Προβλημα με ρουλεμαν μπροστινου τροχου...

Re: Προβλημα με ρουλεμαν μπροστινου τροχου...  

  Από: cool_alexis στις 11/02/2009 2:57 μμ.

Λοιπον τελικα πηρα ενα εργαλειο που λεγεται dremel (σαν τροχακι ειναι) και εκοψα το δαχτυλιδι πολυ προσεκτικα στην μεση.. Με μια σφυρια επασε στα δυο και εφυγε.Τα καινουργια ρουλεμαν αφου τα ειχα βαλει στην καταψυξη ολο το βραδυ μπηκαν μια χαρα.. Ξαναμονταρα τα παντα και ειμαι παλι στους δρομους.. απλα σκεφτομαι μηπως πρεπει να αλλαξω και τα πισω.. Το θεμα ειναι οτι οταν εστειλα τις ζαντες για ηλεκτροστατικη βαφη τα ρουλεμαν ηταν επανω οποτε οπως καταλαβενεται ψηθηκανε μαζι με τις ζαντες..Στον εμπρος τροχο ειδικα το ενα που ηταν ανοιχτο ειχε σχεδον καρβουνισει, το εδειξα στον Σακη και μου ειπε ειναι οκ..

Re: Προβλημα με ρουλεμαν μπροστινου τροχου...  

  Από: Polymhxanos στις 14/02/2009 12:34 πμ.

Ιδου και πως γίνεται. Εκεί που το συζητάγαμε έτυχε μια περίπτωση ενός GSXR1000K5 μπροστά μου, οπότε δεν κρατήθηκα...

Καταρχην διακρίνεται το δαχτυλίδι του ρουλεμάν, που έχει ξεμείνει μέσα στον τροχό.


Χρησιμοποιώντας το ντρέμελ ή τρυπάνι, κόβουμε αρχικά σε ένα σημείο και αν χρειαστεί και σε δεύτερο.



Εδώ το συγκεκριμενο καθότι γνήσιο γιαπωνέζικο, αποδείχτηκε πολύ σκληρό καρύδι και χρειάστηκε και δεύτερο κόψιμο. Προσέχουμε φυσικά να μην φάμε και το αλουμινιο της ζάντας , όσο είναι δυνατόν.


Με σφυρί και κάτι σε ρόλο καλεμιού, χτυπάμε ώστε να ξεκολλήσουμε το ρουλεμάν. Λίγο από πάνω, λίγο από δίπλα, σκοπός είναι να το ξεκολλήσουμε και να βγει.



Αφού βγει χαζεύουμε την ματαιότητα της ύλης... και προχωράμε στο φόρεμα του καινούριου ρουλεμάν κ.ο.κ.


Μια άλλη παραλλαγή της τεχνικής είναι η εξής: Με το εργαλείο, τρώμε το αλουμίνο της ζάντας, ακριβώς πίσω από ένα σημείο της περιφέρειας του ρουλεμάν. Με τον τρόπο αυτό δημιουργούμε λίγο χώρο, για να βρει κενό το καλέμι και να χτυπήσει το ρουλεμάν έξω. Αφού βγεί λίγο, μετά το καλέμι βρήσκει πάτημα και στην υπόλοιπη περιφέρια του ρουλεμάν, οπότε βγαίνει εύκολα έξω. Η μέθοδος αυτή έχει το μειονέκτημα ότι αφήνει μια λακουβίτσα στην μέσα μεριά του κέντρου της ζάντας, πράγμα κακό όταν μιλάμε για υπερέλαφρες ζάντες που έχουν ίσα-ίσα το μέταλο που χρειάζεται και λίγο να το φας, το αδυνατίζεις. Τέτοια περίπτωση ήταν και ο τροχός του GSXR εδώ.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html