Να Την Σβήνω...

Re: Τελικά Από Που Να Την Σβήνω...  

  Από: dimchrist στις 25/01/2009 5:44 μμ.

ripletech"ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΘΥΜΗΘΗΚΑ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΚΑΣΙΕΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 675 ΕΚΑΙΓΑΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ.
(ΣΒΗΣΙΜΟ ΑΠ ΤΟ KILL SWITCH)ΔΕΝ ΤΟΧΩ ΨΑΞΕΙ ΟΙΔΙΟΣ ΟΜΩΣ ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ
ΣΤΑ:"ΠΑΠΑΡΟΛΟΓΑ"?
"


Έχει γίνει recall για τα Daytona 675 που κατασκευάστηκαν το 2006 (έπιασε και μηχανάκια που παραδώθηκαν μέχρι και το πρώτο 6μηνο του 2007) για το relay της αντλίας βενζίνης.
Καιγόταν η ηλεκτρονική από το κλείσιμο της μηχανής από το kill switch!
Αυτά για την ιστορία...
Το έκανα πριν δύο μήνες. Όσοι δεν το έχουν κάνει καλό είναι να το τσεκάρουν.

Triple Way

Re: Τελικά Από Που Να Την Σβήνω...  

  Από: Polymhxanos στις 25/01/2009 6:04 μμ.

Επειδή τυγχάνει να το ξέρω λίγο καλύτερα το συγκεκριμένο θέμα.

Η ηλεκτρονική των 675 είχε αδύναμη σχεδίαση στο τραζίστορ εξόδου, στο κύκλωμα που έδινε το ρεύμα στην αντλία βενζίνης. Ζοριζόταν δλδ να δίνει ρεύμα στην αντλία βενζίνης. Η λύση της επανάκλησης ήταν η τοποθέτηση ρελέ ανάμεσα στην ηλεκτρονική και την αντλία βενζίνης. Έτσι με την νέα διάταξη, η ηλεκτρονική έδινε απλά εντολή σε ρελέ, και μετά το ρελέ έβαζε την ηλεκτρική ισχύ να δουλέψει η αντλία. Με τον τρόπο αυτό το τρανζίστορ εξόδου της ηλεκτρονικής προς την αντλία , δεν ζοριζόταν πια, αφού το ρελέ είναι ασήμαντο φορτίο σε σχέση με την αντλία βενζίνης απευθείας.

Φυσικά η καταπόνηση της ηλεκτρονικής με την αρχική διάταξη, γινόταν στο σύνολο της λειτουργίας του κινητήρα, και απλά στην εκκίνηση που έδινε την αρχική εντολή στην αντλία καιγόταν κάποια στιγμή.

Όπως είναι εύκολα αντιληπτό, το από που κλείναμε ή ανοίγαμε τα ηλεκτρικά, το ίδιο ακριβώς ζόρυ έτρωγε το σύστημα...και το ίδιο αργ΄ή γρήγορα θα καιγόταν.

ΠΗΓΗ: O τεχνικός διεθυντής της triumph σε μεταξύ μας συζήτηση στα κεντρικά στην Λεωφόρο Αμαρουσίου.

Τεσπα για να τελείωνουμε το θέμα.

1-ΔΕΝ παθαίνει κάτι το μοτέρ και γενικότερα η μοτοσυκλέτα, από όπου και να κλείνουμε το μοτέρ.

2-Κλείνουμε από όπου μας βολεύει κατά περίπτωση. Αν για κάποιο λόγο δεν θέλουμε να κλείσουμε π.χ. τα φώτα όπως σε μια πολύ σύντομη στάση, κλείνουμε από kill switch. Αν δεν μιας ενδιαφέρει το υπόλοιπο ηλεκτρικό κύκλωμα π.χ. αν θα μείνει ώρα ακίνητη η μοτό, κλείνουμε από το κλειδί.

Επειδή το μάνιουλ δεν το έχω στα χέρια μου, ρωτάω όποιον το έχει, μπας και η οδηγία ''κλείνετε από το κλειδί'' αναφέρεται σε μεγαλύτερη πρόταση που λέει ''οταν θα παραμείνει ώρα η μοτοσυκλέτα ακίνητη, κλείνετε από το κλειδί, διότι διαφορετικά θα ξεφορτιστεί η μπαταρία'';

Αυτά...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Τελικά Από Που Να Την Σβήνω...  

  Από: dimchrist στις 25/01/2009 7:10 μμ.

Polymhxanos"
Επειδή το μάνιουλ δεν το έχω στα χέρια μου, ρωτάω όποιον το έχει, μπας και η οδηγία ''κλείνετε από το κλειδί'' αναφέρεται σε μεγαλύτερη πρόταση που λέει ''οταν θα παραμείνει ώρα η μοτοσυκλέτα ακίνητη, κλείνετε από το κλειδί, διότι διαφορετικά θα ξεφορτιστεί η μπαταρία'';
"


To manual αναφέρει:

Close the throttle completely.
Select neutral.
Turn the ignition switch off.
Caution:
The engine should normally be stopped by turning the ignition switch to the off position. The engine stop switch is for emergency use only.

Triple Way

Re: Τελικά Από Που Να Την Σβήνω...  

  Από: dimchrist στις 25/01/2009 7:13 μμ.

Το θέμα της ηλεκτρονικής το ανάλυσες τέλεια!
Αυτό ακριβώς είναι.

Triple Way

Re: Τελικά Από Που Να Την Σβήνω...  

  Από: tripletech στις 25/01/2009 8:05 μμ.

ΑΚΡΙΒΩΣ!για την αντλια βενζινης.
δεν θυμομουν ακριβως και εχω χασει το αντιστοιχο service bulletin που ειχε πεσει
στα χερια μου!μα που ειναι γαμωτ...

Re: Τελικά Από Που Να Την Σβήνω...  

  Από: ΑΓΓΕΛΟΣ στις 27/01/2009 6:57 μμ.

antonis lironis"
jimdom"Αν ηταν τροπος να σβηνεις την μηχανη το kill switch δεν θα χρειαζοταν να γυρισεις τον διακοπτη.ο διακοπτης δεν ειναι δυνατον να (δουλεψει) λιγοτερο να απο το kill switch οποτε ειναι λογικο να ειναι πιο ανθεκτικος!Αυτο οσο αφορα το αν σκεφτομαστε ή οχι"


Πολύ σωστά. Αφού ρε παιδιά το κλειδί θα το γυρίσουμε θέλουμε δεν θέλουμε, είτε πατήσεις το kill switch
είτε δεν το πατήσεις
Δέχομαι ότι και με τους 2 τρόπους δεν υπάρχει πρόβλημα( που δεν ).
Πρέπει δηλαδή να κάνουμε 2 κινήσεις για να σβήσουμε.
Πόσες φορές μπορεί να ανοίξεις και να κλείσεις την μηχανή σου π.χ. σε 1 χρόνο? 10.000 φορές?
Αν το κάνεις και απο το kill switch και απο το κλειδί δεν καταπονείς και τους δύο διακόπτες?
Σε περίπτωση που κάτι είναι να χαλάσει θα πρέπει να έχουν τις ίδιες πιθανότητες και τα δύο?
Εγώ το μυαλό μου το βάζω έτσι και σκέφτεται ώστε να μην χρειάζεται να σκεφτώ πότε θα μπορέσω να το πάω συνεργείο!!!!!!
Δεν υπάρχει διαφορά απο που θα κλείσουμε το μοτέρ. Το μοτέρ δεν θα χαλάσει. Η διαφορά είναι αλλού.

Stoupi άλλαζω το θέμα της ερώτησης.
Πώς κατουράτε? Ανοίγετε το φερμουάρ ή κατεβάζετε το παντελόνι?

Χμμμμμ..... Κάτσε να σκεφτώ. Και στις δύο περιπτώσεις θα κατουρήσω. Αν κατουργίεμαι πολύ και φοράω ζώνη θα προλάβω? Αν δεν φοράω ζώνη μάλλον θα προλάβω. Ρε γιατί δεν κάνω το απλό και να κατεβάσω το φερμουάρ?
Τα 2 κορίτσια της παρέας δεν απαντάνε!! "



απλα κατεβαζω την αθλητικη φορμα ουτε φερμουαρ ουτε ζωνη ουτε τιποτα
ΓΥΡΙΣΕ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΚΑΙ Γ_-_-_ ΚΑΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΠΛΕΟΝ!!