Τί πίνετε?

Re: Τί πίνετε?  

  Από: Polymhxanos στις 03/06/2009 10:57 πμ.

WBP"Απο την πρωτη μερα της, Super (απ την παλια).
Ο κατασκευαστης λεει αμολυβδη, αλλα χωρις καταλυτη, οι εκπομπες ειναι καρκινογονες.
Της βαζω super (με υποκαταστατο μολυβδου πλεον) και παει μια χαρα... και οταν ανοιξα τον κινητηρα στις 100.000 Κμ για αλλαγη βαλβιδων εισαγωγης, ο κινητηρας ηταν πεντακαθαρος.

Αν χρειαστει, θα καψει και αμολυβδη... αλλα αμα δεν εχεις καταλυδη, το βενζολιο που εκπεμπεται ειναι 10 φορες χειροτερο απο το διοξειδιο του θειου."


Καλή η πρόθεσή σου, αλλά λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω, έχεις λάθος δεδομένα. Η σημερινή super δεν είναι τίποτα άλλο, παρά αμόλυβδη με ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΑ της αμόλυβδης, στην οποία προστίθεται και υποκατάστατο μολύβδου.

Οπότε είτε αμόλυβδη βάλεις είτε ''super'', τα ίδια βενζόλια εκπέμπεις χωρις καταλύτη...

Τζάμπα πλήρωνες πιο ακριβή βενζίνη...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Τί πίνετε?  

  Από: sprint900 στις 03/06/2009 11:31 πμ.

Polymhxanos"
WBP"Απο την πρωτη μερα της, Super (απ την παλια).

Καλή η πρόθεσή σου, αλλά λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω, έχεις λάθος δεδομένα. Η σημερινή super δεν είναι τίποτα άλλο, παρά αμόλυβδη με ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΑ της αμόλυβδης, στην οποία προστίθεται και υποκατάστατο μολύβδου.

Οπότε είτε αμόλυβδη βάλεις είτε ''super'', τα ίδια βενζόλια εκπέμπεις χωρις καταλύτη...

Τζάμπα πλήρωνες πιο ακριβή βενζίνη..."
"


Συμφωνώ απόλυτα το όργιο όμως και το χοντρο κλέψιμο απο το κύκλωμα βενζινάδικα είναι εκτός απο νοθεία , στο σχεδόν νόμιμο κλέψιμο στην ποσότητα.

Έχουν κάποιο παραθυράκι για την ογκο μέτρηση για της θερμικές διαστολές και το κάνουν καταπέλτη πλοίου , εκεί μας ξεσκίζουν .

Εμένα στο sprint έχει 25 λίτρα μέχρι τάπα απο άδειο μου έβαλε ο άλλος 25.5 , έμενα μεν αλλα πρέπει να είχα και κάτι μέσα ..

Αλλα και τελείως άδειο να ήταν που αποκλείεται , γιατί άμα μείνει και το γύρεις καλα , όταν λέμε καλα να ακουμπήσει κάτω σχεδόν πάει αλλα 5-10 χιλ .

Το κατά δύναμη προσοχή με τους κλέφτες .
Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Τί πίνετε?  

  Από: tripletech στις 03/06/2009 6:38 μμ.

παντως οτι με 100 που λενε οτι βγαζεις περισσοτερα χιλιομετρα ειναι μα....ς

Re: Τί πίνετε?  

  Από: coot στις 04/06/2009 10:52 πμ.

ripletech"παντως οτι με 100 που λενε οτι βγαζεις περισσοτερα χιλιομετρα ειναι μα....ς"

Εννοείται αυτό αλλά και για την απόδοση δεν είμαι και πάλι σίγουρος ότι έχει διαφορά. Απλά νομίζω ότι ο κινητήρας δουλεύει πιο ομαλά
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Τί πίνετε?  

  Από: tripletech στις 05/06/2009 8:02 μμ.

το "μαρκετινγκιστικο"ειναι οτι επειδη το οχημα παει και καλα καλυτερα με την 100 ανοιγεις λιγοτερο το γκαζι,?υποθετω \
γιαυτο και γω βαζω μπι πι 100 και ανοιγω λιγοτερο το γκαζι