περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: psilo_paidi στις 27/06/2009 12:28 πμ.

Polymhxanos"
Aris."
Και οι 2 το βλεπετε ανουσιο , αλλα ειπατε διαφορετικα πραματα ... "


Ναι η αλήθεια ότι δεν πληκτρολογήσαμε το ίδιο ακριβώς κείμενο, γράμμα προς γράμμα. Αναφέρεσαι προφανώς σε λογική αντίθεση.

Έτσι απο περιέργεια, βάζεις σε παρακαλώ πολύ, με quote μια φράση δική μου και μια φράση του sprinter, που έρχονται σε λογική αντίθεση;

Μέχρι να απαντήσεις , προχωράω λίγο ακόμα.

Το είπε ο Native από την αρχή αλλά ούτε αυτό το προσέξατε. ΑΙΝΤΕ και το μοτέρ ανεβάζει άλλους 1000 βαθμούς αφού το σβήσουμε. ΑΙΝΤΕ και το ψυκτικό κοντά στα χιτώνια σκαρφαλώνει στους 2000 και λιώνουν όχι μόνο το μοτέρ αλλά μέχρι και τα κτίρια απέναντι.

Το να αφήσουμε το βεντιλατέρ να δουλεύει, με το μοτέρ σβησμένο άρα και την αντλία νερού να μην κινείται, πως ακριβώς σώζει τον κινητήρα/ψυκτικό από το λιώσιμο και την καταστροφή; Ποιό υγρό θα υποστεί ψύξη; Αυτό που είναι μέσα στο ...ψυγείο; Ή μήπως εξακολουθεί να κινείται το υγρό και αυτό με τις ίδιες μαγικές δυνάμεις που προσφέρουν θερμότητα στον σβηστό κινητήρα; Η ελάχιστη φυσική ροή , θα γλυτώσει το μοτέρ που θα έλιωνε διαφορετικά;"

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: Aris. στις 27/06/2009 12:28 πμ.

sprinter :
Ειτε το σβησεις έτσι, είτε αλλιώς είτε γιουβέτσι, η θερμοκρασία της κεφαλής θα ανέβει μόλις σταματήσει η αντλία νερού.
Η συζήτηση είναι ανούσια

polymhxanos :
Η συζήτηση είναι όντως ανούσια.
Από την στιγμή που σταματάει το μοτέρ, νέες καύσεις δεν γίνονται, άρα άλλη θερμότητα δεν παράγεται.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: tripletech στις 27/06/2009 12:58 μμ.

jimalex"Sprinter είσαι ήρωας αγόρι μου ΗΡΩΑΣ. Χαρά στο κουράγιο σου."

o spιderman λεπει απ την παρεα....

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: coot στις 27/06/2009 1:12 μμ.

ripletech"
jimalex"Sprinter είσαι ήρωας αγόρι μου ΗΡΩΑΣ. Χαρά στο κουράγιο σου."

o spιderman λεπει απ την παρεα...."

φώναξε κανένας;;;
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: tripletech στις 27/06/2009 1:14 μμ.

[quote="coot":3f1j0r5v]
ripletech"
jimalex"Sprinter είσαι ήρωας αγόρι μου ΗΡΩΑΣ. Χαρά στο κουράγιο σου."

o spιderman λεπει απ την παρεα...."

φώναξε κανένας;;;[/quote:3f1j0r5v]
ο Γουλβερην...

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: sprint900 στις 27/06/2009 6:46 μμ.

Sprinter"
Aris."να στο πω λιγο πρακτικα σπριντερ για να καταλαβεις τυχον αντιπαραθεσεις .

εσυ λες ... (ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ )

Υγρα 100 C - κινητηρας 200 .

Σβηνει το μοτερ .

Υγρα 120 C - κινητηρας 180 C

2 λεπτα μετα

Υγρα 140 C- κινητηρας 160 C

5 λεπτα μετα

Υγρα 150 C -κινητηρας 150 C

και σιγα σιγα πεφτει η θερμοκρασια και των 2 προς "πιο δροσερα μερη"

ΑΡΑ κανενα προβλημα .


Ο ΑΛΛΟΣ ΟΜΩΣ λεει (απλα και χοντροκομενα μηπως και το πιασετε )

Οτι τα υγρα που βρησκονται στους 100 C ψυχουν , ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ προσπαθουν να διατηρησουν τον κινητηρα σε μια θερμοκρασια π.χ. 150 C και με το που γυρισεις το κλειδι και σβησεις τη μηχανη Ο κινητηρας θα βρει τιν ευκαιρια να ανεβασει τη θερμοκρασια του αφου τα νερα του πλεον σταματησαν να τον ΔΡΟΣΙΖΟΥΝ και ετσι θα παρει αλλους 20-30 βαθμους !

"sprint900: Την ώρα που ένας φιλεύσπλαχνος ιδιοκτήτης σβήνει το καυτό μοτέρ του , επειδή σταματάει η κυκλοφορία νερού στο κύκλωμα ψύξης , εκεί που έχει σημασία να μην ανέβει και άλλο η θερμοκρασία στην κεφαλή , παίρνει 20-30 βαθμούς ακομα για πλάκα ."

ΔΗΛΑΔΗ αλλαζει λιγο το σχεδιο :


Υγρα 100 C - κινητηρας 200 C.

Σβηνει το μοτερ .

Υγρα 120 C - κινητηρας 220 C

μετα απο 30''

Υγρα 130 C - κινητηρας 230 C

μετα απο 1'

Υγρα 140 C - κινητηρας 210 C

μετα απο 5λεπτα

Υγρα 170 C κινητηρας 190 C

μετα απο 10 λεπτα

Υγρα 175 C - κινητηρας 175 C

και σιγα σιγα αρχιζει να πεφτει η θερμοκρασια και των 2 προς "ΠΙΟ ΔΡΟΣΕΡΑ ΜΕΡΗ"

Π.χ.
nfot : "Επειδη ετυχε στο Fazer, να το σβησω αμεσως και λιγο μετα, ας πουμε 1 λεπτο, να γυρισω το κλειδι στο ΟΝ, ε, δε θα ελεγα οτι ειναι οτι καλυτερο να το σβηνουμε αμεσως, ειδικα οταν η θερμοκρασια εχει ανεβει αισθητα.
Το αποτελεσμα στο Fazer ηταν να δω μια τερματισμενη ενδειξη θερμοκρασιας !!!"

Καμμια φορα νομιζω πως μιλαω με "βραδυκαυστους" ....
Ναι σπριντερ κατα κυριο λογο για σενα το λεω .

sprinter : "To 95% των παραπάνω είναι σωστά και όχι αντικρουόμενα αρκεί να έχεις την λογική να τα βάλεις στη θέση "

και ομως .. Καποια των παραπανω ειναι σωστα ? Γιατι σιγουρα ειναι αντικρουομενα ....

20 - 30 βαθμοι ισως να μην ειναι πολλοι , αλλα οταν παιζεις στα ορια του κινητηρα ισως αποβουν μοιραιοι
οπως λενε μερικοι .

Εγω δε λεω τιποτα , απλα βλεπω καποιες αντικρουομενες αποψεις - εκδοχες που δεν βλεπεις και σαν δικηγορος του διαολου σου τις φερνω στο πιατο .

ΕDit: τελικα πρεπει να ειμαι βλαμενος , ουτε την Κοινη λογικη δε μπορω να καταλαβω ! "




Δηλαδή για ανα δούμε. (Αντιπαρέρχομαι τα περί βραδύκαυστων και στα επιστρέφω απλώς, μια και μόνος παραδέχθηκες το τι ακριβώς συμβάινει στην τελευταία σου φράση)

Παίρνεις ενα γκαζάκι. Το ανάβεις και βάζεις πάνω μπρίκι με νερό. Οσο ζεσταίνεται το νερό εσυ προσθέτεις κρύο με αποτέλεσμα αυτό να μη βράζει. Παίρνεις το μπρίκι απ' το γκαζάκι και ταυτόχρονα σταματάς να βάζεις κρύο νερό. Ε.. εκεί θα βρεί την ευκαιρία το νερό μέσα στο μπρίκι και θα βράσει ε?

Αυτό με το Fazer και το θερμόμετρο το απαντήσαμε τουλάχιστον 18 φορές προηγουμένως αλλά εσύ πέρα βρέχει.

Παμε τωρα στο άλλο. Ο sprint900 μιλούσε για δυο πράγματα: 1. Για εναν υπερθερμασμένο κινητήρα στα όρια ας πουμε του προβλήματος στην κεφαλή. 2. Για αυξηση της θερμοκρασίας κεφαλής σε επικίνδυνα επίπεδα οταν σβησει.

Μάλιστα για να δούμε. Τι ειχα πεί εγώ στο προηγούμενο μεγάλο ποστ? Οτι ξεχνάμε πρός το παρόν φαινόμενα μεταβολής της διαφοράς σημειακών θερμοκρασιων από σημείο σε σημείο του κινητήρα. Γιατι το είχα πεί? Για να απλοποιήσω τη συζήτηση μια και μερικοί σαν εσενα δεν καταλαβαίνουν καν πώς αν λείψει πηγή θερμότητας ενα σύστημα δεν μπορεί να αυξήσει την θερμοκρασία του αν πάψει να ψύχεται (ίσως το παράδειγμα με το μπρίκι σε βοήθησε να καταλάβεις το δυσνόητο αυτό θέμα). Επίσης γιατί δεν εχει ουσιαστική σημασία στην περίπτωση νορμαλ λειτουργίας ενος κινητήρα.

Ομως υπάρχουν τέτοια φαινόμενα. Πόσες είναι οι διαφορές αγνοώ. Ο κινητήρας δηλαδή ενώ σαν σύνολο δεν μπορεί να αυξήσει την θερμότητα που περιέχει αν σβήσει, αν υπάρχουν σημαντικές διαφορές θερμοκρασίας απο σημείο σε σημείο, πάλι λόγω του αξιώματος της θερμοδυναμικής, οι διαφορές αυτές θα τείνουν να μηδενιστούν με μεταφορά θερμότητας από το θερμότερα σημεία στα ψυχρότερα. Δεν εχω ιδέα αν τα σημεία στις βαλβίδες εισαγωγής μπορεί να ανεβάσουν 20-30 βαθμούς περνοντας θερμότητα από τα χιτώνια π.χ. και δεν έχει σημασία καλώς εχόντων των πραγμάτων. Αν είχε σημασία ο σχεδιασμός των κινητήρων και των κυκλωμάτων ψύξης θα είταν διαφορετικός.

Σε εναν ήδη υπερθερμασμένο κινητήρα (υπερθερμασμένος δεν ειναι ο κινητήρας που δουλεύει το βεντιλατέρ, είναι ο κινητήρας που εχει πρόβλημα οπως του φίλου στον οποιο απαντούσε ο σπριντ900) ομως, ίσως αυτό λειτουργήσει καταλυτικά. Δεν εχω λόγο να διαφωνήσω με τον σπριντ900 γιατί δεν γνωρίζω αλλά αυτό που λέει δεν βρίσκεται σε αντίθεση με αυτά που σας λέω εγώ.

Κατάλαβες τίποτα τώρα ή να απελπιστώ τελείως?"


Τι με θέλετε εμένα όταν υπάρχει ο νέος και όμορφος sprinter ....

Χα χαχαχαχα σας τα είπε ακριβώς .

Και έχει δίκιο , απλά γνώμη μου είναι προτιμότερο να αφήνουμε να σβήνει ο ανεμιστήρας δουλεύοντας ο κινητήρας στο ρελαντί σε ακραίες συνθήκες και μετα να σβήνουμε .

Γιατί μπορεί και ρελαντί να φτάνει χ βαθμούς και να ανοίγει ο ανεμιστήρας , αλλα αν τον σβήσουμε στο τέλος μιας ανωφέρειας που ανεβήκαμε ξεχνώντας πέμπτη με τέρμα γκάζι , τότε οι βαθμοί είναι χχχ .

Και αυτό ισχύει σε μικρότερες σαφώς μοτο που μπορούμε να φέρουμε σε δύσκολη θέσει και όχι στα δικά μας θηρία.

Απλά σε όλους τους βαρύτερους και βέβαια με σαφώς μεγαλύτερα μπλοκ κινητήρες υπάρχει ρητή εντολή στο RDFM , δεν το μεταφράζω όλο μανουαλ .

Αν έχουμε πιλαφά εδώ του πολεμικού ναυτικού θα σας πει ότι οι μηχανές των πολεμικών σκαφών έχουν περιορισμό ανεβάσματος κατεβάσματος στροφών ανά λεπτό για αυτό ακριβώς τον λόγω και μόνο σε περίπτωση πόλεμου έχουν δικαίωμα να τον παραβιάσουν .

Απλά οι μικρές αλουμινένιες μηχανές μας έχουν περισσότερα περιθώρια απο μπλοκ μεν , αλλα όχι απο της κεφάλες με τα μικρά περιθώρια μεταξύ των βαλβίδων μπουζί και λοιπά που τους προκαλούν κρακ εύκολα σε ακραίες καταστάσεις θερμοκρασιακής διαφοράς . Και οι φλάντζες κεφαλής υποφέρουν απο αυτό .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: Polymhxanos στις 02/07/2009 11:29 πμ.

Aris."sprinter :
Ειτε το σβησεις έτσι, είτε αλλιώς είτε γιουβέτσι, η θερμοκρασία της κεφαλής θα ανέβει μόλις σταματήσει η αντλία νερού.
Η συζήτηση είναι ανούσια

polymhxanos :
Η συζήτηση είναι όντως ανούσια.
Από την στιγμή που σταματάει το μοτέρ, νέες καύσεις δεν γίνονται, άρα άλλη θερμότητα δεν παράγεται."


Nαι και αυτό είναι λογική αντίθεση στο μυαλό σου; Κατανοείς τι είναι η ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ σαν έννοια και τι η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ; Γνωρίζεις ότι είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ έννοιες, στην πραγματικότητα είναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικά πράγματα;

Ότι ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ είναι μια ποσότητα κάποιας έννοιας της ενέργειας που περιέχεται κάπου, ενώ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ είναι η ΣΤΑΘΜΗ (δλδ μια ιδιότητα) αυτής της ποσότητας όταν εγκλωβίζεται σε συγκεκριμένο χώρο;

Κατά εννοιολογική μεταφορά, σαν να λέμε ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ είναι η ποσότητα του νερού που έχει μια πισίνα, ενώ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ είναι η στάθμη δλδ το πόσα μέτρα βάθος έχει το νερό στην πισίνα. Η ίδια ποσότητα νερού (μτφ.η ίδια θερμότητα) σε πλατειά ή σε στενή πισίνα (μτφ. σε άλλο μέσο που την περιέχει), θα δώσει ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ στάθμη (μτφ. άλλη θερμοκρασία). Ομοίως μπορεί να έχεις ίδια στάθμη σε δύο πισίνες (μτφ ίδια θερμοκρασία) αλλά η μία να χωράει σε αυτήν την στάθμη 30 τόνους νερό και η άλλη 10 (μτφ, διαφορετικές θερμότητες). Ακόμα κι έτσι, αν ενώσεις δύο πισίνες, ασχέτως τι ποσότητα (μτφ. θερμότητα) έχει η καθεμία, το νερό(μτφ. η μεταφορά θερμότητας) θα τρέξει ΠΑΝΤΑ, από την πισίνα με την ψηλότερη στάθμη (μτφ. θερμοκρασία) στην πισίνα με την χαμηλότερη. Συνεπώς αν ας πούμε στο εδώ θέμα, το μπλοκ έχει πιο υψηλή θερμοκρασία από την κεφαλή, ΧΩΡΙΣ να παράγεται εκ νέου άλλη θερμότητα, θα μετακινηθεί μια ποσότητα θερμότητας, από το ζεστό (μπλοκ) , στο ψυχρό (κεφαλή)...

και να πω ότι δεν το έγραψα παρακάτω; (πρόσεξε το bold)

Polymhxanos"
Δεν παράγεται άλλη θερμότητα, άρα αυτή που βρήσκεται μέσα στο μοτέρ, θέλετε αργά, θέλετε γρήγορα, αρχίζει και ταξιδεύει προς τις περιοχές χαμηλότερης θερμοκρασίας, δλδ κατά κύριο λόγο προς το εξωτερικό περιβάλλον, και κατά πολύ δευτερεύοντα λόγο, προσωρινά από ζεστές περιοχές του μοτέρ σε λίγο πιο κρύες περιοχές του μοτέρ και τελικά πάλι στο περιβάλλον."


Εσύ πάραυτα βρήκες λογική αντίθεση με το Ειτε το σβησεις έτσι, είτε αλλιώς είτε γιουβέτσι, η θερμοκρασία της κεφαλής θα ανέβει μόλις σταματήσει η αντλία νερού.

Το ανησυχητικό δεν είσαι εσύ, Το ανησυχητικό είναι ότι ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ άνθρωποι, ΔΕΝ μπορούν να σκεφτούν και να αντιληφθούν με θετικό , συμπερασματικό, αναλυτικό, αιτιοκρατικό τρόπο κατά βάση με μια λέξη ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ τρόπο την φύση γύρω τους, φταίει η σύχρονη παιδεία της παπαγαλίας , φταίει η αποβλάκωση του τρόπου ζωής, φταίει η αποξένωση των παιδιών από το φυσικό περιβάλλον; Δεν ξέρω.

Βλέπω ας πούμε ανθρώπους σε τηλεπαιχνίδια να ερωτώνται , ποια είναι πιο μεγάλη έκταση σαν ήπειρος, η αυστραλία ή η ασία, και απαντάνε ''θα απαντήσω στην τύχη''..... Τέτοια έλλειψη αντίληψης.

Η συζήτηση είναι όντως ανούσια, δεν το έχεις βρε καλέ μου άνθρωπε, άστο, πιάσε καμιά συζήτηση για θεολογία ή για το φως στους πίνακες του ντελακρουά, ξέρω και εγώ...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: Aris. στις 02/07/2009 1:19 μμ.

Δηλαδη θερμοκρασια και θερμοτητα δεν εχουν καμμια σχεση , ειναι 2 εντελως διαφορετικα πραματα ...

Αμα δεν παραχθει θερμοτητα γινετε να ανεβει η θερμοκρασια ?

polymhxanos :
Η συζήτηση είναι όντως ανούσια.
Από την στιγμή που σταματάει το μοτέρ, νέες καύσεις δεν γίνονται, άρα άλλη θερμότητα δεν παράγεται. αρα η θερμοκρασια δεν ανεβαινει αφου σταματα να παραγεται θερμοτητα . (ειναι μια λογικη συνεχεια της προτασης.)

sprinter :
Ειτε το σβησεις έτσι, είτε αλλιώς είτε γιουβέτσι, η θερμοκρασία της κεφαλής θα ανέβει μόλις σταματήσει η αντλία νερού, δηλαδη θα παραχθει θερμοτητα με αποτελεσμα να ανεβει και η θερμοκρασια της κεφαλης
(ειναι επισης μια λογικη συνεχεια της προτασης)

Οσο για τους ανθρωπους και γενικοτερα το θεμα γνωσεων , νταξ ... δεν ειναι ολοι τοσο "εξυπνοι" σαν και σενα , υπαρχουν και οι αποβλακωμενοι
και δεν μπορω να κανω συζητηση γυρω απο τη θεολογια γιατι δεν με απασχολει το θεμα καθολου οπως επισεις δεν μπορω να κανω συζητηση γυρω απο τους πινακες του ντελακρουα επειδη δεν τον γνωριζω τον κυριο ... οπως και πολλα αλλα . Ο τυπας που δε ξερει ποια Ηπειρος ειναι μεγαλυτερη σιγουρα ξερει κατι που δεν ξερεις εσυ .
Το θεμα ειναι τι απασχολει τον καθενα και με τι ασχολειται ο καθενας και τι θεωρει σημαντικο για να γνωριζει, επιφανιακα ή σε βαθος .
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: tripletech στις 02/07/2009 6:43 μμ.

[quote="PolymhxanosΗ συζήτηση είναι όντως ανούσια, δεν το έχεις βρε καλέ μου άνθρωπε, άστο, πιάσε καμιά συζήτηση για θεολογία ή για το φως στους πίνακες του ντελακρουά, ξέρω και εγώ...[/quote]
Ρε τι λετε ρε!τα παντα ολα ρε!
ΛΟΙΠΟΝ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΕΧΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ
ΤΕΛΟΣ.ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ Ο ΠΟΛΥΞΕΡΟΣ.... τελος παντων.
ΟΠΟΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΑΠΑΝΤΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΘΕΜΑ Ο ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΜΟΚΟ...
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ .
Το τελευταιο που εχω να πω ειναι....ΚΡΙΜΑ.
τωρα που στο δ...ειναι εκεινη η μπυρα μου....γιατι εδω...

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: tripletech στις 02/07/2009 6:47 μμ.

(οχι,το τελευταιο για το θεμα θα ειναι αυτο)
και μετα... ανησηχει για την κοινωνια

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: Sprinter στις 02/07/2009 6:52 μμ.

κατα την γνώμη μου ο Πολ. τα λέει λίγο άκομψα (ακόμα περισσότερο κι από μένα..) αλλά κατά βάθος κυρίως δίκιο έχει. Μη πιάνεστε από 2 φρασούλες. Πιάστε το γενικότερο νόημα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: Polymhxanos στις 02/07/2009 8:59 μμ.

Βρε τριπλτεχ, τι παίρνεις;

Άρης, βρε καλέ μου άνθρωπέ, ΟΧΙ δεν είναι ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ αυτές οι λογικές συνέχειες, ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ αυτά που γράφεις, πως αλλοιώς να στο πω; Διάβασε λίγο με προσοχή (εκτός του πειράγματος στο τέλος), ολόκληρη ανάλυση σου έγραψα, τόσο ωραίο παράδειγμα επιννόησα, για να σε βοηθήσω να πιάσεις το νόημα των εννοιών και ξαναλές το ίδιο...λάθος.

Τέσπα...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: tripletech στις 02/07/2009 9:43 μμ.

Ti παιρνω?ΤΙ ΠΑΙΡΝΩ?
Να μωρε....κατι τοσο δουλια κοκκινα χαπακια....
Ε...ΑΜΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΠΕΙΡΑΓΜΑ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΠΑΘΑΣ....
αδυνατισα να το δω απο την χιουμοριστικη οπτικη γωνια....
Δεν βοηθα και ο ''τονος '' σου καμια φορα....

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: doohan στις 03/07/2009 12:50 πμ.

.............
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:39, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: περιμένω να σταματήσει το βεντιλατέρ?  

  Από: tripletech στις 03/07/2009 8:31 πμ.

To θεμα ολο ισως να εχει κολλησει σε δυο λεξεις που χισιμοποιηθηκαν λαθος.
οπου ''αυξηση'' πολλοι εννοουν μαλλον ''μεταφορα'' ενα λαθος που εκανα και εγω καποα στιγμη.
οποτε το θεμα ισως ειναι
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΛΗΘΕΙ ΖΗΜΙΑ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΜεΤΑΦΟΡΑ θΕΡΜΟΤΗΤΑΣ σε μερη του κινητηρα που ενω λειτουργουσε
απαγοταν αποτελεσματικα,οταν εσβησε σταματησε(να απαγεται)?
και ΙΣΩΣ να αυξηθηκε ελαχιστα απο μεταφορα ?
μαλλον οχι...στην περιπτωση μας τουλαχιστον....γιατι αν ψαξετε για heat sink κτλ στο νετ ολο και κατι
ενδιαφερον θα βρειτε....